Jump to content

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα. μεσα εχω τωρα  3α και 4 θηλικα guppy και 3α και 1θ zebra danio neon και 2 σαλιγκαρια ( μου εχουν γεννησει αλλα 4 μικρα  ) και ειναι φυτεμένο . Προχθες ειχα γέννα των guppy με 13 γόνους που ειδα που μεχρι ωρας ζουν ολοι. Ομως δυστυχώς 2θ guppy πεθάναν χωρις να μου δωσουν καποιο σημάδι , ξαφνικά δηλαδη . Τα εχω βγαλει  και φωτογραφιες να τα δειτε. Απλα ανησυχώ για τα αλλα και εαν πρεπει να ξεκινήσω καποια θεραπεία. Αυτο που ειδα ειναι πως στο ενα θηλυκό ειχε 2 κοκκινες κυλιδες εσωτερικα και ειχε πρησμένη κοιλιά., νομιζα οτι θα γεννησει και αυτη αλλα δεν. Η αλλη σχεδον δεν ειχε ουρα και ειχε αποχρωματιστει ( ηταν πορτοκαλι και εγινε ασπρο )  αφου ειχε πεθανει,  οσο ζουσε ηταν μια χαρα. Αυτο που βλεπω τωρα ειναι οτι στις μια απο τις θηλυκές η ουρα της ειναι λες και εχει φαγωθει της λείπει κομμάτι . Γενικα τα ψαρια ειναι δραστηρια μπορω να πω. επισης κατι τελευταιο τις τελευταιες στιγμες απο το ψαρι με την πορτοκαλι ουρα γιατι ημουν παρον ηταν στον βυθο στο πλαι και σπαμοδικα εδινε μια κίνηση ανεβενε πανω και ξανακατεβενε ή κολιμπαγε στο πλαι για λιγο ή και αναποδα αλλα στιγμιαία πριν πεθανει. Δεν ξερω αυτο εαν βοηθαει. 

 

  1. Εαν χρειαζονται θεραπια τι θεραπεια πρεπει να τους κανω και εαν αυτη η θεραπεια επιρεασει τα μικρα 
  2. να αλλαξω το νερο και εαν ναι ποσο %; 
  3. τωρα που εχω τους γονους 4 φορες την μερα εαν τα ταιζω ειναι καλα ή υπερταιζω ολα τα αλλα ψαρια με αποτελεσμα να εχουν παθει καποια ζημια ; 
     

Ελπιζω να βρεθεί τι γινεται γιατι ειναι λυπητερό να φευγουν κοντα κοντα 2 ψαρια χωρις να εχουν εμφανή σημάδια πριν πεθάνουν

Σας ευχαριστω πολυ για την μεχρι ωρας βοηθεια που μου ειχατε δωσει σε αλλα θεματα .

78665406_2724584634247630_5325336251027423232_n.jpg

79497586_562369837878715_6109643364276109312_n.jpg

80221409_1271580286359027_157135166685315072_n.jpg

80002703_557959354781459_3685145904915939328_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις πρόσφατες μετρήσεις και ρουτίνα: Κάθε πότε και τι αλλαγές κάνεις. Γιαυτό έχουν κάπου εδώ φόρμες για να αναφέρεις ασθένειες, είναι τόσο πολλές οι παράμετροι που χρειάζεται να ξέρει κανείς και πάλι από μακριά μόνο εκτίμηση μπορεί να κάνει. Γιαυτό και δύσκολα θα πάρεις απαντήσεις τι να βάλεις και τι όχι.

Πόσο καιρό είναι όλα αυτά τα ψάρια μαζί; Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν τσακωμοί (για τις ουρές το λέω). Δεν διάβασα για γαρίδες αλλά η εικόνα στη 2η φωτό μου θυμίζει δικά μου που είχαν πεθάνει μία μέρα τουλάχιστον και το είχαν περιλάβει οι καθαριστές του ενυδρείου (amano κυρίως).

Προσωπικά στο δικό μου (φυτεμένο με γκάπι) έχω πάντα πρόχειρο Melafix και σε περίπτωση αμφιβολίας αρχίζω ένα κύκλο θεραπείας, ειδικά αν δω καμιά ουρά κομμένη και αφού αποκλείσω να την προκάλεσε κάποιο δάγκωμα. Σε πιο σοβαρές περιπτώσεις που δε βλέπω να βοηθάει με έχει σώσει το ενυδρειακό αλάτι. ΔΕΝ είναι προτροπή όμως αυτό και ότι είναι φάρμακο στο δικό μου μπορεί να είναι δηλητήριο στο δικό σου ενυδρείο. Διάβασε γι'άυτά αν είναι να ασχοληθείς.

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ψαρι εχει μια πληγη, το τριτο fin rot. Τι μας λεει αυτο; Μας λεει, οτι το νερο στο ενυδρειο σου δεν ειναι καλο (να το πω πιο απλα)

Τεστακια νερου εχεις κανει; και πότε; Αλλαγες νερου κάνεις; Πόσα λ και πόσο συχνα;

Πρεπει να κανεις αλλαγη νερου 30-40% και μπορεις να κανεις θεραπεια με Sera bactopur ή Tetra general tonic μετα ή melafix (που ειναι πιο ηπιο), οπως λεει ο @kostascb

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσοι μαζικοί θάνατοι μόνο αμμωνία και βακτηριακές λοιμώξεις συνήθως τους επιφέρουν. 

Χρειάζονται όντως περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο. 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω κάνει. Αλλάζω το νερό μια φορά την βδομάδα 30% περιπου ποπ. Είχα κάνει μια θεραπεία με αυτό το φάρμακο πριν αποκτήσω αυτα τα καινούργια ψάρια γιατί ειχα θεμα με μια θηλυκιά guppy που μου είχε προτείνει ο καταστηματάρχης απο το petshop. Απλά εχω και τα νεογέννητα και δεν  ξέρω πόσο τά  επιρεαζουν  τα φάρμακα . Το νερο ειναι στους 24 Co σταθερά. Και οχι δεν εχω γαρίδες αλλά μόνο σαλιγκάρια. Τέλος τα καινούργια ψάρια είναι ολα θηλυκά guppy και τα έβαλα στο ενυδρείο στις 12 του μήνα. Αγόρασα 5  αλλα δυστυχώς τα 2 απο αυτά οπως είδατε πέθαναν. Τωρα ειναι 4θ και 3α guppy.

IMG_20191216_131918.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ασθενια των ψαριων σου δεν εχει καμια σχεση με white spot. Τζαμπα εκανες θεραπεια. Αν θα ηταν .... θα ειχαν ολα τα ψαρια την ιδια χαρακτηριστικη για το ich εικονα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ασθενια των ψαριων σου δεν εχει καμια σχεση με white spot. Τζαμπα εκανες θεραπεια. Αν θα ηταν .... θα ειχαν ολα τα ψαρια την ιδια χαρακτηριστικη για το ich εικονα.

 

Το είχα κάνει για ενα θηλυκό guppy που ήταν κάτω και ανασενε γρήγορα. Αυτό μου έδωσε ο μαγαζατορας. ☹️

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...