Jump to content

Καμψη σπονδυλικης στηλης


Recommended Posts

Γεια σας εχω ενα χρυσοψαρο αλλα σε μαυρο χρωμα , δεν εχω ιδεα απο ψαρια ειναι η αληθεια , το πρόβλημα μου ειναι οτι πριν κάποιες εβδομαδες καθοταν συνεχεια στον πατο του ενυδρείου και εχω μονο αυτο το ψαρακι , μετα εβλεπα οτι κολυμπουσε  ανασκελα το οποιο αποτι εψαξα ηταν προβλημα που δημιουργοταν απο την τροφη , και τωρα παρατηρώ οτι η σπονδυλικη  του στηλη εχει κανει μια καμψη , εκατσα ωρες και εψαξα τι να ειναι , η αληθεια ειναι οτι εγω φταιω  διοτι ειχα παραμελησει την καθαριοτητα της γυαλας και απο τι διαβασα εχει παθει λοίμωξη , ξερετε τι μπορω να κανω για να θεραπευτεί; Φυσικα αλλαζω  καθε 2 μερες το νερο πλεον , σας ευχαριστω για τον χρονο σας ? σας παρακαλω εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα το εκτιμούσα πολυ !! 20191216_000515.thumb.jpg.fd1375c1cb9ed867f858ec1580800af0.jpg 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, νομιζω, ειναι πολυ αργα. Καθε ζωντανο εχει τα ορια επιβιωσης.

Καλα κανεις, που αλλαζεις το νερο καθε 2 μερες.

Πόσα λ ειναι το ενυδρειο; Πόσα λ αλλαζεις; και γραψε λιγο για διαδικασια αλλαγης (βαζεις αντιχλωριο;θερμοκρασια;)

Εχεις φιλτρο; τι εχει μεσα;

Αυτες τις πολυχρωμες πετρες ειναι ακαταλληλες για το ενυδρειο(για πολλους λογους).

Ριξε μια ματια εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Κραταει μεχρι 60 λ και πανω κατω τοσο βαζω , το αγορι μου  μου εχει πει οτι καθε φορα που αλλαζω το νερο να κραταω παντα και λιγο απο το παλιο να μην το αλλαζω τελειως κι αρχησα να κανω αυτο  το ενυδρείο είναι ένα απλό από τα jumbo που είχα πάρει πριν κάποια χρόνια είχα φίλτρο αλλά επειδή ήτανε παλιό Πριν ένα μήνα το έβγαλα γιατί θεώρησα ότι έβλαπτε το ψάρι αλλά δεν χρησιμοποιώ όλα τα υπόλοιπα που λέει είναι ένα πολύ απλό ενυδρείο Απλά θέλω να δω τι μπορώ να κάνω και ας είναι και αργά δεν μπορώ να το βλέπω έτσι

πριν 23 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος E x onika έγραψε:

Γεια σας εχω ενα χρυσοψαρο αλλα σε μαυρο χρωμα , δεν εχω ιδεα απο ψαρια ειναι η αληθεια , το πρόβλημα μου ειναι οτι πριν κάποιες εβδομαδες καθοταν συνεχεια στον πατο του ενυδρείου και εχω μονο αυτο το ψαρακι , μετα εβλεπα οτι κολυμπουσε  ανασκελα το οποιο αποτι εψαξα ηταν προβλημα που δημιουργοταν απο την τροφη , και τωρα παρατηρώ οτι η σπονδυλικη  του στηλη εχει κανει μια καμψη , εκατσα ωρες και εψαξα τι να ειναι , η αληθεια ειναι οτι εγω φταιω  διοτι ειχα παραμελησει την καθαριοτητα της γυαλας και απο τι διαβασα εχει παθει λοίμωξη , ξερετε τι μπορω να κανω για να θεραπευτεί; Φυσικα αλλαζω  καθε 2 μερες το νερο πλεον , σας ευχαριστω για τον χρονο σας ? σας παρακαλω εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα το εκτιμούσα πολυ !! 20191216_000515.thumb.jpg.fd1375c1cb9ed867f858ec1580800af0.jpg 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη, αρχικά να σε ενημερώσω, ότι είναι αργά για το ψάρι σου, πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος DaLtQN έγραψε:

Καλησπέρα φίλη, αρχικά να σε ενημερώσω, ότι είναι αργά για το ψάρι σου, πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Eιναι 60 λιτρα αν δεν κανω λαθος 

Δηλαδη δεν υπαρχει καμια θεραπεία πλεον σωστα ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος E x onika έγραψε:

Eιναι 60 λιτρα αν δεν κανω λαθος 

Δηλαδη δεν υπαρχει καμια θεραπεία πλεον σωστα ; 

Κοίτα είναι σχεδόν νεκρό... εφόσον γύρισε έτσι δέν υπάρχει σωτηρία...

θα ήθελα να σου δώσω μερικά βήματα, για απο εδώ και πέρα:

1) 60Lt, είναι ιδανικά για ζωότοκα 1 χαρέμι (1 αρσ,3 θυλ) θα ήταν καλα για αρχή..Για μένα ούτε για δείγμα σε τέτοια lt να έχεις χρυσόψαρο

2) Ειναι αρκετά ριπαγόνα που σημαίνει οτι θές καλές αλλαγές αλλά και καλή φίλτρανση... είτε αυτή είναι εσωτερική είτε εξωτερική

3) όχι κοχύλια και διάφορα πετραδάκια, βάλε φυσικό στρώμα και φύτεψε anubias που είναι σκληρά...

4) μετρήσεις με υγρά τέστ της API για σωστές υποδείξεις...

5) Ξεκίνα από την αρχή, διάβασε για κύκλο αζώτου, και μην ανησυχείς και αγχώνεσαι όλα γίνονται!!

Καλή τύχη και οποιαδήποτε απορία..ΡΩΤΑ...!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα , ευχαριστω παρα πολυ για ολα θα ειμαι πιο προσεκτική , ολα οσα μου ειπατε με βοηθησανε  πολυ !!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος E x onika έγραψε:

Πριν ένα μήνα το έβγαλα γιατί θεώρησα ότι έβλαπτε το ψάρι

Χωρις φιλτρο δεν γινεται να κρατας τα ψαρια. Το φιλτρο ειναι η καρδια του ενυδρειου(αν μιλαμε για γλυκο νερο).

Αλλαγες κανεις 30-50% απο τα λιτρα του ενυδρειου σου και δεν ανακατευεις το υποστρωμα.

Αν το ψαρακι ειναι ακομα χάλια, μπορεις να του βοηθησεις να φυγει..... Βαλ΄το σε ενα βαθυ ταπερ με το νερο και αφησε το στην καταψυξη για μιση ωρα. Απλα θα κοιμηθει....

Και ξεκινα με σωστες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...