Jump to content

9 US Gallons


fotojohn

Recommended Posts

:)Καλορίζικο!

Πες μας πως το βλέπεις όταν εχεις εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gixxer said:

:)Καλορίζικο!

Πες μας πως το βλέπεις όταν εχεις εικόνα.

Καλορίζικο! Ξεκίνησα να γράφω "Καλώς τα δέχτηκες" ... βγάζει μάτι το ω...

και δεν μπορώ να το σβήσω...:blush:

 

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,

καλα παει ... το σκιμερακι τουμπανο... μετα τα πρωτα ζωντανα ... μου τρεχει λιγο παραπανω και πρεπει παλι να δω που θα το παιξω...

IMG_20200414_181152.jpg

IMG_20200414_181136.jpg

IMG_20200414_173631.jpg

IMG_20200414_173604.jpg

IMG_20200315_101123.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδες

τι θεωρειται οτι ειναι αυτο που σιγα σιγα μαζευεται σε ενα μερος...

απο λιγο εγινε περισσοτερο... μεσα εχω δυο σαλιγκαρια... μοιαζει με ακαθαρσιες... αλλα ολα εκει...???

δεν μπορω να καταλαβω και γιατι δε "ρουφιεται" τπτ απο το φιλτρο που ειναι απο πανω...?

Μηπως τα εβγαλε ο βραχος...?

Δεν ξερω.. θα ηθελα και τη γνωμη σας.

 

thank you

 

IMG_20200423_170624.jpg

IMG_20200423_170536.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος fotojohn έγραψε:

καλησπερα παιδες

τι θεωρειται οτι ειναι αυτο που σιγα σιγα μαζευεται σε ενα μερος...

απο λιγο εγινε περισσοτερο... μεσα εχω δυο σαλιγκαρια... μοιαζει με ακαθαρσιες... αλλα ολα εκει...???

δεν μπορω να καταλαβω και γιατι δε "ρουφιεται" τπτ απο το φιλτρο που ειναι απο πανω...?

Μηπως τα εβγαλε ο βραχος...?

Δεν ξερω.. θα ηθελα και τη γνωμη σας.

 

thank you

 

IMG_20200423_170624.jpg

IMG_20200423_170536.jpg

 

Αυτό που βλέπεις λέγεται detritus. 

Είναι σκόνη,  υποληματα τροφών, ακαθαρσίες κτλ. 

Θα τα ρουφάς σε κάθε αλλαγή νερού με το σωλήνα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο λόγος που δεν τα περνει το φίλτρο είναι η ροή που τα καθηζανει στο συγκεκριμένο σημείο. Τα λεγόμενα νεκρά σημεία. 

Επίσης είναι ο λόγος που το έκανες bare bottom ?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fishbone! said:

Επίσης ο λόγος που δεν τα περνει το φίλτρο είναι η ροή που τα καθηζανει στο συγκεκριμένο σημείο. Τα λεγόμενα νεκρά σημεία. 

Επίσης είναι ο λόγος που το έκανες bare bottom ?!

Δε ρουφαγα ποτε με σωληνα πιο παλια με την αμμο..... και δεν το ειχα στο μυαλο....

Προτεινεις να βαλω το ενα απο τα δυο ακροφυσια της εξοδου του φιλτρου να βαραει εκει, η θα δημιουργηθει νεο νεκρο.. και δεν εχει νοημα γιατι ολο και καποιο νεκρο θα υπαρξει...?

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ με αεραντλία δουλεύει; 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, alan boy said:

Το σκιμερ με αεραντλία δουλεύει; 

ναι ... ενα απλο σκιμερακι εξτρα , απο το καθολου που ελεγα να μη βαλω στην αρχη...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

Δυστυχως πανω στα δυο αυτα κοραλακια που πηρα εχει αρχισει και αναπτυσετεαι Byropsis pennata... γιατι εχει και το χαρακτηριστικο φυλλο φτερου φτερης.

εχουν μπει ηδη μεσα ενα ζευγαρι κλοουν.

ειναι αναμεσα σε πολυποδες και κατω απο τo πελος ας πουμε της ricordea....

τι προτεινετε?

σκεφτηκα να βγαλω, αφαιρεσω και "βουρτσισω" με οδοντοβουρτσα το σημειο, αλλα ειναι απιθανο καθως θα καταστρεψω το ζωντανο, λογω σημειου

να χρησιμοποιησω algae fix μια φορα την εβδομαδα, ή δε θα βοηθησει?

τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - fotojohn
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφαιρεσα κορλλια και καθαρισα...

στους πολυποδες δεν ειναι εφικτο γιατι ειναι αναμεσα... αν και εκει δε φαινεται τετοιου ειδους....

Link to comment
Share on other sites

Αν στις οδηγίες λέει ότι το algae fix βοηθάει στην συγκεκριμένη περίπτωση να ρίξεις. Δεν έχω προσωπική εμπειρία (ευτυχώς). Εύχομαι καλή επιτυχία  

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fotojohn έγραψε:

καλημερα,

Δυστυχως πανω στα δυο αυτα κοραλακια που πηρα εχει αρχισει και αναπτυσετεαι Byropsis pennata... γιατι εχει και το χαρακτηριστικο φυλλο φτερου φτερης.

εχουν μπει ηδη μεσα ενα ζευγαρι κλοουν.

ειναι αναμεσα σε πολυποδες και κατω απο τo πελος ας πουμε της ricordea....

τι προτεινετε?

σκεφτηκα να βγαλω, αφαιρεσω και "βουρτσισω" με οδοντοβουρτσα το σημειο, αλλα ειναι απιθανο καθως θα καταστρεψω το ζωντανο, λογω σημειου

να χρησιμοποιησω algae fix μια φορα την εβδομαδα, ή δε θα βοηθησει?

τι λετε?

Δυστυχώς αν είναι briopsis δεν θα κάνει κάτι το algae fix.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι εφικτό, δοκίμασε να τα βγάλεις απο το νερό, λίγο βουρτσισμά να φύγει, ξέβγαλμα με γλυκό νερο τοπικά στα σημεία,  και αμέσως με μια ένεση λούσε τα σημεία που ειναι η άλγη και πέριξ, με οξυζενε.

Περίμενε 1 λεπτό περίπου, ξεβγάζεις τοπικά στα μέρη που έφαγαν το οξυζενέ και βάλτο στο ενυδρειο σε εύκολο σημείο μην χρειαστεί να το επαναλάβεις.  

 

Το οξυζενέ δεν πρέπει να  έρθει σε επαφή με κανένα σημείο του κοραλλιού. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Αν ειναι εφικτό, δοκίμασε να τα βγάλεις απο το νερό, λίγο βουρτσισμά να φύγει, ξέβγαλμα με γλυκό νερο τοπικά στα σημεία,  και αμέσως με μια ένεση λούσε τα σημεία που ειναι η άλγη και πέριξ, με οξυζενε.

Περίμενε 1 λεπτό περίπου, ξεβγάζεις τοπικά στα μέρη που έφαγαν το οξυζενέ και βάλτο στο ενυδρειο σε εύκολο σημείο μην χρειαστεί να το επαναλάβεις.  

 

Το οξυζενέ δεν πρέπει να  έρθει σε επαφή με κανένα σημείο του κοραλλιού. 

Δε νομιζω οτι μπορω να το κανω αυτο και ειδικα για το button... ειναι αναμεσα..

take a look...

Τα ταλαιπωρησα ολα λιγο σημερα...

 

IMG_20200429_144126.jpg

IMG_20200429_193530.jpg

Screenshot_20200429_193625_com.android.gallery3d.jpg

Link to comment
Share on other sites

λογικά πάντα ο σπόρος έχει εξαπλωθεί...δεν ξέρω αν μηχανικά πλέον μπορείς να το σώσεις... κρίμα που σου τα έδωσαν με bryopsis πάνω...ως παθών μπορώ να πω ότι ζορίστηκα αρκετά γιατί με πήγε 2 μήνες πίσω η θεραπεία.. επίσης είχα την τύχη να μην φιλοξενώ κανέναν οργανισμό...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό? 

 

In the case of bryopsis eradication, a one-time dose is recommended as well. Depending on the size of your tank and what species of fish are swimming around in there, amounts may vary. The contents of 15 to 20 capsules on average are enough to treat the problem without becoming harmful.Pour the capsules’ contents in the tank, then stir gently. Don’t be alarmed if the medicine doesn’t fully dissolve right away. Allow the fluconazole 10 days to act, and you will notice the bryopsis slowly withering and dying out. After two weeks, your tank should be parasite-free, as the medicine takes care of most green hair algae (GHA) as well.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

Τελικα εκανα μια θεραπεια με φλουκοναζολη...

δεν αφαιρεσα βεβαια ανθρακα, οποτε δεν ξερω αν θα φανει αποτελεσματικη.

Στην εβδομαδα τωρα εκανα αλλαγη, φαινεται καλυτερα! αν δω να ξαναβγαζει ισως κανω ξανα αλλα αφαιρεσω ανθρακα να ειναι αποτελεσματικοτερη.

και εκει λοιπον που βγαζω το γυαλινο κοπακι που εχω φτιαξει...το ακουμπαω καπου που ξεχναω που και το κανω κομματια...

σα να μην εφτανε αυτο...ενω εκανα δουλειες πανω στο ενυδρειο, το ενα κλοουν μεσα μανουριαζε τυπου κατα πανω μου.. και οντως σχεδον αμεσα πηδηξε πανω μου, εξω απο το ενυδρειο...

με μισει ηδη... το μαζεψα με το χερι και το εβαλα μεσα

και τωρα δεν εχω και καπακι γυαλινο και πολυ φοβαμαι οτι μεχρι το πρωι θα το βρω κατω στεγνο....

δεν πλησιαζω το ενυδρειο μην με δει και νευριασει ξανα, τι να πω!! :D

να ρωτησω εσεις τι εχετε για prevent jumping out of the tank?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα εχω χαμηλά την στάθμη. 8 εκ απο το χείλος.  Αλλα εξαρτάται βέβαια και τι ψάρια έχει ο καθένας μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχω δει να κάνουν κυρίως εξωτερικό είναι πλαίσιο με σίτα από πάνω. Φαίνεται πολύ όμορφο. Εγώ είχα καπάκια πλαστικά στο προηγούμενο και στο τωρινό θα βάλω τζάμι ή plexi σε ειδικές διαστάσεις ώστε να είναι εργονομικό (να χωράει ο εξοπλισμός και να μπορώ να κανω σχεδόν τα πάντα χωρίς να ανοίγω τζαμι). 
 

Καποιοι θα σου πουν ότι δεν επιτρέπεις ετσι ανταλλαγή αερίων και ρίχνεις pH κτλπ. Εγώ σε ενυδρείο με εύκολα κοράλλια δε θα έδινα σημασία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα ,

η θεραπεια με φλουκοναζολη δειχνει να απεδωσε, θα δουμε και πιο μελλοντικα....

σας παραθετω και μερικες φωτο..

 

θεωρω παει αρκετα καλα..και για να ειμαι ειλικρινεις, δεν κανω μετρησεις... σχεδον καθολου...οσο βλεπω τα κοραλια οκ...

Μια φορα την εβδομαδα προσθετω 3-4μλ απο Ca, Kh, Mg  της Aquaforest.

Ερωτηση.

και ο πανω βραχος αλλα κυριως ο κατω εχει αρχισει και εμφανιζει κατι διαφανα σαν tubes.... 

Για τι τα βλεπετε?

 

IMG_20200524_193623.jpg

IMG_20200512_165916.jpg

IMG_20200524_193425.jpg

IMG_20200524_195753.jpg

IMG_20200524_193444.jpg

IMG_20200524_194526.jpg

IMG_20200512_165808.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται σαν κάποιο είδος σπόγγος - σφουγγάρι. Δεν θα σε βλάψει κάπου, filter feeders είναι. Μπορείς να τα αφαιρέσεις αν σε ενοχλούν. 
 

Το ενυδρείο φαίνεται πολύ ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μαλακά ή σκληρά τα tubes?

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2020 at 2:44 PM, fishbone! said:

Είναι μαλακά ή σκληρά τα tubes?

Δεν τα εχω πιασει.... why?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...