Jump to content

Επίδοξος "θαλασσόλυκος" (reef)


Konstantinos K

Recommended Posts

 

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, θαλασσινών και μη.

 

Κατ' αρχήν σας ενημερώνω πως το συγκεκριμένο post το ανέβασα και στην Γενική κατηγορία περί θαλασσινού αλλά είδα μηδενική ανταπόκριση και είπα να αναζητήσω την τύχη μου και στην κατηγορία reef , η οποία είναι και αυτή που με ενδιαφέρει.

 

Πήρα τη μεγάλη απόφαση να μεταμορφώσω το Rio 180 σε θαλασσινό. Άμεσος σκοπός το στήσιμο του υφάλου και η τοποθέτηση 2 clownfish και 2-3 μαλακών κοραλλιών για αρχή. Στο προσεχές μέλλον θα πρστεθούν σίγουρα ασπόνδυλα  και έπειτα 2 ακόμα ψαράκια. Στο υπόλοιπο της ζωής του ενυδρείου μα΄΄λον θα ασχολούμαι αποκλειστικά με τα κοράλλια. Γενικά δηλαδή δε θα επιβαρυνθεί πολύ το σύστημα από ζωντανούς ορανισμούς.

 

Ο εξοπλισμός που διαθέτω (πέραν της γυάλας που προανέφερα) είναι ένα φίλτρο Fluval 407, ένας θερμοστάτης 200W, διπλά φωτιστικά Led της Juwel (Juwel Multilux Nature +Juwel Multilux White) και μια αεραντλία ρυθμιζόμενη Eheim (πολύ πιθανόν να μη χρειαστεί, απλά την αναφέρω)

 

Όσον αφορά το Fluval 407, όπως το είχα στημένο από το γλυκό, διαθέτει αντλία 1450 L/h, και σε σειρά στα 4 καλάθια του: 4 σφουγγάρια προφίλτρου με μεγάλους πόρους-> 2 σφουγγάρια μαύρα μεσσαία biosponge -> υαλοβάμβακα -> 1L Eheim Substrat Pro -> 1L Seachem matrix -> άνθρακα ή Seachem Purigen . Αυτό θα είναι και το μέσον φίλτρανσης (πέραν του ζωντανού βράχου), με λίγα λόγια δεν θα υπάρχει sump. Διαβάζοντας κατάλαβα πως το "μειονέκτημα" των canister έναντι των sump είναι η συχνή καθαριότητα που απαιτούν, πλην όμως ούτως ή άλλως στο γλυκό καθάριζα το Fluval ανα 2 εβδομάδες, δε μου είναι κόπος. Οπότε το να μαζεύουν τόση βρωμιά τα σφουγγάρια ώστε να γίνει "εστία παραγωγής νιτρικών" δεν υπάρχει περίπτωση.

 

Στο δια τάυτα, πώς ξεκινάμε; 

1) τα βακτήρια από το ήδη στρωμένο Substrat pro και Matrix χρησιμεύουν στο θαλασσινό ή θέλουν απολύμανση και στρώσιμο από την αρχή;

2) Η σειρά των λοιπών υλικών είναι εντάξει; Λογικά θα πρέπει να προσθέσω και αντιφόσφωρο (πριν ή μετά τον άνθρακα/purigen;)

3) Πρέπει όλος ο βράχος που θα αγοράσω να είναι ζωντανός, ένα μέρος αυτού ή και καθόλου σε πρώτη φάση αφού τα υπάρχοντα βακτήρια του βιολογικού μέσου του Fluval θα αποικίσουν σε νεκρό βράχοκ και θα τον ζωντανέψουν;

4) Υπόστρωμα προτείνετε ψιλόκοκκη άμμο ή αραγωνίτη και γιατί;

5) Με τη βιοποικιλότητα που προανέφερα θα χρειάζεται συχνά σκούπα βυθού; Αν ναι απαντήθηκε εν τοις πράγμασι και η προηγούμενη ερώτηση.

6) Η ροή του Fluval αρκεί για να ανακυκλώνει το νερό ή θα χρειαστώ και επιπλέον αντλία ή wave maker. Σημειωτέον, η έξοδος του φίλτρου είναι μπροστά αριστερά "κοιτώντας" μπροστά δεξιά και η έξοδος πίσω αριστερά.  

7) Τελευταίο, προς στιγμήν, και κυριότερο κατ' εμέ γιατί δεν το κατέχω καθόλυ. Με τα φώτα τί να κάνω; Καταλαβαίνω πως χρειάζομαι άλλο φάσμα λευκού αλλά και φάσμα μπλε. Η Juwel έχει αντίστοιχες λάμπες led που μπαίνουν στη μονάδα μου Marine white και marine blue. Αρκούν αυτές με ένα timer που ήδη διαθέτω για μια φωτοπερίοδο 7-8 ωρών για παράδειγμα ή χρειάζεται να αλλάξω όλο το σύστημα με το Multilux Spectrum της Juwel και το αντίστοιχο dimmer που ανοιγοκλείνει σταδιακά, έχει επιλογές φάσματος, προσομείωση φεγγαρόφωτος κτλ. Το φως εν ολίγοις το δουλεύουμε κάποιες ώρες και απλά σβήνει όπως στο γλυκό 9με τη μόνη διαφορά ότι οι 2 λάμπες θα είναι άσπρο-μπλε) ή θέλει όλη τη νύχτα (μετά την υποτιθέμενη δύση) να ανάβει το υποτονικό μπλε μέχρι να "ξημερώσει";

 

Αυτά τα "ολίγα" για αρχή αλλά σίγουρα έπεται συνέχεια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Konstantinos K έγραψε:

 

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, θαλασσινών και μη.

 

Κατ' αρχήν σας ενημερώνω πως το συγκεκριμένο post το ανέβασα και στην Γενική κατηγορία περί θαλασσινού αλλά είδα μηδενική ανταπόκριση και είπα να αναζητήσω την τύχη μου και στην κατηγορία reef , η οποία είναι και αυτή που με ενδιαφέρει.

 

Πήρα τη μεγάλη απόφαση να μεταμορφώσω το Rio 180 σε θαλασσινό. Άμεσος σκοπός το στήσιμο του υφάλου και η τοποθέτηση 2 clownfish και 2-3 μαλακών κοραλλιών για αρχή. Στο προσεχές μέλλον θα πρστεθούν σίγουρα ασπόνδυλα  και έπειτα 2 ακόμα ψαράκια. Στο υπόλοιπο της ζωής του ενυδρείου μα΄΄λον θα ασχολούμαι αποκλειστικά με τα κοράλλια. Γενικά δηλαδή δε θα επιβαρυνθεί πολύ το σύστημα από ζωντανούς ορανισμούς.

 

Ο εξοπλισμός που διαθέτω (πέραν της γυάλας που προανέφερα) είναι ένα φίλτρο Fluval 407, ένας θερμοστάτης 200W, διπλά φωτιστικά Led της Juwel (Juwel Multilux Nature +Juwel Multilux White) και μια αεραντλία ρυθμιζόμενη Eheim (πολύ πιθανόν να μη χρειαστεί, απλά την αναφέρω)

 

Όσον αφορά το Fluval 407, όπως το είχα στημένο από το γλυκό, διαθέτει αντλία 1450 L/h, και σε σειρά στα 4 καλάθια του: 4 σφουγγάρια προφίλτρου με μεγάλους πόρους-> 2 σφουγγάρια μαύρα μεσσαία biosponge -> υαλοβάμβακα -> 1L Eheim Substrat Pro -> 1L Seachem matrix -> άνθρακα ή Seachem Purigen . Αυτό θα είναι και το μέσον φίλτρανσης (πέραν του ζωντανού βράχου), με λίγα λόγια δεν θα υπάρχει sump. Διαβάζοντας κατάλαβα πως το "μειονέκτημα" των canister έναντι των sump είναι η συχνή καθαριότητα που απαιτούν, πλην όμως ούτως ή άλλως στο γλυκό καθάριζα το Fluval ανα 2 εβδομάδες, δε μου είναι κόπος. Οπότε το να μαζεύουν τόση βρωμιά τα σφουγγάρια ώστε να γίνει "εστία παραγωγής νιτρικών" δεν υπάρχει περίπτωση.

 

Στο δια τάυτα, πώς ξεκινάμε; 

1) τα βακτήρια από το ήδη στρωμένο Substrat pro και Matrix χρησιμεύουν στο θαλασσινό ή θέλουν απολύμανση και στρώσιμο από την αρχή; Θα πρέπει να γίνει στρώσιμο από την αρχή.

2) Η σειρά των λοιπών υλικών είναι εντάξει; Λογικά θα πρέπει να προσθέσω και αντιφόσφωρο (πριν ή μετά τον άνθρακα/purigen;) Δεν χρειάζονται αυτά στο θαλασσινό. η βιολογία σου είναι ο βράχος σου και ο αραγωνίτης σου. Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που το ενυδρειακό βαμβάκι και το βιολογικό υλικό ανεβάζουν τα νιτρικά στο θεό και προκαλούν μια ανισορροπία στο ενυδρείο. Ανθρακα και αντιφώς χρειάζεσαι.

3) Πρέπει όλος ο βράχος που θα αγοράσω να είναι ζωντανός, ένα μέρος αυτού ή και καθόλου σε πρώτη φάση αφού τα υπάρχοντα βακτήρια του βιολογικού μέσου του Fluval θα αποικίσουν σε νεκρό βράχοκ και θα τον ζωντανέψουν; Το καλύτερο είναι να αρχίσεις με νεκρό βράχο και βακτήρια ώστε να γίνει ο απαιτούμενος κύκλος. 

4) Υπόστρωμα προτείνετε ψιλόκοκκη άμμο ή αραγωνίτη και γιατί; Αραγωνίτης πάει στα θαλασσινά ενυδρεία και ο κυριότερος λόγος είναι ότι ανεβάζει το ph, που χρειάζεται να είναι ψηλα στο θαλασσινό.

5) Με τη βιοποικιλότητα που προανέφερα θα χρειάζεται συχνά σκούπα βυθού; Αν ναι απαντήθηκε εν τοις πράγμασι και η προηγούμενη ερώτηση. Στη σκούπα οι απόψεις διίστανται. Άλλοι είναι της άποψης ότι χρειάζεται συχνό σιφονάρισμα, άλλοι ανά 6 μήνες.

6) Η ροή του Fluval αρκεί για να ανακυκλώνει το νερό ή θα χρειαστώ και επιπλέον αντλία ή wave maker. Σημειωτέον, η έξοδος του φίλτρου είναι μπροστά αριστερά "κοιτώντας" μπροστά δεξιά και η έξοδος πίσω αριστερά. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε και άλλη κυκλοφορία. Οπότε η αγορά ενός wave maker είναι απαραίτητη.

7) Τελευταίο, προς στιγμήν, και κυριότερο κατ' εμέ γιατί δεν το κατέχω καθόλυ. Με τα φώτα τί να κάνω; Καταλαβαίνω πως χρειάζομαι άλλο φάσμα λευκού αλλά και φάσμα μπλε. Η Juwel έχει αντίστοιχες λάμπες led που μπαίνουν στη μονάδα μου Marine white και marine blue. Αρκούν αυτές με ένα timer που ήδη διαθέτω για μια φωτοπερίοδο 7-8 ωρών για παράδειγμα ή χρειάζεται να αλλάξω όλο το σύστημα με το Multilux Spectrum της Juwel και το αντίστοιχο dimmer που ανοιγοκλείνει σταδιακά, έχει επιλογές φάσματος, προσομείωση φεγγαρόφωτος κτλ. Το φως εν ολίγοις το δουλεύουμε κάποιες ώρες και απλά σβήνει όπως στο γλυκό 9με τη μόνη διαφορά ότι οι 2 λάμπες θα είναι άσπρο-μπλε) ή θέλει όλη τη νύχτα (μετά την υποτιθέμενη δύση) να ανάβει το υποτονικό μπλε μέχρι να "ξημερώσει"; Το καλύτερο είναι το δεύτερο που λες. Αλλα δεν πιστεύω να σου αρκούν οι 2 λάμπες για το θαλασσινό και για τα κοράλλια που θα βάλεις.

 

Αυτά τα "ολίγα" για αρχή αλλά σίγουρα έπεται συνέχεια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ξέχασες ίσως το σημαντικότερο από όλα. Το σκίμμερ. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε σκίμμερ στο ενυδρείο σου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον gifil σχεδόν σε όλα εκτός: την σκούπα βυθού.  Θα κάνεις σε κάθε αλλαγή νερού ή καθόλου! Προτείνω σε κάθε αλλαγη , Δεν χρειάζεται όλο το ενυδρείο άλλα κομμάτια κομμάτια.  Δηλαδή αν κάνεις άλλαγες κάθε εβδομάδα Κάνε το 1/3 σήμερα το άλλο την επόμενη κτλ.

 

Και το επόμενο θέμα είναι με τον νεκρό βράχο.  Εκεί θεωρώ ότι η βιολογία του ζωντανού δεν συγκρίνεται με κανένα βακτήριο.  Φυσικά έχει και τα ρίσκα στο τι μπορεί να κουβαλάει. Από άλγη έως μια mantis!!!!

Αλλά αυτά έχει η θάλασσα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κατ αρχην για τις απαντησεις σας παιδια.

 

Οσον αφορα το σκιμερ, ξεχασα εντελως να το αναφερω. Προσανατολιζομαι προς το tunze 9004. Αν θελετε πειτε μου τη γνωμη σας.

 

Οσον αφορα το εξωτερικο φιλτρο τωρα. Παρα την προθεση μου να το καθαριζω τακτικα, ειστε κατα της χρησης του γενικοτερα πλην ανθρακα/φωσφορου; Να βγαλω απο μεσα δηλαδη σφουγγαρια βαμβακια κτλ; Ακομα και το substrat και το matrix; Το σκεφτομουν πιο πολυ σαν εξτρα χωρο αποικιων η εστω ευκαιρια για λιγο λιγοτερο βραχο...

 

Οσον αφορα το φως, επειδη δεν αντεληφθην πληρως την απαντηση σου, προτεινεις τη λυση του juwel helialux full spectrum με ολα τα φασματα και με προγραμμα ανατολης δυσης, dimming κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Θα σ έλεγα με προγραμμα ανατολης δυσης, dimming αλλά τελικά είδα ότι η λάμπα helialux full spectrum αφορά φυτεμένο. Οπότε πηγαινε στις λάμπες που είπες αρχικά την μπλε και την άσπρη. Αλλά δεν πιστεύω να σε καλύψουν επαρκως μόνο αυτες οι 2 για τα κοράλλια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα , δεν έχεις αναφέρει και αναπλήρωση πουθενά οπότε αν δεν έχεις βγαλτην στο πρόγραμμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. @gifil you are a lifesaver! Βλέποντας Full Spectrum στο φωτιστικό και settings RGBW με wifi ούτε καν πήγε το μυαλό μου ότι δεν αφορά reef. Έχω κατά νου τις μόνες λάμπες που δίνει η juwel για marine αλλά παράλληλα ψάχνω και κάποιο universal φωτιστικό ώστε με μικρές παρεμβάσεις στο καπάκι να μην το χάσω. Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε (με βραχίονες στο μήκος, όχι κρεμαστό) παρακαλώ κάντε το για να μην ψάχνω στα "χαμένα". @salamander την αναπλήρωση δεν τη σκεφτόμουν καν λόγω μικρού σχετικά όγκου του ενυδρείου και λόγω της ύπαρξης καπακιού. λες να έχω πρόβλημα και στην εβδομάδα που προγραμματίζω να κάνω αλλαγές νερού να έχω αισθητή/προβληματική πτώση στάθμης;

Τέλος, θα επιμείνω λιγάκι στο θέμα του εξωτερικου φίλτρου. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα αχρηστευτεί ουσιαστικά. Έχει 4 κάδους του 1 λίτρου και ένα μεγάλο προφίλτρο. Οι δυο κάδοι θα γεμίσουν με αντιφώσφορο και άνθρακα ή purigen ατίστοιχα.Ας πούμε ότι καταργώ και τα προφίλτρα - σφουγγάρια - βαμβάκια (αν κατάλαβα καλά τα καταργούμε γιατί βάζουμε σκιμερ που καθαρίζει εύκολα και απομονώνει τη βρωμιά). Οι άλλοι 2 κάδοι γιατί να μην έχουν substrat και matrix για βακτήρια; Δεν ισχύει το "όσο περισότερα, τόσο καλύτερα" όπως στο γλυκό νερό;

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι όσο μικρότερος όγκος τόσο γρηγορότερες-μεγαλυτερες  διακυμανσεις θα έχεις. Επίσης να έχεις στο νου σου ότι θα χρειαστεί μελλοντικά κάποια τρύπα για να μπει κάποιο ανεμιστηρακι.

Link to comment
Share on other sites

Update

 

Τελικά για φωτισμό κατέληξα στο Fluval Marine Led 3.0 (92cm) με ενσωματωμένο BT controler για dimming, φάσματα, ηλιοβασίλεμα, φεγγάρι κτλ. Καλές κριτικές έχει. Σε ξένα φόρουμ κάποιοι hardcore reefάδες το θεωρούν τριτοτέταρτο μετά από κάποια πολύ πιο ακριβά αλλά λόγω μεγέθους και λογισμικού μπορεί αργότερα να προστεθεί και δεύτερο και να λειτουργούν παράλληλα συγχρονισμένα (που δε νομίζω να μου χρειαστεί 2ο). Παραγγέλθηκε μόλις.

 

 Εν τω μεταξύ το ενυδρείο σήμερα άδειασε, απολυμάνθηκε, γυάλισε, γέμισε και τώρα είναι γεμάτο με τον θερμαντήρα αναμμένο και ζεσταίνεται. Καθαρίστηκε πλήρως και το FLuval 407 αφαιρέθηκε το ενυδρειακό βαμβάκι και ξεπλύθηκε καλά το βιολογικό υλικό. Παρασκευή θα αγοραστεί αραγωνίτης της Seachem (Pearl Beach) καθώς και νεκρός βράχος (15-20 κιλά) και θα αρχίσω το ghost feeding. Ερώτηση, το κατάστημα από όπου θα αγοράσω τον βράχο έχει 3 είδη νεκρού: Dry Coral Rock (λευκό), Dry Rock Aquaforest (γκρι)  και Jurassic Reef Rock (κοκκινομώβ). Πέραν του χρώματος, έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους είναι καθαρά θέμα γούστου η επιλογή;

 

Παραγγέλθηκε και wave maker 4.000 L/h. Σε συνδιασμό με την αντλία του Fluval 407 θα έχουμε σύνολο 5.450 L/h σε ενυδρείο 180L. Νομίζω είναι καλά για αρχή.

 

Κάθε άποψη/παρατήρηση/διόρθωση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. Αγοράστηκαν 14 κιλά νεκρού φυσικού βράχου (θα αγοράσω άλλα 4 μόλις καταλήξω στο επιθυμητό scape), αραγωνίτης της Seachem (η αλήθεια είναι ότι τον περίμενα πιο λεπτό, σχεδόν σαν άμμο), ενυδρειακό αλάτι της aquaforest κατάλληλο και για κοράλλια το οποίο προστίθεται εδώ και 3 μέρες σταδιακά για να προσαρμοστούν τα ήδη υπάρχοντα βακτήρια του φίλτρου και σήμερα φτάσαμε στο επιθυμητό επίπεδο. Βακτήρια προσθέτω καθημερινά από μια σταγόνα της aquaforest bio S καθώς και μια δόση stability της seachem. Έκανα μια (βιαστική στην παρούσα φάση) μέτρηση No2 και το αποτέλεσμα ήταν μεταξύ 0,5 και 1 οπότε είμαστε σε καλό δρόμο. Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι σταθερά στους 26 βαθμούς. Τέλος, εκ περισσού μάλλον, προσθέτω και 1 ml κοραλλίνη της Aquaforest (μισή δοσολογία).

 

Αυτό ήταν το progress μέχρι στιγμής. Για οτιδήποτε νεώτερο θα ενημερώσω.

 

Αν υπάρχει οποιαδήποτε συμβουλή/διόρθωση/παρατήρηση ευχαρίστως να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Mentoras . Δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα post, αλλά όπως ανέφερα και πιο πάνω το βιολογικό υλικό εντός του φίλτρου μου (1L Substrat Pro + 1L Seachem Μatrix) ήταν ήδη στρωμένο. Το χρησιμοποιώ για να επιταχύνω την αποίκιση στο νεκρό βράχο. Παράλληλα, πριν απ' ην πρόσθεση αλατιού ακόμα κάνω καθημερινά ελάχιστο ghost feeding. Προφανώς όλα τα ανωτέρω αθροιστικά οδήγησαν στο να μετράω Νο2 τόσο γρήγορα (υποθέτω). 

Κι εγώ σχεδόν για πλάκα έκανα τη μέτρηση για να τεστάρω το τεστάκι. Είχα σκοπό να κάνω την πρώτη μέτρηση σε μια βδομάδα από τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα τα προηγούμενά σου post Κωνσταντίνε απλά επειδή αναφέρεις ότι έβγαλες το βιολογικό υλικό και το ξέπλυνες, θεώρησα ότι το έκανες εντελώς έτσι ώστε να πας για restart. Οπότε πας να κάνεις την μετάβαση από τα βακτήρια του γλυκού. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να προσαρμοστούν στο θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

@Mentoras ναι όντως δεν το διευκρίνησα. Το άφησα απλά να εννοηθεί αναφέροντας τη σταδιακή πρόσθεση αλατιού για να προσαρμοστούν τα βακτήρια. Όπως και να έχει εννοείται πως προσπαθώ να τα προσαρμόσω για να γλιτώσω χρόνο αλλά και να μην τα καταφέρω, τι είχαμε τί χάσαμε. Κατά τα άλλα, θολούρα δεν έχω, η αλατότητα είναι σταθερή και παρά την εξάτμιση, λόγω της ύπαρξης καπακιού δεν έχει πέσει η στάθμη νερού καθόλου (~1mm). Προχωράμε και παρατηρούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε πως πάει η συνέχεια; έχεις καμιά φωτογραφία; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Update μετά από αρκετό καιρό...

 

Έχουμε και λέμε. Όλα βαίνουν καλώς (θέλω να ελπίζω!). Μετρήσεις κάνω 2 φορές την εβδομάδα με τεστάκια της Salifert και είμαστε σχετικά σταθερά σε όλες τις τιμές (Αμμωνία και Νιτρώδη εννοείται 0, νιτρικά 5-10, φωσφορικά 0 ή σχεδόν 0 κάποιες φορές, Μαγνήσιο περίπου 1400, ασβέστιο περίπου 500 και ΚΗ γύρω στο 11,5-12 μετά κόπων και βασάνων. Από ψαράκια έχω προσθέσει 2 κλοουνάκια percula onyx, 1 καρδινάλιο και 1 bicolor blenny. Από συνεργείο καθαρισμού έχω 4 ερημίτες, 1 γαρίδα, 4 trochus και 2 conch. Από κοράλλια και τα συναφή 2 εφύλιες (η μια είναι μαζεμένη εδώ και 10 μέρες, μάλλον σπλιτάρει), 2 ανεμώνες μετά από σπλιτ, 1 βραχάκι ζωάνθους, ricordea, caulastrea, λίγο xenia και λίγο GSP. Για πειραματισμό έχω βάλει ψηλά και ένα montipora το οποίο τα πηγαίνει ανέλπιστα καλά μέχρι στιγμής (full polyp extension κτλ). Από φίλτρανση παραμένω (και έτσι θα μείνω) χωρίς sump, με το fluval 407 (4 κιλά βιολογικό+άνθρακα+αντιφώσφορο+purigen και μια σειρά υαλοβάμβακα για τα ψιλά). Από κυκλοφορητή Maxspect Gyre 9.400 l/h που δουλεύει σε pulse mode στο 50% (η μια κεφαλή κοιτάει επιφάνεια για ανατάραξη και η άλλη διαγωνίως υπόστρωμα προς είσοδο fluval για ανακύκλωση) και  φυσικά την κυκλοφορία του fluval 1.450 l/h κατά μήκος της επιφάνειας για ανατάραξη. Από φως, μετά από πειραματισμό με λάμπες juwel led μπλε σε συνδυασμό με την Fluval Sea marine 3.0 κατέληξα σε 2 AI Prime 16HD. Φωτισμός 10 π.μ. έως 10.μ.μ. με 1 ώρα ramp time και από τις 10 μ.μ. μέχρι τα μεσάνυχτα moonlight. Αυτά τα ολίγα προς στιγμήν.

 

Εν τω μεταξύ, πέρασα το στάδιο της διατομικής αναίμακτα και γρήγορα, τώρα τελευταία όμως (περίπου 1 εβδομάδα) σχηματίζονται μερικά μικρά κομμάτια γλίτσας σε διάφορα σημεία και δεν έχω καταλήξει αν είναι Dino ή Cyano. Κλίνω προς Dino. Εδώ θα ήθελα μερικές προτάσεις. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει χειροκίνητη αφαίρεση, φιλτράρισμα/ανακύκλωση νερού μέσω υαλοβάμβακα και ξανά μέσα κτλ. Επανεμφανίζονται όμως την επόμενη μέρα, μειωμένα αλλά είναι εκεί τα κομμάτια γλίτσας.

 

Αμέσως μετά θα ανεβάσω και μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos K
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα τελευταίο, υπάρχει κάποιος τρόπος να επιταχύνω την εξάπλωση της κοραλλίνης? Τα κομμάτια νεκρού βράχου δείχνουν απειροελάχιστη "βελτίωση" στο χρώμα ενώ ο ζωντανός μπορώ να πω ότι έχει μεγαλώσει τα κομμάτια κόκκινης και μωβ κοραλλίνης που ΄χει πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Konstantinos K έγραψε:

Και κάτι ακόμα τελευταίο, υπάρχει κάποιος τρόπος να επιταχύνω την εξάπλωση της κοραλλίνης? Τα κομμάτια νεκρού βράχου δείχνουν απειροελάχιστη "βελτίωση" στο χρώμα ενώ ο ζωντανός μπορώ να πω ότι έχει μεγαλώσει τα κομμάτια κόκκινης και μωβ κοραλλίνης που ΄χει πάνω του.

 Purple Up!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο νεκρός βράχος μετά τους 8 μήνες σιγά σιγά θα πιάνει κοραλινη. 

Ποιο αλατι δουλεύεις? Πάρε το Red sea το απλό για να έρθουν οι τιμές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν το sps montipora είναι το μπλε που ανέβασες εμένα μου κάνει για seriatopora... σίγουρα έχεις ανισορροπία θρεπτικών ακόμη..φαινεται στον βράχο και τον αραγωνίτη...σιφωνάρισμα σε κάθε αλλαγή νερού και μεγαλύτερη κυκλοφορία θα σε βοηθήσει θεωρώ...για τον αραγωνίτη σου έχεις ζωντανά να κάνουν δουλίτσα???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@niknik και άλλος φίλος συνχομπίστας και συνφορουμίστας που με βοήθησε μάλιστα στα πρώτα μου βήματα μου το πρότεινε. Ήδη το έχω παραγγείλει και εντός εβδομάδας θα το έχω. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα το  Reef Salt της Aquaforest. Από την επόμενη αλλαγή καλώς εχόντων των πραγμάτων θα παρατηρώ προσεκτικά για αλλαγές προς το θετικότερο.

 

@dano23 έχεις απόλυτο δίκιο. seriatopora είναι (μωβ/μπλε/ροζ). Η ανισορροπία που παρατήρησες θέλω να πιστεύω πως οφείλεται στο "πρώιμο" στάδιο του ενυδρείου (τρέχει λιγότερο από 3 μήνες) και όχι σε κάποιο λάθος μου. όσο για την κυκλοφορία, πιστεύεις θα ήταν καλύτερα να στρέψω και τις 2 κεφαλές του gyre προς την επιφάνεια και να αυξήσω λίγο επίπεδο; Το είχα δοκιμάσει στην αρχή και νομίζω πως μέχρι 70% (+20% από ότι είμαι τώρα) μπορούσα να το έχω χωρίς να σηκώνεται ο αραγωνίτης. Τέλος, θεωρείς πως είναι καλύτερη η σταθερή ροή ή το pulse mode;

 

και τελευταία ερώτηση για σήμερα, skimmer... Το ψάχνω εδώ και 2 μήνες. Επιλογές που με κέρδισαν:

1) Tunze 9004. Στα συν το ότι είναι εσωτερικό, μικρό και αποδοτικό για το μέγεθός του. Στα μείον, το ότι τραβάει νερό από την επιφάνεια άρα καθαρίζει γρήγορα το φιλμ αλλά θέλει και μόνιμη σταθερή στάθμη πλην όμως εγώ δεν έχω ΑΤΟ (αν και προσθέτω με το χέρι περίπου 1L ανά 3 μέρες)...

2) Deltec MC600. Στα συν ότι είναι overkill για τα λίτρα μου (180L) και πολύ αποδοτικό γενικότερα με καλές κριτικές κτλ. Στα μείον το ότι είναι HOB (άσχημο θέαμα για σαλόνι κατ' εμέ) και αυτό ίσως έχει επίδραση στο θόρυβο αφού είναι εξωτερικό. (επίσης άσχμο για σαλόνι). Και μια απορία για το Deltec. Τραβάει νερό από μέσα, αυτό σημαίνει ότι δεν καθαρίζει καλά το φιλμ ή λόγω της αφαίρεσης πρωτεϊνών γενικότερα θα εξαφανιστεί το φιλμ.

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για σκίμμερ μήπως και καταλήξω επιτέλους, ευπρόσδεκτη. Γενικότερα πάντως δεν έχω πρόβλημα με πρωτεινικό φιλ ίσως γιατί ταίζω 1-2 φορές τη μέρα τα ψάρια  και στοχευμένα ενώ τα κοράλλια 1 φορά την εβδομάδα επίσης στοχευμένα. Κατεψυγμένη τροφή χρησιμοποιώ 2 φορές την εβδομάδα για τα ψάρια και εκείνες τις 2 μέρες είναι που ταΐζω μία και μοναδική φορά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...