Jump to content

Επίδοξος "θαλασσόλυκος" (reef)


Konstantinos K

Recommended Posts

@dano23 Όσον αφορά το υπόστρωμα οι 2 ερημίτες, τα 2 conch που προανέφερα καθώς και τα 2 nassarius (που ξεχασα να αναφέρω προηγουμένως), κάτι κάνουν. Ήμουν έτοιμος να πάρω και Goby (yellow watchman) αλλά φοβήθηκα με το dino μήπως πάθει τίποτα τρώγοντάς το και δεν προχώρησα σε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jim Κάνει όντως δουλειά το Purple Up? Όταν αγόρασα τον νεκρό βράχο, για να επιταχυνθεί η ανάπτυξη κοραλλίνης πήρα και το Coralline Gro της Red Sea και πέραν του ότι μου ανέβασε το Κη στο Θεό (16+) δεν είδα καμία διαφορά σε σχεδόν 1 μήνα χρήσης (3 φορές την εβδομάδα από 2 ml/100L  όπως λέει ο κατασκευαστής). Αν νομίζεις ότι το Purple Up είναι καλύτερο να το πάρω για δοκιμή.

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos K
Link to comment
Share on other sites

Μην ρίχνεις ζουμια για κοραλινη το μόνο που κάνουν είναι να σου χαλάνε τις παραμέτρους... Υπομονή θέλει απλά.

Άμα θες tunze 9004 θες αναπλήρωση για σταθερή στάθμη, και γενικός καλό είναι να επενδύσεις σε μια καλή αναπλήρωση δυστυχώς στο θαλασσινο με κοραλια είναι απαραίτητη.

Δες και το tunze 9012 είναι αρκετά πιο δυνατο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής. Πληροφοριακά αναφέρω πως αφού πέρασα 10 μέρες δοκιμαστικές με το Tunze 9004 πήρα τελικά από συνχομπίστα του φόρουμ ένα Deltec MCE 600 το οποίο θα εγκαταστήσω αύριο. (Το Tunze το έβαλα αγγελία για πούλημα, χρησιμοποιημένο 10 μέρες). Το ερώτημά μου σήμερα είναι το εξής: 

Παρατήρησα κάποια μωβ εξογκώματα πάνω στο σκελετό μιας εφύλιας και δεν ξέρω τί είναι. Έψαξα σε διάφορα φόρουμ και στο gogle αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο. Πολύ πιθανόν να είναι απλά κοραλλίνη απλά επειδή έχουν σχεδόν πανομοιότυπο σχήμα όλα τα εξογκώματα είπα να το διπλοεπιβεβαιώσω.  Οι φωτογραφία είναι μέτρια γιατί το σημείο είναι δύσκολο και λίγο μακριά από το τζάμι για Super Macro.  Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ ! 

IMG_20200305_154652.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ισως να πετάει η εφυλλια νεα κεφάλια. Αλλα δεν μπορω να διακρίνω καλά απο την φώτο λόγω του πολύ έντονου μπλέ φωτισμού.  

Αν μπορεις με εναν φακό λευκού χρώματος , βγάλε μια ακομα φώτο να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω για καλύτερη φωτογραφία με φίλτρα. Αποκλείω πάντως τα κεφάλια γιατί είναι μωβ σαν αγκαθάκια τα εξογκώματα και μάλιστα έπειτα από καλύτερη παρατήρηση είδα ότι και ένα εκ των σαλιγκαριών μου έχει 3-4 στο κέλυφός του. Σχηματικά φαντάσου το σαν ένα σπυράκι με ένα αγκαθάκι να προεξέχει από τη μέση. Στην αρχή μου έμοιασε σαν πολύ μικρό feather duster αλλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευρηκα... 

https://www.reef2reef.com/threads/looks-like-a-tube-worm-feather-duster-maybe.255412/

 

Δεν ειναι κατι ανησυχητικο. Αν δω οτι βγαινουν καινουρια κοντα σε κεφαλι της εφυλιας θα τα αφαιρεσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Konstantinos K έγραψε:

Ευρηκα... 

https://www.reef2reef.com/threads/looks-like-a-tube-worm-feather-duster-maybe.255412/

 

Δεν ειναι κατι ανησυχητικο. Αν δω οτι βγαινουν καινουρια κοντα σε κεφαλι της εφυλιας θα τα αφαιρεσω.

Αν είναι αυτά που δείχνει το site είναι vermedit snails.

Θα πολαπλασιαστουν σαν pest. Θα τρέφονται από την στήλη νερού. 

Αν και στην δικιά σου φωτο δεν μοιάζουν. 

Φωτο πιο καθαρή. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον είναι.... vermentid snails .

 

Πριν πολλά χρόνια είχα!!!

Και είχα φρικάρει με την ποσότητα!

Μου την έσπαγαν και τα βράδια πέταγαν κάτι σαν κλωστές!

Μετά από κάποιον καιρό εξαφανίστηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ είναι από τα καλύτερα 

Καλοδούλευτο 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ξεθάβω το θέμα που είχα ανοίξει απλώς για να ενημερώσω την παρέα ότι όλα βαίνουν καλώς στον ύφαλο, πήρα το βάπτισμα του πυρός για 1 χρόνο και κάτι, πειραματίστηκα επιτυχώς με διάφορες πτυχές του ενυδρείου και του εξοπλισμού και πλέον τα πάντα μετεγκαταστάθηκαν σε custom ενυδρείο με την πολύτιμη βοήθεια του φίλου @Γαβριλος , 410 λίτρων με 180 λίτρα sump (ωφέλιμα τα 100 περίπου), φωτίζονται από 3 Ai Prime 16 HD και μια μπάρα led Orphek, κυματίζουν από 2 Maxspect Gyre XF250 και φιλτράρονται από ένα Nyos 160. 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβεί και φωτογραφικό υλικό.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους εδώ για τις απορίες που μου λύσατε στο ξεκίνημα και φυσικά τον Γαβρίλο που με βοηθά μέχρι και σήμερα. 

 

 

Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και τύχη πάνω από όλα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...