Jump to content

Σκαλαρια (Maanvis στα ολλανδικά )


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα ενυδρείο 240 λίτρα φυτεμένο!! Έχω τώρα 2 gouarami     3 molly 4 guppy’s και 5 σκαλαρια ποσά σκαλαρια ακόμα θα μπορούσα να βάλω;; Τα guppy’s-molly ψάχνω να τα δωσω!! Γιατί αν και τώρα ζούνε ειρηνικά κάποια στιγμή πιστευω θα γίνουν καλός μεζές!!! 

B32E6627-FA61-43D6-9415-001DA75C3279.jpeg

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/. Διάβασε αυτό για τα σκαλαρια. ? Τά μολλυ και τα πλατύ δεν θα γίνουν μεζές απλός δεν ζουν στης ίδιες συνθήκες και κατά την περίοδο της αναπαραγωγής θα πέφτει πολύ ξυλο

Έγινε επεξεργασία - Johnakis009 Ελλάδα μόνο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το έχω διαβάσει αυτό δεν λέει ποσά μπορω να έχω μέσα ξέρω τα μικρά θα τα φως αλλά με gouarami τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/ ίσως μπορούν να μπου με γκουραμι Dwarf Gοuramis. Εγώ είχα ένα γκουραμι Trichogaster Trichopterus με το ζευγάρι μου σκαλαρια και ειπήρχαν τσακωμοί γι'αυτό και το έδωσα το γκουραμι

Έγινε επεξεργασία - Johnakis009 Ελλάδα μόνο
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Johnakis009 Ελλάδα μόνο έγραψε:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/ ίσως μπορούν να μπου με γκουραμι Dwarf Gοuramis. Εγώ είχα ένα γκουραμι Trichogaster Trichopterus με το ζευγάρι μου σκαλαρια και ειπήρχαν τσακωμοί γι'αυτό και το έδωσα το γκουραμι

Δεν έχω ιδεα τι ράτσα είναι το gouarami μου

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/ ίσως μπορούν να μπου με γκουραμι Dwarf Gοuramis. Μπορείς να στείλεις φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2019 at 12:51 ΜΜ, το μέλος Johnakis009 Ελλάδα μόνο έγραψε:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/ ίσως μπορούν να μπου με γκουραμι Dwarf Gοuramis. Μπορείς να στείλεις φωτογραφία?

C5EB806D-5F3B-436C-8408-F2E320EB61AF.jpeg.b9a0a4b0008b834875cfd39695dcaec1.jpegC5EB806D-5F3B-436C-8408-F2E320EB61AF.jpeg.b9a0a4b0008b834875cfd39695dcaec1.jpeg

B374BA12-46B1-438B-AEF1-68FB57F270B7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

C5EB806D-5F3B-436C-8408-F2E320EB61AF.jpeg.b9a0a4b0008b834875cfd39695dcaec1.jpegC5EB806D-5F3B-436C-8408-F2E320EB61AF.jpeg.b9a0a4b0008b834875cfd39695dcaec1.jpeg

B374BA12-46B1-438B-AEF1-68FB57F270B7.jpeg

Και μια ερώτηση ακόμα αυτά τα φυτά τα εβαλα πριν 3-4 εβδομάδες Έκτωρ από τις ανουμπιες που τις έχω καιρο! Ποσό χρόνο θέλουν να μεγαλώσουν; δεν έχω υπόστρωμα στο χαλίκι τα εβαλα και εβαλα κάτι δισκία που μου έδωσαν από το μαγαζι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Και μια ερώτηση ακόμα αυτά τα φυτά τα εβαλα πριν 3-4 εβδομάδες Έκτωρ από τις ανουμπιες που τις έχω καιρο! Ποσό χρόνο θέλουν να μεγαλώσουν; δεν έχω υπόστρωμα στο χαλίκι τα εβαλα και εβαλα κάτι δισκία που μου έδωσαν από το μαγαζι!

Για τα φυτα ειπαμε στο αλλο θεμα σου https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/110812-σκαλαρια-βοηθεια/

και στο ποστ #30 υπαρχει λινκ για φυτεμενο.

Για να δεις καλη αναπτυξη στα φυτα σου πρεπει να υπαρχουν μονο δυο πραγματα - φως και λιπασμα. Τοσο απλα.

Δες απο φωτισμο τι εχεις (τι λαμπα(ες) εχεις, πόσα lumen ειναι, αν εχει ανακλαστηρα(ες)) , γραψε εδω και θα σου απαντησουμε, αν φτανει και για καποια φυτα , που εχεις.

Απο λιπασματα εχεις μονο Fe και νιτρικα(ψαρια), αν ταιζεις με flakes, θα υπαρχουν και λιγα φωσφορικα..... Τα φυτα χρειαζονται πρωτα - μακρο στοιχεια, που ειναι αζωτο(νιτρικα), φωσφορο(φωσφορικα), καλιο και ανθρακα (CO2 - καποια φυτα το θελουν σε υψηλες συγκεντρωσεις). Και στην δευτερη θεση τα μικρο.

Διαβασε και εδω-

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σήμερα πήρα σύστημα co2 JBL m502 το αγόρασα μεταχειρισμένο ξέρεις κανείς πως δουλεύει το τεστ για το co2??? Αυτά μου έδωσε αυτός δεν ξέρω αν είναι τα σωστά εβαλα από αυτό το υγρό μέσα στο κουτάκι και από την ώρα που το εβαλα είναι ακόμα μπλε το έχω πάνω από 3 ώρες μέσα στο ενυδρειο

663A3011-F794-4568-94FE-43C9B8B076FE.jpeg

CFFC3E7E-4E75-4A47-889B-8805F211D5EF.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Καλησπέρα σήμερα πήρα σύστημα co2 JBL m502 το αγόρασα μεταχειρισμένο ξέρεις κανείς πως δουλεύει το τεστ για το co2??? Αυτά μου έδωσε αυτός δεν ξέρω αν είναι τα σωστά εβαλα από αυτό το υγρό μέσα στο κουτάκι και από την ώρα που το εβαλα είναι ακόμα μπλε το έχω πάνω από 3 ώρες μέσα στο ενυδρειο

663A3011-F794-4568-94FE-43C9B8B076FE.jpeg

CFFC3E7E-4E75-4A47-889B-8805F211D5EF.jpeg

Δεν μπορω να καταλαβω... Το βαλες αναποδα; Το στομιο(οπη) κοιταει πανω ή κατω;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν μπορω να καταλαβω... Το βαλες αναποδα; Το στομιο(οπη) κοιταει πανω ή κατω;

Δες εδω

https://www.jbl.de/en/products/detail/8200/jbl-co2-ph-permanent-test

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που λέει είναι ότι βάζεις υγρό στον αντιδραστήρα αυτό έκανα αλλά τπτ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχω επαρκές co2 χωρίς παροχή γιατί σήμερα το εβαλα και ακόμα δεν ετρεξε. Σήμερα άλλαξα και τις λάμπες εβαλα μια    Day light juwel kai Mia Kai Mia JBL solar ultra tropic 54w 4000k-cri90+ lm3600 είναι καλός συνδυασμός;

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να έχω επαρκές co2 χωρίς παροχή γιατί σήμερα το εβαλα και ακόμα δεν ετρεξε. Σήμερα άλλαξα και τις λάμπες εβαλα μια    Day light juwel kai Mia Kai Mia JBL solar ultra tropic 54w 4000k-cri90+ lm3600 είναι καλός συνδυασμός;

Επαρκη ποσοτητα CO2 ειναι πολυ σχετικη. Τι εννοω - για καποια φυτα αρκει και 2mg/l για τα δυσκολα φτανει στα 25-30 ppm (mg/l)

Δεν υπαρχει περιπτωση να πρασινισει το υγρο χωρις την παροχη.

Η Day light juwel μου αρεσει, καλη(πόσα w ειναι;). JBL solar ultra tropic δεν ξερω, αλλα με 4000Κ θα εισαι οκ.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Επαρκη ποσοτητα CO2 ειναι πολυ σχετικη. Τι εννοω - για καποια φυτα αρκει και 2mg/l για τα δυσκολα φτανει στα 25-30 ppm (mg/l)

Δεν υπαρχει περιπτωση να πρασινισει το υγρο χωρις την παροχη.

Η Day light juwel μου αρεσει, καλη(πόσα w ειναι;). JBL solar ultra tropic δεν ξερω, αλλα με 4000Κ θα εισαι οκ.

 

54w. Σήμερα έκανα μετρήσεις και έχω ph6 ,2-6,5 Kai kh 7. Φοβάμαι μόνο να μην βάλω πολύ co2 και στείλω τα ψάρια αδιάβαστα!!! Τώρα το έχω βάλει 3 ώρες την ημέρα με 15 φυσαλίδες το λεπτό. Και ξεκινάει περίπου 2 ώρες πριν τα φώτα!! 

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

Να παρουμε λιγο τα πραγματα με τη σειρα.

Για σκαλαρια μονο,αλλο ενα θα πρεπει να παρει. Μιλαμε γι αυτα τα λιτρα ετσι.

Αν ομως βαλεις και γκουραμι, αφηνεις αυτα τα σκαλαρια που ειναι και βαζεις τεσσερα γκουραμι.

Οπως σου ειπαν και ποιο πανω εξαρταται ποιο ειδος γκουραμι θα βαλεις

Τα φυτα σου ειναι ευκολα και δεν θελουν co2.

Εφ οσον ομως εβαλες παει γυρω στις 60 φυσαλιδες το λεπτο και ολη την ημερα.

Εδω ομως θα αυξησεις τη μαζα των φυτων σου.

Τις μετρησεις σου με τη τις εκανες, με υγρα η με στικ

Link to comment
Share on other sites

Για τον φωτισμο - 2Χ54W+ανακλαστηρες (πχ https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5650-juwel-hiflex-895mm-4022573860160.html)

ή φτιαχνεις DIY (δες στο φορουμ και στο ινετ ή παρνεις σωληνα διαμ. 7-8 εκ και κοβεις σε 2 ημικυκλια (στο μηκος), απο μεσα κολλας ταινια καθρεφτη,θα βγει οπως της Juwel :))

Μονο αυτες  δυο λαμπες σου φτανουν για ευκολα και μετρια φυτα. Δεν χρειαζεσαι παραπανω με τα φυτα, που εχεις.

Τεστ..... Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις PH= 6.2- 6.5 με Kh=7, αν δεν βαρας CO2ολη την ημερα απο 3φυσ/δευτερο.

Τροπος διαχυσης CO2;

Οπως λεει ο @giorgosmarios, το CO2 πρεπει να εχεις οσο διαρκει ο φωτισμος (καποιοι αφηνουν και νυχτα). Ξεκινας απο 1φυσ/δευτερο και αυξανεις προοδευτικα (μεσα σε 1 εβδομαδα) μεχρι 2.

Το τεστ CO2 δεν χρειαζεται να γινει πρασινο (25mg/l CO2), σου φτανει και λιγοτερο CO2(για τα φυτα, που εχεις). Στο μελλον, αν θα θελεις να πας σε πιο δυσκολα φυτα, τοτε πρεπει να βαρας το διοξειδιο του ανθρακα μεχρι να πρασινισει το υγρο στο τεστ.

Απο λιπασματα τι εχεις (δεν θυμαμαι);

 

Link to comment
Share on other sites

Ανακλαστήρες δεν έχω αλλά είναι εύκολο να φτιάξω!! Χθες έκανα ολα τα τεστ σε μαγαζι υγρά τεστ και μου είπαν αυτές τις μετρήσεις αλλά πήρα ένα πακέτο τεστ υγρά τις Σερά και θα μετρήσω πάλι!! Έχω βάλει ταμπλέτες στον βυθό έχω ρίξει σίδερο! Και χθες εβαλα της jbl ένα που εχει από όλα μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ανακλαστήρες δεν έχω αλλά είναι εύκολο να φτιάξω!! Χθες έκανα ολα τα τεστ σε μαγαζι υγρά τεστ και μου είπαν αυτές τις μετρήσεις αλλά πήρα ένα πακέτο τεστ υγρά τις Σερά και θα μετρήσω πάλι!! Έχω βάλει ταμπλέτες στον βυθό έχω ρίξει σίδερο! Και χθες εβαλα της jbl ένα που εχει από όλα μέσα!!!

Ferropol είναι της jbl

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Να παρουμε λιγο τα πραγματα με τη σειρα.

Για σκαλαρια μονο,αλλο ενα θα πρεπει να παρει. Μιλαμε γι αυτα τα λιτρα ετσι.

Αν ομως βαλεις και γκουραμι, αφηνεις αυτα τα σκαλαρια που ειναι και βαζεις τεσσερα γκουραμι.

Οπως σου ειπαν και ποιο πανω εξαρταται ποιο ειδος γκουραμι θα βαλεις

Τα φυτα σου ειναι ευκολα και δεν θελουν co2.

Εφ οσον ομως εβαλες παει γυρω στις 60 φυσαλιδες το λεπτο και ολη την ημερα.

Εδω ομως θα αυξησεις τη μαζα των φυτων σου.

Τις μετρησεις σου με τη τις εκανες, με υγρα η με στικ

Αύτα είναι τα gouarami! Δεν κατάλαβα ακόμα τι μάρκα είναι!!! Χαχαχα !! Αν είναι τα κατάλληλα μπορω να βάλω αλλά 2 μέσα; Βασικά θέλω αν μπορω να βάλω κάτι σε κοπαδακι να πήγε τον όλα μαζι δεξιά αριστερά αλλά δεν ξέρω τι και αν επιτρέπετε!! Όσο για το kh μένω Ολλανδία μήπως παιζει ρόλο αν έχουμε διαφορετικό νερό; Μου έκαναν τα τεστ σε μαγαζι! Το νερό το πήρα σε ένα ποτήρι με καπάκι και σε 20 λεπτά έγινε το τεστ!!

B523ECEB-9BDE-4AF0-A202-CE7DA5E5F6A9.jpeg

B1CE633B-B889-494D-A28F-6702E4E7BFF1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...