Jump to content

Σκαλαρια (Maanvis στα ολλανδικά )


Recommended Posts

Λαμπα μια χαρα ειναι.

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

easy life fosfo μπορω να το βάλω τώρα που εμφανίστηκε η άλγη;

Αλγη αυτη εμφανιζεται οταν υπαρχει υπερβολικος φωτισμος+ ελλειψη φωσφορικων.

Παρε μια συριγγα με βελονα  5 ml και βαλε 4ml Easy carbo(ειναι δοση για ενυδρειο 200λ), κλεισε το φιλτρο. Ψεκαζεις (κατω απο το νερο) τα φυλλα του anubias απο αποσταση 2-3 εκ. Περιμενεις 3-5 λεπτα και ανοιγεις το φιλτρο. Ετσι 3-4 ημερες (απο μια φορα την ημερα) και αντιο αλγη. Εκει, που υπαρχει ΒΒΑ, μπορεις να κανεις το ιδιο, με την μια διαφορά - τα φυλλα αλλων φυτων ειναι πιο ευαισθητα και μπορουν να χαλασουν.

Τοτε βαζεις στν συριγγα 3μλ carbo+3ml νερου (κουνας λιγο) και ψεκαζεις με διαλυμα.

Δες βινδεο, ξεκινα απο  0:56/2:31

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Λαμπα μια χαρα ειναι.

 

Αλγη αυτη εμφανιζεται οταν υπαρχει υπερβολικος φωτισμος+ ελλειψη φωσφορικων.

Παρε μια συριγγα με βελονα  5 ml και βαλε 4ml Easy carbo(ειναι δοση για ενυδρειο 200λ), κλεισε το φιλτρο. Ψεκαζεις (κατω απο το νερο) τα φυλλα του anubias απο αποσταση 2-3 εκ. Περιμενεις 3-5 λεπτα και ανοιγεις το φιλτρο. Ετσι 3-4 ημερες (απο μια φορα την ημερα) και αντιο αλγη. Εκει, που υπαρχει ΒΒΑ, μπορεις να κανεις το ιδιο, με την μια διαφορά - τα φυλλα αλλων φυτων ειναι πιο ευαισθητα και μπορουν να χαλασουν.

Τοτε βαζεις στν συριγγα 3μλ carbo+3ml νερου (κουνας λιγο) και ψεκαζεις με διαλυμα.

Δες βινδεο, ξεκινα απο  0:56/2:31

 

Σε ευχαριστώ πολύ αύριο μετά την δουλεια ξεκινάει το ράντισμα!!! Έτσι θα βοηθηθεί και όλο το ενυδρείο σωστά; Και όταν τελειώσω με αυτό τότε μπορω να βάλω fosfo? 
Θα βγάλω και την λάμπα και θα βάλω την παλιά παλυ θα κρατήσω μόνο την day light!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ αύριο μετά την δουλεια ξεκινάει το ράντισμα!!! Έτσι θα βοηθηθεί και όλο το ενυδρείο σωστά; Και όταν τελειώσω με αυτό τότε μπορω να βάλω fosfo? 
Θα βγάλω και την λάμπα και θα βάλω την παλιά παλυ θα κρατήσω μόνο την day light!

Φωσφο ξεκινα απο λιγο (1μλ) 2 φορες την εβδομαδα. Το carbo κανει καλο σ ολα τα φυτα. Οταν αυξανεις τον φωτισμο, πρεπει να το κανεις προοδευτικα. Οπως προοδευτικα αυξανεις και λιπανση (μαζι με φωτισμο).

Φωσφο μπορεις να βαζεις παραλληλα με το carbo. Για λιπανση διαβαζεις εδω

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φωσφο ξεκινα απο λιγο (1μλ) 2 φορες την εβδομαδα. Το carbo κανει καλο σ ολα τα φυτα. Οταν αυξανεις τον φωτισμο, πρεπει να το κανεις προοδευτικα. Οπως προοδευτικα αυξανεις και λιπανση (μαζι με φωτισμο).

Φωσφο μπορεις να βαζεις παραλληλα με το carbo. Για λιπανση διαβαζεις εδω

 

 

Εγώ πήρα φορά και εκεί που δεν έκανα τπτ μέσα 10 μέρες του δώσε και κατάλαβε  καινούριες λάμπες Σίδηρο, ferropol, co2, ταμπλέτες στον βυθό λογικό ήταν 

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις κατι. Οταν αλλαζουμε λαμπες ( καινουργιες ), αλλαζουμε την φωτοπεριοδο.

Δηλ. χαμηλωνουμε τις ωρες που ειναι ανοιγμενες οι λαμπες μας απο 8ωρες σε 5ωρες και σιγα - σιγα ανα τρις με 

τεσσερεις μερες.ανεβαζουμε ανα μιση ωρα.

Δινουμε στα φυτα και στο ενυδρειο να προσαρμοστη παλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Να ξερεις κατι. Οταν αλλαζουμε λαμπες ( καινουργιες ), αλλαζουμε την φωτοπεριοδο.

Δηλ. χαμηλωνουμε τις ωρες που ειναι ανοιγμενες οι λαμπες μας απο 8ωρες σε 5ωρες και σιγα - σιγα ανα τρις με 

τεσσερεις μερες.ανεβαζουμε ανα μιση ωρα.

Δινουμε στα φυτα και στο ενυδρειο να προσαρμοστη παλι.

Κατάλαβα εγώ τα έκανα λίγο μαντάρα! Τώρα εβαλα την παλιά λάμπα την μια και σήμερα πάω να παρω carbo να ξεκινήσω με την μαύρη άλγη ευτυχώς είναι μόνο 5 -6 φουντίτσες!! Για να έχω μια καλή λίπανση πως μπορω να ξεκινήσω και τι λιπάσματα να παρω; Θέλω να τα βάλω σε ένα καλό πρόγραμμα όλα!! Τώρα το μόνο που έχω είναι (σίδηρο και ferropol JBL) σήμερα θα παρω και φώσφορο μπορω. Α παρω κάποιο σκεύασμα που να τα έχει όλα μέσα;

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μερα με carbo αλλά ακόμη δεν είδα διαφορά πιστευω ότι θέλει χρόνο!!!

Τώρα ήρθα ένας φίλος πριν από λίγο και μου έφερε ένα κοπαδακι Hasemania nana είπε ότι ρώτησε από εκεί που τα πήρε ότι είναι συμβατά με τα αγγελοψαρα. Τα κρατάω η τα χαρίζω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Δεύτερη μερα με carbo αλλά ακόμη δεν είδα διαφορά πιστευω ότι θέλει χρόνο!!!

Τώρα ήρθα ένας φίλος πριν από λίγο και μου έφερε ένα κοπαδακι Hasemania nana είπε ότι ρώτησε από εκεί που τα πήρε ότι είναι συμβατά με τα αγγελοψαρα. Τα κρατάω η τα χαρίζω;

Πάντως είναι πολύ όμορφα!!!!

3656F758-0DA2-4A0B-9E40-B84E60C2D74B.jpeg

A1CDC5C9-286C-4F30-8599-C9AFB2E9EEC5.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει τι κάνω με αυτά τα ψαράκια που μου έφεραν!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ξέρει κάποιος να μου πει τι κάνω με αυτά τα ψαράκια που μου έφεραν!!! 

Οταν θα μεγαλωσουν τα σκαλαρια, μπορει και να τα φανε ενα πρωι.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν θα μεγαλωσουν τα σκαλαρια, μπορει και να τα φανε ενα πρωι.....

Έψαξα στο Ίντερνετ και λέει ότι γίνονται 5 εκατοστά. Λες να τα φάνε μέχρι να γίνουν τόσο; 
Σήμερα είναι 4 μερα με carbo αλλά θα κάνω και αλλαγή σε λίγο πρωτα αλλαγή και μετά να βάλω carbo? ΕΠΙΣΕΙΣ να Συνεχίσω με carbo ακόμα δεν είδα διαφορά αλλά ούτε Επιδεινώθηκε η bba.

Σε λίγο έρχεται κάποιος να του δωσω τα gouarami!!! Πρέπει να ξεκαθαρίσει το θέμα λίγο θέλω να μείνω στον Αμαζόνιο πρως το παρών!!!

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Σήμερα είναι 4 μερα με carbo αλλά θα κάνω και αλλαγή σε λίγο πρωτα αλλαγή και μετά να βάλω carbo?

Πρωτα αλλαγη, μετα carbo. Συνεχιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα αλλαγη, μετα carbo. Συνεχιζεις.

Όταν καθαρίσει η άλγη κάθε ποτέ πρέπει να βάζω carbo? Η δεν χρειάζεται αφού έχω co2

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεις χθες έδωσα τα gourami σε έναν μπάρμπα Ολλανδό!! Τώρα αυτός εχει πάνω από 40 χρόνια ενυδρείο και τον ρώτησα πως το Περιποιείται και μου είπε το εξής κάθε 15 μέρες αλλάζει 150 λίτρα νερό και το μόνο που βάζει μέσα είναι 10 μλ carbo!! Τίποτε αλλά και το νερό το κάνει χλιαρό από την βρύση και κατευθείαν μέσα χωρίς προετοιμασία χωρίς τπτ!! Έχει σκαλαρια και πολλά αλλά μέσα ψάρια που στην φωτό δεν φαίνονται!! Πως μπορεί να ζουνε αυτά τα ψάρια και εμείς να πρέπει να κάνουμε τόσα πολλά;;; Τον ρώτησα ποσό καιρό έχει τα σκαλαρια και μου είπε 4 χρονια!! 

29A79BC1-539B-41F0-BFF2-18BD4D67082B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μονο με carbo ειναι σχεδον αδυνατον, κατι αλλο βαζει απλα δεν λεει. Βλεπω πιο πολυ κρυπτοκορινες, που δεν θελουν πολλα πολλα. Αν βαζει χαπακια στις ριζες ή εχει υποστρωμα - φτανει.

Αν θα γινοταν να εχουμε καλη αναπτυξη στα φυτα (δεν εννοω ευκολα) χωρις πολλα πολλα, θα ηταν τελεια.

Αν το ενυδρειο ειναι 1000λ, τοτε 150 λ νερου απο την βρυση ειναι μια σταγονα στη θαλασσα. Δεν επιρεαζει το συστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μονο με carbo ειναι σχεδον αδυνατον, κατι αλλο βαζει απλα δεν λεει. Βλεπω πιο πολυ κρυπτοκορινες, που δεν θελουν πολλα πολλα. Αν βαζει χαπακια στις ριζες ή εχει υποστρωμα - φτανει.

Αν θα γινοταν να εχουμε καλη αναπτυξη στα φυτα (δεν εννοω ευκολα) χωρις πολλα πολλα, θα ηταν τελεια.

Αν το ενυδρειο ειναι 1000λ, τοτε 150 λ νερου απο την βρυση ειναι μια σταγονα στη θαλασσα. Δεν επιρεαζει το συστημα.

 

Ούτε το χλώριο δεν επηρεάζει τα ψάρια τον ρώτησα πάντως πολλές φορές και με είπε τπτ απολύτως μόνο Carbo και τελως!!! Το επόμενο ενυδρείο θα είναι μεγάλο!!!!?????

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο θέμα μας μέχρι ποτέ να βάζω carbo χθες που καθάρισα έκοψα τα φύλα που είχαν πάνω bba!! Θέλει κάποιες μέρες μετά από την θεραπεία για να δω διαφορά;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Τώρα στο θέμα μας μέχρι ποτέ να βάζω carbo χθες που καθάρισα έκοψα τα φύλα που είχαν πάνω bba!! Θέλει κάποιες μέρες μετά από την θεραπεία για να δω διαφορά;;

Αν ποτιζεις τα φυλλα απο την συριγγα, την επομενη μερα βλεπεις διαφορά. ΒΒΑ γινεται ροζ-μοβ χρωμα, μετα απο ακομα 2-3 μερες ασπρη και τελος. Οπως στο βιντεο.

Το θεμα ειναι οχι μονο να ποτιζουμε ΒΒΑ, αλλα πρεπει να βρουμε την αιτια εμφάνισεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ποτιζεις τα φυλλα απο την συριγγα, την επομενη μερα βλεπεις διαφορά. ΒΒΑ γινεται ροζ-μοβ χρωμα, μετα απο ακομα 2-3 μερες ασπρη και τελος. Οπως στο βιντεο.

Το θεμα ειναι οχι μονο να ποτιζουμε ΒΒΑ, αλλα πρεπει να βρουμε την αιτια εμφάνισεις.

Ακόμα είναι μαύρη πως μπορω να καταλάβω την αιτία;; Καμία έμεινε σταθερή αλλά δεν άλλαξε κάτι. Παρά μόνο χθες που έκοψα τα φύλλα αλλά μερικά δεν τα είδα έξω από το νερό και έχει λίγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ακόμα είναι μαύρη πως μπορω να καταλάβω την αιτία;; Καμία έμεινε σταθερή αλλά δεν άλλαξε κάτι. Παρά μόνο χθες που έκοψα τα φύλλα αλλά μερικά δεν τα είδα έξω από το νερό και έχει λίγο ακομα

Απο αιτιες - η πιο συνηθισμενη ειναι υπερπληθυσμός (ψαρια - πολλες οργανικες ουσιες στο νερο), βρομικο φιλτρο, συχνες διαταραχες βυθου (φυτεμα- ξεφυτεμα), υπερβολικα μεγαλη ή πολυ μικρη ροη, ακομα και ο φωτισμος παιζει ρολο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απο αιτιες - η πιο συνηθισμενη ειναι υπερπληθυσμός (ψαρια - πολλες οργανικες ουσιες στο νερο), βρομικο φιλτρο, συχνες διαταραχες βυθου (φυτεμα- ξεφυτεμα), υπερβολικα μεγαλη ή πολυ μικρη ροη, ακομα και ο φωτισμος παιζει ρολο.

Υπερπληθυσμό δεν νομίζω να έχω γιατί και no3 κάθε 7-8 μέρες που κάνω αλλαγή με το ζόρι πάνε στο 30.

το φίλτρο είναι καθαρό το καθάρισα πριν ένα μήνα και ήταν καθαρό.

την ΡΟΗ πως μπορω να ξέρω αν είναι επαρκής η όχι; Λίγο μπέρδεψα τον βυθό αλλά πριν την θεραπεία δεν ξανά πειραξα

Για τον φωτισμό τώρα αυτή η άλγη είναι από λίγο η πολύ φωτισμό;

εχω μια 3200l 54w day ligt juwel

kai mia  3200l 54w tropical solar 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Υπερπληθυσμό δεν νομίζω να έχω γιατί και no3 κάθε 7-8 μέρες που κάνω αλλαγή με το ζόρι πάνε στο 30.

το φίλτρο είναι καθαρό το καθάρισα πριν ένα μήνα και ήταν καθαρό.

την ΡΟΗ πως μπορω να ξέρω αν είναι επαρκής η όχι; Λίγο μπέρδεψα τον βυθό αλλά πριν την θεραπεία δεν ξανά πειραξα

Για τον φωτισμό τώρα αυτή η άλγη είναι από λίγο η πολύ φωτισμό;

εχω μια 3200l 54w day ligt juwel

kai mia  3200l 54w tropical solar 

 

Απο φωτισμο εισαι μια χαρα. Για την ροη πες πόσο δυνατο ειναι το φιλτρο (λ/ωρα)

Κοιταξε για να εμφανιστει η ΒΒΑ δεν θελει πολυ, για να φυγει θελει πανω απο 1 μηνα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απο φωτισμο εισαι μια χαρα. Για την ροη πες πόσο δυνατο ειναι το φιλτρο (λ/ωρα)

Κοιταξε για να εμφανιστει η ΒΒΑ δεν θελει πολυ, για να φυγει θελει πανω απο 1 μηνα.....

Φίλτρο έχω το tetra ex 800plus 790l/h

θέλει τόσο πολύ για να φύγει άρα τι κάνω κάθε μερα carbo η πρέπει να σταματήσω και να περιμενω;

μηπως να πετάξω τις ανουμπιες μόνο εκεί έχει και λένε ότι η ανουμπια είναι Επιρρεπείς στις αλγες

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

λένε ότι η ανουμπια είναι Επιρρεπείς στις αλγες

Βλακιες.... Οι ανουμπιες στα δικα μου ενυδρεια γιατι δεν εχουν; Δες εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107905-οι-γαριδουλες-μου/?do=findComment&comment=1232528

Το φιλτρο ειναι "αδυναμο". Το δικο σου ενυδρειο θελει το λιγοτερο 1000λ/ωρα. Καλυτερα 1400-1500 λ/ωρα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Βλακιες.... Οι ανουμπιες στα δικα μου ενυδρεια γιατι δεν εχουν; Δες εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107905-οι-γαριδουλες-μου/?do=findComment&comment=1232528

Το φιλτρο ειναι "αδυναμο". Το δικο σου ενυδρειο θελει το λιγοτερο 1000λ/ωρα. Καλυτερα 1400-1500 λ/ωρα

Τέλειο το ενυδρείο σου!!!!!! Με το carbo τι να κάνω βάζω μέχρι να την εξαφανισω;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...