Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Thanks. Προτιμω την παλια καλη οδοντοβουρτσα :), θα κανω ενα κενο να χωραει ανετα. Στο γλυκο με βοηθαει πολυ καλα.

Μια χαρά.Οτι σε βολεύει φίλε μου.Ασε όσο κενό χρειάζεσαι.Ευχομαι να έχεις μια μεγάλη και όμορφη συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Welcome και από μένα στην αλατισμένη πλευρά! Μια χαρά φαίνεται το ενυδρείο, εγώ δεν θα το πείραζα άλλο. Μη ξεχνάς ότι θα μπουν κοράλια και θα αλλάξει εντελώς τότε σε όψη. Η οδοντόβουρτσα δεν θα είναι αρκετή για κάποιες άλγες που θα πιάσεις στο τζάμι (π.χ. κοραλίνη), οπότε άσε κενό να περνάει ξύστρα. Εύχομαι να το δεις όπως το ονειρεύεσαι!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα update. Χτες εκανα μετρησεις

Αμμωνια επεσε απο 2(3;) ppm στο 0.25

Νιτρωδη πηγαν στο 5 ppm (πρωτη φορα μετραω τοσο στο στρωσιμο)

Νιτρικα θα μετρησω σε καμια εβδομαδα.

Οταν θα μηδενισει η αμμωνια (ή καλυτερα ,οταν θα φτασει κοντα στο μηδεν), θ΄αρχιζω να ριχνω απο λιγο την τροφη, για να κραταω την αμμωνια λιγο πανω απο μηδεν μεχρι να μηδενισουν και τα νιτρωδη.

Πλησιάζει η ωρα....:)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονιά @natateo!!

Ανυπομονώ κι εγώ μαζί σου!

Με το καλό να γεμίσει χρώμα!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

για το scape θα συμφωνήσω ότι πρέπει να έχει αέρα από όλες τις πλευρές και ένας λόγος είναι και ο καθαρισμός...μην ξεχνάμε ότι η κυκλοφορία στο θαλασσινό είναι υψίστης σημασίας και θέλουμε όσο το δυνατόν λιγότερα νεκρά σημεία....τι θα φιλοξενήσεις από ζωντανά νομίζω ότι δεν μας έχεις αναφέρει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

για το scape θα συμφωνήσω ότι πρέπει να έχει αέρα από όλες τις πλευρές και ένας λόγος είναι και ο καθαρισμός...μην ξεχνάμε ότι η κυκλοφορία στο θαλασσινό είναι υψίστης σημασίας και θέλουμε όσο το δυνατόν λιγότερα νεκρά σημεία....τι θα φιλοξενήσεις από ζωντανά νομίζω ότι δεν μας έχεις αναφέρει...

Το scape το κανα λιγο βαρυ και χοντροκομμενο με την σκεψη να μπουν αρκετα κιλα βραχου (για βιολογια) γιατι δεν θα υπαρχει ουτε sump ουτε μεγαλο εξωτερικο φιλτρο.

Και.... ελεγα, στα χοντρα κομματια μπορει να βρεθει και μια θεση για απονιτροποιητικα βακτηρια(στο βαθος).

Απο ζωντανα, μονο μαλακά και lps, 2-3 γαριδουλες. Μπορει και ενα μικρο ψαρακι στο μελλον.Εξαρταται αν θα αντεξει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

άμα κάνεις καλές αλλαγές δεν πιστεύω ένα ψαράκι πάντα σύμφωνα με τα λίτρα σου ότι θα χαλάσει την στήλη του νερού...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, ολοκληρώνεται ο κυκλος. Ριχνω τροφη καθε μερα (4 ημερες) και την επομενη αμμωνια μηδεν σταθερα. Νιτρωδη πηραν κατηφόρα και τα νιτρικα αυξανονται προοδευτικα.

Πρεπει να σκεφτω σιγα σιγα για τους πρωτους κατοικους.

Ακουω προτασεις....

Και ακομα μια ερωτηση - οταν θα κανω αλλαγη νερου(1-η μετα το στρωσιμο), πόσα νιτρικα πρεπει να εχω; Νομιζω στα 5ppm ειναι καλα (η 10;)

Link to comment
Share on other sites

τα κοράλια που θα φιλοξενήσεις αρχικά αλλά και μελλοντικά όπως αναφέρεις τους αρέσει η βρωμιά οπότε από θρεπτικά μην αγχώνεσαι... θα μπορούσες να ξεκινήσεις με κανένα ζοανθακι για πρώτο κοράλι.. από εκεί και πέρα σκέψου τι θέλεις για τον αραγωνίτη σου γιατί την σκούπα θα την βαρεθείς...νασαριους θέλεις να ναι ή κανένας αστερίας???γκομπυ δεν αναφέρω γιατί δεν νομίζω να το έχεις σαν πρώτη επιλογή σε ψάρι άμα βάλεις...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σταθερός στις απόψεις μου.

Σε αυτά τα λίτρα ένα ζευγάρι κλοουνακια! Τα πιο τέλεια ψάρια σε όλα γι αυτά τα λίτρα. 

Αν πας και για άλλο ένα.  Gramma loreto που δεν θέλει χώρο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι με τα κλοουνακια μπορείς να φτάσεις και σε αρκετά υψηλά κόστος ανάλογα με την σπανιότητα. Αλλά ούτως ή άλλως δεν θα βάλεις και πολλά ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα στον δρόμο τους λοιπόν :) ! Προσωπικά θα σου έλεγα να μην μπεις σε κυνήγι αριθμών. Η σταθερότητα είναι το κλειδί, μικρές δράσεις - μικρές αντιδράσεις. Όσον αφορά τα ψάρια σε αυτά τα λίτρα θα πήγαινα σε 2 Firefish και ένα Gramma. Τα κλόουν προτιμάω να τα βλέπω με ανεμώνες αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Αν σκεφτείς για τα Firefish να έχεις προνοήσει για σίτα από πάνω πριν από αυτά. Όσον αφορά τα κοράλλια να σκεφτείς πολύ πριν βάλεις κάτι μέσα, αντιλαμβάνομαι την θέληση να το δεις να ζωντανεύει, αλλά κάποια κοράλλια έχουν την τάση να κατακλύζουν το σύστημα βλέπε μανιτάρια, παλιθοα, green star polyps, ξενια κτλ κτλ ειδικά σε πλούσια στήλη σε Νο3 και Po4. Σαν πρωτη εμπειρία και προσπάθεια δεν μπορείς να έχεις απόλυτη αντίληψη του τι συμβαίνει ακόμα και του τι θες. Τα κοράλλια πάντα θα υπάρχουν προσπάθησε να γίνεις όσο πιο επιλεκτική γίνεται. Καλή συνέχεια :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Όλα στον δρόμο τους λοιπόν :) ! Προσωπικά θα σου έλεγα να μην μπεις σε κυνήγι αριθμών. Η σταθερότητα είναι το κλειδί, μικρές δράσεις - μικρές αντιδράσεις. Όσον αφορά τα ψάρια σε αυτά τα λίτρα θα πήγαινα σε 2 Firefish και ένα Gramma. Τα κλόουν προτιμάω να τα βλέπω με ανεμώνες αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Αν σκεφτείς για τα Firefish να έχεις προνοήσει για σίτα από πάνω πριν από αυτά. Όσον αφορά τα κοράλλια να σκεφτείς πολύ πριν βάλεις κάτι μέσα, αντιλαμβάνομαι την θέληση να το δεις να ζωντανεύει, αλλά κάποια κοράλλια έχουν την τάση να κατακλύζουν το σύστημα βλέπε μανιτάρια, παλιθοα, green star polyps, ξενια κτλ κτλ ειδικά σε πλούσια στήλη σε Νο3 και Po4. Σαν πρωτη εμπειρία και προσπάθεια δεν μπορείς να έχεις απόλυτη αντίληψη του τι συμβαίνει ακόμα και του τι θες. Τα κοράλλια πάντα θα υπάρχουν προσπάθησε να γίνεις όσο πιο επιλεκτική γίνεται. Καλή συνέχεια :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μ΄αρεσουν παραπανω κοραλια και ασπονδυλα. Τα ψαρια  εχω στο 3-ο πλανο.

Δεν βιαζομαι καθολου. Σκεφτομαι να παρω μια Lysmata amborinensis και ενα ζωανθακι (ή αν θα βρω green star polyps και ricordea)... και μετα βλεπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Μ΄αρεσουν παραπανω κοραλια και ασπονδυλα. Τα ψαρια  εχω στο 3-ο πλανο.
Δεν βιαζομαι καθολου. Σκεφτομαι να παρω μια Lysmata amborinensis και ενα ζωανθακι (ή αν θα βρω green star polyps και ricordea)... και μετα βλεπουμε.
 
Πρόσεχε τα τα συγκεκριμένα κοράλλια, ειδικά τα starpolyps, μπορεί να σου κατακλύσουν όλο το ενυδρείο. Ας πούμε για εμένα είναι pest σε σχέση με το ότι θέλω και φαντάζομαι για το σύστημά μου. Θα τα έβαζα σε συγκεκριμένες θέσεις ώστε να περιορίσω την εξάπλωση τους σε όλο το ενυδρείο. Ώστε να μπορώ να φραγκαρω και να τα έχω υπό έλεγχο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Πρόσεχε τα τα συγκεκριμένα κοράλλια, ειδικά τα starpolyps, μπορεί να σου κατακλύσουν όλο το ενυδρείο. Ας πούμε για εμένα είναι pest σε σχέση με το ότι θέλω και φαντάζομαι για το σύστημά μου. Θα τα έβαζα σε συγκεκριμένες θέσεις ώστε να περιορίσω την εξάπλωση τους σε όλο το ενυδρείο. Ώστε να μπορώ να φραγκαρω και να τα έχω υπό έλεγχο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συμφωνώ απόλυτα. 

Είναι pest μετά από ένα σημείο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πρωι πρωι εκανα τεστ νερου.

ΝΗ3/4 = 0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=20

T=26

Την Κυριακη το βραδυ (που γυρισα απο την Θεσσαλονικη) εχω βαλει στο ενυδρειο χαετο (μισο κιλο :D) και ενα ζωανθακι - μεγαλο ευχαριστω στον @salamander :bigemo_harabe_net-162:

Ειχα, ομως τα νιτρωδη ακομα στα 2ppm (την Κυριακη).....To ζωανθακι δεν ανοιγει φουλ.

Ζ-1.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δως του χρόνο και παρακολουθα τις τιμές, πρόσθεσε βακτήρια. Ένα μπραβο στον φίλο @salamander

Να το χαρείς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεα. Εκανε η εμφανιση της η διατομικη αλγη και νομιζω εχω και λιγο κυανο.

D-1.jpg.a5e0a8a087ea378d90c614bbaf576f30.jpgV-3.jpg.b7f00f92c964d5d8c95ae77c64a3fb9f.jpgv-2.jpg.203b0f5b949a85ffaea6545132e0ac22.jpgv-1.jpg.b437f2c4f13a1cfdfb4e68a6ad76dd6d.jpg

στην κατω φωτο ειναι κυανο; Ολα αυτα φευγουν με την μια με οδοντοβουρτσα. Καθαρισα τον βραχο και εκανα αλλαγη νερου 20%.

Αμμωνια σταθερα μηδεν, νιτρωδη- μηδεν. Αυριο θα μετρησω νιτρικα και φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεα. Εκανε η εμφανιση της η διατομικη αλγη και νομιζω εχω και λιγο κυανο.
D-1.jpg.a5e0a8a087ea378d90c614bbaf576f30.jpgV-3.jpg.b7f00f92c964d5d8c95ae77c64a3fb9f.jpgv-2.jpg.203b0f5b949a85ffaea6545132e0ac22.jpgv-1.jpg.b437f2c4f13a1cfdfb4e68a6ad76dd6d.jpg
στην κατω φωτο ειναι κυανο; Ολα αυτα φευγουν με την μια με οδοντοβουρτσα. Καθαρισα τον βραχο και εκανα αλλαγη νερου 20%.
Αμμωνια σταθερα μηδεν, νιτρωδη- μηδεν. Αυριο θα μετρησω νιτρικα και φωσφορικα.
Έχεις βάλει αντιφωσφορο;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Έχεις βάλει αντιφωσφορο;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ηταν στο 0.3. Λες να βαλω;

 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν στο 0.3. Λες να βαλω;
 
Για πες λίγο τις τελευταίες μετρήσεις σου και τη ρουτίνα σου, τι ταιζεις. Με τι τρόπο μετρησες και πότε. Αν δεν σου κάνει κόπο

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Για πες λίγο τις τελευταίες μετρήσεις σου και τη ρουτίνα σου, τι ταιζεις. Με τι τρόπο μετρησες και πότε. Αν δεν σου κάνει κόπο

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τεστακια- αμμωνια, νιτρικα της ΑΡΙ, νιτρωδη- Sera, φωσφορικα Salifert (ολα υγρα). Ριχνω πολυ λιγο flakes μερα παρα μερα μονο για να διατηρω την βιολογια, δεν χω να ταιζω κανενα ζωντανο (ακομα). Αλλαγη νερου εκανα προχθες 20%. Πριν την αλλαγη οι μετρησεις ηταν - NH3/4=0  NO2=0  NO3=20  PO4=0.3

Link to comment
Share on other sites

Τεστακια- αμμωνια, νιτρικα της ΑΡΙ, νιτρωδη- Sera, φωσφορικα Salifert (ολα υγρα). Ριχνω πολυ λιγο flakes μερα παρα μερα μονο για να διατηρω την βιολογια, δεν χω να ταιζω κανενα ζωντανο (ακομα). Αλλαγη νερου εκανα προχθες 20%. Πριν την αλλαγη οι μετρησεις ηταν - NH3/4=0  NO2=0  NO3=20  PO4=0.3
Όχι μην βάλεις αντιφωσφορο. Σταμάτα να ρίχνεις τροφή. Έχεις φορτώσει πολλά υπολείμματα. Αν έχεις κάλτσα καλό πλύσιμο και μάζεψε ότι τροφή έχει απομείνει. Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνεις καν αλλαγή νερού χωρίς ζωντανά μέσα. Ένα κεφάλι ζωανθους δεν είναι τίποτα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...