Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Όχι μην βάλεις αντιφωσφορο. Σταμάτα να ρίχνεις τροφή. Έχεις φορτώσει πολλά υπολείμματα. Αν έχεις κάλτσα καλό πλύσιμο και μάζεψε ότι τροφή έχει απομείνει. Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνεις καν αλλαγή νερού χωρίς ζωντανά μέσα. Ένα κεφάλι ζωανθους δεν είναι τίποτα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα βαλω μια lysmata amboinensis σε 2 μερες μαζι με ενα τrochus.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω μια lysmata amboinensis σε 2 μερες μαζι με ενα τrochus.
Πάλι δεν είναι τίποτα. Σκέψου ότι έχεις στήσει εδώ και ένα μήνα και κάθε δεύτερη μέρα λερώνεις τη στήλη σου, χωρίς λόγο!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Πάλι δεν είναι τίποτα. Σκέψου ότι έχεις στήσει εδώ και ένα μήνα και κάθε δεύτερη μέρα λερώνεις τη στήλη σου, χωρίς λόγο!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν το ξανακανω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Σημερα το πρωι παρελαβα την γαριδα και ενα τrochus ..... Το θεμα ειναι , οτι η θερμοκρασια νερου με τα ζωντανα ηταν 13 βαθμους! Μετα απο 2,5 ωρες προσαρμογης με σταγονιστρα, φτασαμε στους 24 βαθμους. Στο ενυδρειο εχω 25. Την εβαλα μεσα, καθεται κατω απο τον βραχο και δεν κουνιεται, τrochus πηγε να φαει - μια χαρα φαινεται.

Τωρα στη δουλεια ειμαι, σκεφτομαι πως θα παει η γαριδα ...........

Link to comment
Share on other sites

Λυσματα? μη σκας αυτες και στη λεκανη της τουαλετας να τις ριξεις θα ζησουν... αρκει να εχουν φαγητό !

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ασπόνδυλα δεν είναι δεκτικά σε υψηλά Νιτρικά και γενικότερα διακυμάνσεις των παραμέτρων, είτε απότομα προς τα πάνω είτε απότομα προς τα κάτω. Το ότι τρώνε εύκολα δεν σημαίνει ότι δεν είναι και αλεξίσφαιρα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Όλα τα ασπόνδυλα δεν είναι δεκτικά σε υψηλά Νιτρικά και γενικότερα διακυμάνσεις των παραμέτρων, είτε απότομα προς τα πάνω είτε απότομα προς τα κάτω. Το ότι τρώνε εύκολα δεν σημαίνει ότι δεν είναι και αλεξίσφαιρα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Νιτρικα το πρωι μετρησα - 5 ppm, φωσφορικα - 0.1 με 0.2 περιπου, αλλα  10 βαθμους πανω σε 2,5 ωρες.... Θα δουμε το βραδυ......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα το πρωι μετρησα - 5 ppm, φωσφορικα - 0.1 με 0.2 περιπου, αλλα  10 βαθμους πανω σε 2,5 ωρες.... Θα δουμε το βραδυ......
Να πέσουν λίγο ακόμα τα Po4 και θα είσαι σούπερ. Πρόσεχε με το φαγητό, πολλοί νομίζουν ότι ταιζουν κόσμο σε Πασχαλινό τραπέζι. Το τάισμα θα το βρεις με τον ρυθμό απορρόφησης των Νο3 και Po4.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η γαριδα μια χαρα ειναι - τρωει, πινει, ζηταει βοτκα..... :D

Μπηκαν χθες και 5 φραγκακια με lps kai soft μεσα. Ενα μεγαλο ευχαριστω στον @antonis t83!

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

:) Μπράβο @natateo!!

Εισαι ευχαριστημένη από τον φωτισμό; Φαντάζομαι είναι νωρίς και θα ξέρεις το αμέσως επόμενο διάστημα αλλά αν έχεις παρατηρήσει κάτι..

Δεν θα μας αφήσεις χωρίς φωτογραφίες ε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:) Μπράβο @natateo!!

Εισαι ευχαριστημένη από τον φωτισμό; Φαντάζομαι είναι νωρίς και θα ξέρεις το αμέσως επόμενο διάστημα αλλά αν έχεις παρατηρήσει κάτι..

Δεν θα μας αφήσεις χωρίς φωτογραφίες ε;

Ακομα ιδεα δεν εχω για θαλασσα..... Ο φωτισμος μου φαινεται εντονος, αλλα στο γλυκο εχω ακομα πιο πολλα lumen.

Βασικα τωρα ξεκιναω. Δεν εχω καταλαβει ακομα τιποτα.

Απο φωτο δεν ξερω πως να βγαλω για να μην ειναι ολα μπλε..... Με το κινητο δεν βγαινουν καλες (τι καλες...., χαλια βγαινουν)....

Link to comment
Share on other sites

:PΜπλε μεν, με χρώμα δε!

Η δεύτερη και η τελευταία :wub: όταν καλοανοίξουν οι Caulastrea (έτσι δεν τα λένε;) νομίζω θα τα σπάνε! Διάλεξες ωραία χρώματα!

Αυτό με τα πλοκαμάκια όμως στην τρίτη φωτο είναι το αγαπημένο μου!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα. 

 

Στην τελευταια φώτο την εφύλια (δεξι κάτω κομμάτι με τα πλοκάμια) βάλτην καπου που να μη ακουμπάνε τα πλοκάμια της σε κάποιο άλλο κοράλλι. 

Τα βλέπω πολύ δίπλα - δίπλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Καλορίζικα. 

 

Στην τελευταια φώτο την εφύλια (δεξι κάτω κομμάτι με τα πλοκάμια) βάλτην καπου που να μη ακουμπάνε τα πλοκάμια της σε κάποιο άλλο κοράλλι. 

Τα βλέπω πολύ δίπλα - δίπλα. 

Αυριο θα τα τακτοποιησω. Ξερω οτι ειναι αγριο κοριτσι (αγορι;):D

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα δεν κολλησα ακομα τα φραγκ, αλλα τα εβαλα σε διαφορετικες πετρες. Θελω λιγη βοηθεια για το που να κολλησω το καθε κοραλι (πανω,κατω, μεσαια ζωνη).

Αcanthastrea (μου φαινεται) μεγαλωνει  μερα με την μερα....

Σχεδον ξεφορτωσα κυανο και διατομικη αλγη (καθαρισμα με οδοντοβουρτσα+αλλαγη νερου).

Ερωτηση.... Πως να ξεκολλησω τα κοραλια (ειναι πανω σε μικρα κομματια βραχου),  απο τα plugs (μεγαλα ασπρα) φωτο στο ποστ #63. Aπλα δεν θελω να κολλαω με plug μαζι.

σεγα χειρος; ή υπαρχει πιο ευκολος τροπος;

Απο κολλες ποια να παρω (κατω απο το νερο να κολλησω); Κανει https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/4611-aquaforest-afix-glue-113g-5902026734004.html

ή https://aquaclubdesign.com/grotech-coral-adhesive-korafixstick-115-g.html

Σημερα ειδα και ενα βιντεο με μια αλλη κολλα.... Αλλα ειναι  για εξω απο το νερο, οπως καταλαβα....

 

Και ακομα μια ερωτηση....  Εχουμε στο σπιτι 24 βαθμους (τηλεθερμανση), λαμπες ενυδρειου+ανακλαστηρες ανεβαζουν την θερμοκρασια του νερου μεχρι 25.6

Θελω να παρω δυο  ανεμιστηράκια πχ Arctic F12 Silent 3-Pin Fan ή Arctic F12 PWM. Ποιο ειναι το καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις λίγο δύναμη θα ξεκολλήσουν από τα βοτσαλακια, αν δεν κάνω λάθος είναι κολλημένα με κυανοακρυλικη θα φύγουν εύκολα 

Τη κόλλα που έβαλες σε βίντεο, την έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα αλλά δε με βόλεψε καθόλου 

Ή καλύτερη λύση είναι με 2 συστατικών όπως στα λινκ που εβαλες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος paul.asty έγραψε:

Αν βάλεις λίγο δύναμη θα ξεκολλήσουν από τα βοτσαλακια, αν δεν κάνω λάθος είναι κολλημένα με κυανοακρυλικη θα φύγουν εύκολα 

Τη κόλλα που έβαλες σε βίντεο, την έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα αλλά δε με βόλεψε καθόλου 

Ή καλύτερη λύση είναι με 2 συστατικών όπως στα λινκ που εβαλες 

Και ακομα μια τελευταια (χα-χα) ερωτηση. Το μεγαλο ζοανθακι δεν κλεινει την νυχτα, το μικρο (μονό και πολυ μικρο) ,τοτε που κλεινει το φως - κλεινει και αυτο μεχρι το πρωι....  Ειναι νορμαλ; Το μεγαλο ταιζω που και που την νυχτα με ναύπλιες αρτεμιας. Χρειαζεται; Νομιζω πιο καλα παει μετα το ταιζμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και ακομα μια τελευταια (χα-χα) ερωτηση. Το μεγαλο ζοανθακι δεν κλεινει την νυχτα, το μικρο (μονό και πολυ μικρο) ,τοτε που κλεινει το φως - κλεινει και αυτο μεχρι το πρωι....  Ειναι νορμαλ; Το μεγαλο ταιζω που και που την νυχτα με ναύπλιες αρτεμιας. Χρειαζεται; Νομιζω πιο καλα παει μετα το ταιζμα.

Είναι ξενυχτης μεγάλος. Γι αυτό?!!!

 

Πρόσεχε με τα ταισματα . Στα Κοραλία αρέσει η τροφή όμως σε βάθος χρόνου θα έχεις πρόβλημα με τα θρεπτικά. 

Πρέπει να βρεις ισορροπία στο σύστημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Τωρα κολλαω τα φραγκακια πανω στο βραχο.

acanthastrea να παει καλυτερα πανω σε καποια πετρα κατω, που θα μπορεσω να βγαλω(αν χρειαστει) ή μπορω να κολλησω πανω σε βραχο (καπου προς τα κατω; μεσαια ζωνη;)

ac-1.jpg.7c79e85ed09eb45c5fe82f75ec710566.jpg

Και ακομα μια ερωτηση- πως να μεταφερω coralline algae στα αλλα σημεια του βραχου; Μονο σε ενα μικρο κομματακι εχω (ξεκινησα μονο με νεκρο βραχο).

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω σε ενα βραχάκι πάνω, και μετα να την αφήσεις κάτω στον αραγωνίτη θα ειναι μια χαρα. Και μια με δύο φορές την εβδομάδα ταίσμα target θα ειναι σουπερ.

 

Η κοραλλινη θα μεταφερθεί μόνη της εκει.  Εχε υπομονη και σε λιγους μηνες θα θες ξύστρα για να την βγάζεις απο τα τζάμια :) 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/1/2020 at 5:17 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Λυσματα? μη σκας αυτες και στη λεκανη της τουαλετας να τις ριξεις θα ζησουν... αρκει να εχουν φαγητό !

Τωρα καταλαβα τι εννοεις με το αρκει να εχει φαφητο.... Την ταιζω και μετα παει και κλεβει το φαγητο και απο τα κοραλια

Της δινω 2 φορες την εβδομαδα white worms (ζωντανα), θα παθει τιποτα; Τα καταπινει σε κλασματα δευτερολεπτου....

Απο  συσκευασμενη τροφη για αυτο το τερας, τι να παρω;

g-1.thumb.jpg.53dfbf77511d4701c85ff49bc5af29c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα τι εννοεις με το αρκει να εχει φαφητο.... Την ταιζω και μετα παει και κλεβει το φαγητο και απο τα κοραλια
Της δινω 2 φορες την εβδομαδα white worms (ζωντανα), θα παθει τιποτα; Τα καταπινει σε κλασματα δευτερολεπτου....
Απο  συσκευασμενη τροφη για αυτο το τερας, τι να παρω;
g-1.thumb.jpg.53dfbf77511d4701c85ff49bc5af29c4.jpg
Ριχνε κανένα πέλλετ που κάθεται και κάτω μια χαρά τη βγάζει μην αγχώνεσαι

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κροκέτες για σκύλους μπας και φτουρισουν λίγο!  Ή προβατίνα.,. Ολόκληρη 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...