Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

Σημερα καταλαβα, οτι τα κοραλια μεγαλωσαν......

Πριν βλ. ποστ #63

μετα...

co-2.jpg.6f6f702cb950c1a2f695b8f07356c6aa.jpgco1.jpg.4e90cef7436ec3cd77949de04f746e8f.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη ερωτηση.... Πως παλευεται αυτο- 1956761145_-1.jpg.b72df2c37273b0ef489e87061e95bace.jpg

καφε τριχοειδη πρωτη φωρα βλεπω.... με οδοντοβουρτσα καλα βγαινει, αλλα μετα.... παω να κανω τεστακια....

αλγη-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

:DΜεγάλωσαν όντως!!

Μπράβο βρε @natateo, να γεμίσει χρώμα!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Τα τεστακια ειναι

ΝΗ3/4=0

ΝΟ3=0 (χαετο υπαρχει)

ΡΟ4=0 (ή το πολυ 0.03)

αλατοτητα- 1.025

Τ=25.3

Να ριξω λιγο νιτρικο καλιο (που εχω για φυτεμενο) να γινουν τα νιτρικα -5;

Και απο ψαρακι κατι πρεπει να σκεφτω. Στα 50 καθαρα τι να βαλω; Κλοουνακια δεν μ΄αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 σιγουρα θα εχεις απλα τα τεστακια δεν τα ανιχνεύουν. 

Για μένα αν μπορείς μην ξεπεράσεις τα 2 ppm με το  KNO3, για να μην εχεις μεγάλες ανισορροπίες με τα ΡΟ4. 

 

Δες για ψαράκια όπως Fire fish.  (Nemateleotris magnifica  & Nemateleotris decora) και Pseudochromis fridmani 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα έβαζα ΚΝΟ3 σε καμία περίπτωση. Βασικά θα σου πρότεινα να μετρήσεις και με άλλα τεστάκια γιατι απο την εικόνα δεν νομίζω οτι είναι αυτές οι μετρήσεις. Ποιάς μαρκας χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2020 at 11:27 ΠΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

εγώ δεν θα έβαζα ΚΝΟ3 σε καμία περίπτωση. Βασικά θα σου πρότεινα να μετρήσεις και με άλλα τεστάκια γιατι απο την εικόνα δεν νομίζω οτι είναι αυτές οι μετρήσεις. Ποιάς μαρκας χρησιμοποιείς?

ΑΡΙ (ΝΟ3, ΝΗ3/4) ΡΟ4-salifert

562598870_-.jpg.c07df3f76e898290d62e53573de5aff9.jpg442214749_-3.jpg.a3792650989aef1d16056b1525b16776.jpg816753089_-4.jpg.223528314b3b84b2b3be700fc1293d48.jpg

Link to comment
Share on other sites

P.S. τα τεστακια ξερω να χρησιμοποιω, χρόνια φυτεμενο εχω :)

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2020 at 10:56 PM, submarine1981 said:

Δες για ψαράκια όπως Fire fish.  (Nemateleotris magnifica  & Nemateleotris decora)

@natateo τα συγκεκριμένα επειδή τα είχα κάποτε σε nano reef είναι πανέμορφα! Να ξέρεις είναι εξαιρετικοί άλτες!

Επίσης, Gobiodon okinawae, κουκλάκια και δραστήρια αλλά αν σκοπεύεις να βάλεις acropora θα τις ρημάξουν.

Αλλη εναλλακτική Gobiodon histrio, δεν το είχα, επίσης έχει αδυναμία στις acropora.

Στην θέση σου θα κοιτούσα και goby με γαριδούλα (συμβιωτική σχέση) για να δεις και συμπεριφορές κλπ. Δεν το έχω ψάξει όμως και δεν ξέρω λίτρα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2020 at 6:29 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα στην παρεα! Τα τεστακια ειναι

ΝΗ3/4=0

ΝΟ3=0 (χαετο υπαρχει)

ΡΟ4=0 (ή το πολυ 0.03)

αλατοτητα- 1.025

Τ=25.3

Να ριξω λιγο νιτρικο καλιο (που εχω για φυτεμενο) να γινουν τα νιτρικα -5;

Και απο ψαρακι κατι πρεπει να σκεφτω. Στα 50 καθαρα τι να βαλω; Κλοουνακια δεν μ΄αρεσουν.

άρχισες και εσύ να μιλάς κινέζικα βλεπω στο μέλλον να συνεννοούμαστε μόνο με τα χέρια. 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να μετρήσεις νιτρικά με τεστακι salifert. Όσο γι τα φωσφορικα με υγρά τεστ μη μετράς καθόλου. Όταν είχα πρωτοπαρει το hanna η διάφορα ήταν χαώδης. Το 0 ήταν ούτε και θυμάμαι αλλά στο θεό! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Δοκιμασε να μετρήσεις νιτρικά με τεστακι salifert. Όσο γι τα φωσφορικα με υγρά τεστ μη μετράς καθόλου. Όταν είχα πρωτοπαρει το hanna η διάφορα ήταν χαώδης. Το 0 ήταν ούτε και θυμάμαι αλλά στο θεό! 

 

Εγω κάνω τεστ στο τεστ, δλδ φτιάχνω διαλύματα πχ  νιτρικα με ΚΝΟ3 20mg/l, 10mg/l, 5mg/l και μετα τεστάρω... ΑΡΙ μια χαρα δουλεύει. Για τα φωσφορικά θα δοκιμάσω αυριο.......

Μπορώ να πεταχτώ  απο ενα φιλαράκι, που εχει salifert nitrate test.

Νομιζω με το φως λιγο παραεκανα, ειχα και τις 3-ς λαμπες 10 ωρες + 2ωρες (1+1) actinic.Τωρα και 4 μερες ειναι 8 ωρες+2 ακτινικ μονο του και ειναι πολυ πιο καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ΄ολους! Βρηκα Nemateleotris Magnifica.... Μπορω να παρω μονο ενα για τα 50 καθαρα λιτρα μου η γινεται να παρω ζευγαρι;

Ή να παρω αυτο το ομορφο; https://thefishroom.gr/product/cryptocentrus-cinctusyellow/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

magnifica πολύ όμορφο ψάρι αλλα φοβιτσιαρικο και κάνει βουτιά στο κενό πολύ εύκολα...το goby πάλι δεν ξέρω πόσο μαντάρα μπορεί να στα κάνει μέσα στο ενυδρείο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Γιώργο. 

Αν σου αρέσουν πάρτα!

 

Και τα τρία!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo νομίζω και τα δύο είναι πολύ καλές επιλογές, τα magnifica εκδηλώνουν σχετική επιθετικότητα προς το είδος τους - δεν ξέρω βέβαια αν θα διατηρηθεί σε ζευγάρι, αν όμως δεν τα βρουν θα πηδήξουν εύκολα... Τα λίτρα ωστόσο είναι ΟΚ.

Για το goby και την γαριδούλα που συμβιώνει... προσωπικά θα το έπαιρνα όμως έχω δει ότι μπαίνει σε 57 αλλά και σε 100λτ... δεν ξέρω τί ισχύει.

Δες εδώ http://theaquariumwiki.com/wiki/Cryptocentrus_cinctus

https://reefapp.net/en/lex/details/cryptocentrus-cinctus

https://www.aboutfishonline.com/articles/watchman-goby.html

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/110011-cryptocentrus-cinctus /

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Συμφωνώ με το Γιώργο. 

Αν σου αρέσουν πάρτα!

 

Και τα τρία!

 

Μ΄αρεσει πολυ η απαντηση!!!!! :D

Μου έφτιαξες τη μέρα!!!!!

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μ΄αρεσει πολυ η απαντηση!!!!! :D

Μου έφτιαξες τη μέρα!!!!!

 

Αφού δεν σου αρέσουν τα κλοουνακια....  ντροπή!!!

Δεν υπάρχουν τα ζωντανά!!!

 

Τότε πήγανε σε αυτά (fire fish).

Τα λίτρα είναι μια χαρά. 

Απλά μια σητουλα  για παν ενδεχόμενο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανασκέψου το με τα κλοουνάκια! Μπορεί να είναι τα πιο κοινά ψαράκια σε αυτά τα λίτρα αλλά ίσως είναι και τα πιο ιδανικά! Την προσωπικότητα και την κίνηση που έχουν, δεν θα τα βρεις σε άλλα νάνο ψαράκια. Χώρια που αν είσαι τυχερή μπορεί να αναπαραχθούν κιόλας!?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2020 at 4:29 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα σ΄ολους! Βρηκα Nemateleotris Magnifica.... Μπορω να παρω μονο ενα για τα 50 καθαρα λιτρα μου η γινεται να παρω ζευγαρι;

Ή να παρω αυτο το ομορφο; https://thefishroom.gr/product/cryptocentrus-cinctusyellow/

Καταρχήν ένα είναι δύσκολο στο να ζήσει, εκτός ότι μπορεί να πηδησει εκτός. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

@natateo νομίζω και τα δύο είναι πολύ καλές επιλογές, τα magnifica εκδηλώνουν σχετική επιθετικότητα προς το είδος τους - δεν ξέρω βέβαια αν θα διατηρηθεί σε ζευγάρι, αν όμως δεν τα βρουν θα πηδήξουν εύκολα... Τα λίτρα ωστόσο είναι ΟΚ.

Για το goby και την γαριδούλα που συμβιώνει... προσωπικά θα το έπαιρνα όμως έχω δει ότι μπαίνει σε 57 αλλά και σε 100λτ... δεν ξέρω τί ισχύει.

Δες εδώ http://theaquariumwiki.com/wiki/Cryptocentrus_cinctus

https://reefapp.net/en/lex/details/cryptocentrus-cinctus

https://www.aboutfishonline.com/articles/watchman-goby.html

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/110011-cryptocentrus-cinctus /

 

Εγώ το Gobi θα το εβαζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έβαζα ένα μικρό κοπαδακι στα λίτρα σου 3 ψάρια apogon parvulus ή apogon cyanosoma αν τα έβρισκα. Δύσκολα ψάρια στο φαγητό και πολύ ήρεμα. Σκέψου το σαν επιλογή. Γενικά τα apogon έχουν ωραία κοπαδικη συμπεριφορά, η οποία κανονικά προϋποθέτει μεγαλύτερο ψάρι που οδηγεί σε κοπάδι. Τα apogon όμως κοπαδιαζουν πιο εύκολα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Giwrgos Fragoulis said:

Εγώ πάλι θα έβαζα ένα μικρό κοπαδακι στα λίτρα σου 3 ψάρια apogon parvulus ή apogon cyanosoma αν τα έβρισκα. Δύσκολα ψάρια στο φαγητό και πολύ ήρεμα. Σκέψου το σαν επιλογή. Γενικά τα apogon έχουν ωραία κοπαδικη συμπεριφορά, η οποία κανονικά προϋποθέτει μεγαλύτερο ψάρι που οδηγεί σε κοπάδι. Τα apogon όμως κοπαδιαζουν πιο εύκολα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Διαφορετική και ιδιαίτερη επιλογή, τα cyanosoma δείχνουν όμορφα! Αν κάποιος μπορεί να ταίσει στριμμένο ψάρι είναι η @natateo! :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα πηρα το Cryptocentrus cinctus (Yellow) - αλλα μονο κιτρινο δεν ειναι, ενα καφε-πρασινο, αλλα ομορφο! Βρηκε μια σπηλια και καθεται εκει, μονο η φατσα φαινεται.

Ελειπα δυο μερες απο το σπιτι και χτες, οταν γυρισα ειδα το αγαπημενο μου ζωανθακι ετσι

145846653_.jpg.1e02f74ba3638ab2f294eecc2f83913b.jpg

ολα τα αλλα ειναι μια χαρα. Πριν να φυγω ηταν φουλ ανοιχτο. Το μονο που αλλαξε μεσα σε 2 μερες ειναι η αλατοτητα, που πηγε ελαχιστα πανω απο 1024 προς 1025.Το θεμα ειναι οτι και αλλες φορες ειχε συμβει και διαφορά δεν ειδα.

Πεστε τι να κανω......

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τελικα πηρα το Cryptocentrus cinctus (Yellow) - αλλα μονο κιτρινο δεν ειναι, ενα καφε-πρασινο, αλλα ομορφο! Βρηκε μια σπηλια και καθεται εκει, μονο η φατσα φαινεται.

Ελειπα δυο μερες απο το σπιτι και χτες, οταν γυρισα ειδα το αγαπημενο μου ζωανθακι ετσι

145846653_.jpg.1e02f74ba3638ab2f294eecc2f83913b.jpg

ολα τα αλλα ειναι μια χαρα. Πριν να φυγω ηταν φουλ ανοιχτο. Το μονο που αλλαξε μεσα σε 2 μερες ειναι η αλατοτητα, που πηγε ελαχιστα πανω απο 1024 προς 1025.Το θεμα ειναι οτι και αλλες φορες ειχε συμβει και διαφορά δεν ειδα.

Πεστε τι να κανω......

 

 

Τίποτα δεν θα κάνεις. 

Με τα ζοανθακια θα κάνεις υπομονή.

Μπορεί να μην είναι τίποτα έως να κάνει σπλιταρισμα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...