Jump to content

SOS!!!! ΘΆΝΑΤΟΙ ΠΑΡΑΜΟΝΈΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΆΣ


Recommended Posts

Παρασκευή 27 Δεκεμβρίου: Παραγγέλνω διαδικτυακά flourish excel που μου είχε τελειώσει εδώ και μερικές μέρες, Egeria densa γιατί έχω ακόμα άλγες, τεστ νιτρικών και μαύρο χαλίκι

Κυριακή 29 Δεκεμβρίου: Κάνω μία συνηθισμένη αλλαγή νερού το 1/3 του ενυδρείου

Μου χαλάει η αντλία του φίλτρου που την είχα τουλάχιστον 5 χρόνια!!

Δευτέρα 30 Δεκεμβρίου: Μου έρχεται η παραγγελία, βάζω το φυτό, πλένω το χαλίκι με ζεστό νερό μέχρι να σταματήσει να χρωματίζεται το νερό και το ρίχνω από την επιφάνεια του νερού σιγά-σιγά ώστε να πέσει πάνω από το άσπρο χαλίκι

Τότε σηκώθηκε μέσα στο ενυδρείο κάτι σαν βρωμιά που είναι μαζεμένη κυρίως στις ρίζες των φυτών μου (ακολουθεί φωτογραφία)

(Αυτή σηκώνεται και μετά τις αλλαγές νερού που προσθέτω προσεκτικά από πάνω νερό, όμως σε μικρότερο βαθμό)

Συνοψίζοντας, εκείνη τη στιγμή: Είχα βάλει καινούργιο χαλίκι και φοβόμουν ότι προκάλεσε διαταραχές στην βιολογία του ενυδρείου

Είχα μείνει ήδη μία ολόκληρη μέρα χωρίς κυκλοφορητή και το βιολογικό μου υλικό μάλλον πεθαίνει

Έκανα τεστ αμμωνίας και έδειξε 0

Τα ψάρια από 7-8 που ήταν, μπορούσα να βρω μόνο 5

Μερικά ψάρια ανέβαιναν στην επιφάνεια και έδειχναν εμφανώς δυσφορία ίσως σε έλλειψη οξυγόνου

 

Και τότε συνειδητοποιώ ότι μου έχει μείνει ένας παλιός κυκλοφορητής από το παλιό μου ενυδρείο. Τον πλένω με νερό βρύσης και τον βάζω στο ενυδρείο κοντά στην επιφάνεια για να υπάρχει ανατάραξη... Ήταν βράδυ

Πρωί (σήμερα): Αντικρίζω αυτό στην τελευταία φωτογραφία

 

 

IMG_20191231_104204.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμμωνία και σήμερα πρωί 0

 

Μόλις συνειδητοποίησα κάτι ακόμα χειρότερο:

Τα ψαράκια που έχουν μείνει είναι γεμάτα με άσπρους κόκκους (ich??!?) και για κάποιον ανόητο λόγο νόμιζα ότι είναι μπουρμπουλήθρες

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Αμμωνία και σήμερα πρωί 0

 

Μόλις συνειδητοποίησα κάτι ακόμα χειρότερο:

Τα ψαράκια που έχουν μείνει είναι γεμάτα με άσπρους κόκκους (ich??!?) και για κάποιον ανόητο λόγο νόμιζα ότι είναι μπουρμπουλήθρες

Αμμωνια με τι τεστακι μετρας (πως λεγεται και δες αν εχει ληξη).

Αυτο ,που περιγραφεις

πριν 18 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Τότε σηκώθηκε μέσα στο ενυδρείο κάτι σαν βρωμιά που είναι μαζεμένη κυρίως στις ρίζες των φυτών μου

προκαλει αυξηση αμμωνιας στο νερο + το φιλτρο , που χαλασε....

Egeria densa μπορει να ειχε κυστες με ich......αν το φυτο ειχαν στο ενυδρειο με αρρωστα ψαρια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

IMG_20191231_112012.jpg

Μοιαζει με ich. Βγαλε μια πιο μεγαλη και καθαρη φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Έκλεισα τώρα το φως

Να αυξήσω την θερμοκρασία;

Δεν αυξανουμε θερμοκρασια. Κάνεις ακομα μια αλλαγη νερου 30% και ριχνεις φαρμακο (πχ Tetra Medica Contralck)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι αν δεν υπάρχει αμμωνία αλλάζω νερό μετά από δύο μέρες και ανεβάζω θερμοκρασία 29-30 βαθμούς για να αυξηθεί ο κύκλος ζωής του βακτηρίου (ή ό,τι τέλος πάντων είναι). Επίσης άλλαξα την Κυριακή το νερό, αλλά αν είναι να τους κάνει καλό ΟΚ.

Θα πάω σήμερα σε πετ σοπ

Να πάρω εκτός από κατάλληλο κυκλοφορητή που τώρα δεν έχω και φάρμακο για το ich?

Link to comment
Share on other sites

Παραμονοπρωτοχρονιάτικο πακέτο....

Κατ'αρχήν η ανακατωσούρες στον βυθό και μαζί η βρωμιά που σηκώνεται προκαλεί έξαρση αμμωνίας (ammonia spike) γι αυτό και όταν πρόκειται να γίνουν τέτοιες δουλειές καλό θα είναι να βγάζεις τα ψάρια προσωρινά, να κάνεις ότι είναι να κάνεις και μετά μεγάλη αλλαγή νερού και διπλή δόση prime αν χρησιμοποιείς αυτό. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ. Για το καινούργιο νερό καλό θα είναι να βάζεις κάτι στην επιφάνεια για να μην πέφτει το νερό με πίεση στον βυθό και στο κάνει άνω κάτω. 

Ποιο φίλτρο έχεις? Το να μείνεις μια μέρα χωρίς φίλτρο δεν θα εξαλείψει εντελώς την βιολογία αλλά ο κυκλοφορητής χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις για οξυγόνωση του νερού. 

Φαίνεται όμως ότι έχεις και αρκετές άλγες. Από φωτισμό πως είσαι?

Για το ich ναι η θερμοκρασία βοηθάει αλλά η θεραπεία πρέπει να γίνει αμέσως μετά για να πεθάνει ειδάλλως θα επανέλθει δριμύτερο. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει μείνει eSHa 2000 που δεν έχει λήξει

Να βάλω απευθείας στο ενυδρείο?

Να βγάλω το βιολογικό υλικό ή έτσι κι αλλιώς θα έχουν πεθάνει τα ωφέλιμα βακτήρια μέχρι να τελειώσει η θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Παραμονοπρωτοχρονιάτικο πακέτο....

Κατ'αρχήν η ανακατωσούρες στον βυθό και μαζί η βρωμιά που σηκώνεται προκαλεί έξαρση αμμωνίας (ammonia spike) γι αυτό και όταν πρόκειται να γίνουν τέτοιες δουλειές καλό θα είναι να βγάζεις τα ψάρια προσωρινά, να κάνεις ότι είναι να κάνεις και μετά μεγάλη αλλαγή νερού και διπλή δόση prime αν χρησιμοποιείς αυτό. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ. Για το καινούργιο νερό καλό θα είναι να βάζεις κάτι στην επιφάνεια για να μην πέφτει το νερό με πίεση στον βυθό και στο κάνει άνω κάτω. 

Ποιο φίλτρο έχεις? Το να μείνεις μια μέρα χωρίς φίλτρο δεν θα εξαλείψει εντελώς την βιολογία αλλά ο κυκλοφορητής χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις για οξυγόνωση του νερού. 

Φαίνεται όμως ότι έχεις και αρκετές άλγες. Από φωτισμό πως είσαι?

Για το ich ναι η θερμοκρασία βοηθάει αλλά η θεραπεία πρέπει να γίνει αμέσως μετά για να πεθάνει ειδάλλως θα επανέλθει δριμύτερο. 

Έχω το mini biobox 2 της aquatlantis

Τα φυτά και οι άλγες δεν με ανησυχούν τώρα όσο τα ψάρια και τα βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε exit αν είσαι σίγουρος ότι είναι ick.

Μην ανεβάσεις θερμοκρασία γιατί δεν ξέρεις αν θα ανταπεξέλθουν τα φυτά σου και γιατί το σύστημα με όλη αυτή την ανακατωσούρα ευνοεί βακτηριακές λοιμωξεις.

Καλή οξυγονωση οπωσδήποτε. 

Καλή συνέχεια .

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα exit και έβγαλα το φίλτρο (μαζί με το βιολογικό υλικό)

Καλά έκανα ή δεν έχει νόημα;

Επίσης αγόρασα κυκλοφορητή και έβαλα σε λειτουργία την αεραντλία

Χρειάζεται και ο κυκλοφορητής ή μόνο αεραντλία;

Μπορώ επιπρόσθετα να κάνω θεραπευτική αγωγή με eSHa 2000... χρειάζεται?

Τέλος έχω κλειστά τα φώτα για να μην στρεσσάρονται τα ψάρια... Άρα χρειάζεται να βάζω flourish excel;

Υστερόγραφο: Δε μπορώ να βγάλω καλή φωτογραφία τα ψάρια αλλά ich πρέπει να έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανακατεύεις πολλά μαζί.

Ξεκίνησες θεραπεία. 

Κράτα όλες τις παραμέτρους σταθερές όπως τις είχες. 

Ο κυκλοφορητης να χτυπάει επιφάνεια. 

Ή αεραντλια.

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα στην οξυγονωση αν γίνει σωστά. 

Το φίλτρο δεν μπορω να καταλάβω γιατί να βγει.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ

Θα ξαναβάλω το φίλτρο απλώς νόμιζα ότι αυτά τα φάρμακα σκοτώνουν όλα τα βακτήρια, βλαβερά και ωφέλιμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Οκ

Θα ξαναβάλω το φίλτρο απλώς νόμιζα ότι αυτά τα φάρμακα σκοτώνουν όλα τα βακτήρια, βλαβερά και ωφέλιμα

ολα δεν μπορει, αλλα σιγουρα "πνιγει" την βιολογια. Απλα μετα την θεραπεια να κανεις αλλαγη νερου, βαλε ανθρακα για 24 ωρες και προσοχη στο ταισμα για καμια εβδομαδα.

Εxcel ξεχνα μεχρι που να τελειωσεις με τις θεραπειες. Μπορει να χρειαστει και δευτερο κυκλο θεραπειας.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η 2η μέρα θεραπείας

Τα (3 που εντόπισα) ψάρια κρύβονταν πίσω από το φίλτρο όλη μέρα (υπάρχει κάποια εξήγηση?... Μήπως επειδή δίπλα είναι και ο θερμοστάτης;)

Είχα να ταΐσω από την Κυριακή και είπα να ρίξω λίγο τροφή και ξαφνικά εμφανίστηκαν από το πουθενά 2 ψάρια σε υπερδιέγερση.

Τα άσπρα στίγματα μου φαίνεται έχουν υποχωρήσει, ωστόσο τα ψαράκια φαίνονται ταλαιπωρημένα (βέβαια σε τέτοιο βαθμό που ένας άσχετος δεν θα αντιλαμβανόταν κάποια ασθένεια)

Να ταΐζω κανονικά ή λιγότερο;

Η αεραντλία πρέπει να είναι 24 ώρες σε λειτουργία; (Δεν την εμπιστεύομαι πολύ γιατί δονείται πολύ και μπορεί να πέσει καμιά ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειωθεί ότι οι άλγες έχουν πάρει το πάνω χέρι και το ενυδρείο με κλειστά τα φώτα φαίνεται σαν Jurassic park

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις καλή αναταραξη η αεραντλια είναι αναγκαίο να είναι ανοιχτή όλο το εικοσιτετράωρο.

Αν είναι ινκ τα ψάρια χρειάζονται οπωσδήποτε καλή οξυγονωση λογο του ότι το παράσιτο προσκολλάται στο δέρμα σε τέτοιο βαθμό που δεν επιτρέπει την παροχή οξυγόνου και γιατί και η θεραπεία με exit το απαιτεί λόγο της φύσης του φαρμάκου. 

Ταΐζεις λίγο ποιο φειδωλά κατά την γνώμη μου μέχρι να είναι σε υγεία τοσο εύρωστα ώστε να τρώνε όπως πριν.

Πολύ σωστά όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω προσοχή με τα λιπάσματα ειδικά το Exel.

Ας μην κανεις γενικη για μερικές μέρες ακόμα. 

Καλή συνέχεια. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...