Jump to content

SOS!!!! ΘΆΝΑΤΟΙ ΠΑΡΑΜΟΝΈΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΆΣ


Recommended Posts

πριν 43 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Έκανα αλλαγή νερού 50% και έβαλα ενεργό άνθρακα

Ετοιμασου για 2-ο κυκλο θεραπειας, αν ακομα βλεπεις τα σημαδακια(τελιτσες).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τα 2 ψαράκια το ένα έχει ακόμα άσπρα σημάδια. Και τα δύο όμως έχουν ξεφτισμένες ουρές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Από τα 2 ψαράκια το ένα έχει ακόμα άσπρα σημάδια. Και τα δύο όμως έχουν ξεφτισμένες ουρές.

Με τις ουρες μετα θα κανουμε κατι. πρωτα ιck.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Ο 2ος κύκλος θα ξεκινήσει αύριο;

Θα χρειαστούν μεγαλύτερες ποσότητες exit?

δοσολογια -οπως γραφει στο φυλλαδιο.

Ξεκινας αυριο. Εγω θα εκανα θεραπεια στη καραντινα (εννοειτε ολα τα ψαρια), τοτε στο ενυδρειο μπορουμε και να μην βαζουμε φαρμακα καθολου. 10 μερες χωρις ψαρια με θερμοκρασια 26-28 βαθμους και ολα τα παρασιτα (infusoria) πεθαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αύριο ξεκινάω από την αρχή (δεν συνεχίζω από εκεί που σταμάτησε η θεραπεία)

Η καραντίνα μου είναι επίφοβη γιατί δυσκολεύομαι να κρατήσω σταθερές τις συνθήκες - Ο δεύτερος θερμοστάτης που έχω είναι παλιός και αναξιόπιστος.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Δηλαδή αύριο ξεκινάω από την αρχή (δεν συνεχίζω από εκεί που σταμάτησε η θεραπεία)

Η καραντίνα μου είναι επίφοβη γιατί δυσκολεύομαι να κρατήσω σταθερές τις συνθήκες - Ο δεύτερος θερμοστάτης που έχω είναι παλιός και αναξιόπιστος.

Απο την αρχη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα του 2ου κύκλου θεραπείας. Το ένα ψαράκι δείχνει ελαφρώς καλύτερα και το τάισα, το άλλο δε μπορώ να δω που είναι

Μήπως τα φυτά απορροφούν μέρος του exit και η θεραπεία δεν έχει τόσο ισχύ;

Βρήκα επίσης έναν λαθρεπιβάτη που μάλλον ήρθε με την Egeria densa και απ' ότι φαίνεται τρώει την άλγη πάνω στο τζάμι. Να τον βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα του 2ου κύκλου θεραπείας. Το ένα ψαράκι δείχνει ελαφρώς καλύτερα και το τάισα, το άλλο δε μπορώ να δω που είναι

Μήπως τα φυτά απορροφούν μέρος του exit και η θεραπεία δεν έχει τόσο ισχύ;

Βρήκα επίσης έναν λαθρεπιβάτη που μάλλον ήρθε με την Egeria densa και απ' ότι φαίνεται τρώει την άλγη πάνω στο τζάμι. Να τον βγάλω;

Τα φυτα δεν απορροφούν τα φαρμακα, το σαλιγκαρακι καλυτερα πεταξε. Θα σου κανει συντομα πολλους απογονους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ένα ψαράκι φαίνεται σχετικά καλά, το άλλο όμως έχει λίγο καμπυλοτή σπονδυλική στήλη, ένα αρκετά μεγάλο σπυρί ich και μακριά άσπρα περιττώματα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα. Σου αξίζουν όμως πολλά μπράβο για την προσπάθεια να σώσεις τα ψάρια σου. Ότι έγινε έγινε όμως και συνεχίζουμε!

Κρίνοντας από ορισμένες φωτογραφίες ψαριών θεωρώ πως τα ψάρια είχαν έναν συνδυασμό από fin rot, ich και neon tetra disease (καμπυλωτό σχήμα και αδυνάτισμα). Είμαι παθών της τελευταίας και δυστυχώς την παρατηρώ όλο και πιο πολύ τελευταία χωρίς να έχω βρει ακόμα φάρμακο...

Γνώμη μου για κάποιο διάστημα να μην βάλεις ξανά ψάρια και να ασχοληθείς λίγο με το ενυδρείο σου δηλαδή πολύ καλό καθάρισμα παντού γιατί έχεις πολλές άλγες, αν χρειαστεί δηλαδή να βγουν όλα έξω και να καθαριστούν καλά. Έπειτα σκούπες, αλλαγές κτλ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...