Jump to content

Περί ενυδρείου


Chris Papakanellos

Recommended Posts

Θέλω να πάρω κάποιο ψάρι ή μαλάκιο  το οποίο να καταφέρω εύκολα και σίγουρα να το αναπαράγω.... Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ιδέες για ψάρι? Είδος κτλπ.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Chris Papakanellos έγραψε:

Θέλω να πάρω κάποιο ψάρι ή μαλάκιο  το οποίο να καταφέρω εύκολα και σίγουρα να το αναπαράγω.... Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ιδέες για ψάρι? Είδος κτλπ.... 

Πόσα λίτρα ενυδρείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πόσα λίτρα ενυδρείο?

Einai Ligo mikro kapou sta 27 lt από τι έχω μετρήσει έχει διαστάσεις 60x25 εκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Γαρίδες;; 

Τι χρειάζεται για να πετύχω την αναπαραγωγή με γαρίδες? 

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να αναπαράγω με επιτυχία guppy kai garides... Θέλω να πω πόσες γαρίδες και πόσα guppy πρέπει να πάρω για να πετύχει σε ένα ενυδρείο 25 lt??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αρσενικό  έντονους κ εντυπωσιακους χρωματισμούς κ φουντωτη ουρά. Θηλυκό πιο μεγάλο, μικρότερη ουρά κ χρώμα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για 60 εκατοστά μήκος ενυδρείου τότε πάμε στα 50 λίτρα περίπου. Ένα χαρέμι γκάπυ μπορείς να βάλεις αλλά όταν μιλάμε για αναπαραγωγή μιλάμε  για αρκετές δεκάδες μικρά κάθε φορά σε σημείο που το ενυδρείο αργά ή γρήγορα θα γεμίσει από ψάρια. Αν έχεις σκοπό την αναπαραγωγή και όχι απλά την εμπειρία τότε αυτό γίνεται μόνο με ξεχωριστό ενυδρείο-γεννήστρα όπου θα έχεις τα μικρά ή όσα από τα μικρά θέλεις να κρατήσεις και μετά να τα μεταφέρεις στο κυρίως ενυδρείο. Τα λίτρα σου όμως είναι λίγα για να φιλοξενήσουν παραπάνω από 5 ψάρια γι αυτό ή κοιτάς να βάλεις μόνο αρσενικά και καθόλου θυληκά ή βάζεις κάποιο άλλο είδος ψαριού. 

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι θελεις τοσο πολυ να κανεις φουλ αναπαραγωγη οτι και να ειναι αυτο; εχουν δικιο τα παιδια τοσο τα γκαμπι οσο και τα endler κανουν πολλα μικρα σε φαση που πρεπει αμεσα να τα δινεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεωρώ ότι αναπαράγωντας ζωοτόκα γρήγορα θα δημιουργηθεί υπερπληθυσμός στο ενυδρείο σου με ότι αυτό συνεπάγετσι θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις βάζοντας μια μικρή αποικία 5-6 ατόμων από γαρίδες red cherry (που να περιέχει βέβαια και τα δυο φύλλα). Σίγουρα θα δεις την αναπαραγωγή τους και χωρίς ψάρια θα δεις όλο τον κύκλο της ζωής τους.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ένα ψαράκι μου(γκάπυ) έχει λίγο μαύρο στο κάτω μέρος της κοιλίτσας της... Και το αρσενικό την κυνηγάει συνέχεια. Είναι κάτι ανησυχητικό? Πρέπει να κάνω κάτι? 

15777941704248059204711204282709.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο σημάδι στα θυληκά γκάπυ σημαίνει πως είναι έγκυος. Όσο περνούν οι μέρες το μάυρο θα μεγαλώνει. 

Ο αρσενικός προφανώς και φλερτάρει οπότε ο καινούργιος χρόνος θα σε βρει με μωρά... Καλώς τα δέχτηκες αλλά τα γκάπυ να ξέρεις είναι καννίβαλοι και χωρίς κρυψώνες κάποια μικρά θα φαγωθούν γι αυτό ή μεταφέρεις την θυληκιά σε γεννήστρα ή την αφήνεις ως έχων και ότι επιβιώσει. Αν γεννήσει μία φορά τότε θα σου ξαναγεννήσει ακόμα και χωρίς το αρσενικό. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου χρειάζεται αρκετή δουλίτσα και μάλλον έχεις ξεκινήσει λίγο ανάποδα :(

Για να πάνε καλά τα πράγματα και να αποφύγεις στεναχώριες και άσκοπα έξοδα θα σου συνιστούσα να ρίξεις

μια ματιά στα παρακάτω άρθρα...

 

 

 

Όσον αφορά τα guppies θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι στο προφίλ του που υπάρχει στο forum μας...

 

 

ps Ένωσα το θέμα σου(για μια ακόμη φορά) με το προηγούμενο για να έχουμε όλες τις πληροφορίες συγκεντρωμένες

έτσι ώστε να είναι πιο ευκολο να σε βοηθήσουμε.

Προσπάθησε να συνεχίσεις να γράφεις σε αυτό χρησιμοποιόντας το κουμπί "απαντήστε στο θέμα"

που βρίσκεται στο πάνω και δεξιά μέρος της σελίδας ή πηγαινοντας απ`ευθείας στον κειμενογράφο

στο κάτω μέρος της σελίδας :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Το ενυδρείο σου χρειάζεται αρκετή δουλίτσα και μάλλον έχεις ξεκινήσει λίγο ανάποδα :(

Για να πάνε καλά τα πράγματα και να αποφύγεις στεναχώριες και άσκοπα έξοδα θα σου συνιστούσα να ρίξεις

μια ματιά στα παρακάτω άρθρα...

 

 

 

Όσον αφορά τα guppies θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι στο προφίλ του που υπάρχει στο forum μας...

 

 

ps Ένωσα το θέμα σου(για μια ακόμη φορά) με το προηγούμενο για να έχουμε όλες τις πληροφορίες συγκεντρωμένες

έτσι ώστε να είναι πιο ευκολο να σε βοηθήσουμε.

Προσπάθησε να συνεχίσεις να γράφεις σε αυτό χρησιμοποιόντας το κουμπί "απαντήστε στο θέμα"

που βρίσκεται στο πάνω και δεξιά μέρος της σελίδας ή πηγαινοντας απ`ευθείας στον κειμενογράφο

στο κάτω μέρος της σελίδας :)

Ευχαριστώ θα πάνε όλα καλά με κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Το μαύρο σημάδι στα θυληκά γκάπυ σημαίνει πως είναι έγκυος. Όσο περνούν οι μέρες το μάυρο θα μεγαλώνει. 

Ο αρσενικός προφανώς και φλερτάρει οπότε ο καινούργιος χρόνος θα σε βρει με μωρά... Καλώς τα δέχτηκες αλλά τα γκάπυ να ξέρεις είναι καννίβαλοι και χωρίς κρυψώνες κάποια μικρά θα φαγωθούν γι αυτό ή μεταφέρεις την θυληκιά σε γεννήστρα ή την αφήνεις ως έχων και ότι επιβιώσει. Αν γεννήσει μία φορά τότε θα σου ξαναγεννήσει ακόμα και χωρίς το αρσενικό. 

Επίσης το αρσενικό πως να το πω είναι σαν να δαγκώνει το μέρος εκείνο που είναι μαύρο... Γιατί γίνεται αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Chris Papakanellos έγραψε:

Επίσης το αρσενικό πως να το πω είναι σαν να δαγκώνει το μέρος εκείνο που είναι μαύρο... Γιατί γίνεται αυτό? 

Τρελαίνεται, γιατι εβαλες κοκκινο χαλικι στο ενυδρειο σου...... Πλακα κανω.

Τωρα σοβαρα.... Ολοι αγαπαμε τον Αι Βασιλη, αλλα δεν βαζουμε στο ενυδρειο ο τι μας αρεσει. Το χαλικακι ειναι ακαταλληλο για το ενυδρειο σου! και στρεσσαρει τα ψαρια.

Βαλε ενα σκουροχρωμο χαλαζιακο με κοκκομετρια 0,8 mm - 3mm .

Φιλτρο εχεις πιστευω.... και πηρες και βακτηρια για το ενυδρειο; Για στρωσιμο διαβασες;

Καλη πρωτοχρονια!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Έχεις κοιτάξει το προφίλ τους; νομίζω λέει..

Λέει πως θα φουσκώνει η κοιλιά τους... Ενώ σε εμένα μεγαλώνει το μαύρακι και δεν λέει σε πόσο χρόνο θα γεννήσουν 

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2019 at 3:15 ΜΜ, το μέλος Chris Papakanellos έγραψε:

Einai Ligo mikro kapou sta 27 lt από τι έχω μετρήσει έχει διαστάσεις 60x25 εκ

Συγγνώμη βιάστηκα να απαντήσω γκάπις, τη σωστή ερώτηση την έκανε ο Sotiris για τα λίτρα και έδωσε και τη σωστή απάντηση για γαρίδες. Just for the record γιατί δε βλέπω να παίζει κάποιο ρόλο πια.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...