Jump to content

Τι Φωτισμό Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι φωτισμό χρησιμοποιείται στο reef σας?  

386 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στράτο έχει και ανατολή δύση το σύστημα που χρησιμοποιείς? Δεν πρέπει να έχει βγει στην αγορά από Αμερική το πήρες?:-)

Link to comment
Share on other sites

Εχει προηγμενο συστημα αναψε σβησε και συστημα βορρα νοτου,αλλα δεν υπαρχει στην κυκλοφορια.Κυκλοφορησαν λιγα κομματια

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Εγω για περισσοτερη οικονομια χρησιμοποιω αυτο το σετ :D

Link to comment
Share on other sites

1 φωτιστικο vertex http://www.vertexaquaristik.com/Products/Lighting/LED/Illumilux/MarinoBianco/tabid/121/language/en-US/Default.aspx14Χ 3βατ LED 50/50

1 φωτιστικο DYI 24X3 watt LED 10 white 10000 k kai 10 blue kai 2 UV

1 MH 150Watt 20.000k που σκεφτομαι να αλλαξω με 14.000κ

σε 250 λιτρα ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Εγω για περισσοτερη οικονομια χρησιμοποιω αυτο το σετ :D

:bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

με ελιωσες μωρεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Εγω για περισσοτερη οικονομια χρησιμοποιω αυτο το σετ :D

σιγουρα πρεπει να ειναι ακριβο...?

απο κερια πως παει δηλαδη ποσα ειναι?

στα 600 λιτρα ποσα θα χρειαστω απο αυτα?

εισαι απιστευτος Στρατο γελασα με την καρδια μου!! :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :hysterical::hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι Γαλλική μάρκα!

Λαμπαγιεν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Πότε θα δούμε φυσικό φως πάνω στα ενυδρεία μας?

Ποιός θα είναι ο πρώτος άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω για περισσοτερη οικονομια χρησιμοποιω αυτο το σετ :D

φοβερος φωτισμος!!!Ισως οτι καλυτερο κυκλοφορει!!!Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι τα ντιμερ που ειναι ανεξαρτητα για καθε κερι!!!

Υ.Γ Τι βγαζει ο ανθρωπος οταν εχει κεφια :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει λίγο κίτρινο... βάλε γύρω-γύρω από τις λάμπες μπλε ζελατίνα να δεις ότι δεν θα έχεις ούτε άλγες ούτε τίποτα !!!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Στο δικό μου έχω δύο Τ5 24W της juwel. Μια blue marine και μία day light. Αναρωτιέμαι τί είναι πιο σωστό... Να βάλω την Μπλε μπροστά ή στο πίσω μέρος του ενυδρείου; Έχει καμία σημασία ή διαχέεται το φως στο νερό ομοιόμορφα ούτος η άλλως;

Link to comment
Share on other sites

1x metal halide 150 watt 20k. Kelvin στους 20 πόντους από την επιφάνεια,2x 24 watt T5 ATI (1x aquablue + 1x coral plus) και diy 10 watt moonlight strip.πρώτα ανάβει και τελευταίο κλεινει το moonlight,μετά μπαίνουν οι δυο Τ5,και τέλος ανάβει το μέταλλο,με διαφορά μισή ώρα τα πρώτα δυο και μια το μέταλλο.Φωτοπερίοδος 10 ωρών!Το συγκεκριμενο setup λειτουργεί πάνω σε κύβο 60x60x60.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

όπως είχα ψηφίσει 4χτ5 39βατ.

Απόλυτα ευχαριστημένος!

Απο πίσω προς τα εμπρός έχω:

ATI Blue Plus

ATI Coral Plus

ATI Blue Plus

ATI Aquablue Special

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο δικό μου έχω δύο Τ5 24W της juwel. Μια blue marine και μία day light. Αναρωτιέμαι τί είναι πιο σωστό... Να βάλω την Μπλε μπροστά ή στο πίσω μέρος του ενυδρείου; Έχει καμία σημασία ή διαχέεται το φως στο νερό ομοιόμορφα ούτος η άλλως;

Κανείς ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εχει σημασια .... δεν ξερω εαν εχει μεγαλυτερη σε φωτιστικα με πολλες λαμπες ( οπου η μια εχει αποσταση απο την αλλη ) .... νομιζω οπως και να τις βαλλεις αισθητη διαφορα δεν θα δεις .... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Diy Led φωτιστικό


3 x 30w 20.000k + 3 x 5w 450nm (deep blue) = 105Watt σύνολο


σε 200 λίτρα θαλασσινό.


Link to comment
Share on other sites

6 επι 24 watt τ5

σε κυβο 200 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

6 X 54Watt(ati blue plus X2, ati purple plus, ati aquablue special X2, ati actinic plus)

430lt main

1 X 24 economy 6500kelvin

200lt sump

pure sunlight από το μπαλκόνι στο 140 λιτρο με τα μαλακά με φωτοπερίοδο ημέρας :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

50w DIY high power led σε δυο ομαδες των 2 και 3 και ενα φθηνο φωτιστηκο απο ebay 30w(υπο δοκιμη)....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Μετα απο αρκετα χρονια που ειχα ποστάρει σε αυτο το θεμα, ηλθε η ωρα της αλλαγής της ψήφου μου. Απο ΜΗ παλαιότερα, ποια πήγα σε υβριδικό Τ5 + Led. ATI Powermodule.

Λαμπες (οχι οτι μετράει ιδιαιτερα αφου αυτο εχει δυναμική και αλλαζει ευκολα) 8 στον αριθμο. Ολες ΑΤΙ και εχουμε, 3 blue +, 1 purple +, 2 special και 2 coral +.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...