Jump to content

Φιν ροτ σε Μονομάχο


Marich

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος Marich έγραψε:

Το ψάρι συνεχίζει και έχει αυτά τα άσπρα στίγματα να τον σταματήσω από το αλάτι και να αρχίσω με baktopur ή να περιμένω να φύγουν? Επίσης εγώ το αλάτι το έβαζα σε όλο το ενυδρείο πειραζει να ξεκινήσω θεραπεία με το φάρμακο ?

Αλλαγες νερου μεγαλες πρωτα, για να φυγει το αλατι! ολο!  (μην αλλαζεις ολο το νερο με την μια, αλλαγες κανε απο 30%)

Μονο μετα ξεκινας θεραπεια. Τα ασπρα σημαδια μπορεις να βγαλεις  φωτο να φαινονται καθαρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο μάτια του έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ και έχει μείνει μόνο στο ένα ένα πολύ μικρό άσπρο μπιλακι,  ακόμα και κάποια από τα άσπρα στίγματα έχουν φύγει και έχουν μείνει μόνο 2-3 Τα οποία έχουν μεγαλώσει αρκετά και ακόμα δεν έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ το φάρμακο,  να το αρχίσω ή να ξαναξεκινησω αλάτι? 

Link to comment
Share on other sites

Πλέον του έχουν φύγει όλα τα άσπρα στίγματα και του έχει μείνει μόνο το φιν ροτ Αλλά και αυτό φεύγει σιγά σιγά.   Το κερατοφυλλο που του έχω βάλει έχει ξεκινήσει να κιτρινιζει και στις αλλαγές νερού όταν ανακατεύεταιλίγο το νερό εμφανίζονται πολλά νεκρά φυλλαράκια του ( ή όπως κι αν λέγονται αυτά που έχει) Ενώ του έχω φωτισμό Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω? 

15807497408773421805030473700236.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Marich έγραψε:

Πλέον του έχουν φύγει όλα τα άσπρα στίγματα και του έχει μείνει μόνο το φιν ροτ Αλλά και αυτό φεύγει σιγά σιγά.   Το κερατοφυλλο που του έχω βάλει έχει ξεκινήσει να κιτρινιζει και στις αλλαγές νερού όταν ανακατεύεταιλίγο το νερό εμφανίζονται πολλά νεκρά φυλλαράκια του ( ή όπως κι αν λέγονται αυτά που έχει) Ενώ του έχω φωτισμό Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω? 

15807497408773421805030473700236.jpg

Ποιος σου ειπε οτι τα φυτα αντεχουν το αλατι; Βγαλε αμεσος το κερατοφυλλο. Θα χαλασει και θα ανεβει και η αμμωνια! Βαλ το σε ενα ταπερ με νερο. Μπορει και να γινει.

Νομιζω ο @bbetta σου ειπε να κανεις θεραπεια σε καραντινα. Χαλασες μαλλον και αρκετη  βιολογια στο ενυδρειο μετα απο τοσες μερες με αλατι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποίησα αλάτι Ούτε κάποιο άλλο φάρμακο γιατί το ψάρι γινόταν καλύτερα και δεν ήθελα να το επιβαρυνω με κάποιο άλλο φάρμακο 

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2020 at 11:51 ΜΜ, το μέλος Marich έγραψε:

Η θερμοκρασία είναι σταθερά 30 βαθμούς τώρα που του βάζω το αλάτι, τον άλλο θερμότερη τον έχω για τις Αλλά θες νερού άμα πέφτει η θερμοκρασία 2-3 βαθμους να ανεβαίνει πιο γρηγορα .

#17

On 26/1/2020 at 10:09 ΠΜ, το μέλος Marich έγραψε:

Το ψάρι συνεχίζει και έχει αυτά τα άσπρα στίγματα να τον σταματήσω από το αλάτι και να αρχίσω με baktopur ή να περιμένω να φύγουν? Επίσης εγώ το αλάτι το έβαζα σε όλο το ενυδρείο πειραζει να ξεκινήσω θεραπεία με το φάρμακο ?

#24

Δηλ. δεν εβαλες αλατι; ουτε το φαρμακο; το κερατοφυλλο ειναι ευαισθητο και στα δυο.  Και θερμοκρασια πανω απο 28 βαθμους για τα φυτα δεν κανει καλο....

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να ξεκινουσα με το φαρμακο για αυτο το προβλημα με τα ματια του και εκανα αλλαγές νερού 2-3 μέρες συνεχόμενα μέχρι να φύγει το αλάτι αλλά επειδή το ψάρι αρχισε να βελτιώνεται μόνο του δεν χρησιμοποίησα κάποιο φάρμακο ή αλάτι και πλέον που το ψάρι δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα η θερμοκρασία είναι στους 27-28 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Marich έγραψε:

Ηταν να ξεκινουσα με το φαρμακο για αυτο το προβλημα με τα ματια του και εκανα αλλαγές νερού 2-3 μέρες συνεχόμενα μέχρι να φύγει το αλάτι αλλά επειδή το ψάρι αρχισε να βελτιώνεται μόνο του δεν χρησιμοποίησα κάποιο φάρμακο ή αλάτι και πλέον που το ψάρι δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα η θερμοκρασία είναι στους 27-28 

Οπως και να ειναι, το κερατοφυλλο βγαζεις εξω, γιατι χαλασε.Κανε και αλλαγη νερου και μαζεψε ολα τα κομματακια του. Αν δες, οτι υπαρχει ενα κομματακι που δεν μαδαει και εχει βαθυ πρασινο χρωμα, αφησε το στο ενυδρειο. Για να χαλαει το κερατοφυλλο, κατι υπαρχει ακομα στο νερο. Και η θερμοκρασια ειναι λιγο υψηλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,  χθες ο Μονομάχος ήταν μια χαρά,  είχε όρεξη για φαγητο και γενικα δεν έδειχνε κατι παραξενο η συμπεριφορα του και περα απο το οτι τον τελευταίο καιρό γερνει λιγο ήταν μια χαρά. Σήμερα όμως από το πρωί μέχρι και τώρα είναι στον πάτο του ενυδρείου και δεν κουνιέται. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή είναι στα τελευταία του? 

Προσπάθησε τώρα να ανέβει πάνω στην επιφάνεια του νερού Αλλά δυσκολεύεται να κολυμπήσει ίσια και τώρα είναι γερμανός πάνω στο μπαμπού.

Έγινε επεξεργασία - Marich
Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις νερου εχεις κανει;

Μπαμπου γιατι εχεις στο ενυδρειο, δεν ειναι φυτο για ενυδρειο. Ανουμπια πανω σε τι εχεις δεσει;

Link to comment
Share on other sites

Από τεστ έχω μόνο αμμωνία και είναι 0 και την ανουμπια την έχω δέσει πάνω σε μια πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Marich έγραψε:

Από τεστ έχω μόνο αμμωνία και είναι 0 και την ανουμπια την έχω δέσει πάνω σε μια πέτρα.

Αλλαγες νερου κάνεις καθε εβδομαδα; Ποσο;

Κοιταξε, αν το εχεις περιπου 2 χρόνια και πανω.... μπορει να ηρθε και η ωρα του.... τα ψαρακια απο ποτηρακια δεν αντεχουν παραπανω.

Αν το πηρες και μεγαλο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Marich έγραψε:

Κάνω αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30% και το ψάρι το έχω ένα χρόνο.

Περασε δυσκολα. Κανε πιο συχνες αλλαγες νερου και παρακολουθηση.

Αν δεν τρωει και καθεται κατω συνεχεια, μην περιμενεις κατι καλο...

Η μεγαλες πετρες, που εχεις, δεν κανουν για βυθο- υπολειμματα τροφης και περιττώματα απο το ψαρι μένουν αναμεσα στις πετρες και κατω και "δηλητηριαζουν" το νερο.

Θελει χαλαζιακο χαλικακι 1-3mm, kαι απο πανω μπορεις να βαλεις 3-4 πετρες για διακοσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια της αλλαγής τον κούνησε Κατά λάθος και παρατήρησα πως δεν μπορεί να κολυμπήσει ίσια , είναι τελείως πλαγιαστος.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Marich έγραψε:

Κατά την διάρκεια της αλλαγής τον κούνησε Κατά λάθος και παρατήρησα πως δεν μπορεί να κολυμπήσει ίσια , είναι τελείως πλαγιαστος.

 

Δεν είναι καλό αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ασπρίσει τα πτερύγια του και η ουρά του έχει αρχίσει να καταστρέφεται. Υπάρχει κάποιο φάρμακο που μπορεί να βοηθήσει? 

1607006198034547100342510312854.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...