Jump to content

SOS ερώτηση φίλτρου


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα! Έχω ξεκινήσει ένα ενυδρείο δεν είναι κάποιας συγκεκριμένης μάρκας είναι 180 λύτρα και χρησιμοποιώ ένα φίλτρο eheim ecco pro 300 (2036) το ενυδρείο μου τρέχει τώρα περίπου μια εβδομάδα και έχω κάνει τις διαδικασίες για να έχω όλες τις σωστές μετρισεις κανονικά! Το προβλημα που έχω τώρα είναι ότι μέσα στο νερό έχω υπερβολικά πολλές φυσαλίδες και όχι αυτές που βγαίνουν τις 2 με 3 μέρες εισαγωγής νερού στο ενυδρείο και μετά φεύγουν! Πιστεύω ότι είναι κάτι από το φίλτρο το οποίο δεν λειτουργεί σωστά! Έχω στήσει το φίλτρο ακριβώς όπως μου το έχει προτείνει η εταιρία! Θέλω να λυσω το πρόβλημα όσο είναι ακόμα νωρίς! Αν είναι τελικά κάποιο πρόβλημα! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!! 

Screenshot_20200106_194919_com.android.gallery3d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ισως το φιλτρο δεν απομονώνει εντελώς. Ισως από κάποια τσιμούχα (λαστιχάκι) πέρνει αέρα, που φαντάζομαι οτι κανονικά δεν θα έπρεπε

 

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Ισως το φιλτρο δεν απομονώνει εντελώς. Ισως από κάποια τσιμούχα (λαστιχάκι) πέρνει αέρα, που φαντάζομαι οτι κανονικά δεν θα έπρεπε

 

Θα κοιτάξω πάλι τις σωληνώσεις μου αν κάτι δεν έχει μπει καλά αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που μπορεί να φταίει!

Link to comment
Share on other sites

Φτάξε σαπουνόνερο, έκτος αν βρείς κάτι οικονομικό κια ψέκασε όλους τους αρμούν, να δεις αν βγάζει φουσκάλες πουθενά

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Okidoki έγραψε:

Θα κοιτάξω πάλι τις σωληνώσεις μου αν κάτι δεν έχει μπει καλά αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που μπορεί να φταίει!

Βγαλε μια φωτογραφια , να δειχνει πού εχεις μπαστουνι εισοδου και εξοδου. Και δες αν υπαρχουν φυσαλιδες μεσα στ σωληνα εξοδου, οταν δουλευει το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε μια φωτογραφια , να δειχνει πού εχεις μπαστουνι εισοδου και εξοδου. Και δες αν υπαρχουν φυσαλιδες μεσα στ σωληνα εξοδου, οταν δουλευει το φιλτρο.

Κοίταξα και τις σωληνώσεις αν έχει μέσα αέρα και δεν έχει σε καμία από τις δύο. Το μεσημέρι θα βάλω και κάποιες φώτο μπας και δειτε κάτι και εσείς σαν ποιο έμπειροι! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Φτάξε σαπουνόνερο, έκτος αν βρείς κάτι οικονομικό κια ψέκασε όλους τους αρμούν, να δεις αν βγάζει φουσκάλες πουθενά

Θα το δοκιμάσω αλλιώς μήπως παίζει να φτάσει ότι δεν καθάρισα πολύ καλά το υλικό που έβαλα μέσα για βιολογία και να έχει κάτσει κάτω σκόνη στο δοχείο και να γίνεται ανακύκλωση συνέχεια? Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν το έπλενα και σχολαστικά! 

Link to comment
Share on other sites

1. με σαπουνόνερο και τα συναφή δεν θα βγάλεις άκρη γιατί δεν χάνει αέρα για να δημιουργηθούν φυσαλίδες αλλά αναρροφά αέρα απο κάπου (αν αναρροφά).  Αν όντος αναρροφά απο κάπου αέρα τότε εάν σταματήσεις το φίλτρο τότε απο εκεί που ενδεχομένως θα αναρροφά αέρα απο εκεί θα στάζει νερό. 

2. Μια άλλη αιτία είναι κάποια κατασκευαστική ατέλεια του φίλτρου αυτό έχει παρατηρηθεί σε αρκετά φίλτρα 2028 οπότε δεν αποκλείω να συμβαίνει και στο 2036 σπάνιο μεν αλλά όχι απίθανο.

3. δημιουργία υποπίεσης στο λάστιχο του φίλτρου συμβαίνει αν έχουμε μεγάλα (σε μήκος) λάστιχα ή στενά απο όσο χρειαζόμαστε στην ουσία. Λύση μικρότερα σε μήκος λάστιχα ή  με μεγαλύτερη διάμετρο. Το φαινόμενο αυτό μπορεί να δημιουργηθεί και με μια στενή είσοδο ή έξοδο νερού πχ αν αλλάξαμε της μαμισες εξόδους εισόδους ή αν έχει βουλώσει ή είσοδος του νερού. ή βουλωμένα προφίλτρα.

4. και η έξοδος του νερού μπορεί να δημιουργεί φυσαλίδες αν δεν είναι μέσα στο νερό και είναι πάνω απο την επιφάνεια του νερού ή ακριβός στην επιφάνεια του νερού.

5. εκφοβισμένος αέρας μέσα στο φίλτρο, λίγο απίθανο μετά απο μια εβδομάδα λειτουργίας αλλά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε.

 

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

1. με σαπουνόνερο και τα συναφή δεν θα βγάλεις άκρη γιατί δεν χάνει αέρα για να δημιουργηθούν φυσαλίδες αλλά αναρροφά αέρα απο κάπου (αν αναρροφά).  Αν όντος αναρροφά απο κάπου αέρα τότε εάν σταματήσεις το φίλτρο τότε απο εκεί που ενδεχομένως θα αναρροφά αέρα απο εκεί θα στάζει νερό. 

2. Μια άλλη αιτία είναι κάποια κατασκευαστική ατέλεια του φίλτρου αυτό έχει παρατηρηθεί σε αρκετά φίλτρα 2028 οπότε δεν αποκλείω να συμβαίνει και στο 2036 σπάνιο μεν αλλά όχι απίθανο.

3. δημιουργία υποπίεσης στο λάστιχο του φίλτρου συμβαίνει αν έχουμε μεγάλα (σε μήκος) λάστιχα ή στενά απο όσο χρειαζόμαστε στην ουσία. Λύση μικρότερα σε μήκος λάστιχα ή  με μεγαλύτερη διάμετρο. Το φαινόμενο αυτό μπορεί να δημιουργηθεί και με μια στενή είσοδο ή έξοδο νερού πχ αν αλλάξαμε της μαμισες εξόδους εισόδους ή αν έχει βουλώσει ή είσοδος του νερού. ή βουλωμένα προφίλτρα.

4. και η έξοδος του νερού μπορεί να δημιουργεί φυσαλίδες αν δεν είναι μέσα στο νερό και είναι πάνω απο την επιφάνεια του νερού ή ακριβός στην επιφάνεια του νερού.

5. εκφοβισμένος αέρας μέσα στο φίλτρο, λίγο απίθανο μετά απο μια εβδομάδα λειτουργίας αλλά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε.

 

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω.

Ο σωλήνας μου που βγάζει το νερό μέσα στο ενυδρείο η αλήθεια είναι ότι είναι μισό μέσα στο νερό και το άλλο μισό στον αέρα! Υπάρχει όντως περίπτωση να είναι από αυτό? Γιατί έξω ήξερα ότι κανονικά έτσι πρέπει να είναι για καλύτερη οξυγόνωση του νερού και για να υπερέχουν και οι κατάλληλες αναταράξεις στην επιφάνεια του νερού! Οπότε λοιπόν θα δοκιμάσω να βάλω ολόκληρο το σωληνάκι μέσα στο νερό και θα το παρατηρήσω να δω πως πάει! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Χρήστο θα ενημερώσω για τυχών αλλαγές! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν όντος είναι αυτό, πάντως αν θες να έχεις ανατάραξη του νερού  τότε βάζεις την έξοδο του νερού  τουλάχιστον 5cm κάτω απο την επιφάνεια του νερού και στρέφεις την έξοδο του νερού ελαφρά προς την επιφάνεια ώστε να υπάρχει μια ανατάραξη του νερού αυτό επαρκή για την οξυγόνωση του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...