Jump to content

Πολλές σε ένα ή λίγες σε πολλά;


Recommended Posts

:)Καλησπέρα σε όλους,

Εχω ένα 60λτ που κάθεται και αφού ξεπέρασα την παρόρμηση να το κάνω θαλασσινό αναρωτιέμαι αν είναι καλή επιλογή να το κάνω γαριδάδικο με rabbit snail και boraras ή endler.

Συγκεκριμένα, είναι καλύτερα να έχω 2 είδη γαρίδων (που δεν υβριδίζουν) στο ίδιο ενυδρείο ή να έχω το κάθε είδος μόνο του σε 30λτ πχ;

Η συνύπαρξη δηλ. δύο ειδών επηρρεάζει τις γαρίδες; Κάπου είχα διαβάσει ότι το ένα είδος "επεκτείνεται" εις βάρος του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Sulawesi shrimps + Tylomelania = ❤️?❤️

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκαιο... αλλά ξεφεύγουν σε απαιτήσεις, λέω να μείνω στις πιο απλές... Ενημερώθηκα ότι θα φέρει ενυδρειομάγαζο διάφορα είδη τέλη Ιανουαρίου άρα το ενυδρείο ή τα ενυδρεία πρέπει να είναι έτοιμο/α μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή όπως το θέτεις είναι safe.

Κάνε μια αναζήτηση για bloody mary shrimp.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTIRISτις έχω υπόψη μου, επειδή έχω red cherry στο 100αρι μαζί με crs ίσως βάλω εκεί μελλοντικά.

Σκεφτόμουν για δύο είδη babauti και neocaridina blue.

Μαλλον σας μπέρδεψα έτσι όπως γράφω. Τα δύο είδη είναι καλύτερα σε ένα ενυδρείο 60λτ ή σε δύο ενυδρεία 30λτ το καθε είδος μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

@SOTIRISτις έχω υπόψη μου, επειδή έχω red cherry στο 100αρι μαζί με crs ίσως βάλω εκεί μελλοντικά.

Σκεφτόμουν για δύο είδη babauti και neocaridina blue.

Μαλλον σας μπέρδεψα έτσι όπως γράφω. Τα δύο είδη είναι καλύτερα σε ένα ενυδρείο 60λτ ή σε δύο ενυδρεία 30λτ το καθε είδος μόνο του;

Τις ειχα μαζι - babaulti+neocaridina. Απλα ετσι γεννες απο babaulti μην περιμενεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Τις ειχα μαζι - babaulti+neocaridina. Απλα ετσι γεννες απο babaulti μην περιμενεις.

Σε ευχαριστώ @natateo!! Κάπου το είχα διαβάσει ότι το ένα είδος υποσκελίζει το άλλο... από την άλλη το 60λτ το έχω, τα 30λτ θα πρέπει να τα αγοράσω...

Θα το σκεφτώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/1/2020 at 4:25 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Σε ευχαριστώ @natateo!! Κάπου το είχα διαβάσει ότι το ένα είδος υποσκελίζει το άλλο... από την άλλη το 60λτ το έχω, τα 30λτ θα πρέπει να τα αγοράσω...

Θα το σκεφτώ..

Γιατί δεν χωρίζεις με πλέξιγκλας το ενυδρείο στη μέση ωστε να δημιουργήσεις δύο 30αρια τα οποία θα σε συμφέρουν αφού όλο τον εξοπλισμό τον έχεις είδη

Έγινε επεξεργασία - Vasilhs G
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Vasilhs G δεν μου αρέσει αισθητικά ένα ενυδρείο χωρισμένο στην μέση. Τωρα έχω ενα 100αρι, ενα 45αρι και ένα 60αρι που τρέχουν + ενα 28αρι που καθεται. Επειδή δεν με ικανοποιούν όπως είναι τώρα, θα τα αλλάξω σίγουρα, απλά θέλω να το δρομολογήσω και δεν έχω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

@Vasilhs G δεν μου αρέσει αισθητικά ένα ενυδρείο χωρισμένο στην μέση. Τωρα έχω ενα 100αρι, ενα 45αρι και ένα 60αρι που τρέχουν + ενα 28αρι που καθεται. Επειδή δεν με ικανοποιούν όπως είναι τώρα, θα τα αλλάξω σίγουρα, απλά θέλω να το δρομολογήσω και δεν έχω χρόνο

Γούστα είναι αυτά,μακάρι να βρες χρόνο σύντομαα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...