Jump to content

Αλλαγή συμπεριφοράς.....


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω δυο κοκκινομαγουλες χελώνες μια αρσενική και μια θηλύκια και τον Μάιο θα γίνουν δυο χρονών.

Στο μέγεθος είναι περίπου όσο ένα πακέτο τσιγάρα , η θηλύκια ίσως είναι και λίγο ποιο μεγάλη.

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν τρώνε καθόλου.

Ενώ και οι δυο ήτανε υπερβολικά λαίμαργες όπως συνηθίζουν, ξαφνικά άρχιζαν να μην τρώνε και να γίνονται από υπερβολικά δραστήριες που ήτανε , τελείως νωχελικές.

Τώρα κλίνουν περίπου 5 με 6 μέρες που δεν έχουν φαι τίποτα.

Την πέφτουν συνέχεια στην στεριά κάτω από την λάμπα και όταν σβήνει το φως εάν κατά λάθος τρομάξουν πέφτουνε και  στο νερό και μετά την άλλη μέρα πάλι τα ίδια.

Όταν πάλι είναι μέσα στο νερό δεν είναι δραστήριες στο κολύμπι όπως ήτανε πριν μέρες.

Να σημειώσω εδώ ότι έχουν γίνει και ποιο φοβισμένες από πριν.

Στο νερό η θερμοκρασία είναι 26 με 26,5 στο νερο  στην στεριά  δεν έχω θερμόμετρο.

Εννοείτε ότι υπάρχουν και οι δυο λάμπες.

Το ενυδρείο είναι 60λιτρα και στηρίζετε από ένα eheim 2215.

.Αλλαγές κάνω γύρο στα 15 με 20 λίτρα την εβδομάδα.

Παίζει να έχει αλλάξει ο μεταβολισμός και να πέφτουνε σε χειμέρια νάρκη.??

Είναι ανησυχητικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μιας και λόγο θερμοκρασίας (26+) δέν θα έπρεπε να πέσει ο μεταβολισμός τους.

 

Έχεις προσέξει κάτι άλλο περίεργο πάνω τους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη θηλύκια μόνο μου φαίνεται το καβούκι της , ορισμένες φολίδες του να είναι ποιο άσπρες.

Νομίζω πάντως πως αυτό γίνετε από το στέγνωμα που κάνουν όλη μέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο το καβουκι και πες μας και τι διατροφη τους κανεις. Σε αυτη την ηλικια δεν ειναι φυσιολογικη συμεριφορα. Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για 2 κοκκινομαγουλες, εχεις κανει μετρησεις νερου τελευταια?

Link to comment
Share on other sites

Οι τροφές που δίνω  είναι

TRIXIIE REPTILAND futtersticks

TETRA reptomin sticks

SERA raffy P

Ασβέστιο έδινα την σκόνη trixie reptiland calcium πασπαλισμένη πάνω σε φρούτα ποιο πολύ και σε μαρούλι ποιο λίγο γιατί δεν το πολύ τρώγανε καθώς και  ψάρι και κοτόπουλο καμιά φορά.( όλα αυτά γινότανε όταν έτρωγαν και ήτανε λαίμαργες όπως συνηθίζετε)

Στις αλλαγές κάθε φορά ρίχνω σε σταγόνες το vitaminico και caparazon της Taberagua.

Για το μέγεθος του ενυδρείου το γνωρίζω και είναι κάτι που θα αλλαχθεί στο μέλλον.

Μετρήσεις δυστυχώς τώρα  κοντά δεν έχω κάνει.

Σήμερα  όταν  γύρισα από την δουλειά η θηλύκια ήτανε μέσα στο νερό σχεδόν ακούνητη τις έριξα δυο τρία γαριδάκια για να δω συμπεριφορά και τίποτα  σαν να μην υπήρχανε οι γαρίδες,πριν με το που έριχνες κανένα γαριδάκι κοντεύανε να βγουν από το νερό

Ερώτηση .Το νερό να το πάω στους 27 βαθμούς ¨? θα βοηθήσει καθόλου.?

 

IMG_20200115_175014.jpg

IMG_20200115_175058.jpg

IMG_20200115_200117.jpg

IMG_20200115_200611.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα βοηθησει, και 28 καλυτερα. Δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα, εκ πρωτης οψης φαινεται για shell rot και θα σου προτεινα θεραπεια με betantin  αλλα επειδη η φωτο μπορει να με ξεγελα καλυτερα να πας σε κτηνιατρο που ξερει απο αμφιβια ή ερπετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Λοιπόν ανέβασα από χθες την θερμοκρασία στο νερό στους 27 με 27,5.

Η κατάσταση παραμένει η ίδια με την διαφορά ότι η αρσενική χελώνα έφαγε όχι με ιδιαίτερη όρεξη θα έλεγα δυο μικρά πελετ και δυο τρις γαριδουλες , τις γαρίδες τις έριξα για να της κεντρίσω το ενδιαφέρον, η θηλύκια τίποτα.

Για την ασθένεια που γράφεις είδα λίγο στο ιντερνέτ αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος ότι είναι κάτι τέτοιο , μπορεί όμως και να είναι δεν μπορώ να το καταλάβω .

Τώρα ήθελα εάν κάποιος φίλος γνωρίζει κανέναν κτηνίατρο που να ξέρει από ερπετά στην Θεσσαλονίκη και ιδιαίτερα στην ανατολική πλευρά της εάν γίνετε ας μου στείλει την διεύθυνση η να την γράψει και εδώ εάν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...