Jump to content

10 χρόνια αργότερα.. όντας σε άλλη ήπειρο.. κυριολεκτικά


fotis

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Φώτης από Ηράκλειο Κρήτης!

 

Πραγματικά δεν περίμενα ότι θα ξανά κολλούσα την αρρώστια... 10 και βάλε, χρόνια αργότερα μετά από ένα πολύ πολύ επιτυχημένο ΤΟΝΥ ΤΑΝ δίσκο ενυδρείο 500λτ, μαζί με τον πατέρα μου (γιατί τότε ήμουν 13–18 χρόνων), κατοικώντας πλέον στην Σανγκάη της μακρινής Κίνας..... ξανά κόλλησα!

 

Οι παλιοί ίσως και να με θυμούνται, delta66, giorgosk κτλ.. ίσως και όχι..

 

Σύντομα θα έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο περίπου 320 λίτρων διαστάσεων 130χ45χ60 εκ. και αυτή την φορά λόγω μειωμένου ελεύθερου χρόνου, σκέφτομαι για κάτι άλλο, όχι δίσκους. Παρόλα αυτά ίσως παραμείνω στον Αμαζόνιο... θα δείξει!!

 

Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει το ενυδρείο είναι σαν το ποδήλατο... δεν ξεχνιέται... και μάλλον για να μην το λέει κανείς,.. έτσι θ είναι.. δικαιολογημένα λοιπόν και εγώ δεν θυμάμαι τη τυφλα μου..

Για αυτό το λόγο, όλη την προηγούμενη βδομάδα, έκανα εντατικά ενυδρειακά ιδιαίτερα, διαβάζοντας από την αρχή τα βασικά κυρίως για την πρώτη φάση... το στρώσιμο...

 

Για να μην τα πολυλογώ, ας ξεκινήσω αυτό το πρότζεκτ με κάποια δεδομένα, κάποια ερωτηματικά και κάποιες απορίες..

 

1. Φιλτρανση

Λόγω του οτι βρίσκομαι στην Κίνα, τα φίλτρα της SUN SUN είναι πολύ πολύ προσιτά σε τιμές, όποτε κοιτάζω για ένα εξωτερικό της εν λόγω εταιρείας

Ερωτήσεις

Α. Γνώμη για sun sun.. σίγουρα δεν είναι eheim or fluval αλλά κάνουν δουλειά ??

Β. Τι ΡΟΗ Λίτρα ανά ώρα προτείνετε σε αυτά τα λίτρα ? Να παίξω 1χ2000 ή 1χ1500 ή 2χ750 ή 2χ1000?

 

2. Θέρμανση

Για τους παραπάνω λόγους κοιτάζω για sun sun θερμοστάτη..

Α. Γνώμη?

Β. Τι μέγεθος ? 2χ100 ή 2χ150 ή μονό?

 

3. Στρώσιμο

Α. Πως είναι η καθαρή αμμωνία στα αγγλικά (για να την μεταφράσω στα κινεζικά)? Έψαξα ως ammonia αλλά τζίφος... μήπως υπάρχει άλλη ορολογία ??

Β. Τεστακια βρίσκω υγρά της API, SERA, TETRA, JBL... ποια είναι τα πιο αξιόπιστα??

 

 

Γενικά :

 

Δεν έχω καταλήξει σε ψαροσυνθεση, λόγω του ότι δεν ξέρω για το νερό βρύσης της Σανγκάης.. εάν μετρήσω σκληρότερες κτλ με τα υγρά τεστ κατευθείαν από βρύση... θα πάρω αντιπροσωπευτική εικόνα ή όχι ?... το μόνο σίγουρο είναι ότι μάλλον θέλω να αποφύγω την αντίστροφη όσμωση..

 

Αυτά προς το παρόν.. ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων και ναι,. Είμαι ενθουσιασμένος για αυτό το νέο πρότζεκτ!!!

 

Speak soon!

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Wellcome back to the forum,συντομα κ στην Ελλαδα αν το επιθυμεις!Σε θυμαμαι σαν delta66!Θα σε ενδιεφεραν οι αφρικανες;

Link to comment
Share on other sites

Wellcome back to the forum,συντομα κ στην Ελλαδα αν το επιθυμεις!Σε θυμαμαι σαν delta66!Θα σε ενδιεφεραν οι αφρικανες;


Thanks John!!
Delta66 δεν ήμουν εγώ.. είναι ένα παλιό (έμπειρο) μέλος που μιλούσα αρκετά όταν ήμουν ενεργός... νομίζω είναι ενεργός ακόμη!!

Αφρικανες... δεν ξέρω... για πες τι σκέφτεσαι ;




Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ενα species tank με mbunaαπ τη λιμνη malawi ή 1-2 χαρεμακια mbuna.Ή κοινωνικο με 2-3 ζευγαρακια νανοκιχλιδες tanganyika.Διαβασε λιγο δες κ το ph κ τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Ενα species tank με mbunaαπ τη λιμνη malawi ή 1-2 χαρεμακια mbuna.Ή κοινωνικο με 2-3 ζευγαρακια νανοκιχλιδες tanganyika.Διαβασε λιγο δες κ το ph κ τα ξαναλεμε.



Δεν με τρελαίνει η πέτρα μέσα στο ενυδρείο.. νομίζω προτιμώ ξύλα.. άρα Αμαζόνιο??? Έχεις κανένα thread να μου προτείνεις για διάβασμα ?

Θενξ


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αμαζονιο ή congo river αφρικης ή κεντρικη ασια.Ξεκινα το διαβασμα...Εχει πολλα θεματα το φορουμ σε καθε υποενοτητα.Θα χε ενδιαφερον παντως να μας πεις σε τι τιμες βρισκεις εκει προιοντα που κυκλοφορούν κ εδω.Tα sun sun π.χ.Μαρκες eheim-fluval-tetra-serra κλπ κυκλοφορουν εκει;Αν μπορεις να κανεις κ καποια στιγμη θεμα με φωτογραφικο υλικο απο πετ σοπ της περιοχης επισης θα μας ενδιεφερε!

Link to comment
Share on other sites

Αμαζονιο ή congo river αφρικης ή κεντρικη ασια.Ξεκινα το διαβασμα...Εχει πολλα θεματα το φορουμ σε καθε υποενοτητα.Θα χε ενδιαφερον παντως να μας πεις σε τι τιμες βρισκεις εκει προιοντα που κυκλοφορούν κ εδω.Tα sun sun π.χ.Μαρκες eheim-fluval-tetra-serra κλπ κυκλοφορουν εκει;Αν μπορεις να κανεις κ καποια στιγμη θεμα με φωτογραφικο υλικο απο πετ σοπ της περιοχης επισης θα μας ενδιεφερε!


Διαβάζω για Κονγκο και κεντρική Ασία!

Θα κάτσω να γράψω τιμές αργότερα για διαφορά μοντέλα

Έχεις κάποια γνώμη για τα sunsun?


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος fotis έγραψε:

1. Φιλτρανση

Λόγω του οτι βρίσκομαι στην Κίνα, τα φίλτρα της SUN SUN είναι πολύ πολύ προσιτά σε τιμές, όποτε κοιτάζω για ένα εξωτερικό της εν λόγω εταιρείας

Ερωτήσεις

Α. Γνώμη για sun sun.. σίγουρα δεν είναι eheim or fluval αλλά κάνουν δουλειά ?? το  χρησιμοποιούν αρκετή στην Ελλάδα δεν άκουσα προβλήματα

Β. Τι ΡΟΗ Λίτρα ανά ώρα προτείνετε σε αυτά τα λίτρα ? Να παίξω 1χ2000 ή 1χ1500 ή 2χ750 ή 2χ1000?

Εξαρτάτε τη ενυδρείο θα έχεις αν έχεις πολλά φυτά το νερό του ενυδρείου να περνά απο το φίλτρο 3 φορές, αν δεν έχεις φυτά 4-5 φορές εξαρτάτε απο το μέγεθος και την ρύπανση που βγάζουν τα ψάρια.

 

2. Θέρμανση

Για τους παραπάνω λόγους κοιτάζω για sun sun θερμοστάτη..

Α. Γνώμη?

Β. Τι μέγεθος ? 2χ100 ή 2χ150 ή μονό?

το ίδιο με το φίλτρο δεν άκουσα προβλήματα όσο για τα βατ αν το ενυδρείο σου βρίσκετε μέσα σε φυσιολογικές θερμοκρασίες δωματίου τότε η θέρμανση πρέπει να είναι τόσα βατ όσα και τα λίτρα και ένα τικ παραπάνω πχ έχεις 300 λίτρα τότε η θέρμανση θα είναι 300-350. 

 

3. Στρώσιμο

Α. Πως είναι η καθαρή αμμωνία στα αγγλικά (για να την μεταφράσω στα κινεζικά)? Έψαξα ως ammonia αλλά τζίφος... μήπως υπάρχει άλλη ορολογία ??

Β. Τεστακια βρίσκω υγρά της API, SERA, TETRA, JBL... ποια είναι τα πιο αξιόπιστα??

και στα αγγλικά ammonia το λένε γράψε  氨 aquarium test όλες η μάρκες που έγραψες είναι αξιόπιστες και ο κάθε χομπιστας έχει το δικό του κώλυμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αμαζονιο ή congo river αφρικης ή κεντρικη ασια.Ξεκινα το διαβασμα...Εχει πολλα θεματα το φορουμ σε καθε υποενοτητα.Θα χε ενδιαφερον παντως να μας πεις σε τι τιμες βρισκεις εκει προιοντα που κυκλοφορούν κ εδω.Tα sun sun π.χ.Μαρκες eheim-fluval-tetra-serra κλπ κυκλοφορουν εκει;Αν μπορεις να κανεις κ καποια στιγμη θεμα με φωτογραφικο υλικο απο πετ σοπ της περιοχης επισης θα μας ενδιεφερε!


John,

Με βλέπω για Αφρικανές... εκανα κίνηση ματ.. εβαλα την κυρία να ασχοληθεί, να δει φωτογραφίες και να διαλέξει ανάμεσα σε ήπειρο έτσι ώστε να μην έχω μουρμούρα ή επειδή ποτε δεν γίνεται μηδέν μουρμούρα.. να έχω τουλάχιστον λιγότερη... τις άρεσαν οι Αφρικανές... για να δούμε

Σου χρωστάω τιμές...

Φίλτρα με λάστιχα κομπλέ από το επίσημο on-line της σαν σαν, μαζί με μεταφορικά... οι τιμές που σου δίνω είναι τελικές και σίγουρα παίζουν και πιο φθηνά από πετσοπ

HW-702........ 26€
HW-702Β......39€
HW-703A...... 38€
HW-703B.......45,20€
HW-704A....... 43€
HW-704B....... 52€

Eheim

Professional 250...... 268€
Professional 350...... 312€
Professional 600...... 437€
Professional 250T..... 474€
Professional 350T...... 542€

Hagen Fluval
G3.... 434€
G6.... 515€

Θερμοστατες

Sun sun
GB-25B 3€
GB-50B 3,5€
GB-100B 4€
GB-300B 4,80€
GB-500B 5,90€

GG-25 2,80€
GG-50 3€
GG-100 3,50€
GG-200 3,80€
GG-300 4€
GG-500 4,5€

Eheim Thermocontrol
25w 23€
50w 26€
100w 27,40€
150w 29€
200w 32€
300w 35€


Πιστεύω οι διάφορες είναι τραγικές!! Πως είναι σε σχέση με Ελλάδα όμως ;

:)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για τα φιλτρα της eheim δεν θα λεγα οτι ειναι φθηνα.Για τα υπολοιπα ειναι καλυτερες κ ειδικα οι θερμοστατες της sun sun.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φιλτρα της eheim δεν θα λεγα οτι ειναι φθηνα.Για τα υπολοιπα ειναι καλυτερες κ ειδικα οι θερμοστατες της sun sun.


Τα ευρωπαϊκά προϊόντα ειναι πάντα πιο ακριβά εδώ.... τα πάντα, ρούχα παπούτσια κτλ

Τα κινεζικα προϊόντα πάντα πιο φθηνά από ότι Ευρώπη... xiaomi, huawei, Lenovo
Και είναι λογικό!

Καλημέρα :) :)

Συνεχίζω διάβασμα για Malawi mbana


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Τα ευρωπαϊκά προϊόντα ειναι πάντα πιο ακριβά εδώ.... τα πάντα, ρούχα παπούτσια κτλ

Τα κινεζικα προϊόντα πάντα πιο φθηνά από ότι Ευρώπη... xiaomi, huawei, Lenovo
Και είναι λογικό!

Καλημέρα default_smile.png :)

Συνεχίζω διάβασμα για Malawi mbana


Sent from my iPhone using Tapatalk



Mbuna **



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...