Jump to content

15L Nano Betta


George K

Recommended Posts

Μετά από ένα αρκετό διάστημα απούσιας από το χόμπυ και έχοντας το μικρό αυτό κυβάκι στην άκρη, είπα να το στήσω. Θεώρησα ότι θα είναι πιο εύκολο μιας και είναι μικρό αλλά έχει και αυτό τρεξίματα. Προσπάθησα να το πάω λίγο προς βιοτοπικό με ότι παιρνούσε από τα χέρια μου.

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 33x22x23
Συνολικά Λίτρα: 15
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Spiky moss, Pelia moss, Weeping moss, Java moss, Xmas moss, Hygrophila corymbosa 'Stricta', Salvinia auriculata, Pistia stratiotes, Ludwigia repens 'Rubin', Anubias nana, Egeria densa, Heteranthera zosterifolia

Ψάρια: 1 Plakat betta male

Άλλα είδη: 15 Ramshorn

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: Λάβας
Ξύλα: Amtra redwood
Άλλα διακοσμητικά:
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Χαλαζιακό μπεζ χαλίκι 1.6-2.5mm


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  1 White LED 10 Watt
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Κρεμαστό κινέζικο 160L/H
Θέρμανση/ Ψύξη: 25 Watt θερμοστάτης
Λίπανση: Ταμπλέτες sera florenette, Haquoss D17 Organic Liquid Carbon
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: Tetra pro colour, Tropical Betta Granulat, μια ακομη granulat που δεν θυμαμαι για betta και κατεψυγμενη brineshrimp


Παράμετροι
pH: γυρω στο 7 γιατί βαζώ αρκετά Alder cones
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26
Μετρήσεις δυστυχώς δεν έχω γιατί πρόσφατα μου έλειξαν τα τεστ πέρα από αυτό της αμμωνίας.
Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% κάθε εβδομάδα 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Σε βαρελάκι με αντιχλώριο και θερμοκρασία γύρω στους 22 βαθμούς
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Σκούπα βυθού κάθε 2 εβδομάδες

Φωτογραφίες:

28874D4C-7DD7-4F92-9D43-82C6BCDA42DC.thumb.jpeg.dd3fd6615197b8e2478607ada261861f.jpeg

C141CAA7-65A8-453F-A1D3-695A14765F3C.thumb.jpeg.19e7f4780108bc78e0e15eb5a1e486e6.jpeg

Σύντομα θα ανέβουν και άλλες φωτογραφίες του μονομάχου, απλά δεν του αρέσει τόσο ο φακός.

Έγινε επεξεργασία - George K
  • Like 7
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και πάλι μπράβο!

Έχεις κάνει ακριβώς αυτό που θέλω να βλέπω σε τέτοια λίτρα και μάλιστα με ψάρι Plakat που έχει δεκάδες πλεονεκτήματα σε σχέση με τα υπόλοιπα. 
Ωραίο πράγμα που επέστρεψες στο χόμπι. 
Η Betta Granulat είναι πολύ καλή τροφή για το κόστος της, και γενικά έχεις πλήρως καλυμμένο το ψάρι. 
Από το D17 Haquoss είσαι ευχαριστημένος;

 

 

ΥΓ. Μεταφέρω το θέμα στα Ενυδρεία μελών 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα υπέροχα μπράβο ! Με έκανες να θέλω πάλι μονομαχιερα με αυτό το ωραίο νεράκι δίπλα στο crystal clear των γκαμπι

Που είναι το φιλτρο? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Μπράβο και πάλι μπράβο!

Έχεις κάνει ακριβώς αυτό που θέλω να βλέπω σε τέτοια λίτρα και μάλιστα με ψάρι Plakat που έχει δεκάδες πλεονεκτήματα σε σχέση με τα υπόλοιπα. 
Ωραίο πράγμα που επέστρεψες στο χόμπι. 
Η Betta Granulat είναι πολύ καλή τροφή για το κόστος της, και γενικά έχεις πλήρως καλυμμένο το ψάρι. 
Από το D17 Haquoss είσαι ευχαριστημένος;

 

 

ΥΓ. Μεταφέρω το θέμα στα Ενυδρεία μελών 

Σε ευχαριστώ πολύ. Το είχα ξεκινήσει λίγο αλλιώς, πάλι φυτεμένο αλλά με πιο απλό scape. Η Betta Granulat είναι η αγαπημένη του μετά την κατεψυγμένη.

Το D17 η αλήθεια είναι ότι το πήρα τελευταία πριν περίπου 2 βδομάδες. Βολεύει στο ότι είναι spray αλλά ακόμα δεν μπορώ να σου πω για αποτελέσματα. Πριν δεν χρησιμοποιούσα τίποτα. Πάντως διάβασα κάτι για το ότι ο υγρός άνθρακας είναι μύθος.

πριν 7 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

Όλα υπέροχα μπράβο ! Με έκανες να θέλω πάλι μονομαχιερα με αυτό το ωραίο νεράκι δίπλα στο crystal clear των γκαμπι

Που είναι το φιλτρο? 

Να σαι καλά! Εάν έχεις την δυνατότητα κάντο, είναι άλλη φάση. Το φίλτρο είναι κρεμαστό, πίσω γωνία έξω από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου....!!!Πανέμορφο αποτέλεσμα....Ότι ακριβώς χρειάζεται το ψαράκι σου του το έδωσες απλόχερα....!!!!!!Να το χαίρεσαι και καλή επανέναρξη στο χόμπυ.....

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

 

Έγινε επεξεργασία - k antonis37
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!!!!

Ένα σπιτάκι λουκούμι για τον φίλο σου.

Και σε αυτα που θελει νομίζω το είδος.

Μπραβο φιλε .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:) Καλή επάνοδο λοιπόν!

Πανέμορφο το ενυδρείο και ο μικρός τα σπάει με τον ιδιαίτερο μπλε χρωματισμό του.

Προτιμώ μακράν τα μικρά καλοστημένα ενυδρεία από τα μεγάλα. Θα μου άρερε πολύ να είχα πχ 3-4 σαν το δικό σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος k antonis37 έγραψε:

Μπράβο σου....!!!Πανέμορφο αποτέλεσμα....Ότι ακριβώς χρειάζεται το ψαράκι σου του το έδωσες απλόχερα....!!!!!!Να το χαίρεσαι και καλή επανέναρξη στο χόμπυ.....

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Πανέμορφο!!!!

Ένα σπιτάκι λουκούμι για τον φίλο σου.

Και σε αυτα που θελει νομίζω το είδος.

Μπραβο φιλε .

 

πριν 5 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:) Καλή επάνοδο λοιπόν!

Πανέμορφο το ενυδρείο και ο μικρός τα σπάει με τον ιδιαίτερο μπλε χρωματισμό του.

Προτιμώ μακράν τα μικρά καλοστημένα ενυδρεία από τα μεγάλα. Θα μου άρερε πολύ να είχα πχ 3-4 σαν το δικό σου.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά! Καλή συνέχεια και στα δικά σας ενυδρεία!

Link to comment
Share on other sites

συνονόματε πως κανεις το νερο του σκουρο;

με τανινες δηλαδη ;

εχω παρει κατι φυλλα ξερα απο ebay αλλα στο 20λιτρο που εχω να σου πω την αληθεια δεν δινουν αυτο το χρωμα αρα ουτε αυτο που θελει το ψαρι , ξερω οτι θελουνε τετοια νερα .

βλεπω κατι κουκουναρια (;) , σιγουρα δε τα λεω καλα , απο που τα πηρες ; εχουν κανει special δουλεια ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κούκλος ο ψαρής, και το ενυδρείο του πανέμορφο :wub:

Να σαι καλά, να χαίρεσαι και εσύ τα δικά σου.

πριν 3 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

συνονόματε πως κανεις το νερο του σκουρο;

με τανινες δηλαδη ;

εχω παρει κατι φυλλα ξερα απο ebay αλλα στο 20λιτρο που εχω να σου πω την αληθεια δεν δινουν αυτο το χρωμα αρα ουτε αυτο που θελει το ψαρι , ξερω οτι θελουνε τετοια νερα .

βλεπω κατι κουκουναρια (;) , σιγουρα δε τα λεω καλα , απο που τα πηρες ; εχουν κανει special δουλεια ! 

Ναι με τανίνες ουσιαστικά. Βάζω αυτά τα κουκουνάρια που είδες (όντως κουκουναράκια σκλήθρου είναι). Μπορείς να τα ψάξεις και ως Alder Cones. Βοηθάνε πολύ στο να ρίξεις το pH, το δικό μου νομίζω πάει κάτω από 7 και σκουραίνουν πολύ το νερό. Δοκίμασα και γω φύλλα Cattapa αλλά δεν με βόλευαν γιατί ήταν μεγάλα και έδιναν μόνο κιτρινίλα στο νερό. Με το σκλήθρο γίνεται μάυρο το νερό όντως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ενυδρείο πραγματικά! 

Αν δεν θέλεις να ρίχνεις συνέχεια alder cones μπορείς να φτιάξεις απόσταγμα από φύλλα catappa και alder cones και σε κάθε αλλαγή να προσθέτεις λίγα λίτρα για να κρατάς το καφετί του νερού χωρίς να γεμίζεις τον βυθό. Σαν εξτρα διακόσμηση+τανίνες υπάρχουν και τα alder cones. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά παιδιά είχα διαβάσει εδω πριν γραφτώ ως μέλος και χαμομήλι.

Και το τιμάω μπορω να σας πω , το ψαράκι ειναι παντα top σε διάθεση και έτοιμο για τσαμπούκα ενω κατι ασπρακια στο μουσουδι καμιά φορά βλεπω φευγουν εάν ρίξω χαμομηλακι.

Γενικα το φορουμ ειναι ευαγγέλιο , ισχύει για ολα τα φόρουμ φυσικά σε πολλα ενδιαφέροντα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα , επισης παίρνω λίγη ψύχα από ψάρι και βαζω λίγο σκόρδο το λιώνω και κατάψυξη.

Και ανα 2 μερες του ρίχνω και λιγο τέτοιο.

Το τρώει σαν μανιασμένος (ισως νομιζει οτι ξεσκίζει εχθρό) και απο τοτε που το ξεκίνησα εχει τουρμπάνιασει (γυμναστήριακα) .

Εχει φτιάξει καμπούρα σβέρκο και μονο που με βλεπει να μπαίνω στο δωμάτιο ετοιμάζεται για καβγά.

Δεν ηταν ετσι πριν .

Η επεσα σε φαση ενηλικίωσης και μπερδεύτηκα (που δε νομίζω ηταν 1 χρονου και τωρα 2 πριν το diy φαγητό) η το ψάρι με το σκόρδο που κανει καλο τον αναβολιασανε!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Πανέμορφο ενυδρείο πραγματικά! 

Αν δεν θέλεις να ρίχνεις συνέχεια alder cones μπορείς να φτιάξεις απόσταγμα από φύλλα catappa και alder cones και σε κάθε αλλαγή να προσθέτεις λίγα λίτρα για να κρατάς το καφετί του νερού χωρίς να γεμίζεις τον βυθό. Σαν εξτρα διακόσμηση+τανίνες υπάρχουν και τα alder cones. 

 

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ ομορφο ενυδρειο! :bigemo_harabe_net-122:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, το εκτιμώ. Σιγά σιγά θα βάλω και άλλες φωτογραφίες.

 

πριν 12 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Εγώ προσωπικά παιδιά είχα διαβάσει εδω πριν γραφτώ ως μέλος και χαμομήλι.

Και το τιμάω μπορω να σας πω , το ψαράκι ειναι παντα top σε διάθεση και έτοιμο για τσαμπούκα ενω κατι ασπρακια στο μουσουδι καμιά φορά βλεπω φευγουν εάν ρίξω χαμομηλακι.

Γενικα το φορουμ ειναι ευαγγέλιο , ισχύει για ολα τα φόρουμ φυσικά σε πολλα ενδιαφέροντα.

Το χω ξανακούσει αυτό και με άλλα τσάγια. Πως το χρησιμοποιείς εσύ;

Έγινε επεξεργασία - George K
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 20λιτρα.

Φτιάχνω χαμομήλι οσο το ποτήρι του καφέ, ένα σακουλάκι ας πουμε.

Και το ρίχνω μέσα.

Οποτε το θυμάμαι.

Επίσης ρίχνω και κανέλα που λενε κάνει καλό.

Οπως ειναι το ξυλάκι το σπαω και βαζω ένα κομματάκι .

Μη φανταστείς μεγάλο.

Επειδή εχω μικρο ενυδρείο.

Να του κανει κακο δε κανει , θα το ειχα φαει τωρα , το κάνω καιρό.

Καλο όμως μπορεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοβερός!!!

Και θα ειναι και ευχαριστημένος εκει .

Φοβερο ενυδρείο επίσης.

Πρότυπο bette tank.

Απο οσα εχω δει στα ιντερνετ δε χρειάζονται χωρο (κοντά στα 20lt) αλλα το περιβάλλον τους .

Οχι άσπρα χαλικια οχι διαύγεια στο νερο όχι πέτρες.

Θέλουν μια προσομοίωση λακουβας , μιας καφετιας σε αποσύνθεση φυτών λακουβας.

Το φυτο επιφάνειας που φτιαχνει ετσι ωραιο ριζομα αλλα δεν δεσμεύει την επιφάνεια πολύ οπως το κερατοφυλλο πιο είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2020 at 7:59 ΠΜ, το μέλος george rapp έγραψε:

Ειναι φοβερός!!!

Και θα ειναι και ευχαριστημένος εκει .

Φοβερο ενυδρείο επίσης.

Πρότυπο bette tank.

Απο οσα εχω δει στα ιντερνετ δε χρειάζονται χωρο (κοντά στα 20lt) αλλα το περιβάλλον τους .

Οχι άσπρα χαλικια οχι διαύγεια στο νερο όχι πέτρες.

Θέλουν μια προσομοίωση λακουβας , μιας καφετιας σε αποσύνθεση φυτών λακουβας.

Το φυτο επιφάνειας που φτιαχνει ετσι ωραιο ριζομα αλλα δεν δεσμεύει την επιφάνεια πολύ οπως το κερατοφυλλο πιο είναι;

Πρακτικά όμως σε ενυδρείο είναι δύσκολη η ακριβής προσομοίωση του οικοσυστήματος τους στην φύση. Το φυτό επιφάνειας είναι πίστια και έχω και λίγη σαλβίνια. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

να σου πω .

τον εχω καιρο αλλα τωρα λογο φορουμ / χειμωνα και κουρασης σωματικης απο την εργασια εχω φαει φλασια και βλεπω κανενα βιντεο , ειτε απο ενυδρεια set ups ειτε απο το φυσικο περιβαλλον των αγριων ψαρακιων.

πηγα λοιπον μια βολτα οπως κανω με τα παιδια χρονια τωρα απο τον βοτανικο κηπο στο χαιδαρι , ειμαι πειραια .

μαζεψα πλατανοφυλλα , και καπακια απο βελανιδια .

ωστοσο κατα καιρους εχω παραγγειλει και τα καταπα μα και πριν μερες αυτα που μου ειπες - κουκουναρακια!

τα έπλυνα , τα απλωσα σε ενα ταψακι και τα εβαλα στους 120 για κανενα 15λεπτο οπως εχω διαβασει απο μυστες εδω, τα φυλαξα.

οποτε εχουμε .

ενα ενυδρειο στα 20Lt σκετο γυαλι - κοστος περι στα 18 ευρο.

ενα φιλτρο καταρακτη - κοστος απο ebay (δε θυμαμαι εξαιρετικα φθηνα) !!!!

κερατοφυλλο η οτι εχεις εσυ (καλυτερα) , κοστος σχεδον φλερταρει με το 0 !!!!!

θα φερει μεσα κανενα σαλιγκαρακι (ευπροσδεκτα τα αγαπαμε βοηθουν πολυ) εχω καργα τετοια , δε με ενοχλουν τα ευχαριστω κιολας!

μια λαμπα led των 10 ευρω απο ebay αλλα και απο εδω αντε λιγο πιο ακριβα .

ενα σακι χαλικι μαυρο η εστω σκουροχρωμο.

ενα θερμοστατη και θερμομετρο , κοστοι δε θυμαμαι - παιδικα !

τα καλουδια της φυσης στον πατο - τα ξερα φυλλα - τα καπακια κουκουναρια , και μια ριζα για το ομορφο!

βουαλα ! μια λακουβα ! ενα υπεροχο περιβαλλον , καμια σχεση με ψευτια , ιδανικο για αυτον , ομορφο special στο ματι και ξεχωριστο .

το φιλτρο εν ενεργεια και το αφηνεις , δε χρειαζεται καν να αφαιρεις τα φυλλα , μιλαμε για προσομειωση λακουβας .

αυτα λιωνουν μπαινουν αναμεσα στο χαλικι , τα σαλιγκαρια κανουν παρτυ .

ακομα και αυτα φροντιζω , κανενα καροτακι κυβακι να παει πατο , λειπει μετα απο 2 μερες!

μιλαμε για αστειο , θελει απλα να απλωσεις τον χερι και να τα παρεις , ειτε απο ραφια ειτε απο την φυση και να τα τοποθετησεις!

τα θεωρω τα πιο ευκολα ψαρια της πιατσας , μεγαλωνουν σε ποτηρι και εχουν ριζες απο βρωμολακουβες σε αποσυνθεση! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

να σου πω .

τον εχω καιρο αλλα τωρα λογο φορουμ / χειμωνα και κουρασης σωματικης απο την εργασια εχω φαει φλασια και βλεπω κανενα βιντεο , ειτε απο ενυδρεια set ups ειτε απο το φυσικο περιβαλλον των αγριων ψαρακιων.

πηγα λοιπον μια βολτα οπως κανω με τα παιδια χρονια τωρα απο τον βοτανικο κηπο στο χαιδαρι , ειμαι πειραια .

μαζεψα πλατανοφυλλα , και καπακια απο βελανιδια .

ωστοσο κατα καιρους εχω παραγγειλει και τα καταπα μα και πριν μερες αυτα που μου ειπες - κουκουναρακια!

τα έπλυνα , τα απλωσα σε ενα ταψακι και τα εβαλα στους 120 για κανενα 15λεπτο οπως εχω διαβασει απο μυστες εδω, τα φυλαξα.

οποτε εχουμε .

ενα ενυδρειο στα 20Lt σκετο γυαλι - κοστος περι στα 18 ευρο.

ενα φιλτρο καταρακτη - κοστος απο ebay (δε θυμαμαι εξαιρετικα φθηνα) !!!!

κερατοφυλλο η οτι εχεις εσυ (καλυτερα) , κοστος σχεδον φλερταρει με το 0 !!!!!

θα φερει μεσα κανενα σαλιγκαρακι (ευπροσδεκτα τα αγαπαμε βοηθουν πολυ) εχω καργα τετοια , δε με ενοχλουν τα ευχαριστω κιολας!

μια λαμπα led των 10 ευρω απο ebay αλλα και απο εδω αντε λιγο πιο ακριβα .

ενα σακι χαλικι μαυρο η εστω σκουροχρωμο.

ενα θερμοστατη και θερμομετρο , κοστοι δε θυμαμαι - παιδικα !

τα καλουδια της φυσης στον πατο - τα ξερα φυλλα - τα καπακια κουκουναρια , και μια ριζα για το ομορφο!

βουαλα ! μια λακουβα ! ενα υπεροχο περιβαλλον , καμια σχεση με ψευτια , ιδανικο για αυτον , ομορφο special στο ματι και ξεχωριστο .

το φιλτρο εν ενεργεια και το αφηνεις , δε χρειαζεται καν να αφαιρεις τα φυλλα , μιλαμε για προσομειωση λακουβας .

αυτα λιωνουν μπαινουν αναμεσα στο χαλικι , τα σαλιγκαρια κανουν παρτυ .

ακομα και αυτα φροντιζω , κανενα καροτακι κυβακι να παει πατο , λειπει μετα απο 2 μερες!

μιλαμε για αστειο , θελει απλα να απλωσεις τον χερι και να τα παρεις , ειτε απο ραφια ειτε απο την φυση και να τα τοποθετησεις!

τα θεωρω τα πιο ευκολα ψαρια της πιατσας , μεγαλωνουν σε ποτηρι και εχουν ριζες απο βρωμολακουβες σε αποσυνθεση! 

 

 

Περίπου τα ίδια έχω κάνει και γω φίλε. Φίλτρο, θερμοστάτη πολύ φθηνά κάτω από 20 ευρώ συνολικά και φωτιστικό από το wish στα 7 ευρώ. Απλά πρέπει να προσέχεις λίγο με την αποσύνθεση. Η αμμωνία ανεβαίνει εύκολα εάν δεν βάζεις και σκούπα και με τόσο μικρό φίλτρο και τόσα λίγα λίτρα είναι τοξική πολύ εύκολα για τα ζωντανά σου.

Κάνε μας και συ μια παρουσίαση το δικό σου ενυδρείο και τα λέμε εκεί. ?

Έγινε επεξεργασία - George K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστη η παρατηρηση σου , δε το παρακανω με τα ξερα , ωστοσο τα σαλιγκαρια κανουν περατσαδες επανω τους και ισως τα καταναλωνουν κιολας , εχω αυτα τα κλασσικα τα μαυρακια που συναντας στην φυση στα νερα και αυτα τα κοχυλωτα τα μαλαισιαν εαν τα λεω καλα , αυτα πανε κατω στο χωμα και δε βγαινουν με φως , και αυτα πρεπει να καταναλωνουν τα φυλλα .

 

στο post 852 εχω το ψαρακι και το ενυδρειο .

δεν ανοιξα θεμα γιατι δεν ξερω πως λεγονται τα φυτακια που εχω κατω δεν εχω μετρησεις και θα ηταν λιγο λειψό.

να μπει νεος με μονομαχο να δει και δε θα ωφεληθεί . 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα update από χθες. Μπήκε πόθος στην επιφάνεια και κάποια βρύα που βρήκα στο βουνό και είπα να δοκιμάσω. Έκανα κλάδεμα και τις hygrophila πίσω στην πλάτη γιατί έβγαιναν από το νερό.B34CF24E-7966-4F67-A804-37A45CDA5F67.thumb.jpeg.f89742d97a242639416bb3b1762a406d.jpeg

6E9E66EF-5290-4B34-A73E-3FF181C52DA7.thumb.jpeg.85a4bd8f973e801b1dcb2577cd6651f6.jpeg

Ο ψάρης κάνει ζωάρα προς το παρόν. Σκέφτομαι να βάλω καμία amano γαρίδα μαζί. Είναι ρίσκο λέτε; Τα ramshorn ακόμα και τα μεγαλούτσικα δεν τα πειράζει καθόλου.

 

Έγινε επεξεργασία - George K
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...