Jump to content

Μείγμα fauna marin traces


kalmichalis

Recommended Posts

Καλησπέρα 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής όσον αφορά το balling light με fauna marin 

Λέει στις οδηγίες ότι πχ για το kh βάζουνε σε τρία λίτρα νερό ΑΟ 500gr από τη σκόνη, το διαλύουμε καλα και μετά ρίχνουμε 25ml από το αντίστοιχο trace και προσθέτουμε νερό μέχρι να φτάσει όλο το μείγμα 5λιτρα. Σωστά? 

Όλο αυτό για τα 5λιτρα νερό, επομένως αν θέλω να φτιάξω 3λιτρα νερό βάζω καταναλογια τα αντίστοιχα.? Δηλαδή τα 500gr αφορούν τα 5λιτρα νερό όχι τα 3... 

Μπορώ έτσι με απλή μέθοδο των τριών να βρίσκω τα διάλυματα με την ποσότητα του trace και της σκόνης που πρέπει να ρίξω αν θέλω να φτιάξω πχ 3λιτρα μείγμα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Καλησπέρα 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής όσον αφορά το balling light με fauna marin 

Λέει στις οδηγίες ότι πχ για το kh βάζουνε σε τρία λίτρα νερό ΑΟ 500gr από τη σκόνη, το διαλύουμε καλα και μετά ρίχνουμε 25ml από το αντίστοιχο trace και προσθέτουμε νερό μέχρι να φτάσει όλο το μείγμα 5λιτρα. Σωστά? 

 

Σωστά με δύο μικρές διορθώσεις: Τα 500gr τα ρίχνουμε σε 4lt αντί σε 3lt και αφού στη συνέχεια γεμίζουμε το κάνιστρο με νερό μέχρι τα 5lt, μετά ρίχνουμε 25ml trace. Επίσης μόνο για το ΚΗ το νερό πρέπει να είναι χλιαρό. Όσο πιο κρύο είναι (εννοώντας θερμοκρασία δωματίου), τόσο πιο δύσκολο είναι να διαλυθεί η σκόνη με αποτέλεσμα να σου μείνει κάποια ποσότητα στον πάτο. Αν το νερό είναι ζεστό, τότε διαλύεται 100%. Αν δεν σου διαλυθεί εντελώς, σημαίνει ότι ήθελε πιο ζεστό νερό. Το ζεσταίνεις λίγο ακόμη, το ανακατεύεις και διαλύεται εντελώς χωρίς να μείνει ούτε ένα κόκκος στον πάτο. 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Όλο αυτό για τα 5λιτρα νερό, επομένως αν θέλω να φτιάξω 3λιτρα νερό βάζω καταναλογια τα αντίστοιχα.? Δηλαδή τα 500gr αφορούν τα 5λιτρα νερό όχι τα 3... 

Μπορώ έτσι με απλή μέθοδο των τριών να βρίσκω τα διάλυματα με την ποσότητα του trace και της σκόνης που πρέπει να ρίξω αν θέλω να φτιάξω πχ 3λιτρα μείγμα? 

 

Σωστά. Για να ξέρεις σε κάθε λίτρο KH αντιστοιχούν 100gr σκόνη και 5ml trace. Στα 2lt 200gr και 10ml και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστηκοτατος ευχαριστώ πολύ. 

Σταύρος mg δεν βάζουμε τπτ και στο CA βάζουμε δύο traces. 

ΥΓ αυτό με το kh δεν το ήξερα πραγματικά το ανακατευα συνέχεια και δεν διαλυοταν με τπτ. 

 

Ερώτηση. Αν φτιάξω μείγμα. Υπάρχει κάποια χρονική διάρκεια μέσα στο οποίο θα πρέπει να το κατανάλωσω. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει χρονική διάρκεια μέσα στην οποία θα πρέπει να το καταναλώσεις.

Στο KH ρίχνεις το Trace 3, στο Ca τα Trace 1 & 2 και στο Mg τίποτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...