Jump to content

New Aquascape


rastafarian

Recommended Posts

Welcome Back! 
Ωραίο hardscape, περιμένω την εξέλιξη :).

Νομιζω pseudomugil είχες στο παρελθόν, πως και δεν δοκιμάζεις κάτι καινούργιο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Welcome Back! 
Ωραίο hardscape, περιμένω την εξέλιξη :).

Νομιζω pseudomugil είχες στο παρελθόν, πως και δεν δοκιμάζεις κάτι καινούργιο;

Ευχαριστω!

Ναι ειχα και παλιοτερα τα γερτρουδια αλλα σε πολυ μικροτερο ενυδρειο,θελω να τα δοκιμασω σε μεγαλητερο τωρα και περισσοτερα σε αριθμο.

πριν 3 ώρες, το μέλος lula69 έγραψε:

πολύ όμορφο θα γίνει  στύλε φωτο όταν βάλεις τα φυτα 

Σ ευχαριστω,να σαι καλα!

πριν 2 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Φίλε μου τις πέτρες μαύρη λάβα που τις βρήκες παρακαλώ? 

Τις πετρες τις βρηκα σε ενα φυτωριο εδω στην περιοχη μου που εχει και διακοσμιση κηπου.Αν θυμαμαι καλα τις πηρα 0.80 το κιλο.

πριν 43 λεπτά, το μέλος jetpipe έγραψε:

Πολύ ωραίο στήσιμο, περιμένουμε την εξέλιξη!!! ?

Σ ευχαριστω φιλε μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κωστή.  Πολύ ωραίο στήσιμο. 

Καλού κακού δεν κάνεις κάνα δυο γεμισματα  πριν φυτέψεις, για να ξεπλυθεί λίγο το stratum?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο scape!

Μονο μια ερωτηση .... Γιατι δεν εβαλες την αμμο; Και στην αμμο τα φυτα πανε σφαιρα :P .... μη θυμωνεις, σε πειραζω φιλικα.

Καλογεμιστο! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μπράβο ρε Κωστή.  Πολύ ωραίο στήσιμο. 

Καλού κακού δεν κάνεις κάνα δυο γεμισματα  πριν φυτέψεις, για να ξεπλυθεί λίγο το stratum?

Ευχαριστω Αντωνη!

Την πρωτη μερα που θα το γεμισω,θα κανω 2 γεμισματα.

Μετα Θα κανω αλλαγες νερου ανα 2 μερες για τουλαχιστον μια εβδομαδα

Με βολευει να φυτευω σε στεγνο υποστρωμα

πριν 29 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ ομορφο scape!

Μονο μια ερωτηση .... Γιατι δεν εβαλες την αμμο; Και στην αμμο τα φυτα πανε σφαιρα :P .... μη θυμωνεις, σε πειραζω φιλικα.

Καλογεμιστο! :)

Αμμο θα μπει στο επομενο! :P

Ευχαριστω πολυ!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλή αρχή και από εμένα. Δείχνει έτοιμο για όμορφα πράγματα, με ωραίο hardscape... Δώσε καμιά πληροφορία για το κόλλημα των κλαδιών...(κόλα και χαρτί υγείας), έχω δει σε κάποια βίντεο, κόλα (στιγμής) και φιλτράκια από τσιγάρο.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Καλογέμιστο. Η μόνη μου ένσταση στα αριστερά τα τρια τα ριζάκια και το τέταρτο κομματάκι μοιάζουν κάπως αφύσικα όπως είναι τοποθετημένα.

Link to comment
Share on other sites

Το scape καλό, αν και συμφωνώ με τον προηγούμενο φίλο, για τα μικρά ξυλαράκια που και πρακτικά θα χαθούν μόλις αναπτυχθεί η eleoharis.

Ρε συ τόσα χρόνια φωτογραφίζεις αλλά δεν λες να μάθεις.

Όταν φωτογραφίζουμε το ενυδρείο δεν χρειάζεται να φαινόμαστε και εμείς.:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Κωστη!!

Η grolux ειναι 8500κ αλλα με κομμενες κορυφες οποτε....... δεν ειναι 8500κ φυσικου φωτισμου το αποτελεσμα αλλα κοκκινομπλε κατι.... :)

Προσεχε οταν γεμισεις νερο και κανε συχνες αλλαγες νερου αρχικα.... καλη συνεχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Το ενυδρειο φυτευτικε και γεμισε νερο απο την Δευτερα.Φωτογραφιες δεν ανεβαζω ακομα γιατι ειναι πολυ νωρις :P

Co2 ακομη δεν ριχνω και λογικα θα αρχισω απο την Κυριακη.

Εκτος απο τα 2 γεμισματα που εκανα την πρωτη μερα,εχω κανει και μια αλλαγη νερου ακομα 50% και θα συνεχισω να κανω αλλαγες νερου ανα 2 μερες μεχρι την Κυριακη.

Μετα θα κανω 2 ανα εβδομαδα για 1 εβδομαδα τουλαχιστον και μετα θα παω σε εβδομαδιαιες αλλαγες νερου50%

Το φως το εχω 6 ωρες για αρχη 4-10 και θα αναβαινω σταδιακα ανα εβδομαδα μιση ωρα μεχρι το 8ωρο.

Εχω ενα προβληματισμο ομως και δεν ειναι αλλος απο τα λιπασματα.

Κατα πασα πιθανοτητα θα παω σε σκονες οπως και παλιοτερα και μαλλον θα ξεκινησω να ριχνω οταν τα φωτα θα πανε στο 8ωρο,σε κανα μηνα δηλαδη.

Το προβλημα ειναι το εξης ομως!

Οταν τα φωτα θα ειναι 8ωρο,θα παιζουν απο τις 2 εως τις 10.

Εγω γυριζω απο τη δουλεια στις 7,οπωτε και εκεινη την ωρα θα μπορω να ριχνω τα λιπασματα.

Θεωρειτε οτι θα υπαρχει προβλημα αν πεφτουν εκεινη την ωρα τα λιπασματα η οχι?

Γιατι μετα η επομενη λυση ειναι η δοσομετρικη...που ειναι ασχετος μ αυτα τα μαραφετια! :P

Περιμενω να ακουσω τι εχετε να πειτε :)

 

On 3/2/2020 at 1:12 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Κώστα καλή αρχή και από εμένα. Δείχνει έτοιμο για όμορφα πράγματα, με ωραίο hardscape... Δώσε καμιά πληροφορία για το κόλλημα των κλαδιών...(κόλα και χαρτί υγείας), έχω δει σε κάποια βίντεο, κόλα (στιγμής) και φιλτράκια από τσιγάρο.

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ Παρασκευα,το κολπο με το χαρτι υγειας η χαρτοπετσετα λειτουργει καλυτερα απο τα φιλτρακια.Το χαρτι ειναι πιο λεπτο και χωραει καλυτερα σε μικρα και στενα σημεια και επισης μπορεις να το δουλεψεις καλυτερα απο το φιλτρακι.Ασε που γινετε πιο ντουβαρι απο το φιλτρακι :P

Προσωπικες εμπειριες ειναι αυτα που γραφω καθως εχω δοκιμασει και τα 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις θέμα με τα λιπάσματα. Το βλέπει το φως της ημέρας το ενυδρείο; άρχισε οσο ποιο γρήγορα το διοξείδιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Δεν νομίζω να έχεις θέμα με τα λιπάσματα. Το βλέπει το φως της ημέρας το ενυδρείο; άρχισε οσο ποιο γρήγορα το διοξείδιο.

Οχι Rik δεν το βλεπει το φως της ημερας το ενυδρειο.

Λογικα μεχρι την Κυριακη θα δουλευει το co2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι περιμενουμε φωτογραφίες έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Κωστή, καλή αρχή. 
Ελπίζω να μπούκωσες φυτά στην αρχή και να έβαλες ανάμεσα σε αυτά και κάποια ταχείας ανάπτυξης για να μην βρουν χώρο οι άλγες στο ξεκίνημα σου. 
Κι όσο για τα λιπάσματα ρίχνε τα από βραδύς απλά μην τα ξεχνάς. 
Μην βιαστείς να βάλεις τα ψάρια. Άστο λίγο να τρέξει χωρίς. 
Περιμένουμε αγωνιωδώς?
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!

Το ενυδρειο παει μια χαρα μεχρι στιγμης και εχω βαλει και τα πρωτα ψαρια.Μαλιστα σημερα παρατηρησα και 2 μωρα ψαρακια απο 2 cpd που ειχα βαλει πριν καμια εβδομαδα,τα ειχα σε 40λιτρο και ειπα να τα βαλω εδω.

Ο φωτισμος ειναι 7.5 ωρες και την αλλη Κυριακη θα παει στις 8.

Απο λιπασματα ριχνω μονο καλιο ανα 2 μερες και την αλλη εβδομαδα λεω να ξεκινησω σιγια σιγα να ριχνω και τα υπολοιπα αλλα τη μιση δοση για τα λιτρα μου.

Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο εχει 10 ιριαθερινες και 2 cpd απο ψαρια και εχω βαλει και μερικες πορτοκαλι eocaridina γαριδες που εχω στο 40λιτρο.

Τα επομενα ψαρια θα ειναι 15 pseudomugil furcatus,4-5 οτοκυκλοι και 10 αμανο γαριδες.

Απο αλλαγες νερου,στην αρχη εκανα ανα 2 μερες το 50% και για 2 εβδομαδες,τωρα κανω 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου και θα το κανω αυτο για αλλη μια εβδομαδα.

Μετα θα παμε σε αλλαγη νερου ανα εβδομαδα.

Co2 το εχω στις 65 φυσαλιδες το λεπτο.

Βαζω μερικες φωτο οπως ειναι τωρα.

 

large.IMG_20200301_214530.jpg.5d26cfeaa46758bfe8941028cee67591.jpglarge.IMG_20200301_214608.jpg.9060a2573dc70a322de2a3bd16f9abea.jpglarge.IMG_20200301_214636.jpg.11441a199a1b4c671accf8862a86841a.jpglarge.IMG_20200301_214646.jpg.cdac3855aae5b1a3cadb16555d6bf07c.jpglarge.IMG_20200301_214708.jpg.6d29a6cf99eb428bb9621ded6656f8b2.jpglarge.IMG_20200301_214717.jpg.c9666187d7c7b43d7f4e4cd54b6393c0.jpglarge.IMG_20200301_214738.jpg.c7721065682e52b20000c95e57e00d44.jpglarge.IMG_20200301_214814.jpg.2c7484ce581eaaf72e03fc8c130d396e.jpglarge.IMG_20200301_214845.jpg.ea12eb1b2e6228f5d5eb72707588e36e.jpglarge.IMG_20200301_214926.jpg.edd1afea3f98caa1787b8c38caadd0d4.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γινει πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα γινει πολυ ομορφο!

Ευχαριστω!Θελει τον χρονο του ακομα.

Εκει στην αριστερη γωνια που φαινεται κενο,εχω φυτεψει rotala orange juice αλλα ειναι μικρο ακομα και δεν φαινεται καλα,συν οτι ηταν σε emersed μορφη και θελει το χρονο του. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειος!! Περιμένουμε και άλλη ενημέρωση, με βίντεο και φώτο! Ίσως να δοκιμάσεις macro.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...