Jump to content

Γεωφάγοι σε 650lt!


velos

Recommended Posts

Γειά και χαρά σε όλους! 

Μετά από καιρό δήλωσης παρουσίας στο forum επιστρέφω με ένα νέο project! Το νέο ενυδρείο (150*50*90) είναι στη βάση του και αναμένει το στήσιμο του!

Το project:

Γεωφάγοι με tetra, Cory και σκαλαρια! 

Ηδη στο 350αρι μου έχω συγκεντρώσει 3 είδη γεωφαγων τα οποία προετοιμάζω για το μεγάλο tank. 

4 geophagus sveni 6-7 εκ

5 geophagus surimanensis 5-6 εκ

5 red head tapajos 7-8 εκ

2 ansictrus

Εξοπλισμος:

Η φιλτρανση θα είναι ένα fx6, ένα jbl e1901 και ένα sun sun 2000lt/h

2 θερμοστάτες 300w

Φωτισμος:FLUVAL PLANT 3.0 LED

Aquascape:

Μπεζ χαλαζιακη λεπτόκοκκη αμμος, 

Ρίζες, πλατιές πέτρες, διάφορα φυτά anoubies, valisneries. 

 

Ερώτηση για τους κατέχοντες το θέμα! 

1:Από ροή θα είμαι εντάξει?

2:Η ψαροσύνθεση είναι σωστή? 

3:Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η φιλτρανση σου θα εχεις δυνατη ροη μη σου πω.Ισως ενας ακομα θερμοστατης θα βοηθουσε γιατι εισαι οριακα με τους 2.

Μια χαρα και η ψαροσυνθεση,αν και σε βλεπω με 90 εκ ύψος ενυδρειο να καταληγεις σε δισκους!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, ωραίο το project αναμένουμε φωτογραφίες.

Εν τάχει, από φίλτρα είσαι οκ νομίζω, απο θερμαντήρες είσαι οκ, το μόνο που δεν μου κάθεται καλά είναι τα σκαλάρια λόγω στρες από τους γεωφάγους, εγώ αν είχα την ευλογία των λίτρων σου θα κράταγα όλους τους γεωφάγους (αν έχουν μεγαλώσει και μαζί στο 350αρι ακόμα καλύτερα) τα ansistrus βεβαίως βεβαίως και θα έβαζα και 1 είδος corys σε 20αρι κοπάδι.

Τώρα για τα τετρα που γράφεις επάνω έχεις επιλογές πολλές, ανάλογα πιο σου αρέσει.

Προσοχή, δεν λέω σίγουρα να μην βάλεις σκαλάρια, το θεωρώ πιθανό να σου βγάλουν θέματακια, αλλά μπορει και όχι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος akvariym έγραψε:

Μια χαρα ειναι η φιλτρανση σου θα εχεις δυνατη ροη μη σου πω.Ισως ενας ακομα θερμοστατης θα βοηθουσε γιατι εισαι οριακα με τους 2.

Μια χαρα και η ψαροσυνθεση,αν και σε βλεπω με 90 εκ ύψος ενυδρειο να καταληγεις σε δισκους!!

 

Σε ευχαριστώ! Είχα δίσκους στο παρελθόν και για το μέλλον ποτέ δεν ξέρεις! Αυτή τη φορά όμως θέλω να ασχοληθώ με γεωφαγους που ποτέ δεν είχα στο παρελθόν και είναι φανταστικά ψαρια! 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος ManosA έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου, ωραίο το project αναμένουμε φωτογραφίες.

Εν τάχει, από φίλτρα είσαι οκ νομίζω, απο θερμαντήρες είσαι οκ, το μόνο που δεν μου κάθεται καλά είναι τα σκαλάρια λόγω στρες από τους γεωφάγους, εγώ αν είχα την ευλογία των λίτρων σου θα κράταγα όλους τους γεωφάγους (αν έχουν μεγαλώσει και μαζί στο 350αρι ακόμα καλύτερα) τα ansistrus βεβαίως βεβαίως και θα έβαζα και 1 είδος corys σε 20αρι κοπάδι.

Τώρα για τα τετρα που γράφεις επάνω έχεις επιλογές πολλές, ανάλογα πιο σου αρέσει.

Προσοχή, δεν λέω σίγουρα να μην βάλεις σκαλάρια, το θεωρώ πιθανό να σου βγάλουν θέματακια, αλλά μπορει και όχι.

 

 

 

Σε ευχαριστώ, λόγω ύψους πιστεύω ότι τα σκαλαρια δεν θα χουν πρόβλημα γιατί δεν διεκδικούν περιοχές των γεωφαγων ούτε το αντίθετο! Για κορυ σκεφτόμουν καμία 10αρια για αρχή και τετρα ένα κοπαδακι 20-30 ατόμων! 

Οι γεωφαγοι μεγαλώνουν μαζί ναι! 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δοκίμασε το. Για τα κορυ να τα βάλεις όταν στρώσει ο βυθός σου, όχι στην αρχή. Τετρά πιο είδος σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα που έχεις είναι απλά φιλτράρες.

Βέβαια προτιμώ το προηγούμενο μοντέλο της Fluval.

Όσον αφορά την ψαροσύνθεση δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά όταν μεγαλώσουν αυτές οι ψαρουκλες από μόνος σου θα προσπαθήσεις να τους δώσεις περισσότερο χώρο και θα αφήσεις λιγότερα ψάρια. 

Επίσης δεν θα ρίσκαρα σκαλαρια με τέτρα .

Τα έχω δει πολλές φορές να γίνονται μια χαψια.

Θερμοστατες ψαχτο για τιτανιου που καίνε λιγότερο και ανεβάζουν γρηγορότερα. 

Όπως και να έχει είναι μια όμορφη ψαροσύνθεση οι γεωφαγοι με τα κόρυ και τα σκαλαρακια που τα είχα δοκιμάσει και εγώ σε παρόμοια λιτρα.

Βασικά τα είχα δοκιμάσει και με δίσκους. 

Όλα θα σου κυλισουν ομαλά μέχρι να μεγαλώσουν οι γεωφαγοι.

Μέχρι τότε απόλαυσε το γιατί πραγματικά θα αξίζει σαν θέαμα. 

Καλή συνέχεια. 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ManosA έγραψε:

Οκ, δοκίμασε το. Για τα κορυ να τα βάλεις όταν στρώσει ο βυθός σου, όχι στην αρχή. Τετρά πιο είδος σκέφτεσαι?

Φυσικα οταν στρωσει αν και θα βαλω μπολι απ το 350αρι και ειδη τα 2 φιλτρα απ τα 3 εχουν ετοιμη βιολογια!Θα τα βαλω μετα απο κανενα μηνα!

Τετρα οσο ποιο μεγαλα βρω,για καρδιναλιους σκεφτομαι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Τα φίλτρα που έχεις είναι απλά φιλτράρες.

Βέβαια προτιμώ το προηγούμενο μοντέλο της Fluval.

Όσον αφορά την ψαροσύνθεση δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά όταν μεγαλώσουν αυτές οι ψαρουκλες από μόνος σου θα προσπαθήσεις να τους δώσεις περισσότερο χώρο και θα αφήσεις λιγότερα ψάρια. 

Επίσης δεν θα ρίσκαρα σκαλαρια με τέτρα .

Τα έχω δει πολλές φορές να γίνονται μια χαψια.

Θερμοστατες ψαχτο για τιτανιου που καίνε λιγότερο και ανεβάζουν γρηγορότερα. 

Όπως και να έχει είναι μια όμορφη ψυχοσύνθεση οι γεωφαγοι με τα κόρυ και τα σκαλαρακια που τα είχα δοκιμάσει και εγώ σε παρόμοια λιτρα.

Βασικά τα είχα δοκιμάσει και με δίσκους. 

Όλα θα σου κυλισουν ομαλά μέχρι να μεγαλώσουν οι γεωφαγοι.

Μέχρι τότε απόλαυσε το γιατί πραγματικά θα αξίζει σαν θέαμα. 

Καλή συνέχεια. 

 

Βλέποντας και κάνοντας μέχρι να φτάσουν τελικό μέγεθος οι γεωφαγοι! Αλήθεια πόσο χρόνο χρειάζονται να φτάσουν τελικό με 3 τάισματα ημερησίως? Για θερμοστάτη τιτανίου έχεις να προτείνεις κάτι? 

Έγινε επεξεργασία - velos
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος velos έγραψε:

Βλέποντας και κάνοντας μέχρι να φτάσουν τελικό μέγεθος οι γεωφαγοι! Αλήθεια πόσο χρόνο χρειάζονται να φτάσουν τελικό με 3 τάισματα ημερησίως? Για θερμοστάτη τιτανίου έχεις να προτείνεις κάτι? 

Πάνω από χρόνο αν θυμάμαι καλά.. 

Σχεδόν 1.5 χρόνο.

Με επιφύλαξη στο λέω πάντα γιατι δεν κραταγα ημερολόγιο. 

Θέρμοστατες τιτανιου είναι σχεδόν όλοι καλοί.

Εγώ έχω αυτόν  https://www.aquario.gr/product/schego-heater-titanium-tube-600w/?skr_prm=WyI5ZGUyYzFmNS00ZmQwLTQ1ZGQtYWNhNy1hZjFmZjdjMjk4ZWMiLDE1ODA4OTMyMjIwNTMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πάνω από χρόνο αν θυμάμαι καλά.. 

Σχεδόν 1.5 χρόνο.

Με επιφύλαξη στο λέω πάντα γιατι δεν κραταγα ημερολόγιο. 

Θέρμοστατες τιτανιου είναι σχεδόν όλοι καλοί.

Εγώ έχω αυτόν  https://www.aquario.gr/product/schego-heater-titanium-tube-600w/?skr_prm=WyI5ZGUyYzFmNS00ZmQwLTQ1ZGQtYWNhNy1hZjFmZjdjMjk4ZWMiLDE1ODA4OTMyMjIwNTMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Μια χαρα!Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε!

Δυστυχώς και εγώ θα σε στεναχωρήσω. Πολλές κιχλίδες μετράω. Οι γεωφαγοι είναι πολύ ήρεμοι έως ότου προκύψει ζευγάρι,και σίγουρα ζευγάρια με τον αριθμό ψαριών που γράφεις.

Και τα σκαλαρια θα ζευγαρώσουν αυξάνοντας το πρόβλημα .

Μπορείς να τα κρατήσεις μέχρι να προκύψει το πρώτο ζευγάρι , αλλά είναι καθαρά ζήτημα χρόνου, ίσως λιγότερο από 1 έτος,αν ταιζεις αρκετά και αλλάζεις νερό τακτικά.

Κορυντορας δεν βρίσκω λόγο να βάλεις.

Θερμαντήρας τιτανίου υπό την προϋπόθεση ελεγκτή θερμοκρασίας. Χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Οι γεωφαγοι είναι υπέροχα ψαρια,να τα χαρείς, αλλά μην ξεχνάς ότι το μήκος ενυδρείου είναι μόνο 1.50.

Καλή συνέχεια, περιμένουμε φωτογραφίες.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου κ από μένα.απο θέρμανση είσαι οκ ( εκατό λίτρα παραπάνω έχω κ με 2 Χ 300 πάει εύκολα)για τα φίλτρα είσαι υπερπλήρης.τωρα για τους καρδινάλιους ,θα σου πω ότι κοπάδι των 70 στις διακοπές του καλοκαιριού για 10 μερες,Μ φίλο μου να ταιζει τους δίσκους μια φορά την ημέρα,έμεινε μόνο ένας καρδιναλιος!!!!!!κ μιλάω για δισκους,νομίζω τα σκαλαρια είναι πιο επιθετικα.κ πάλι καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλησπέρα φίλε!

Δυστυχώς και εγώ θα σε στεναχωρήσω. Πολλές κιχλίδες μετράω. Οι γεωφαγοι είναι πολύ ήρεμοι έως ότου προκύψει ζευγάρι,και σίγουρα ζευγάρια με τον αριθμό ψαριών που γράφεις.

Και τα σκαλαρια θα ζευγαρώσουν αυξάνοντας το πρόβλημα .

Μπορείς να τα κρατήσεις μέχρι να προκύψει το πρώτο ζευγάρι , αλλά είναι καθαρά ζήτημα χρόνου, ίσως λιγότερο από 1 έτος,αν ταιζεις αρκετά και αλλάζεις νερό τακτικά.

Κορυντορας δεν βρίσκω λόγο να βάλεις.

Θερμαντήρας τιτανίου υπό την προϋπόθεση ελεγκτή θερμοκρασίας. Χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Οι γεωφαγοι είναι υπέροχα ψαρια,να τα χαρείς, αλλά μην ξεχνάς ότι το μήκος ενυδρείου είναι μόνο 1.50.

Καλή συνέχεια, περιμένουμε φωτογραφίες.

:)

Καλησπέρα φίλε, 

Ο σχεδιασμός μου ειναι βασικά γεωφαγοι-τετρα-κορυ

Για τα σκαλαρια ρωτάω αν έχουν θέμα γτ αρέσουν στην γυναίκα μου μήπως της έκανα το χατήρι! 

Τα τετρα θα καλύψουν τη μεσαία και. Πάνω ζώνη του ενυδρείου και θα δώσουν και αυτά το κάτι τις τους! 

Ελεγκτή θερμοκρασίας δεν εννοείς ψηφιακό θερμόμετρο αλλά ρυθμιστή? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Καλή αρχή φίλε μου κ από μένα.απο θέρμανση είσαι οκ ( εκατό λίτρα παραπάνω έχω κ με 2 Χ 300 πάει εύκολα)για τα φίλτρα είσαι υπερπλήρης.τωρα για τους καρδινάλιους ,θα σου πω ότι κοπάδι των 70 στις διακοπές του καλοκαιριού για 10 μερες,Μ φίλο μου να ταιζει τους δίσκους μια φορά την ημέρα,έμεινε μόνο ένας καρδιναλιος!!!!!!κ μιλάω για δισκους,νομίζω τα σκαλαρια είναι πιο επιθετικα.κ πάλι καλή αρχή.

Σε ευχαριστώ! Έχω δει ότι με γεωφαγους δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα, τώρα για σκαλαρια δεν ξέρω γτ δεν τα είχα ποτέ μαζί ταυτόχρονα! 

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2020 at 2:35 ΜΜ, το μέλος velos έγραψε:

Καλησπέρα φίλε, 

Ο σχεδιασμός μου ειναι βασικά γεωφαγοι-τετρα-κορυ

Για τα σκαλαρια ρωτάω αν έχουν θέμα γτ αρέσουν στην γυναίκα μου μήπως της έκανα το χατήρι! 

Τα τετρα θα καλύψουν τη μεσαία και. Πάνω ζώνη του ενυδρείου και θα δώσουν και αυτά το κάτι τις τους! 

Ελεγκτή θερμοκρασίας δεν εννοείς ψηφιακό θερμόμετρο αλλά ρυθμιστή? 

Έναν elliwel πχ. Αν δεις στο link του spitha το αναφέρει.

Σκαλαρια με γεωφαγους έχω κρατήσει και σε μικρότερο ύψος, το θέμα είναι ότι μαζεύονται πολλές κιχλίδες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Έναν elliwel πχ. Αν δεις στο link του spitha το αναφέρει.

Σκαλαρια με γεωφαγους έχω κρατήσει και σε μικρότερο ύψος, το θέμα είναι ότι μαζεύονται πολλές κιχλίδες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εγινε σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2020 at 2:35 ΜΜ, το μέλος velos έγραψε:

Ελεγκτή θερμοκρασίας δεν εννοείς ψηφιακό θερμόμετρο αλλά ρυθμιστή? 

Εγω το κραταω με stc που είναι και ποιο προσιτός χωρις θεματα εδώ και καιρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...