Jump to content

140 λίτρα χρυσόψαρα


AngelinaA

Recommended Posts

Μετά από 2 μήνες επιτέλους γέμισα το ενυδρείο και έβαλα μέσα το χρυσόψαρο μου.. έμεινε  4 χρόνια στα 60 λίτρα αλλά τώρα είναι άρχοντας!! Το ενυδρείο δεν είναι τελειωμένο έχω παραγγείλει wood rocks αλλά και κάποια εύκολα φυτά επίσης θα προσθέσω δυο ακόμα φανσυ χρυσόψαρα αφού μπουν σε καραντίνα  ☺️ Το ενυδρείο έχει ένα εξωτερικό φίλτρο Astro 2208 και ένα εσωτερικό μέχρι να γίνει η βιολογία! Η άμμος είναι φυσική ποταμίσια 

92BBFEB2-A1F4-4A9C-A62F-9E114DEE8836.jpeg

A33A4D1D-27A1-4F19-A2C1-FF72F198356C.jpeg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αγγελίνα!Σου εύχομαι γρήγορα να το τελειώσεις και να μας κάνεις συνολική παρουσίαση.Τί φυτά σκέφτεσαι?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το χρυσόψαρο τέλειο ε?! Βαμμένο μάτι χείλια λες και πάει ραντεβού. 

Τέλειο τέλειο

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι σιγουρα ειναι κοριτσι! :P Ομορφη! (ος;)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά σας ευχαριστώ δεν ξέρω αν είναι αγόρι η κορίτσι δεν μπορώ μα ξεχωρίσω το ψάρι παλιά ήταν μισό πορτοκαλί μισό άσπρο και με τα χρόνια έμεινε τπ πορτοκαλί μόνο στα μάτια και στο μουστάκι το έχουμε βγάλει χιτλερ για αυτό το λόγο (το μουστάκι) ? από φυτά σκέφτομαι ανουβιες βαλισνεριες και εχινοδορους 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το ψαρι σιγουρα ειναι κοριτσι! :P Ομορφη! (ος;)

Όντως ; Αν ξεχωρίζεις το φύλο τότε θα ήμουν ευτυχής δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι και πως τα ξεχωρίζουμε ενώ έχω δει εικόνες ! 4 χρόνια τώρα χιτλερ τον φωναζοθμε από το μουστάκι 

Link to comment
Share on other sites

:)Τι όμορφο ψαράκι!

Να το χαίρεσαι!

Τα χρυσόψαρα τσιμπάνε φυτά αλλά νομίζω αυτά που σκέφτεσαι να βάλεις σε συνδιασμό με το ότι έχεις fancy ψαράκι θα είναι μια χαρά.

Περιμένουμε όταν με το καλό τελειώσεις να μας το δείξεις.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος AngelinaA έγραψε:

Όντως ; Αν ξεχωρίζεις το φύλο τότε θα ήμουν ευτυχής δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι και πως τα ξεχωρίζουμε ενώ έχω δει εικόνες ! 4 χρόνια τώρα χιτλερ τον φωναζοθμε από το μουστάκι 

Οταν ειναι μονο του δεν νομιζω, πως γινεται να καταλαβεις αν ειιναι αγορι ή κοριτσι. Μονο οταν υπαρχει ζευγαρι (ια) και ερχεται περιοδος αναπαραγωγης.

Καλυτερα να σου απαντησει ο @tsala. Aυτος ειναι expert στα χρυσοψαρα.

Χιτλερ, ε ... :D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να καταλάβεις και όταν είναι μόνο του, βέβαια είναι πιο εύκολο να καταλάβεις όταν υπάρχουν πολλά ,από τα κυνηγητά..

 

Στα θηλυκά ο πρωκτός προεξέχει λίγο , ενώ στα αρσενικά, καθόλου..

Επίσης στα αρσενικά κατά την περίοδο της αναπαραγωγής , εμφανίζονται στίγματα στα επικαλύμματα των βραγχιων τους.

 

Difference.jpg

  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tsala έγραψε:

Γίνεται να καταλάβεις και όταν είναι μόνο του, βέβαια είναι πιο εύκολο να καταλάβεις όταν υπάρχουν πολλά ,από τα κυνηγητά..

 

Στα θηλυκά ο πρωκτός προεξέχει λίγο , ενώ στα αρσενικά, καθόλου..

Επίσης στα αρσενικά κατά την περίοδο της αναπαραγωγής , εμφανίζονται στίγματα στα επικαλύμματα των βραγχιων τους.

 

Difference.jpg

Σε ευχαριστώ πολύ τώρα που θα πάρω και αλλά δυο ψαράκια ίσως με βοηθήσει μα καταλάβω καλύτερα :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Τι όμορφο ψαράκι!

Να το χαίρεσαι!

Τα χρυσόψαρα τσιμπάνε φυτά αλλά νομίζω αυτά που σκέφτεσαι να βάλεις σε συνδιασμό με το ότι έχεις fancy ψαράκι θα είναι μια χαρά.

Περιμένουμε όταν με το καλό τελειώσεις να μας το δείξεις.

Δυστυχώς είχα φυτά αλλά κατάφερε και τα έφαγε όλα τώρα θα ξανά δοκιμάσω να βάλω ελπίζω με μην γίνουν μεζές όπως τα αλλά 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψάρια είναι μικρά ηλικιακά , δεν φαίνεται... συνήθως κοντά στο έτος φαίνεται το φύλο τους (8-12 μηνών)... Όπου και ενηλικιώνονται.

Σκληρά φυτά επέλεξε.. όπως anumbias ,java fern και κρυπτοκορυνες.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2020 at 3:32 ΜΜ, το μέλος tsala έγραψε:

Αν τα ψάρια είναι μικρά ηλικιακά , δεν φαίνεται... συνήθως κοντά στο έτος φαίνεται το φύλο τους (8-12 μηνών)... Όπου και ενηλικιώνονται.

Σκληρά φυτά επέλεξε.. όπως anumbias ,java fern και κρυπτοκορυνες.

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια μόλις έχω εξελίξεις θα ποστάρω !! Τώρα θα είμαι εκτός Ελλάδας για 6 μέρες όποτε ια μείνει λιγο πίσω ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη του ενυδρείου με φυτά μέσα!! Keep going!

Εννοείται θα ποστάρω μόλις ολοκληρωθεί !!! 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...