Jump to content

Πιθανολογώ για επιθετικοτητα μολυ


νίκη σαφρά.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας... Είμαι καινούρια στην ομάδα, καθώς με παρεπεμψαν να σας αναζητήσω. 

Ο λόγος είναι προφανής. Δε μπορείς να βρεις άκρη στα πετ και ο καθένας σου λέει ότι θέλει και ότι τον βολεύει... 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής. 

Έχω ένα ενυδρείο 60lt με εσωτερικό φίλτρο.. 

Μέσα έχω 2 μολυ, 3 γκαπι, έναν θηλυκό και έναν αρσενικό ξιφοφορο, έναν πλακοστομο και ένα γατόψαρο αλμπινο... 

Πριν δύο εβδομάδες και ενώ όλα κυλούσαν ήρεμα στο ενυδρείο, το ένα μολυ το οποίο ήταν και το πιο μεγαλόσωμο ανέπτυξε επιθετική συμπεριφορά.. Την ημέρα που αποφάσισα να τον απομακρύνω γιατί είχε αρχίσει να προκαλεί πρόβλημα στα υπόλοιπα ψαράκια, το ίδιο βράδυ επιτέθηκε, με αποτέλεσμα την επόμενη ημέρα να βρω και τα 3 γκαπι νεκρά... Τον απομόνωσα σε μια γεννηστρα καθώς ήταν Κυριακή, με σκοπό τη Δευτέρα να τον επιστρέψω σε κάποιο πετ, αλλά εκείνος έπαθε αμοκ και πέθανε.. Αφού έκανα αλλαγή νερού για τυχόν μόλυνση από τα νεκρά ψαράκια και άφησα λίγο τι κλίμα να ηρεμήσει, αντικατεστησα τα χαμένα γκαπι με 3 καινούρια... Για 5 μέρες όλα καλά, ώσπου σήμερα βρήκα νεκρά ξανά τα 2 γκαπι και τον ένα ξιφοφορο... Κύριος ύποπτος στα μάτια μου είναι ο δεύτερος μολυ που απέμεινε, καθώς ο πρώτος από την απομόνωση πέθανε... 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.. Υπάρχει περίπτωση να νοσούν από κάποια ασθένεια και να γίνονται επιθετικά? 

Δε θελω να συνεχισθεί αυτή η κατάσταση.. Θέλω ένα ήρεμο

ενυδρείο...

Από pH κλπ είναι όλα οκ. Έχω κάνει μετρήσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Κατ'αρχήν όσον αφορά την ψαροσύνθεση. Από μόλυ και γκάπυ σημείωσε πόσα αρσενικά και πόσα θυληκά έχεις.

Δεύτερον για τους ξιφοφόρους εννοείς το είδος xiphophorus maculatus δηλαδή πλάτυ ή το είδος xiphophorus helleri? Τα δεύτερα γίνονται μεγαλύτερα. 

Ο πλεκόστομος γίνεται τεράστιος και το γατόψαρο είναι corydoras albino η κάτι άλλο? Αν είναι αυτό θέλει ομάδα.

 

Όσον αφορά το ενυδρείο τώρα. Μετράς με υγρά τεστ? Η ψαροσύνθεση πάντως είναι φορτωμένη. Σε αυτά τα λίτρα συνήθως αφήνουμε ένα χαρεμάκι από γκάπυ ή αν όχι χαρέμι τότε 4-5 αρσενικά. Αν θέλεις ηρεμία λοιπόν καλύτερα να μείνεις σε ένα είδος και σε σωστούς αριθμούς.

 

Σαν πρώτη εκτίμηση πάντως τα ψάρια έχουν πεθάνει από στρες μιας και ουσιαστικά γίνεται ένας πόλεμος αναπαραγωγής για τα αρσενικά και τα θηλυκά λόγω ανελέητου φλερτ. Μην ξεχνάς πως τα περισσότερα ζωοτόκα υβριδίζουν μεταξύ τους ασχέτως αν τα υβρίδια επιζούν ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δύο αρσενικά μολυ ένας αρσενικός ξιφοφορος ένας θηλυκός... Τα γκαπι όλα αρσενικά... Γενικά τα νεκρά ψάρια που βρήκα ήταν φαγωμένα... Οι ουρές τους... Βρήκα τα 3 γκαπι νεκρά και τον αρσενικό ξιφοφορο με κατακρεουργημενες ουρές... 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πολλά ψάρια τσιμπάνε τα ψόφια οπότε ίσως και να μην ήταν σε τέτοιο βαθμό όταν πέθαναν. Έγινε μάχη από ότι καταλαβαίνω και έτσι έχασες τα ψάρια σου. Καλύτερα να μείνεις σε ένα είδος και χαρέμι δηλαδή 3 θηλυκά με ένα αρσενικό για να μην θρηνήσεις και άλλα θύματα. 

Η καραντίνα ουσιαστικά ήταν ανούσια μιας και να ηρεμούσαν τα πράγματα έστω και προσωρινά, βάζοντας ξανά το αρσενικό πίσω θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να το πάω σε κάποιο πετ, δε θα το έβαζα ξανά με τα άλλα... 

Επειδή οι μάχες δε θα σταματήσουν εχω σκοπό να απομακρύνω τελείως τα μολυ... Στο κάτω κάτω μόνο αυτά έχουν μείνει και η θηλυκή ξιφοφορος... Και να στήσω ξανά το ενυδρείο μου με νταντιο και γκαπι... Πιστεύεις θα είναι οκ ή θα τρέχω και δε θα φτάνω? Μαζί με αυτά μπορώ να κρατήσω τη θηλυκή ξιφοφορο ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα και εκείνη με τα μικρά? 

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω τα ζωότοκα δηλ γκάπυ,μόλυ κτλ δεν είναι καλοί γονείς και τρώνε τα μικρά τους και τα μικρά άλλων ψαριών. Αυτό διορθώνεται κατά κάποιο τρόπο με πολλές κρυψώνες στο ενυδρείο ή αλλιώς με ένα ξεχωριστό ενυδρείο-γεννήστρα. Επειδή όμως είναι ψάρια που γεννούν πανεύκολα δεν θα σε συμβούλευα να μπεις σε αυτό το τρυπάκι μιας και τα μικρά μεγαλώνουν γρήγορα και έτσι ενδεχομένως να γεμίσεις από ψάρια. 

Αν εννοείς τα zebra danio δεν θα έβαζα γιατί είναι ψάρια πολύ κινητικά και θέλουν λίτρα. Από την άλλη αν εννοείς τα galaxy rasbora (celestial pearl danio) είσαι οκ αν και θέλουν ομάδα για να υπάρχει ηρεμία και μεταξύ τους και με άλλα ψάρια. Σε πρώτη φάση καλό θα είναι να παρατηρείς την συμπεριφορά των μολυ προς το θηλυκό ξιφοφόρο για τυχόν κυνηγητά ή σημάδια στρες. Αν υπάρχει το ενδεχόμενο να τα γυρίσεις πίσω θα ήταν το καλύτερο πάντως. 

Μια φωτογραφία του ενυδρείου σου θα βοηθούσε.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

1- ανεβασε φωτο του ενυδρειου

2- πόσο τρεχει; πως το εστρωσες και πότε

3-

πριν 3 ώρες, το μέλος νίκη σαφρά. έγραψε:

Από pH κλπ είναι όλα οκ. Έχω κάνει μετρήσεις

ποιες μετρησεις εχεις κανει , με ποια τεστ; τιμες για καθε μετρηση;

4- ρουτινες; αλλαγες νερου πόσα λ; καθε πόσες μερες;

5- ταιζμα(πόσο συχνα; ποσοτητα;); ταιζεις το πλεκο με χαπακια;

Γιατί ρωτάω; Μαλλον η ποιοτητα του νερου φταιει για τους θανατους...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panagiotis_dms said:

Απ'όσο ξέρω τα ζωότοκα δηλ γκάπυ,μόλυ κτλ δεν είναι καλοί γονείς και τρώνε τα μικρά τους και τα μικρά άλλων ψαριών. Αυτό διορθώνεται κατά κάποιο τρόπο με πολλές κρυψώνες στο ενυδρείο ή αλλιώς με ένα ξεχωριστό ενυδρείο-γεννήστρα. Επειδή όμως είναι ψάρια που γεννούν πανεύκολα δεν θα σε συμβούλευα να μπεις σε αυτό το τρυπάκι μιας και τα μικρά μεγαλώνουν γρήγορα και έτσι ενδεχομένως να γεμίσεις από ψάρια. 

Αν εννοείς τα zebra danio δεν θα έβαζα γιατί είναι ψάρια πολύ κινητικά και θέλουν λίτρα. Από την άλλη αν εννοείς τα galaxy rasbora (celestial pearl danio) είσαι οκ αν και θέλουν ομάδα για να υπάρχει ηρεμία και μεταξύ τους και με άλλα ψάρια. Σε πρώτη φάση καλό θα είναι να παρατηρείς την συμπεριφορά των μολυ προς το θηλυκό ξιφοφόρο για τυχόν κυνηγητά ή σημάδια στρες. Αν υπάρχει το ενδεχόμενο να τα γυρίσεις πίσω θα ήταν το καλύτερο πάντως. 

Μια φωτογραφία του ενυδρείου σου θα βοηθούσε.

Αύριο θα σου ανεβάσω και φώτο... Δε τα θέλω για γέννες... Γενικά ένα ήρεμο ενυδρείο θέλω να στήσω χωρίς καυγάδες... Θα τα γυρίσω σίγουρα... Αλλά σκεφτόμουν να κρατούσα τη θηλυκή ξιφοφορο... Κρίμα είναι αν είναι και Στο μέλλον ήσυχη να τη γυρίσω πίσω και αυτή... Γι αυτό σε ρώτησα μήπως να την κρατήσω?? Ή πάλι θα έχω και με αυτή καυγάδες 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, natateo said:

1- ανεβασε φωτο του ενυδρειου

2- πόσο τρεχει; πως το εστρωσες και πότε

3-

ποιες μετρησεις εχεις κανει , με ποια τεστ; τιμες για καθε μετρηση;

4- ρουτινες; αλλαγες νερου πόσα λ; καθε πόσες μερες;

5- ταιζμα(πόσο συχνα; ποσοτητα;); ταιζεις το πλεκο με χαπακια;

Γιατί ρωτάω; Μαλλον η ποιοτητα του νερου φταιει για τους θανατους...

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 5 μήνες και τώρα μου συνέβη αυτό.. Το έστρωσα όπως στρώνουν όλα... Αντιχλωριο βακτήρια κλπ και το άφησα για 48 και ώρες.. 

Ρουτίνα καθαριότητας κάθε 15 με 20 μέρες αλλαγή 1/4 του νερού καθάρισμα φίλτρων με νερό ενυδρείου κλπ κλπ κλπ... Δεν μου ψοφάνε... Τα σκότωσε μολυ... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος νίκη σαφρά. έγραψε:

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 5 μήνες και τώρα μου συνέβη αυτό.. Το έστρωσα όπως στρώνουν όλα... Αντιχλωριο βακτήρια κλπ και το άφησα για 48 και ώρες.. 

Ρουτίνα καθαριότητας κάθε 15 με 20 μέρες αλλαγή 1/4 του νερού καθάρισμα φίλτρων με νερό ενυδρείου κλπ κλπ κλπ... Δεν μου ψοφάνε... Τα σκότωσε μολυ... 

Ο χρόνος στησίματος αρκετά μικρός. Η ψαροσύνθεση σου μεγάλη για τα λίτρα σου. Όλα αυτά με εσωτερικό φίλτρο που σίγουρα δεν καλύπτει τις ανάγκες. Τι έχει μέσα το φίλτρο σου. Επίσης και η καθαριότητα σου αρκετά αργή και η ποσότητα νερού που αλλάζεις πολύ μικρή. Σαφώς όλα αυτά συμβάλουν στους θανάτους που έχεις. Για εμένα καλό θα ήταν να επιστρέψεις τα ψαράκια να διορθώσεις τπ φίλτρο και εκ νέου να ασχοληθείς με την ψαροσυνθεση που επιθυμείς 

Link to comment
Share on other sites

 Δεν έχω θανάτους από κάποιο ανεξήγητο αίτιο... Όλα καλά εδώ και 5 μήνες.. Τα δύο μολυ μεγάλωσαν, έγιναν επιθετικά και μου έφαγαν όλα τα υπόλοιπα ψάρια... Η απορία μου είναι αν μπορώ να βάλω ντανιο με γκαπι για να έχω ένα πιο ήρεμο περιβάλλον... 

Ο καθαρισμός και τα βήματα που ακολουθώ είναι συμβουλές ιχθειολογων όπως είπα και παραπάνω ότι ο καθένας μου έλεγε ότι θέλει... Άλλος ότι ο χρόνος είναι λίγος, άλλος ότι είναι πολύς... Ευχαριστώ πάντως... 

Το φίλτρο περιέχει άνθρακα, κεραμικό(δε θυμάμαι την ακριβή ονομασία) υαλοβάμβακα και ένα άλλο επίσης δε θυμάμαι ονομασία... Έχω σκοπό να βάλω μικρότερα και λιγότερα ψαράκια... Αλλά πραγματικά δε καταλαβαίνω την απότομη αλλαγή συμπεριφοράς των μολυ... Γιατί ήθελαν τόσο πολύ να κυριαρχήσουν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος νίκη σαφρά. έγραψε:

 Δεν έχω θανάτους από κάποιο ανεξήγητο αίτιο... Όλα καλά εδώ και 5 μήνες.. Τα δύο μολυ μεγάλωσαν, έγιναν επιθετικά και μου έφαγαν όλα τα υπόλοιπα ψάρια... Η απορία μου είναι αν μπορώ να βάλω ντανιο με γκαπι για να έχω ένα πιο ήρεμο περιβάλλον... 

Ο καθαρισμός και τα βήματα που ακολουθώ είναι συμβουλές ιχθειολογων όπως είπα και παραπάνω ότι ο καθένας μου έλεγε ότι θέλει... Άλλος ότι ο χρόνος είναι λίγος, άλλος ότι είναι πολύς... Ευχαριστώ πάντως... 

Το φίλτρο περιέχει άνθρακα, κεραμικό(δε θυμάμαι την ακριβή ονομασία) υαλοβάμβακα και ένα άλλο επίσης δε θυμάμαι ονομασία... Έχω σκοπό να βάλω μικρότερα και λιγότερα ψαράκια... Αλλά πραγματικά δε καταλαβαίνω την απότομη αλλαγή συμπεριφοράς των μολυ... Γιατί ήθελαν τόσο πολύ να κυριαρχήσουν 

 

Α μια χαρά τότε. Για ενυδρείο πέντε μηνών πάντως δεν χρειάζεσαι άνθρακα στο φίλτρο σου. Αναπλήρωσε το με το κεραμικό που αναφέρεις. Για τα σγκεκριμένα ψαράκια ας σου απαντήσει κάποιος που τα έχει ή έχει εμπειρία. Εγώ με τα συγκεκριμένα δεν. Όσο για τους χρόνους εγώ σου αναφέρω με βάση τη δική μου ρουτίνα και νομίζω και πολλων. Κάνε καλύτερα εβδομαδιαίες αλλαγές. Πάντως θα βοηθούσε να βάλεις μια φωτογραφία να δούμε πως είναι κιόλας το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, AquaNewbie said:

 

Α μια χαρά τότε. Για ενυδρείο πέντε μηνών πάντως δεν χρειάζεσαι άνθρακα στο φίλτρο σου. Αναπλήρωσε το με το κεραμικό που αναφέρεις. Για τα σγκεκριμένα ψαράκια ας σου απαντήσει κάποιος που τα έχει ή έχει εμπειρία. Εγώ με τα συγκεκριμένα δεν. Όσο για τους χρόνους εγώ σου αναφέρω με βάση τη δική μου ρουτίνα και νομίζω και πολλων. Κάνε καλύτερα εβδομαδιαίες αλλαγές. Πάντως θα βοηθούσε να βάλεις μια φωτογραφία να δούμε πως είναι κιόλας το ενυδρείο.

 

Screenshot_20200209_221949_com.huawei.himovie.overseas.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Η ψαροσύνθεση σου μεγάλη για τα λίτρα σου. Όλα αυτά με εσωτερικό φίλτρο που σίγουρα δεν καλύπτει τις ανάγκες.

+100

Αλλαγη 10-15λ νερου μια φορα σ 2 εβδομαδες με τετοια ψαροσυνθεση ειναι μια σταγονα μεσα στ θαλασσα.

Αν θυμαμαι καλα (ηταν πριν απο πολλα χρονια), ποτέ δεν δει ειχα δει επιθετικα πλατυ....Ηταν  μεγαλη ομαδα βεβαια και ενυδρειο ηταν 120λ.

Για συντηρηση ενυδρειου διαβασε εδω -

 

πριν 14 ώρες, το μέλος νίκη σαφρά. έγραψε:

Το έστρωσα όπως στρώνουν όλα... Αντιχλωριο βακτήρια κλπ και το άφησα για 48 και ώρες.. 

Ετσι στρωνουν ενυδρεια μονο εμπειροι! Καθε μερα τεστ νερου (οχι 6 σε 1 και ποιος ξερει τι αλλο), αλλά καλα υγρα τεστ πχ της ΑΡΙ. Και μεσα σε 48 ωρες δεν υπαρχει περιπτωση να στρωσει! Παλι παιρνει περιπου 3-4 εβδομαδες. Εχουμε δοκιμασει πολλες φορες (δεν μιλαω μονο για μενα). Για το στρωσιμο με ψαρια διαβασε στο λινκ πιο πανω. Προσωπικα ειμαι αρνητικη σ΄αυτο.

Για τα τεστ νερου δεν απαντησες. Εκανες τεστ στο πετσοπ;

Δεν σε μαλώνουμε :) Πολυ καλα κάνεις, που ρωτας. Απλα θελουμε να βγαλουμε ακρη, δυστυχώς αν δεν ξερουμε τι μετρησεις εχεις, δεν μπορουμε να πουμε κατι με σιγουρια.

Ειμαστε σαν ιατροι χωρις εργαλεια....

Πιστευω αν θα αφησεις μονο πλατυ με αναλογια 1 αρσενικο +3 θηλυκά, θα εισαι μια χαρα. Δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας! Παιδιά μια μικρή βοήθεια και σε μένα! Είχα μια Μόλλυ (μαύρη) και έναν αρσενικό κατάλευκο (Σίλβερ) εχθές ο αρσενικός πέθανε λόγο ηλικίας! Όλα ήταν ήρεμα στο ενυδρείο τόσο καιρό, μέχρι που σήμερα αγόρασα έναν καινούριο αρσενικό (ασπρόμαυρο) και η θηλυκιά δεν έχει σταματήσει να του κάνει επιθέσεις! Δε τον έχει αφήσει σε ησυχία! Είναι κάποιου είδους φλερτ ή ξαφνικά έγινε επιθετική έτσι επειδή έχει τα θέματα της σα γυναίκα; 

Ο καημένος ο αρσενικός φαίνεται κουρασμένος ενώ όταν τον πήρα ήταν πολύ ζωηρό ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2023 at 4:37 ΜΜ, το μέλος fishman έγραψε:

Καλησπέρα σας! Παιδιά μια μικρή βοήθεια και σε μένα! Είχα μια Μόλλυ (μαύρη) και έναν αρσενικό κατάλευκο (Σίλβερ) εχθές ο αρσενικός πέθανε λόγο ηλικίας! Όλα ήταν ήρεμα στο ενυδρείο τόσο καιρό, μέχρι που σήμερα αγόρασα έναν καινούριο αρσενικό (ασπρόμαυρο) και η θηλυκιά δεν έχει σταματήσει να του κάνει επιθέσεις! Δε τον έχει αφήσει σε ησυχία! Είναι κάποιου είδους φλερτ ή ξαφνικά έγινε επιθετική έτσι επειδή έχει τα θέματα της σα γυναίκα; 

Ο καημένος ο αρσενικός φαίνεται κουρασμένος ενώ όταν τον πήρα ήταν πολύ ζωηρό ψάρι!

πες σε πόσα λιτρα εχεις τα ψαρια.

Διαβασε λιγο και εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...