Jump to content

Ιδέες για ψαροσύνθεση


gixxer

Recommended Posts

:)Καλησπέρα σε όλους,

 

Το 100αρι μου ξαναστήθηκε εξ αρχής και αυτή την στιγμή έχει υπόστρωμα jbl manado και 5 sterbai.

Δεν ξέρω τί θέλω να βάλω, καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις την ομάδα των sterbai. Τώρα ανάλογα με σκληρότητες κτλ κοπάδι tetra ή ροδόστομους. Τα γνωστά δηλαδή.

Από κει και πέρα γκουραμάκια, ψάρια ωκεανίας και βασικά μελανοταινίες praecox ή boesemani για κάτι πιο ιδιαίτερο. Τώρα εγώ είχα τσεκάρει και kribensis και apistogramma παλιότερα. Αν είναι δες τα και αυτά αν και δεν ξέρω τις ιδιαιτερότητες τους. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμισε μας   τις   διαστάσεις   ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @panagiotis_dms!

τα kribensis πανέμορφα! Από tetra μου αρέσουν τα

αλλά είδα και αυτά

https://www.seriouslyfish.com/species/laetacara-curviceps/

και μου αρεσαν πολύ!

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ, δεν έχω καταλήξει, κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη, διαστάσεις 68Χ35Χ51 ph7,5 (ροδόστομοι αποκλείονται λόγω μήκους)

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Καταλήγω σε

https://www.seriouslyfish.com/species/laetacara-curviceps/

ή apistogramma

 

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤα συννεφάκια είναι πολύ όμορφα αλλά δεν θα την παλέψουν με την καλοκαιρινή ζέστη και @stathis spithasοι γαριδούλες είναι υπέροχες αλλά εχω μια αμφιβολία για το αν θα γεμίζουν κίνηση το ενυδρείο καθ' ύψος (αν και μπορεί να κάνω λάθος).

 

Τί θα προτείνατε από τα ανωτέρω δύο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Το λοιπόν...

Καταλήγω σε

https://www.seriouslyfish.com/species/laetacara-curviceps/

ή apistogramma

 

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤα συννεφάκια είναι πολύ όμορφα αλλά δεν θα την παλέψουν με την καλοκαιρινή ζέστη και @stathis spithasοι γαριδούλες είναι υπέροχες αλλά εχω μια αμφιβολία για το αν θα γεμίζουν κίνηση το ενυδρείο καθ' ύψος (αν και μπορεί να κάνω λάθος).

 

Τί θα προτείνατε από τα ανωτέρω δύο;

 

Συνεφακια με ανεμηστηρακια και γαριδουλες..?

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

@stathis spithasΤο ενυδρείο είναι με κλειστό καπάκι με μικρό άνοιγμα (έχω ένα περίεργο γατάκι), θέλει ολόκληρη διαδικασία και πατέντα να προσθέσω ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vou said:

Ψηφίζω curvicepsΠανέμορφα!

:)Και εγώ έτσι είπα! Επιπλέον νομίζω ότι είναι και καλύτερα για το δικό μου ενυδρείο καθώς για τα απιστο διαβαζα ότι παίζουν στην κάτω ζώνη του ενυδρείου = τσακωμοί με τα sterbai και δεν θα γέμιζα την μεσαία ζώνη με κίνηση όπως ήθελα.

Για τους ανωτέρω λόγους λοιπόν και αφού υπάρχουν διαθέσιμα, τα περιμένω!:wootwoot:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Και εγώ έτσι είπα! Επιπλέον νομίζω ότι είναι και καλύτερα για το δικό μου ενυδρείο καθώς για τα απιστο διαβαζα ότι παίζουν στην κάτω ζώνη του ενυδρείου = τσακωμοί με τα sterbai και δεν θα γέμιζα την μεσαία ζώνη με κίνηση όπως ήθελα.

Για τους ανωτέρω λόγους λοιπόν και αφού υπάρχουν διαθέσιμα, τα περιμένω!:wootwoot:

 

Με τα cory δεν νομίζω να τσακωθούν, ίσως να τα χουν λίγο στη τσίτα σε περιόδους αναπαραγωγής. Τα curviceps τα ψήφισα επιδή ειναι πανέμορφα!,ακόμα φαντάστηκα πως θα ήθελες και κίνηση στα υπόλοιπα στρώματα και επίσης τα apisto μου μοιάζουν πολύ με τα microgeophagus που ήδη έχεις οπότε βάλε κάτι διαφορετικό. :lol:

Αν ήταν δικό μου θα το γέμιζα corydoras panda που είναι αποθημένο, αλλά οκ, γούστα είναι αυτά:ninja:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Το λοιπόν...

Καταλήγω σε

https://www.seriouslyfish.com/species/laetacara-curviceps/

ή apistogramma

 

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤα συννεφάκια είναι πολύ όμορφα αλλά δεν θα την παλέψουν με την καλοκαιρινή ζέστη και @stathis spithasοι γαριδούλες είναι υπέροχες αλλά εχω μια αμφιβολία για το αν θα γεμίζουν κίνηση το ενυδρείο καθ' ύψος (αν και μπορεί να κάνω λάθος).

 

Τί θα προτείνατε από τα ανωτέρω δύο;

 

Πολύ όμορφα τα απίστο. Ζευγαράκι φαντάζομαι. Αλλα τι θερμοκρασίες ανεβάζει το ενυδρείο και δεν θα την παλέψουν τα συννεφάκια, ξέρω ότι έχουν αρκετό εύρος....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Πολύ όμορφα τα απίστο. Ζευγαράκι φαντάζομαι. Αλλα τι θερμοκρασίες ανεβάζει το ενυδρείο και δεν θα την παλέψουν τα συννεφάκια, ξέρω ότι έχουν αρκετό εύρος....

Το 60αρι πέρυσι έπιανε και 29 βαθμούς σε μέρες καύσωνα με αναμμένο κλιματιστικό.

 

2 hours ago, Vou said:

Αν ήταν δικό μου θα το γέμιζα corydoras panda που είναι αποθημένο, αλλά οκ, γούστα είναι αυτά

 

Ειχα κάποτε με χρυσόψαρο comet σε ένα 120λτ (και επιβίωναν και μωρά :blink:) κουκλάκια είναι αλλά και αυτά προτιμούν πιο δροσερό νερό.

Link to comment
Share on other sites

:(Δεν τα πήρα τελικά...

Πήγα και τα είδα από κοντά, όμορφα ψαράκια αλλά ήθελα περισσότερο χρώμα και τουλάχιστον ο κύριος που με εξυπηρέτησε ήταν ειλικρινής.

Πήρα congo tetra, άχρωμα μικρούλια προς το παρόν, τα ανοίξω θέμα με το ενυδρείο να σας τα δείχνω καθως θα μεγαλώνουν και θα χρωματίζονται.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...