Jump to content

Το νερό στο ενυδρείο μου δεν ξεθολώνει με τιποτα!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους , ειμαι νέος στο φόρουμ και θα ηθελα βοήθεια. Εχω στήσει ενα ενυδρείο 60 λίτρα εδω και 1 μηνα. Έβαλα ενα φίλτρο που είχα εσωτερικό, με σφουγγάρι, μακαρόνι και υαλοβάμβακα. Εβαλα το νερο οπως μου ειπαν απο το πετ σοπ με αντιχλώριο κτλπ, εριξα και με τις αντιστοιχες αναλογίες ετοιμα βακτήρια που μου έδωσαν. Έκανα 2-3 μερες τεστ στο νερό και ολα ηταν καλα. Τα συγκεκριμένα δεν έδειχνα αμμωνια ,βλακεία μου αυτο μετα το καταλαβα. Μετα απο λιγες μερες εκανα τη δευτερη βλακεία και πηρα 6 ψαράκια και τα εβαλα μεσα απευθείας και τα 6 ταυτόχρονα εφόσον τα εβαλα μεσα στο νερο με τη σακούλα μιση ωρα. Το νερό με τη μια θόλωσε προφανώς παρα πολύ. Εκανα κατι αλλαγες νερού χωρις βακτήρια ξανα απο τοτε με μία απώλεια δυστυχώς ενα ψαράκι.απο τοτε εστρωνε λιγο το έβλεπα ολα φαινοντουσαν να βελτιώνονται. Τωρα πριν 4 μέρες εχει που αλλαξα φίλτρο γτ το αλλο δυσλειτουργούσε οτι κ να εκανα δεν εριχνε νερο απο την εξοδο του παρα μονο πολυ ελαχιστο. Εβαλα το παλιο μακαρόνι και το παλιο σφουγγάρι εβαλα και ενεργο ανθρακα βεβαια ολα αυτα σε πολυ πιο μικρες ποσοτητες διοτι το καινουριο φιλτρο ειναι πιο μικρο και στενο. Μια μερα πριν αλλαξω το φιλτρο ηταν χαλια παλι θολωμενο για καποιο λογο και απο τοτε δεν βελτιώνεται ουτε λιγο εκανα κ μια αλλαγη νερου 30% περιπου. Τιποτα απο τοτε δεν βελτιώνεται καθόλου. Σημερα ωστοσο ειχαμε κ αλλη απωλεια ψαριού. Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Νοιώθω οτι ποτε δεν πρόκειται να εχω ενα ενυδρείο οπως το θελω με πεντακάθαρο νερο και υγιή ζωηρα ψαράκια.

Συγγνωμη αν κούρασα και ελπίζω καποιος να μπορεσει να με βγάλει απο αυτη τη δυσχερή κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Κστα την γνώμη μου κάνε τις εξής κινήσεις.

Βγάλε τον άνθρακα και πρόσθεσε βιολογικό υλικό.

Μην κάνεις άλλες αλλαγές.

Βάλε αεραντλια αν δεν έχεις και βάλε την έξοδο του φίλτρου να χτυπάει επιφάνεια. 

Κατα πάσα πιθανότητα έχει βακτηριακη έξαρση που σημαίνει ότι η βιολογία σου δεν είναι επαρκής.

Τα ψάρια πιθανολογώ ότι πεθαίνουν από ασφυξία. 

Αλλά όλα αυτά μόνο εικασίες μιας και δεν υπάρχει ούτε φώτο ούτε στοιχεία του ενυδρείου. 

Οπότε αρχικά μια φώτο θα βοηθούσε πολύ για να δούμε αν όντως το νερό είναι "γαλακτωδες".

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να φαίνεται κάτι, δηλαδή οτι δεν ειναι διαυγές το νερό. Απο κοντα φαινεται ακομα πιο θολό!

IMG_20200212_172850[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις φωτό/βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μπορείς να γράψεις και να βάλεις φωτό απο το φίλτρο και τον υπόλοιπο εξοπλισμό? 

Πόσο υλικό έχεις μέσα στο φίλτρο? 

 

Επίσης μπορείς να γρ@ψεις τις μετρήσεις σου? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλός ήρθες...

Θα σου πρότεινα για φίλτρο να έβαζες ένα εξωτερικό το οποίο να γυρνάει τέσσερις και πέντε φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου!!

Σίγουρα καλύτερο φιλτράρισμα και πιο εύκολο να βάλεις χέρι στο φίλτρο για οποιαδήποτε συντήρηση/αλλαγή...

Κακός έβαλες ψάρια από την αρχή γιατί παρόλο τις μετρήσεις σου για να στρώσει σωστά η βιολογία του φίλτρου σου θέλει πάνω από έναν μήνα!!!!

Επίσης βγάλε ότι ψεύτικο έχεις μέσα στο ενυδρείο από διακοσμητικά και σιγά σιγά βρες εύκολα φυτά,το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει και σίγουρα θα βοηθήσει και στο στρώσιμο του ενυδρείου σου!!!Αυτά από εμένα, βέβαια υπάρχουν και άλλα πολλά που βοηθούν αλλά ας ξεκινήσουμε από τα βασικά!!! ?

Έγινε επεξεργασία - Spiros007
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου κινηση θα ηταν να βγαλω εξω ολα τα πλαστικα φυτα κ.α. αντικειμενα, που κατα την γνωμη μου δεν εχουν θεση σε ενα ενυδρειο.

Για bacterial bloom..... Πρεπει να ριχνεις βακτηρια συχνα πχ https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/402-frontida_enydreiou/2524-prodibio-biodigest-1-αμπούλα-3594200001136.html?search_query=prodibio&results=8

Kανε και μετρησεις νερου. Τι τεστακια εχεις;

Για το στρωσιμο - δεν αρκει απλα να ριχνεις τα βακτηρια στο νερο, θα επρεπε να ριχνεις ταυτοχρονα και ψαροτροφη.

Δες εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Husky_Jim said:

Δημήτρη μπορείς να γράψεις και να βάλεις φωτό απο το φίλτρο και τον υπόλοιπο εξοπλισμό? 

Πόσο υλικό έχεις μέσα στο φίλτρο? 

 

Επίσης μπορείς να γρ@ψεις τις μετρήσεις σου? 

Το φίλτρο μου ειναι ενα Hailea HL-BT400 είχε ενεργό ανθρακα μεσα τον οποιο τον ξεπλυνα αρκετα να φυγει η μαυρίλα οπως μου ειπαν να κανω απο το πετ σοπ.Και συμπληρωσα απο το παλιο φιλτρο λιγο μακαρόνι και σφουγγάρι καθως κ πολυ λίγο υαλοβάμβακα.

IMG_20200212_185800[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, natateo said:

Η πρωτη μου κινηση θα ηταν να βγαλω εξω ολα τα πλαστικα φυτα κ.α. αντικειμενα, που κατα την γνωμη μου δεν εχουν θεση σε ενα ενυδρειο.

Για bacterial bloom..... Πρεπει να ριχνεις βακτηρια συχνα πχ https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/402-frontida_enydreiou/2524-prodibio-biodigest-1-αμπούλα-3594200001136.html?search_query=prodibio&results=8

Kανε και μετρησεις νερου. Τι τεστακια εχεις;

Για το στρωσιμο - δεν αρκει απλα να ριχνεις τα βακτηρια στο νερο, θα επρεπε να ριχνεις ταυτοχρονα και ψαροτροφη.

Δες εδω -

 

Κατάλαβα, παντως η βλακεία εγινε τωρα και δεν καθαρίζει με τιποτα το νερο, και το φιλτρο ειναι ολοκαίνουριο ειναι μερες ετσι το ενυδρείο καθως περιμενα μηπως στρωσει σιγα σιγα και θελει το χρόνο του. 

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Κατάλαβα, παντως η βλακεία εγινε τωρα και δεν καθαρίζει με τιποτα το νερο, και το φιλτρο ειναι ολοκαίνουριο ειναι μερες ετσι το ενυδρείο καθως περιμενα μηπως στρωσει σιγα σιγα και θελει το χρόνο του. 

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Εχεις δυο ιδια θεματα.... θα τα ενωσω....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, natateo said:

Εχεις δυο ιδια θεματα.... θα τα ενωσω....

Ωραια ευχαριστώ... ελπιζω να βοηθηθώ και να φτιάξει το ενυδρείο μου γτ δεν μπορω να το βλέπω ετσι 1 -2 μηνες και ακομα παλευω να ερθει στα ισια του .

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Ωραια ευχαριστώ... ελπιζω να βοηθηθώ και να φτιάξει το ενυδρείο μου γτ δεν μπορω να το βλέπω ετσι 1 -2 μηνες και ακομα παλευω να ερθει στα ισια του .

Ας είμαστε ειλικρινείς το φίλτρο που έχεις εγώ στα 60 λίτρα το έχω για skimmer. Οπότε μονόδρομος μεγαλύτερο φίλτρο. Επίσης χάνεις ζωντανά. Ακόμη και να περιμένεις να στρώσει αυτό θα βάλεις μετά ξανά ζωντανά οπότε πάλι δεν θα αντέχει και εν τέλει θα χάνεις ψαράκια και θα στεναχωριέσαι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μέτρησης αμμωνία και νιτρωδη, το ενυδρείο είναι αστρωτο, τα ψάρια σου κινδυνευουν ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Κανε τεστ νερου (υγρα τεστ, οχι 6 σε 1) - ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3 και θα εχουμε την απαντηση.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AquaNewbie said:

Ας είμαστε ειλικρινείς το φίλτρο που έχεις εγώ στα 60 λίτρα το έχω για skimmer. Οπότε μονόδρομος μεγαλύτερο φίλτρο. Επίσης χάνεις ζωντανά. Ακόμη και να περιμένεις να στρώσει αυτό θα βάλεις μετά ξανά ζωντανά οπότε πάλι δεν θα αντέχει και εν τέλει θα χάνεις ψαράκια και θα στεναχωριέσαι. 

Μου ειπαν απο το πετ σοπ οτι μπορω σε 15 μερες να το επιστρεψω και με τα ιδια λεφτα να παρω οτιδηποτε θελω οποτε ειπα να συμπληρωσω χρήματα να παρω κατι καλυτερο πιο ήσηχο καθως αυτο κανει πολυ θορυβο και να ειναι  πολυ πιο αποδοτικό. Αυριο λοιπον πρωι θα παω για νεο φιλτρο και υγρά τέστ. 
Μήπως να προτιμήσω καποια συγκεκριμένη εταιρεία με νοιαζει πολυ να ειναι ησηχο καθως ειναι στο δωματιο που κοιμαμαι. Οτι προτάσεις εχετε εννοειται ειναι ευπρόσδεκτες θα με βοηθησουν πολύ!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:

Μου ειπαν απο το πετ σοπ οτι μπορω σε 15 μερες να το επιστρεψω και με τα ιδια λεφτα να παρω οτιδηποτε θελω οποτε ειπα να συμπληρωσω χρήματα να παρω κατι καλυτερο πιο ήσηχο καθως αυτο κανει πολυ θορυβο και να ειναι  πολυ πιο αποδοτικό. Αυριο λοιπον πρωι θα παω για νεο φιλτρο και υγρά τέστ. 
Μήπως να προτιμήσω καποια συγκεκριμένη εταιρεία με νοιαζει πολυ να ειναι ησηχο καθως ειναι στο δωματιο που κοιμαμαι. Οτι προτάσεις εχετε εννοειται ειναι ευπρόσδεκτες θα με βοηθησουν πολύ!! 

Έχεις εναλλακτικές για τα λίτρα σού όπως fluval,sun sun,eheim,dophin και πολλά άλλα.

Δεν ξέρω ακριβώς για θορύβους, αλλά εξαρτάται και από το πόσο σηκώνει η τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρέπει να βρεις κερατόφυλλο για αμεση στήριξη, μετα θα χρειαστεις ενα σοβαρό εξωτερικό φίλτρο, αν δεν στρωσει η βιολογία το νερο δεν προκειται να καθαρίσει και να παραμείνει γλαφυρο, διστυχώς η απάντηση στα περισότερα απο τα ερωτήματα που θέτεις, ειναι "υπομονή" και προσήλωση στην πεπατημένη του στρωσίματος. Αν αλλάζεις συχνά το υλικό του φίλτρου σου, δεν θα στρώσει ευκολα, θα στηριζεσαι μόνο στο υπόστρωμα για την βιολογία του... βαλε κερατόφυλλο για τους θανατους και τα νιτρώδη και δωσε λίγο χρόνο χωρίς να το πειράζεις, θα φτιάξει μόνο του!!! βαλε φυτά, τα πλαστικά είναι απαράδεκτα, ειναι μισή δουλεια... στη χημεία του ενυδρείου, παρε κατι ευκολο, χωρίς ρίζες...πρωτα...

ο ανθρακας σχεδόν δεν χρειάζεται, αν βάλεις ζωντανα φυτα...

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Spiros007 said:

Έχεις εναλλακτικές για τα λίτρα σού όπως fluval,sun sun,eheim,dophin και πολλά άλλα.

Δεν ξέρω ακριβώς για θορύβους, αλλά εξαρτάται και από το πόσο σηκώνει η τσέπη σου.

Τέλεια θα κοιτάξω καποια απο αυτές!Ευχαριστώ!

19 minutes ago, dearangelo said:

Καλησπέρα, πρέπει να βρεις κερατόφυλλο για αμεση στήριξη, μετα θα χρειαστεις ενα σοβαρό εξωτερικό φίλτρο, αν δεν στρωσει η βιολογία το νερο δεν προκειται να καθαρίσει και να παραμείνει γλαφυρο, διστυχώς η απάντηση στα περισότερα απο τα ερωτήματα που θέτεις, ειναι "υπομονή" και προσήλωση στην πεπατημένη του στρωσίματος. Αν αλλάζεις συχνά το υλικό του φίλτρου σου, δεν θα στρώσει ευκολα, θα στηριζεσαι μόνο στο υπόστρωμα για την βιολογία του... βαλε κερατόφυλλο για τους θανατους και τα νιτρώδη και δωσε λίγο χρόνο χωρίς να το πειράζεις, θα φτιάξει μόνο του!!! βαλε φυτά, τα πλαστικά είναι απαράδεκτα, ειναι μισή δουλεια... στη χημεία του ενυδρείου, παρε κατι ευκολο, χωρίς ρίζες...πρωτα...

ο ανθρακας σχεδόν δεν χρειάζεται, αν βάλεις ζωντανα φυτα...

 

Ενταξει θα κοιταξω για φυτά. Οσον αφορά το κερατόφυλλο θα το ψάξω.Θα κοιτάξω ενα φιλτρο και καλό οσο πιο καλο μπορώ και καλύπτει η τσέπη μου. 
Δεν θα χαλάσει η βιολογία ομως αν βαλω νεο φιλτρο με νεο μακαρονι, σφουγγάρι κτλπ; Οκ εχει λιγο μακαρόνι απο το τωρινό φιλτρο αλλα ειναι πολυ λιγο πραγματικά. 

Link to comment
Share on other sites

βρες ενα φιλτρο με καλή ροή, και 10 φορές την ωρα αλλαγή...

πάρε ενα ελαφρα μεγαλύτερο απο οτι χρειαζεσαι, ματαφερε το υλικό απο το παλιό, οπως ειπα, μέρος της βιολογίας είναι και ο βυθος με το υπόστρωμα.

Φίλτρα, προσωπικά ψηφίζω eheim, αλλα αυτα ειναι γουστα, πχ, βρήκα ενα φλουβαλ 306 για 40 ευρα... Αθήνα, περιοχή Δουκίσης, κλπ, λέει σχεδόν καινούργιο,

αλλα, δική σου η απόφαση τι θα πάρεις, σε δευτερη φαση, το υλικό του φίλτρου ειναι πολύ σημαντικό, έχω χρησιμοποιήση ακόμα και ελαφρόπετρα, αρκει να ειναι πορώδες και όχι ασβεστολιθικό...για τωρα, ξεκίνα με ενα καλό και ευρύχωρο, κανιστερ φιλτερ.

Ψάξε στα φορα...

καλή επιτυχία.

πχ...

 

 

κοιτα αν σου κάνει, διάβασε τα χαρακτηριστικά του πρώτα...διάβασε απόψε!!! και μόρφωσε γνώμη....

τωρα...

image.thumb.png.0bd6ee01dfc3a37d6d70f6a87328de33.png

 

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dimitris Kokosioulis έγραψε:


Μήπως να προτιμήσω καποια συγκεκριμένη εταιρεία με νοιαζει πολυ να ειναι ησηχο καθως ειναι στο δωματιο που κοιμαμαι. Οτι προτάσεις εχετε εννοειται ειναι ευπρόσδεκτες θα με βοηθησουν πολύ!! 

Για ησυχο φιλτρο η πιο σιγουρη εταιρεια ειναι τα eheim, πολυ καλα και τα jbl, aquel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο καιρό αγόρασα ενα μεταχειρισμενο ecco pro 300, της eheim, 50 ευρά, λίγο παραπανω απο οσο χρειάζομαι, αλλα όλα τα φλτρα πλέον μπορουν να κατεβασουν την ροή απο τα βανάκια στην εισοδο /έξοδο.. εγώ έχω ένα 30 αρι φυτεμενο... πάντα υπάρχει ενας μικρός θόρυβος απο τους κύκλους του ρευματος, επειδή δουλεύει με ΑC, ένα humming, κάπου στα 36-40db...ακόμα και αυτα που λένε ότι δεν έχουν θόρυβο, προσωπικά πέρασα βαζελινη τον κεραμικό άξονα και ησυχασε πολύ... αλλα πεταω και καμια πετσέτα επάνω του και δεν ακόυγεται καθόλου...δεν βγάζει ζέστη για να ανησυχώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για ησυχο φιλτρο η πιο σιγουρη εταιρεια ειναι τα eheim, πολυ καλα και τα jbl, aquel.

JBL έχω και εγώ αλλά δεν του το πρότεινα διότι τον περιορίζει ότι μόνο μια αλυσίδα pet shop εξυπηρετεί περισσότερο την συγκεκριμένη μάρκα/εταιρεία...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Spiros007 έγραψε:

JBL έχω και εγώ αλλά δεν του το πρότεινα διότι τον περιορίζει ότι μόνο μια αλυσίδα pet shop εξυπηρετεί περισσότερο την συγκεκριμένη μάρκα/εταιρεία...

Είναι ένα θέμα αυτό με αυτές τις εταιρείες, εκεί χωλαίνει και η eheim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντήσεις! Αυριο πρωι θα παω να αλλαξω το φιλτρο μου με ενα μεγαλυτερο και καλυτερο. Τωρα το πως θα βαλω το σφουγγαρακι το μικρο σε ενα μεγαλυτερων διαστάσεων φιλτρο δεν ξερω θα δω πως θα γινει..ισως αν ξεπλυνω καινουριο σφουγγαρι με νερο ενυδρείου ή να το ετοιμασω το φιλτρο και να το βυθίσω κατευθειαν να λειτουργήσει στο ενυδρείο ελπιζοντας να πανε ολα καλα χωρις να ανεβει η αμμωνια στο θεο; Είμαι λιγο ασχετος αλλα θα το βρω που θα παει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...