Jump to content

Ψαροσυνθεση σε 10 λιτρα


Recommended Posts

πριν 30 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Επίσης αφού το ενυδρείο θα έχει φυτά που ριζώνουν πάνω σε ξύλα (microsorum, anubias) και επιφανειας, καλό είναι να βάλεις ελάχιστο μόνο μαύρο ή άλλο σκούρο χαλίκι για να μην κόβεις χώρο. 

Τοτε δεν θα το αδειασω μιας και εχω ειδη ελαχιστη ποσοτητα απο καφε σκουρο χαλικι,οσο για τα επιπλεον φυτα εκτος του κερατοφυλλου δεν ξερω που να τα βρω. Θα μπορουσα να μην βαλω κερατοφυλλο και να βαλω anubias μονο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

Το ενυδρείο εχει δικο του φως; Δικο του φίλτρο;

Είναι δηλαδή σετακι ετοιμο;

Διότι εαν δεν ειναι και ειναι ολα ξεχωριστα που σημαίνει δε θα μπουμε στον κοπο να αγοράσουμε κατι το οποίο είδη έχουμε τοτε γιατι να ξεκινήσεις κατι το οποιο εκ των πραγμάτων ειναι τσουρουτικο και δεν κανεις μια αγορά .

https://www.pet4u.gr/straight-glass-tank.html

Να στο στείλουν σπιτι και να εισαι άρχοντας και με την φαντασία σου και το ψαράκι.

Εγω εχω των 19 λίτρων και θα ηθελα να εχω το πιο μεγάλο.

Βαριέμαι φυσικά τον κοπο και οχι τα χρήματα της αλλαγής.

Για να μη βρεθείς σε τετοια φάση το λέω.

Το φιλτρο δεν πιανει σχεδον καθολου χωρο. Με τη ριζα θα περιοριζοταν περιπου στα 12 λιτρα απο τα 14.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ποιo ειδος anubias,anubias barteri ή anubias nana?

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Οχι βαλε επιφάνειας , ειναι ολα τα λεφτά , αφου θα περιοριστουμε απο κατω εκει θα ειναι το ζουμί , ξέχωρα ότι κάνουν πολύ καλο στο νερό στην άλγη και αυτα τα ψάρια τα θέλουν παρα πολύ.

https://www.greenaqua.gr/

Για δες εδω επιφάνειας.

Να σου πει ο @George K .

Ειναι πολύ ωραία αυτά που έχει.

Το κερατοφυλλο σου ξανα λέω πιάνει χώρο.

Εγω σε μια σταλιά ενυδρείο και το κούρευω καθε 2 εβδομάδες και αφού πρώτα εχει πιασει τα 2/3 του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

Οχι βαλε επιφάνειας , ειναι ολα τα λεφτά , αφου θα περιοριστουμε απο κατω εκει θα ειναι το ζουμί , ξέχωρα ότι κάνουν πολύ καλο στο νερό στην άλγη και αυτα τα ψάρια τα θέλουν παρα πολύ.

https://www.greenaqua.gr/

Για δες εδω επιφάνειας.

Να σου πει ο @George K .

Ειναι πολύ ωραία αυτά που έχει.

Το κερατοφυλλο σου ξανα λέω πιάνει χώρο.

Εγω σε μια σταλιά ενυδρείο και το κούρευω καθε 2 εβδομάδες και αφού πρώτα εχει πιασει τα 2/3 του χώρου.

Τα ειδια περναω στο 60 λιτρο μου. Απο φυτα επιφανειας ξερω μονο το κερατοφυλλο,το καταλαβαινω οτι απο φυτα ειμαι ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχεις κερατοφυλλο .

Ε δε βαριέσαι!!!!

Χωσε το .

Ε τοτε είσαι έτοιμος.

Η ανουμπια σου λείπει εαν και εφόσον την θες .

Εγω σου ειπα θα πήγαινα σε ξεραηλα .

Ετσι να μοιαζει με γωνία ποταμού.

Εχει κατι το ωραίο το black water , ταιριάζει σε λιτό μικρο μα και μεγάλο ενυδρείο.

Το καθαρό άσπρο νερο θελει να εχεις το κατιτις σου μεσα , κανενα ωραίο φυτό κανενα γρασιδακι και παει λέγοντας.

Αλλα εσυ τι να βάλεις στο ενυδρείο μια σταλιά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από επιφάνειας μπορείς να βάλεις Pistia stratiotes, salvinia auriculata, limnobium laevigatum, φακή lemna minor (αν και πολλοί δεν την συμπαθούν) και πόθο όπως ο φίλος @george rapp και γω στα δικά μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

Αρα εχεις κερατοφυλλο .

Ε δε βαριέσαι!!!!

Χωσε το .

Ε τοτε είσαι έτοιμος.

Η ανουμπια σου λείπει εαν και εφόσον την θες .

Εγω σου ειπα θα πήγαινα σε ξεραηλα .

Ετσι να μοιαζει με γωνία ποταμού.

Εχει κατι το ωραίο το black water , ταιριάζει σε λιτό μικρο μα και μεγάλο ενυδρείο.

Το καθαρό άσπρο νερο θελει να εχεις το κατιτις σου μεσα , κανενα ωραίο φυτό κανενα γρασιδακι και παει λέγοντας.

Αλλα εσυ τι να βάλεις στο ενυδρείο μια σταλιά;

Ε,γουστα ειναι αυτα. Παντως εγω παντα προτιμουσα μικρα ενυδρεια για μονομαχους. Το μονο που μου λειπει ειναι η ριζα και ο μονομαχος οταν εχω νεα σας ενημερωνω επειδη θελω να δω ολες τις αποψεις θα σας ρωτησω αν γινεται να χωρεσει ενα ζευγαρι γκαμπυ στα 14 λιτρα χωρις το μονομαχο;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

Από επιφάνειας μπορείς να βάλεις Pistia stratiotes, salvinia auriculata, limnobium laevigatum, φακή lemna minor (αν και πολλοί δεν την συμπαθούν) και πόθο όπως ο φίλος @george rapp και γω στα δικά μας.

Μαλλον θα βαλω κερατοφυλλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Ε,γουστα ειναι αυτα. Παντως εγω παντα προτιμουσα μικρα ενυδρεια για μονομαχους. Το μονο που μου λειπει ειναι η ριζα και ο μονομαχος οταν εχω νεα σας ενημερωνω επειδη θελω να δω ολες τις αποψεις θα σας ρωτησω αν γινεται να χωρεσει ενα ζευγαρι γκαμπυ στα 14 λιτρα χωρις το μονομαχο;

 

Οχι δεν μπαίνει άλλο ψάρι σε αυτά τα λίτρα. Και ο μονομάχος είναι πολύ οριακά.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καταλυγω σε μονομαχο plakat υπαρχει καποιο καταστημα που να πουλαει αρσενικο μονομαχο plakat.

Link to comment
Share on other sites

Plakat θα βρεις το θέμα είναι να βρεις κάτι που να σου αρέσει γιατί οι εισαγωγές απ'όσο έχω δει είναι μετρημένες. 

Το θέμα με τα φυτά επιφανείας είναι ότι αν θες μπορείς και να τα αποφύγεις μιας και μια μετρίου μεγέθους ανουμπια η fern θα δώσει άνετα τη σκιά που θέλει το ψάρι. Από αλλα φυτά δεν ξέρω αν μπορεί να μπει και κάτι ακόμα πάντα με την προοπτική ότι θα κλείσει χώρους. Πάντως να ξέρεις πως τα 10 λίτρα η 2,5 γαλόνια είναι το άκρως μίνιμουμ για μονομάχο και δεν ξέρω καν αν αυτά τα λίτρα είναι καθαρά η μεικτά. Σίγουρα δεν θες να το σκεφτείς ξανά και να πας σε κάτι μεγαλύτερο?

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Plakat θα βρεις το θέμα είναι να βρεις κάτι που να σου αρέσει γιατί οι εισαγωγές απ'όσο έχω δει είναι μετρημένες. 

Το θέμα με τα φυτά επιφανείας είναι ότι αν θες μπορείς και να τα αποφύγεις μιας και μια μετρίου μεγέθους ανουμπια η fern θα δώσει άνετα τη σκιά που θέλει το ψάρι. Από αλλα φυτά δεν ξέρω αν μπορεί να μπει και κάτι ακόμα πάντα με την προοπτική ότι θα κλείσει χώρους. Πάντως να ξέρεις πως τα 10 λίτρα η 2,5 γαλόνια είναι το άκρως μίνιμουμ για μονομάχο και δεν ξέρω καν αν αυτά τα λίτρα είναι καθαρά η μεικτά. Σίγουρα δεν θες να το σκεφτείς ξανά και να πας σε κάτι μεγαλύτερο?

Οπως αποδηχτηκε ομως το ενυδρειο ειναι 14 λιτρα οποτε ειμαι υπερ του μονομαχου,να κανω μια δοκιμη και αν αποτυχει τοτε καταφευγω σε γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Να αποτύχει δεν θα αποτύχει δεδομένου ότι το φίλτρο είναι στρωμένο. Τελικά ποιο φίλτρο θα βάλεις? Προσοχή με την ροή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Να αποτύχει δεν θα αποτύχει δεδομένου ότι το φίλτρο είναι στρωμένο. Τελικά ποιο φίλτρο θα βάλεις? Προσοχή με την ροή.

Εχω ενα εσωτερικο  φιλτρο που μονο ενας μικρος σοληνας μπαινει μεσα στο νερο οποτε δεν πιανει πολυ χωρο

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2020 at 5:00 ΜΜ, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Επισης ποιo ειδος anubias,anubias barteri ή anubias nana?

Τελικα βγηκε η τελικη αποφαση θα βαλω ανουμπια ομως  οπως λεω στο παραπανω post ποιο ειδος ανουμπιας κανει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Τελικα βγηκε η τελικη αποφαση θα βαλω ανουμπια ομως  οπως λεω στο παραπανω post ποιο ειδος ανουμπιας κανει;

Anubias barteri nana καλυτερα. Υπαρχουν διάφορα πχ var. nana petite, var.nana gold κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ σε καμια βδομαδα θα μπει ο μονομαχος .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τελικα το project του μονομαχοενυδρειου αναβληθηκε καταλαβαινω τωρα αν θελεται να με σφαξεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...