Jump to content

Πρόβλημα.....


Recommended Posts

Guys έχω θέμα....Ενώ όλα στο ενυδρείο μου ήταν τέλεια τα βράχια μου πρασινισαν....Μπορει κανείς να φανεί χρήσιμος;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάποιο είδος άλγης.

Μια φωτογραφία για αρχή είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

 

On 15/2/2020 at 9:41 ΜΜ, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Guys έχω θέμα....Ενώ όλα στο ενυδρείο μου ήταν τέλεια τα βράχια μου πρασινισαν....Μπορει κανείς να φανεί χρήσιμος;;

Σε περίπτωση που δεν έχεις δει το άρθρο με τα διάφορα είδη άλγης ρίξε μια ματιά παρακάτω.

Νομίζω ότι το πρόβλημα σου μοιάζει με το post 12.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα. Ούτε φυτά έχεις ούτε τίποτα. Σκότωσε την άλγη κόβοντας την φωτοσύνθεση της... Μείωσε αργά-αργά μέρα με τη μέρα τον φωτισμό.. κάνε συχνές αλλαγές και πάει άλγη

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άλγη είναι ένδειξη ότι έχεις συστατικά ωφέλιμα για τη χλωρίδα του ενυδρείου οπότε η καλύτερη λύση είναι να βάλεις φυτά εύκολα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις όπως ανούμπια κερατόφυλλο Βαλισνερια κτλ οπότε αυτά τα φυτά θα τραβήξουν όλα τα θρεπτικά συστατικά και οι αλγες θα πεθάνουν... Από εκεί και πέρα διάβασε τα άρθρα ενημερώσου και θα πας μία χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ όπως είναι πάνω στις πέτρες. Μην σου πω ότι θα την άφηνα κιόλας.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ όπως είναι πάνω στις πέτρες. Μην σου πω ότι θα την άφηνα κιόλας.

 

Ακριβώς! Μπορεί να μην την θέλει το παιδί, αλλά δίνει πολύ ωραίο aging effect η άλγη όπως έχει κάτσει πάνω στις πέτρες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Insomniac έγραψε:

 

Ακριβώς! Μπορεί να μην την θέλει το παιδί, αλλά δίνει πολύ ωραίο aging effect η άλγη όπως έχει κάτσει πάνω στις πέτρες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και εγώ θα την άφηνα εννοείτε... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σηκώσεις λίγο πιο ψηλά τα Λεντ θα μειωθεί το φαινόμενο. Όπως και να έχει δείχνει πολύ φυσικο και όμορφο σε αυτό τον βαθμό. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ πραγματικά για τις συμβουλές σας...λέω να την αφήσω έτσι τότε απλώς δεν ήξερα ότι ήταν αγλη και ανησύχησα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ πραγματικά για τις συμβουλές σας...λέω να την αφήσω έτσι τότε απλώς δεν ήξερα ότι ήταν αγλη και ανησύχησα 

Δεν χρειάζεται ανησυχία γιατί είναι κάτι που εμφανίζεται στα περισσότερα ενυδρεία. Απλά πρέπει να την ελέγξεις γιατί ίσως απλώσει παραπάνω. Πόσες ώρες έχεις ανοιχτα τα φώτα?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έβαζα κάτι να την φάει, κανένα οτόκυκλο ίσως ή κανένα σαλιγκαράκι. 
Για green spot μου μοιάζει. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 7:26 ΠΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν χρειάζεται ανησυχία γιατί είναι κάτι που εμφανίζεται στα περισσότερα ενυδρεία. Απλά πρέπει να την ελέγξεις γιατί ίσως απλώσει παραπάνω. Πόσες ώρες έχεις ανοιχτα τα φώτα?

Το φως το έχω ανοιχτώ κοντά στις 10 ώρες την ημέρα μπορεί κ λ7γο παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος asplinnos έγραψε:

Ίσως να έβαζα κάτι να την φάει, κανένα οτόκυκλο ίσως ή κανένα σαλιγκαράκι. 
Για green spot μου μοιάζει. 

Χμμ...Δεν θέλω να μπλέξω με σαλιγκαρακια ακόμα φίλε μου νομίζω δεν είμαι έτοιμος 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Το φως το έχω ανοιχτώ κοντά στις 10 ώρες την ημέρα μπορεί κ λ7γο παραπάνω

Δέκα ώρες είναι υπερβολή και χωρίς κανένα φυτό.

Μείωσε την φωτοπερίοδο στις 7 με 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...