Jump to content

Θανατοι ψαριων


Recommended Posts

Γεια σας.Αντιμετωπιζω το εξης μεγαλο προβλημα.Εχω ενα ενυδρειο 180 lt της juwel το οποιο φιλοξενουσε 2 δισκους αρκετα καρντιναλ,ροδοστομους,κορυδορας και καποια πλεκος.Α επισης 3 hatchet.Οι συνθηκες του νερου ειναι οι ακολουθες. PH= 7 , NH3= 0,NO2= 0, NO3= 10-20 ,GH =7 ,KH =5.Το νερο ειναι κατα το 1/3 Α/Ο και το υπολοιπο του δικτυου με τα απαραιτητα βελτιωτικα.Το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο και υπαρχει διαχυση CO2 μεσω μιας DIY κατασκευης.Οι συνθηκες ηταν απολυτα σταθερες για πολλους μηνες και οι απωλειες ψαριων μηδενικες.Μεχρι τη τελευταια εβδομαδα. Σ αυτη τη δραματικη εβδομαδα εχασα ακαριαια τους 2 δισκους τα μισα καρντιναλ καποια κορυς τα hatchet και 2 ροδοστομους.Οι μετρησεις μου αμεταβλητες! ολα καλα συμφωνα με τα υγρα τεστ της sera. Εσπασα το κεφαλι μου να θυμηθω τι μπορει να εχει αλλαξει το τελευταιο καιρο και αυτο που θυμηθηκα ειναι οτι πριν 2 εβδομαδες προσθεσα 5 κιλα ενυδρειακου συσκευασμενου χαλικιου το οποιο ειχε καθαρισθει επιμελως.Σκεφτηκα οτι ισως το χαλικι να προκαλεσε μια αυξηση του PH ικανη να προκαλεσει τις απωλειες ομως το τεστ της sera δεν εδειξε πανω απο 7,5.Απευθυνομενος στο καταστημα που ψωνιζω και αναλυοντας το προβλημα μου ειπαν οτι κατα πασα πιθανοτητα οι θανατοι ωφειλονται σε καποιο βακτηριο το οποιο απαιτει αμεσα θεραπειαμε το FURAN της AQUARIUM PHARMACEYTICALS (καψουλες)Λιγη ωρα προτου αρχισω τη θεραπεια σκεφτηκα να μετρησω αλλη μια φορα το PH με το νεο τεστ που αγορασα της Tropic Marin.Με εκπληξη βλεπω οτι το PH ειναι 8,4.Αυτο εαν ισχυει δικαιολογει τους θανατους και μπορει να εχει προκληθει απο τη προσθηκη του χαλικιου.Βεβαια το παλιο τεστ της sera εξακολουθει να δειχνει 7,5.Ετσι αυτη τη στιγμη δε ξερω τι να κανω για να σωσω τα υπολοιπα ψαρια.Να αρχισω τη θεραπεια με το FURAN η να αφαιρεσω το χαλικι το οποιο πιθανοτατα ανεβαζει το PH μου σε μη επιτρεπτα υψη? Περιμενω καποια συμβουλη εχω πραγματικα κολλησει...Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θεωρούμε τα τεστ της SERA αξιόπιστα.

Η απότομη αλλαγή PH μπορεί να προκαλέση ζημιά στα ψάρια αλλά δεν ξέρουμε τι μεταβολή έγινε και αν έγινε - απο το χαλίκι.

Δεν θέλουμε μεταβολή περισσότερο από 0,2ΡΗ το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θεωρούμε τα τεστ της SERA αξιόπιστα.

Η απότομη αλλαγή PH μπορεί να προκαλέση ζημιά στα ψάρια αλλά δεν ξέρουμε τι μεταβολή έγινε και αν έγινε - απο το χαλίκι.

Δεν θέλουμε μεταβολή περισσότερο από 0,2ΡΗ το 24ωρο.

Αρα θεωρεις ποιο πιθανη αιτια θανατου τη μολυνση απο βακτηριο?

Link to comment
Share on other sites

Αρα θεωρεις ποιο πιθανη αιτια θανατου τη μολυνση απο βακτηριο?

Δεν απέκλεισα την περίπτωση να ανέβηκε το ΠΗ απο το χαλίκι.

Εκανες το τεστ του Ακουαφορτ-ξύδι;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να ανέβασε το χαλίκι τόσο πολύ το PH χωρίς να ανεβάσει τις σκληρότητες.

Είσαι σίγουρος ότι kh/gh παραμένουν ίδια?

Ίσως πρέπει να σιγουρευτείς 100% για τις μετρήσεις πριν προχωρήσεις σε συμπεράσματα (και σε φάρμακα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν απέκλεισα την περίπτωση να ανέβηκε το ΠΗ απο το χαλίκι.

Εκανες το τεστ του Ακουαφορτ-ξύδι;

Δυστυχως απο υπερβολικη σιγουρια δε το τεσταρισα το χαλικι.Οι μετρησεις GH,KH εξακολουθουν να ειναι 7 και 5 αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δεν έχω προσωπική άποψη για το πρόβλημά σου αλλά όσο αφορά το Ph σου λέω ότι στο ενυδρείο μου

ενυδρείο παρόμοιο με το δικό σου, το test που αναφέρεις δείχνει 8.2-8.4 ενώ το καλιμπραρισμενο

ηλεκτρονικό όργανο δείχνει 7,3-7,5 (όσο το δικό σου τεστ της SERA). Τα ψαράκια τα έχω 1,5 μήνα και τους δίσκους περίπου 2 εβδομάδες. Εάν το συγκεκριμένο τεστ έδειχνε τη σωστή ένδειξη δε νομίζω να είχαν ζήσει.

Το νερό μου είναι επίσης ανάμειξη βρύσης και Α/Ο. Στη θέση σου θα έπρεπε να σιγουρευτώ όσο είναι δυνατόν

πρωτού αρχίσω τα φάρμακα.

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δεν έχω προσωπική άποψη για το πρόβλημά σου αλλά όσο αφορά το Ph σου λέω ότι στο ενυδρείο μου

ενυδρείο παρόμοιο με το δικό σου, το test που αναφέρεις δείχνει 8.2-8.4 ενώ το καλιμπραρισμενο

ηλεκτρονικό όργανο δείχνει 7,3-7,5 (όσο το δικό σου τεστ της SERA). Τα ψαράκια τα έχω 1,5 μήνα και τους δίσκους περίπου 2 εβδομάδες. Εάν το συγκεκριμένο τεστ έδειχνε τη σωστή ένδειξη δε νομίζω να είχαν ζήσει.

Το νερό μου είναι επίσης ανάμειξη βρύσης και Α/Ο. Στη θέση σου θα έπρεπε να σιγουρευτώ όσο είναι δυνατόν

πρωτού αρχίσω τα φάρμακα.

Χρήστος

Καλημερα

τους δισκους τους ειχα 8 μηνες ενω τα υπολοιπα ψαρια πολυ περισσοτερο χωρις απωλειες οπως εγραψα νωριτερα.Η υποθεση της μολυνσης απο βακτηριο μου φαινεται η πιο πιθανη εκδοχη για τους ακαριαιους θανατους.Εκεινο που με μπερδευει ειναι οτι οι θανατοι συνεπεσαν με τη χρονικη στιγμη που προσθεσα το χαλικι.Μπορει να ειναι συμπτωση δε λεω αλλα... επισης ως τωρα πιστευα οτι εχω ph 7-7,5 αλλα με το νεο τεστ ανατρεπεται αυτη η πεποιθηση αφου βρισκω 8,4.Αν οντως ειναι τοσο κατι δε παει καλα γιατι το 1/3 του νερου του ενυδρειου που προερχεται απο Α/0 εχει ph 6,5 το νερο του δικτυου οχι περισσοτερο απο 8,κατι επομενως δε θα επρεπε να εχω φυσιολογικα λιγοτερο ph απο τη τιμη του δικτυου?

Link to comment
Share on other sites

Καποια αλλη συμβουλη, αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το χαλίκι, έκανες κάποια άλλη αλλαγή, έστω και μικρή;

Στη θέση σου θα έφερνα το ενυδρείο στην προηγούμενη σταθερή κατάσταση και θα έβλεπα αν εξακολουθεί το πρόβλημα ή όχι.

Πιθανές αιτίες:

1) Τα ψάρια είναι άρρωστα από κάποιο παθογόνο.

2) Τα ψάρια έχουν δηλητηριαστεί από κάποιο παράγοντα στη χημεία του νερού. Ίσως να φταίει κάτι στο νερό το οποίο δεν μπορεί να μετρηθεί με τα τεστ που έχεις.

Μην κάνεις θεραπεία με φάρμακο αν δεν είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αρρώστια!

Χάνεις ακόμα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το χαλίκι, έκανες κάποια άλλη αλλαγή, έστω και μικρή;

Στη θέση σου θα έφερνα το ενυδρείο στην προηγούμενη σταθερή κατάσταση και θα έβλεπα αν εξακολουθεί το πρόβλημα ή όχι.

Πιθανές αιτίες:

1) Τα ψάρια είναι άρρωστα από κάποιο παθογόνο.

2) Τα ψάρια έχουν δηλητηριαστεί από κάποιο παράγοντα στη χημεία του νερού. Ίσως να φταίει κάτι στο νερό το οποίο δεν μπορεί να μετρηθεί με τα τεστ που έχεις.

Μην κάνεις θεραπεία με φάρμακο αν δεν είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αρρώστια!

Χάνεις ακόμα ψάρια;

Καλως η κακως αρχισα θεραπεια θεωρωντας σα πιο πιθανο σεναριο την αναπτυξη καποιου βακτηριου μεσα στο ενυδρειο μου.Απο τοτε που αρχισα εχασα ακομη 3 καρντιναλ αλλα τις τελευταιες 2 μερες η κατασταση δειχνει σταθερη.Οχι καμια αλλη αλλαγη δεν εχει γινει.Το κακο ειναι οτι ισως δε μαθω ποτε τι ακριβως συνεβη και η εμπιστοσυνη εχει κλονιστει πλεον για να προσθεσω,μελλοντικα βεβαια, δισκους και αλλα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενό μιας αρρώστιας.

Αλλά είναι φανερό ότι έχεις και ένα ακόμη πρόβλημα που πρέπει να επιλύσεις άμεσα το Ph.

Πρέπει να σιγουρευτείς για της μετρήσεις ότι είναι σωστές. Η απότομη αύξηση του Ph μπορεί κάλλιστα να σκοτώσει τα ψάρια. Επίσης για να αυξηθεί το Ph πρέπει να αυξηθεί και η σκληρότητα εάν δεν συμβαίνει αυτό, (δηλαδή το Kh, Gh μένει σταθερό) τότε έχεις έλλειψη CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενό μιας αρρώστιας.

Αλλά είναι φανερό ότι έχεις και ένα ακόμη πρόβλημα που πρέπει να επιλύσεις άμεσα το Ph.

Πρέπει να σιγουρευτείς για της μετρήσεις ότι είναι σωστές. Η απότομη αύξηση του Ph μπορεί κάλλιστα να σκοτώσει τα ψάρια. Επίσης για να αυξηθεί το Ph πρέπει να αυξηθεί και η σκληρότητα εάν δεν συμβαίνει αυτό, (δηλαδή το Kh, Gh μένει σταθερό) τότε έχεις έλλειψη CO2.

Χρηστο συμφωνω με αυτα που γραφεις ομως οπως εγραψα και στο πρωτο pοst υπαρχουν σημαντικες αποκλισεις στις μετρησεις του Ph αναλογα με ποιας εταιριας τεστ χρησιμοποιεις.Της sera το τεστ δινει Ph μεταξυ 7-7,5 ενω της tropic marin 8,4.Για Kh, Gh εχω το τεστ της tetra το οποιο σταθερα δινει τιμες 5 και 7 αντιστοιχα.Απο την εμπειρια σου ποιο απο τα 2 τεστ πιστευεις οτι ειναι πιο αξιοπιστο? και κατι αλλο αν το Ph μου ειναι οντως 8,4 θα ζουσαν σ αυτο το περιβαλλον κορυδορας,ροδοστομοι,peckoltia,farlowella κτλ ειδη δηλαδη που αρεσκονται σε ουδετερο προς οξινο Ph ?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω Γρηγόρη πρέπει να λύση άμεσα το πρόβλημα αξιοπιστίας τον μετρήσεων που κάνει ώστε να ξέρει που βαδίζει και να πράξει αναλόγως. Τώρα πιο είναι πιο αξιόπιστο τεστ ας το πουν κάποιοι άλλη διότι εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό Phμετρο και από ζουμιά δεν γνωρίζω πια είναι αξιόπιστα γιατί απλά δεν τα χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω Γρηγόρη πρέπει να λύση άμεσα το πρόβλημα αξιοπιστίας τον μετρήσεων που κάνει ώστε να ξέρει που βαδίζει και να πράξει αναλόγως. Τώρα πιο είναι πιο αξιόπιστο τεστ ας το πουν κάποιοι άλλη διότι εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό Phμετρο και από ζουμιά δεν γνωρίζω πια είναι αξιόπιστα γιατί απλά δεν τα χρησιμοποιώ.

Οντως ειναι ενα προβλημα οι μετρησεις ,δε μπορει να υπαρχουν τετοιες διαφορες και να μη ξερεις τι σου γινεται! προσπαθουμε με γνωμονα παντα την ασφαλεια των ψαριων να διατηρησουμε το χομπυ μας σε ενα λογικο κοστος αλλα αν αναγκαζομαστε να αγοραζουμε ηλεκτρονικα οργανα για ολα τοτε δε μπορει να γινει αυτο.Ακομη και το Phμετρο αν δε το πιστοποιεις με καποιο προτυπο δε μπορεις να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ασφαλή μέθοδο 100% αλλά το Phμετρο μπορείς να το καλιμπραρεις και να το τεστάρεις . Και στην πάροδο του χρόνου συμφέρει μιας και έπεσαν η τιμές αρκετά ένα Phμετρο μπορείς να το πάρεις μεταξύ 30-50 ευρώ, κατά καιρούς πρέπει να αγοράζεις το υγρό για το καλιμπραρισμα είναι μικρό το κόστος, άσε που μπορείς να κάνεις και μόνος σου τέτοιο υγρό υπάρχουν πολλές συνταγές.

Τελικά τη Ph έχεις αυτήν την στιγμή που κατέληξες ?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψαρια τα εχασες μετα απο αλαγη νερου.Δεν φταιει το PH αλλα το Χλωριο που ριχνουν για το νερο που πινουμε.Γι αυτο λεμε πως πρεπει να προετιμαζουμε τ νερο 2 μερες πριν την αλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο τα ιδια.7,5 με sera 8,4 με tropic marin.Οι απωλειες εχουν προς το παρον σταματησει αν και η συμπεριφορα των ψαριων δεν εμπνεει εμπιστοσυνη.Η θεραπεια συνεχιζεται και θα ολοκληρωθει σε 11 ημερες απο την εναρξη της.Περιλαμβανει 4 καψουλες μερα παρα μερα και αλλαγη νερου το 1/3 ανα πεντε μερες.Την ενδεκατη μερα και τελευταια προσθηκη ανθρακα στο φιλτρο.Το πεχαμετρο σου ποιας εταιριας ειναι και πως το καλιμπραρεις? μαλλον που?

Φιλε Στρατο το νερο της αλλαγης προερχεται κατα 75 τοις εκατο απο αντιστροφη οσμωση και το υπολοιπο ειναι προτοιμασμενο σε μπιτονι με αντιστοιχη ποσοτητα αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Λένε πως οι μαζικοί θάνατοι ψαριών είναι ή απο βακτηριδιακή μόλυνση ή απο δηλητηρίαση απο αμμωνία που το υψηλό ph σου το δείχνει Αν κάνεις πολλές αλλαγές νερού σε μια εβδομάδα ή ι ίσως αν χρησιμοποιήσεις το toxivec που είναι για περιπτώσεις εκτάκτου ανάγκης μήπως σώσεις τα υπόλοιπα ψάρια και διορθωθεί έστω και με χημικό μέσο το νερό. Δεν ξέρω αν συμφωνούν κι άλλοι πάντως εγώ μια φορά το έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Λένε πως οι μαζικοί θάνατοι ψαριών είναι ή απο βακτηριδιακή μόλυνση ή απο δηλητηρίαση απο αμμωνία που το υψηλό ph σου το δείχνει...

Ποιος το λέει αυτό? Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που έχουμε μαζικούς θανάτους ψαριών, πχ: δηλητηρίαση από υπερβολικό co2, ή από ισχυρές χημικές ουσίες που πέρασαν στο νερό, ή από ισχυρούς ιούς που μπορεί να προσβάλουν μαζικά ένα ενυδρείο κλπ.

Επίσης, το υψηλό ή όχι ρΗ σε καμία περίπτωση δεν δείχνει την αύξηση ή όχι της αμμωνίας αλλά μόνο τη πιθανή μεταβολή των σχετικών με αυτό παραμέτρων.

Οσο για το Toxivec καλό είναι να χρησιμοποιείται μόνο σε πολύ μεγάλη ανάγκη (και με φειδώ) και επίσης καλό είναι να μην το πολυεμπιστευόσαστε σε όλα αυτά που λέει ότι κάνει. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και δεν είμαι καθόλου σίγουρος τελικά για την ουσιαστική αποτελεσματικότητά του σε σχέση με το πως και γιατί προτείνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ετσι απλα πληροφοριακα και για να μαθαινουμε οσο μπορουμε απο εστω τετοιες δυσαρεστες καταστασεις,επαναλαμβανω οτι ολες μου οι μετρησεις ειναι ιδανικες με μια αμφιβολια οσον αφορα το ph εξαιτιας των διαφορετικων τιμων που δινουν τα τεστ.Η θεραπεια συνεχιζεται ομως δυστυχως καποια καρντιναλ δεν αντεξαν και οι απωλειες σε αυτο το ειδος συνεχιζονται.Εν κατακλειδη τα ψαρια που αποδειχθηκαν περισσοτερο ευαλωτα στο προβλημα ειναι τα καρντιναλ,οι δισκοι,τα χατσετ και 3 μονο κορυ απο τα συνολικα 10 που ειχα.Καμια απωλεια σε 2 πλεκο που εχω,στη farlowella σε 2 γαριδες και 2 απωλειες ροδοστομων απο συνολικα 7.Ισως να πρεπει να στειλω δειγμα νερου για αναλυση σε καποιο χημειο.

Link to comment
Share on other sites

Την σου πω Γρηγόρη ότι μπορούσαμε από εδώ να σου πούμε το είπαμε για το Ph τώρα εάν ήμασταν κοντά θα σου πρότεινα να το μετρούσα αλλά βλέπεις μένω Καβάλα. Να σου πω στείλε νερό με κουριερ γίνετε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Την σου πω Γρηγόρη ότι μπορούσαμε από εδώ να σου πούμε το είπαμε για το Ph τώρα εάν ήμασταν κοντά θα σου πρότεινα να το μετρούσα αλλά βλέπεις μένω Καβάλα. Να σου πω στείλε νερό με κουριερ γίνετε αυτό;

Εκτιμω πολυ ολες τις απαντησεις και το χρονο που δαπανηθηκε τωρα δε μενει παρα να δω πως θα εξελιχθει το πραγμα,ελπιζω να σωσω οσα περισσοτερα ψαρια μπορω .Ευχαριστω για τη προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ψοφούν ξαφνικά ή μήπως τα βλέπεις να χειροτερεύουν πριν γίνει το κακό;

Έκανες κάποια αλλαγή νερού;

Προτείνω να κάνεις αλλαγή 40% άμεσα.

Έχεις δεύτερο ενυδρείο το οποίο λειτουργεί καιρό χωρίς προβλήματα; Αν ναι, βγάλε από εκεί μια ποσότητα νερού και ρίχτο στο άλλο σου με το πρόβλημα.

Βεβαιώσου πρώτα ότι οι μετρήσεις των 2 νερών δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ψοφούν ξαφνικά ή μήπως τα βλέπεις να χειροτερεύουν πριν γίνει το κακό;

Έκανες κάποια αλλαγή νερού;

Προτείνω να κάνεις αλλαγή 40% άμεσα.

Έχεις δεύτερο ενυδρείο το οποίο λειτουργεί καιρό χωρίς προβλήματα; Αν ναι, βγάλε από εκεί μια ποσότητα νερού και ρίχτο στο άλλο σου με το πρόβλημα.

Βεβαιώσου πρώτα ότι οι μετρήσεις των 2 νερών δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις.

Φιλε Netspy δυστυχως δε βγαινουν ασφαλη συμπερασματα γιατι οι δισκοι πεθαναν σχεδον ακαριαια,κακοκεφοι το πρωι και μεχρι το βραδυ το μοιραιο,τα δε καρντιναλ οι καποια απο αυτα εδειχναν σημαδια αδιαθεσιας απο τη προηγουμενη μερα.Δε συσχετιζω αμεσα τους θανατους με τις αλλαγες του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...