Jump to content

Ο μονομοχας μου στο πάτο της γυαλας


Nefeli 1414

Recommended Posts

 Πήρα για πρώτη φορά  χθες ένα ψαρι μονομαχο και με τον που τον πήρα βυθίστηκε στον πατο της γυαλας και έμεινε εκεί μέχρι και σήμερα.  .... άρχισα να ανησυχώ και έψαξα Στο Google Τι έχει και μετά από λίγη ώρα είδα ότι είχε λυθαργια και κατάλαβα ότι ο υπάλληλος από το pet shop μου είχε πει να βάλω περισσότερος σταγόνες αντιχλωριουχο από όσο έπρεπε αμέσως αμέσως του άλλαξα νερό αλλά και πάλι τωρα στον βυθό τον βλέπω.... Τι να κανω έχω πανικοβληθεί.....

Link to comment
Share on other sites

Στην γυάλα έχεις κάποιο φίλτρο, κάποιο θερμοστάτη? Προσαρμογή του έκανες? 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δν μου έδωσαν φίλτρο ούτε θερμοστατη προσαρμογή του έκανα....Τώρα βρίσκεται λίγο πιο πάνω από το βυθό αλλά πάλι ακίνητο κουνάει τα μπροστινά του πτερύγια Μόνο....

Link to comment
Share on other sites

Γυάλα είναι; Θα σε ψοφήσει... Τα Ψαρια δεν ζούνε στην γυάλα... Πήγαινε τον πίσω μέχρι να αγοράσεις ένα ενυδρειακι απο 50 λύτρα και πάνω με τα όλα του, διάβασε από εδώ μέσα πως θα το στρώσεις κτλ και ξεκινά... Αλλιώς καλή μου πάει το ψαρακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για έναν μονομάχο και μικρότερο ενυδρείο είναι εντάξει. 25-35 λίτρα πχ. Αλλά οπωσδήποτε θερμαντήρας και φίλτρο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην ειδε αυτα τα μηνύματα και να την εκανε με ελαφρά!

κρίμα γιατι ο μονομάχος φαίνεται μια χαρα, πανέμορφος!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κούκλος όντως! Μην τον εγκαταλείψεις, μπορείς να βρεις οικονομικό ενυδρείο στο petsupermarket (hailea) αλλά και στο pet4u (αυτά που είναι σκέτο το ενυδρείο χωρίς φίλτρο κλπ, το 28λτ). Το hailea τα έχει όλα αλλά και το άλλο με πολύ λίγα χρήματα γίνεται σούπερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω περισσότερες πληροφορίες για το μαγαζί που πήγες και αναίμακτα σου έδωσαν ένα μονομάχο χωρίς να σε ρωτήσουν 2-3 βασικά πράγματα αλλά πλέον δεν με εκπλήσσει τίποτα. Δεν θα σου πω να μην ψωνίζεις από εκεί αλλά τουλάχιστον μην ακούς αυτά που σου λένε. Σε πρώτη φάση θα χρειαστείς τα παρακάτω: 

  • Ενυδρείο 20 λίτρων. Και εγώ θα πρότεινα το hailea. Περιέχει φίλτρο και λάμπα.
  • Θερμοστάτης 50w + θερμόμετρο. To φίλτρο έχει ξεχωριστή θέση για τον θερμοστάτη.
  • Ένα σκεύασμα βακτηρίων. 
  • Ένα σακουλάκι από sera siporax mini και ενυδρειακό βαμβάκι (sera,fluval ότι θέλεις). Το φίλτρο μέσα έχει μια κασετίνα με άνθρακα  αλλά δεν είμαι σίγουρος αν περιέχει βιολογικό υλικό. Βγάζεις τον άνθρακα και βάζεις το σιποραξ μέσα στο διχτάκι όπως είναι. Το βαμβάκι από πάνω για να το αλλάζεις πιο εύκολα.
  • Μαύρο απλό χαλικάκι μικρής κοκκομετρίας 1-3mm. Με 3 κιλά θα είσαι οκ. Βάλτο σε έναν κουβά και ξέπλυνε το καλά πριν το βάλεις μέσα.
  • Προαιρετικά μπορείς να πάρεις υγρά τεστ για αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά. Θα τα χρειαστείς ούτως ή άλλως απλά δεν χρειάζονται άμεσα. Αν σε παίρνει πάρε μόνο για αμμωνία σε πρώτη φάση.
  • Ακόμα πιο προαιρετικά μπορείς να ασχοληθείς και με την διακόσμηση. Ένα ξύλο mopani μεσαίου μεγέθους πχ μαζί με 1 ανούμπια. Το ξύλο ξέπλυμα σε καυτό νερό και το φυτό το δένεις πάνω στο ξύλο με μια κλωστή (αν το φυτέψεις θα σαπίσει). 

Αυτά σε πρώτη φάση. Το καινούργιο νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο πρέπει να είναι αποχλωριοποιημένο γι αυτό και χρειάζεται ξεχωριστός κουβάς προετοιμασίας όπου μια μέρα πριν θα βάζεις νερό από την βρύση σου μαζί με αντιχλώριο (σε δοσολογία ανάλογα με τα λίτρα του κουβά και όχι του ενυδρείου). Κανονικά χρειάζεται και δεύτερος θερμοστάτης για να ισορροπεί η θερμοκρασία του κουβά με του ενυδρείου αλλά ας μην σε φορτώσουμε με το καλημέρα.

 

Στα παραπάνω να προσθέσω την δυνατότητα μπόλι δηλαδή έτοιμα βακτήρια από ήδη στρωμένο φίλτρο. Αν σε ενδιαφέρει μπορούμε να το δούμε.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για βοήθεια εκ του πρακτεου ειμαι και εγω να σου δώσω.

Εαν εισαι β Πειραιώς και Αιγάλεω Χαϊδάρι και τα συναφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2020 at 10:04 AM, panagiotis_dms said:

Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω περισσότερες πληροφορίες για το μαγαζί που πήγες και αναίμακτα σου έδωσαν ένα μονομάχο χωρίς να σε ρωτήσουν 2-3 βασικά πράγματα αλλά πλέον δεν με εκπλήσσει τίποτα. Δεν θα σου πω να μην ψωνίζεις από εκεί αλλά τουλάχιστον μην ακούς αυτά που σου λένε. Σε πρώτη φάση θα χρειαστείς τα παρακάτω: 

  • Ενυδρείο 20 λίτρων. Και εγώ θα πρότεινα το hailea. Περιέχει φίλτρο και λάμπα.
  • Θερμοστάτης 50w + θερμόμετρο. To φίλτρο έχει ξεχωριστή θέση για τον θερμοστάτη.
  • Ένα σκεύασμα βακτηρίων. 
  • Ένα σακουλάκι από sera siporax mini και ενυδρειακό βαμβάκι (sera,fluval ότι θέλεις). Το φίλτρο μέσα έχει μια κασετίνα με άνθρακα  αλλά δεν είμαι σίγουρος αν περιέχει βιολογικό υλικό. Βγάζεις τον άνθρακα και βάζεις το σιποραξ μέσα στο διχτάκι όπως είναι. Το βαμβάκι από πάνω για να το αλλάζεις πιο εύκολα.
  • Μαύρο απλό χαλικάκι μικρής κοκκομετρίας 1-3mm. Με 3 κιλά θα είσαι οκ. Βάλτο σε έναν κουβά και ξέπλυνε το καλά πριν το βάλεις μέσα.
  • Προαιρετικά μπορείς να πάρεις υγρά τεστ για αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά. Θα τα χρειαστείς ούτως ή άλλως απλά δεν χρειάζονται άμεσα. Αν σε παίρνει πάρε μόνο για αμμωνία σε πρώτη φάση.
  • Ακόμα πιο προαιρετικά μπορείς να ασχοληθείς και με την διακόσμηση. Ένα ξύλο mopani μεσαίου μεγέθους πχ μαζί με 1 ανούμπια. Το ξύλο ξέπλυμα σε καυτό νερό και το φυτό το δένεις πάνω στο ξύλο με μια κλωστή (αν το φυτέψεις θα σαπίσει). 

Αυτά σε πρώτη φάση. Το καινούργιο νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο πρέπει να είναι αποχλωριοποιημένο γι αυτό και χρειάζεται ξεχωριστός κουβάς προετοιμασίας όπου μια μέρα πριν θα βάζεις νερό από την βρύση σου μαζί με αντιχλώριο (σε δοσολογία ανάλογα με τα λίτρα του κουβά και όχι του ενυδρείου). Κανονικά χρειάζεται και δεύτερος θερμοστάτης για να ισορροπεί η θερμοκρασία του κουβά με του ενυδρείου αλλά ας μην σε φορτώσουμε με το καλημέρα.

 

Στα παραπάνω να προσθέσω την δυνατότητα μπόλι δηλαδή έτοιμα βακτήρια από ήδη στρωμένο φίλτρο. Αν σε ενδιαφέρει μπορούμε να το δούμε.

Καλησπέρα Ευχαριστώ πάρα πολύ δυστυχώς δν μπορουσα να δω το μήνυμα σου με αποτέλεσμα να πάρω άλλο ενυδρείο μου έδωσαν τα παρακάτω 

20200219_174428.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι aquatlantis έχω θερμόμετρο ο θερμοσταστης είναι pro jbl s 25 και το φίλτρο είναι tech aquatlantis  ,χαλίκια έχω έτσι και αλλιώς ....Επίσης χρειάζεται να βάλω φυτά....? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή :)

Το σημαντικότερο τώρα είναι η βιολογία του ενυδρείου. Στο φίλτρο σου πρέπει να υπάρχει βιολογικό υλικό (σιποραξ, μακαρόνι, ελαφρόπετρα κλπ) εκτός από σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι, αν έχει άνθρακα βγάλτον για να κερδίσεις χώρο αλλά μην τον πετάξεις μπορεί να σου χρειαστεί στο μέλλον.

Όσο είναι μέσα το ψαράκι σου ρίχνε βακτήρια (το κίτρινο μπουκαλάκι που πήρες) και τάιζε πολύ λίγο μέρα παρά μέρα. Καλό θα ήταν να πάρεις και τεστ για να μετράς τις τιμές του νερού (προτείνω τα υγρά, ακριβά αλλά αξιόπιστα). Αν θέλεις ζήτα μπόλι από κάποιον φίλο εδώ για να επιταχύνεις την διαδικασία (να σου δώσει δηλαδή λίγο βιολογικό υλικό από το ενυδρείο του που υπάρχουν ήδη βακτήρια). Το μπλε σκεύασμα που έχεις είναι λογικά αντιχλώριο, αυτό το ρίχνεις κάθε φορά στο νερό που πρόκειται να προσθέσεις στο ενυδρείο. Τα φυτά δεν είναι απαραίτητα, αλλά μπορείς να βάλεις αν θέλεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)Μπράβο σου!!

Μια χαρά είναι το ενυδρείο, ακολούθησε τις οδηγίες του @Vou και για ότι σε μπερδεύει/δυσκολεύει ρώτα. 

Τα φυτά είναι χρήσιμα αλλά μπορείς να τα δεις σε 2ο χρόνο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, gixxer said:

:)Μπράβο σου!!

Μια χαρά είναι το ενυδρείο, ακολούθησε τις οδηγίες του @Vou και για ότι σε μπερδεύει/δυσκολεύει ρώτα. 

Τα φυτά είναι χρήσιμα αλλά μπορείς να τα δεις σε 2ο χρόνο. 

Λοιπον άνοιξα το φίλτρο μου και είδα ένα σφουγγάρι και δύο πακετάκι γεμάτα σιποραξ και άνθρακα αλλά δν είμαι σίγουρη γτ δν μπορώ να τα διαχωρισω....? το ψαράκι πότε μπορώ να το βάλω μέσα στο ενυδρείο  γιατί διάβασα ότι πρεπει να περιμένω έξι εβδομάδες και δν ήθελα το διακινδυνευσω...Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και συγγνώμη για την ενόχληση....btw ο deep (ο μονομαχος ) είναι μια χαρα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nefeli 1414 έγραψε:

Λοιπον άνοιξα το φίλτρο μου και είδα ένα σφουγγάρι και δύο πακετάκι γεμάτα σιποραξ και άνθρακα αλλά δν είμαι σίγουρη γτ δν μπορώ να τα διαχωρισω....? το ψαράκι πότε μπορώ να το βάλω μέσα στο ενυδρείο  γιατί διάβασα ότι πρεπει να περιμένω έξι εβδομάδες και δν ήθελα το διακινδυνευσω...Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και συγγνώμη για την ενόχληση....btw ο deep (ο μονομαχος ) είναι μια χαρα ...

Ο άνθρακας είναι μαύρος ή έστω σκουρόχρωμος, το σιποράξ ή ό,τι άλλο έχει για βιολογικό υλικό είναι ανοιχτόχρωμο (λευκό/γκρι). Το ψαράκι σου που είναι; Το έχεις στη γυάλα και "στρώνεις" το ενυδρείο με τροφή; Οι έξι βδομάδες είναι κάτι σχετικό, οι μετρήσεις θα δείξουν πότε είναι έτοιμο (όταν αμμωνία και νιτρώδη είναι 0 και τα νιτρικά πολλά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vou said:

Ο άνθρακας είναι μαύρος ή έστω σκουρόχρωμος, το σιποράξ ή ό,τι άλλο έχει για βιολογικό υλικό είναι ανοιχτόχρωμο (λευκό/γκρι). Το ψαράκι σου που είναι; Το έχεις στη γυάλα και "στρώνεις" το ενυδρείο με τροφή; Οι έξι βδομάδες είναι κάτι σχετικό, οι μετρήσεις θα δείξουν πότε είναι έτοιμο (όταν αμμωνία και νιτρώδη είναι 0 και τα νιτρικά πολλά)

Ναι δν τον έχω βάλει στο ενυδρείο γιατί φοβάμαι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nefeli 1414 έγραψε:

Ναι δν τον έχω βάλει στο ενυδρείο γιατί φοβάμαι..

Αμμωνία υπάρχει και στα 2 οπότε τα ίδια είναι, στο ενυδρείο με το ψάρι, στο ενυδρείο θα ήταν καλύτερα γιατί 1ον θα στρώσει πιο γρήγορα (θα έχει επιπτώσεις στο ψαράκι, αλλά τις ίδιες που έχει και στην γυάλα), 2ον στον ενυδρείο έχει την θερμοκρασία που χρειάζεται ο μονομάχος, στην γυάλα με θερμοκρασία δωματίου αυτή την εποχή μόνο χειρότερα γίνονται τα πράγματα. Βέβαια εσύ το βλέπεις το ψάρι και θα κρίνεις αν "αντέχει" την μεταφορά, προσωπικά θα προσπαθούσα να τον μεταφέρω αφού πρώτα έβαζα τον θερμοστάτη στην γυάλα για να έχει ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο. Σίγουρα δεν θα τον άφηνα ένα μήνα στη γυάλα χωρίς βιολογία και με τόσο χαμηλή θερμοκρασία. 

Η καλύτερη λύση πάντως είναι να τον δανείσεις κάπου μέχρι να είναι οκ το ενυδρείο του ή να βρεις μπόλι για να επιταχύνεις την διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To aquastar είναι 54 λίτρα? Αν είναι αυτό μιλάμε για μεγάλη αναβάθμιση και ο μονομάχος θα είναι άρχοντας εκεί.

Θα συμφωνήσω με το μπόλι. Το ψάρι είναι ταλαιπωρημένο και αμφιβάλλω αν θα αντέξει και τις επιπτώσεις από τον κύκλο του αζώτου. Μέσα στο φίλτρο αφήνεις το σφουγγάρι και το σιποραξ. τον άνθρακα τον βάζεις στην άκρη αλλά δεν τον πετάς. 

Για μένα διακόσμησε το ενυδρείο και βάλτον μέσα με καλή προσαρμογή (όχι πλαστικά σε θάλασσες,ακτές και...ενυδρεία). Η αμμωνία συσσωρεύεται πιο εύκολα στα 2 λίτρα (αν είναι τόσα η γυάλα) από ότι στα 54 αν λάβουμε υπ'όψιν τροφή + ψάρι. Επίσης θα χρειαστείς υγρά τεστ για  μετρήσεις. Καλή αρχή!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2020 at 11:39 PM, Vou said:

Αμμωνία υπάρχει και στα 2 οπότε τα ίδια είναι, στο ενυδρείο με το ψάρι, στο ενυδρείο θα ήταν καλύτερα γιατί 1ον θα στρώσει πιο γρήγορα (θα έχει επιπτώσεις στο ψαράκι, αλλά τις ίδιες που έχει και στην γυάλα), 2ον στον ενυδρείο έχει την θερμοκρασία που χρειάζεται ο μονομάχος, στην γυάλα με θερμοκρασία δωματίου αυτή την εποχή μόνο χειρότερα γίνονται τα πράγματα. Βέβαια εσύ το βλέπεις το ψάρι και θα κρίνεις αν "αντέχει" την μεταφορά, προσωπικά θα προσπαθούσα να τον μεταφέρω αφού πρώτα έβαζα τον θερμοστάτη στην γυάλα για να έχει ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο. Σίγουρα δεν θα τον άφηνα ένα μήνα στη γυάλα χωρίς βιολογία και με τόσο χαμηλή θερμοκρασία. 

Η καλύτερη λύση πάντως είναι να τον δανείσεις κάπου μέχρι να είναι οκ το ενυδρείο του ή να βρεις μπόλι για να επιταχύνεις την διαδικασία.

Λοιπον πήρα τα τεστ το ενυδρείο το εχω έχω φτιάξει αλλά δν το έχω στρώσει με μπολι ένας φίλος μου έχει και εκείνος ενυδρείο και τον ρώτησα εάν μπορεί να μου δώσει και μου είπε πως δν  ξέρει πως .... πως μπορεί να μου το δώσει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω απο φιλου πηρα αμμο (τετοια ειχε) και απλωσα λιγη απο κατω και απο πανω το χαλικι μου και το βιολογικο υλικο του και το εβαλα σε τουλι μεσα στο δικο μου γιατι δεν ειχα φιλτρο τοτε (ναι ξεκινησα και εγω στραβα) .

μετα απο καιρο του το ξανα εδωσα να το βαλει πισω με το υπολοιπο που ειχε.

εσυ ενα παρεις βιλογικο υλικο δωσε του το και παρε το δικο του .

επισης ειχα παρει και 5 λιτρα νερο απο το ενυδρειο του σε μπουκαλια και εβαλα μαζι με το καινουργιο πρωτο νερο .

δε ξερω βεβαια εαν εκανα κατι με το νερο!

ακομα και σφουγκαρι του μπορεις να παρεις και να βαλεις στο δικο σου φιλτρο , αλλα απο οσα διαβαζω το βιλογικο υλικο (σιποραξ) ειναι το ολο ζουμι .

ας πουνε οι εμπειροι , εγω αυτα τα εκανα απο παλια ακουσματα χρονων .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nefeli 1414 έγραψε:

Λοιπον πήρα τα τεστ το ενυδρείο το εχω έχω φτιάξει αλλά δν το έχω στρώσει με μπολι ένας φίλος μου έχει και εκείνος ενυδρείο και τον ρώτησα εάν μπορεί να μου δώσει και μου είπε πως δν  ξέρει πως .... πως μπορεί να μου το δώσει?

Θα πάρεις από το φίλτρο του λίγο σιποράξ, μακαρόνι ή οτιδήποτε έχει, θα το βάλεις στο δικό σου και μετά αν έχεις χώρο θα συμπληρώσεις και από το καινούργιο για να γεμίσει. Τον μονομάχο τον μετέφερες;

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Vou said:

Θα πάρεις από το φίλτρο του λίγο σιποράξ, μακαρόνι ή οτιδήποτε έχει, θα το βάλεις στο δικό σου και μετά αν έχεις χώρο θα συμπληρώσεις και από το καινούργιο για να γεμίσει. Τον μονομάχο τον μετέφερες;

Σήμερα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...