Jump to content

Κυκλοφορητες.


Recommended Posts

Παιδιά μόλις παρέλαβα ένα ενυδρείο (1χ55 ύψος χ60 βάθος)που προορίζεται για θαλασσινό ,με στόχο λίγα ψάρια κ μερικά Μ......κα Κοραλία.Εχω στην κατοχή μου μια tunze 6055 κ multicotroller 7095 .η ερώτηση είναι,πόσα λίτρα κυκλοφορίας νερού θέλω ακόμα για να δω ποια θα πάρω????ξέροντας βέβαια ότι μεγαλο ρόλο παίζει σ αυτό ,το στήσιμο του βράχου.μια δεύτερη ερώτηση είναι ότι έχω 20 κιλά βράχου ,ο οποίος στρώνει εδώ κ λίγες μέρες σ ένα μικρό ενυδρείο ,μπολιασμενος με λίγο ζωντανό κ βακτήρια για βοήθεια κ με τροφουλα.ο βράχος ήταν δύο χρόνια νεκρός.τα 20 κιλά μου φτάνουν???? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πιστεύω ότι ο βράχος σου φτάνει να φτιάξεις ένα όμορφο σκέιπ στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

 

Όσον αφορά την κυκλοφορία, θα χρειαστείς και άλλη κυκλοφορία σίγουρα. Για τα λίτρα σου είναι λίγη η συγκεκριμένη. Θα σ πρότεινα μία rw15 για να είσαι κομπλέ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Αρχικά πιστεύω ότι ο βράχος σου φτάνει να φτιάξεις ένα όμορφο σκέιπ στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

 

Όσον αφορά την κυκλοφορία, θα χρειαστείς και άλλη κυκλοφορία σίγουρα. Για τα λίτρα σου είναι λίγη η συγκεκριμένη. Θα σ πρότεινα μία rw15 για να είσαι κομπλέ!!!

Ότι χρειάζεται κ άλλη σίγουρα,γι'αυτό ρωτάω πόσα λίτρα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε περίπου 10.000 με 15.000lt στο σύνολό τους. Προσωπικά μου φαίνεται λίγος ο βράχος, μιλάμε για 330lt ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι 330 λτ ,εξωτερικές διαστάσεις έδωσα,αλλά άσχετα με αυτό ,η ποσότητα του βράχου δεν έχει να κάνει κ με το βιοφορτιο???

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς έχει να κάνει και με την ιχθυοφόρτιση (βέβαια δεν μπορεί να μετρηθεί). Πάντως οι διαστάσεις που έδωσες τόσα λίτρα βγάζουν - με το γυαλί αφού μέτρησες εξωτερικές διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ερώτηση ,τον βράχο τον τοποθετούμε πάνω στο γυαλί απευθείας????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, 

Ο βράχος σου είναι μια χαρά. 

Η κυκλοφορία για 300 λίτρα πρέπει να είναι συνολικά γύρω στα 20000λιτρα σε δύο κυκλοφοριτες. 

Αν βάλεις βράχο χωρίς αραγωνιτη θα πρέπει να είναι πολύ καλά σταθεροποιημενος . Αλλιώς....:death:!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 2 κλοουνακια κ 2 γαρίδες κ ελάχιστη τροφή ,μετράω νιτρικά 80!!!!!το νερό που προετοιμάζω έχει 0.Αλλαζω 50 λίτρα στα 300 κάθε εβδομάδα ,υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στον βράχο ,η οποία η ιστορία του είναι ότι τον πήρα νεκρό πριν δύο χρόνια από ένα χομπίστα και έκτοτε τον είχα στην βεράντα .μπήκε στο ενυδρείο με 2 κιλά ζωντανό για το στρώσιμο του ενυδρείου όπως κ έγινε.Φιλε fishbone αγοράστηκε άλλος ένα κυκλοφορητης κ πλέον ήμαστε στα 14000λτω.

PhotoPictureResizer_200309_215845077_copy_2000x1500.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στήσιμο!

Φαίνεται αρκετά σταθερό!

Πότε έβαλες νερό στο ενυδρείο?

Έχει κάνει το κύκλο?

Αν έχουν μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη.... Ναι μπορεί να έχεις 80 νιτρικά. 

Ο βράχος μπορεί να ξερνάει και νιτρικά και φωσφορικα. 

Το στρώσιμο βράχου δεν είναι τόσο απλό. Και μην ξεχνάς ότι δεν ξέρεις τι γινόταν όταν ήταν στο προηγούμενο ενυδρείο!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πολύ ωραίο στήσιμο!

Φαίνεται αρκετά σταθερό!

Πότε έβαλες νερό στο ενυδρείο?

Έχει κάνει το κύκλο?

Αν έχουν μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη.... Ναι μπορεί να έχεις 80 νιτρικά. 

Ο βράχος μπορεί να ξερνάει και νιτρικά και φωσφορικα. 

Το στρώσιμο βράχου δεν είναι τόσο απλό. Και μην ξεχνάς ότι δεν ξέρεις τι γινόταν όταν ήταν στο προηγούμενο ενυδρείο!!!!

Ναι έχει κάνει τον κύκλο κ μετά έβαλα ζωντανά .εννοείται ότι η προέλευση του βράχου είναι άγνωστη ,θα δούμε.οταν μπει το φωτιστικό ,θα περιμένω να σταθεροποιηθουν χαμηλά τα νιτρικά πρώτα ,μήπως βάλω κάνα lps.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...