Jump to content

Γνώμη για diy διαχιτηρα


SakisBa

Recommended Posts

Παιδιά έκανα την συνταγή με 500γρ ζάχαρη και δύο κουταλιές του γλυκού μαγιά... Θέλω γνώμη για στον διαχιτηρα..

Και κάτι ακόμα. Μήπως είναι πολύ 2 κουταλιές μαγιά;

IMG_20200217_134347.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SakisBa έγραψε:

Παιδιά έκανα την συνταγή με 500γρ ζάχαρη και δύο κουταλιές του γλυκού μαγιά... Θέλω γνώμη για στον διαχιτηρα..

Και κάτι ακόμα. Μήπως είναι πολύ 2 κουταλιές μαγιά;

IMG_20200217_134347.jpg

Που καταφερες και εβαλες 500γρ ζαχαρι+2 κουτ.μαγια;;;;  Εχεις ενα κουβα με καπακι; Για 2λ μπουκαλι εβαζα το πολυ 150-200γρ + 5γρ περιπου μαγια.

Link to comment
Share on other sites

Φυσαλιδες φαινονται μικρες. Αλλα..... πως μετρας ποσότητα CO2;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Που καταφερες και εβαλες 500γρ ζαχαρι+2 κουτ.μαγια;;;;  Εχεις ενα κουβα με καπακι; Για 2λ μπουκαλι εβαζα το πολυ 150-200γρ + 5γρ περιπου μαγια.

Σε 1.5λιτρο κόκα κόλα βρε.. Έλιωσα την ζάχαρη με καυτό νερό και χώρεσε.. Στο τέλος πρόσθεσα και νερό

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φυσαλιδες φαινονται μικρες. Αλλα..... πως μετρας ποσότητα CO2;

Με τον πίνακα pH και kh. Στο περίπου... Το βράδυ το έβαλα με χρονοδιακόπτη για να κλείνει έτσι πάτε να να μειώνεται το διοξείδιο του άνθρακα. Θα βγάζει μόνο μεγάλες σταγόνες από το σωληνάκι που βλέπεις πάνω-πάνω σε μεγάλες φισαλιδες.. δηλαδή διακόπτω την πολλή πολλή διάχιση

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φιλέ ολοι μας λίγο πολύ έχουμε κάνει αναλογους πειραματισμους σαν αρχάριοι στο χομπυ. Σιγουρα βοηθας απο την μια τα φυτά αλλά πρόσεχε από την άλλη μην βρεις τα ψάρια σου ανάποδα. Δυστυχώς ανάλογα συστηματακια δεν μπορούμε να τα ελενξουμε οπως θελουμε και κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να προετοιμαζουμε το μείγμα και κάποια στιγμή κουράζει η ολη φαση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αγαπητέ φιλέ ολοι μας λίγο πολύ έχουμε κάνει αναλογους πειραματισμους σαν αρχάριοι στο χομπυ. Σιγουρα βοηθας απο την μια τα φυτά αλλά πρόσεχε από την άλλη μην βρεις τα ψάρια σου ανάποδα. Δυστυχώς ανάλογα συστηματακια δεν μπορούμε να τα ελενξουμε οπως θελουμε και κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να προετοιμαζουμε το μείγμα και κάποια στιγμή κουράζει η ολη φαση.

Από το να πληρώνω σίγουρα δεν με κουράζει... Το βράδυ κλείνει ο διαχητηρας με αποτέλεσμα η σταγόνες co2 να πάνε κατευθείαν στην επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το αρχικο κοστος ενος συστηματος διοξειδιου που δεν ειναι σιγουρα αμελητεο, αλλα απο εκει και περα θα δινεις 10 με 20 ευρω για ολο το χρονο για την αναγομωση της μπουκαλας πραγμα το οποιο θα τα δωσεις σε ζαχαρες και μαγιες συν τον κοπο που γλυτωνεις και την ανισσοροποια του συστηματος. Ειναι μια επενδυση που σαφως θα το δεις στην πορεια μια που το οικονομικο ειναι ενα σοβαρο θεμα για ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά οτι η μπουκάλα είναι ιδανική και θα απολαύσεις περισσότερο τη χαρά του ενυδρείου και όχι τις ρουτίνες.

Παρόλα αυτά....

πριν 22 ώρες, το μέλος SakisBa έγραψε:

Να και η τελική μορφή του

IMG_20200217_152432.jpg

 

Αν δουλεύει καλά και δεν βλέπεις τις φυσαλίδες ok ?.

Αν όχι, τότε:

Όπως το έχεις έτσι, αφαίρεσε το σωλήνα με το σφουγγάρι,

στη θέση του βάλε ένα μπουκάλι 500γρ αφού πρώτα κόψεις τον πάτο του (ελαφρός διαγώνια ιδανικά,  10 μοίρες )

και να βάλεις το σφουγγάρι στον (πρώην) πάτο.

Προσάρμοσε το λαιμό του μπουκαλιού στη θέση του σωλήνα που αφαίρεσες έτσι ώστε το κομμένο μέρος να είναι προς τα κάτω.

 

Σκοπός είναι, η ροή του νερού της αντλίας (προς τα κάτω) να είναι αντίθετη με της φυσαλίδες (που έχουν την τάση να πάνε προς τα πάνω).

Παγιδεύοντας τις φυσαλίδες στο μπουκάλι (θάλαμος), εγκλωβίζονται μέχρι να διαλυθούν στο νερό.

Όσο μεγαλύτερος είναι ο θάλαμος, τόσο περισσότερη ώρα θα μένουν και δε θα φεύγουν αδιάλυτες στο νερό.

 

ΥΓ. Είπα μπουκάλι γιατί τα μπλε καπάκια μπορείς να τα φέρεις στα μέτρα σου ακόμα και με ένα κοπίδι.

αισθητικά θα είναι αποτυχία άλλα θα είναι αποτελεσματικό.

 

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος SakisBa έγραψε:

Με τον πίνακα pH και kh. Στο περίπου... Το βράδυ το έβαλα με χρονοδιακόπτη για να κλείνει έτσι πάτε να να μειώνεται το διοξείδιο του άνθρακα. Θα βγάζει μόνο μεγάλες σταγόνες από το σωληνάκι που βλέπεις πάνω-πάνω σε μεγάλες φισαλιδες.. δηλαδή διακόπτω την πολλή πολλή διάχιση

Παρε ενα drop checker πχ https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=AquariumGlass+Drop+Checker&_sacat=0

διαλυμα ΚΗ=4 φτιαχνεις και μονος σου. Δες εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/100134-διοξείδιο-του-άνθρακα-co2/

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το παρήγγειλα από εδώ Ελλάδα.... Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο... Από λάμπες έχω 2 από 15watt η μία αλλά του εμπορίου στα 6500κ.. Είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος asplinnos έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά οτι η μπουκάλα είναι ιδανική και θα απολαύσεις περισσότερο τη χαρά του ενυδρείου και όχι τις ρουτίνες.

Παρόλα αυτά....

 

Αν δουλεύει καλά και δεν βλέπεις τις φυσαλίδες ok ?.

Αν όχι, τότε:

Όπως το έχεις έτσι, αφαίρεσε το σωλήνα με το σφουγγάρι,

στη θέση του βάλε ένα μπουκάλι 500γρ αφού πρώτα κόψεις τον πάτο του (ελαφρός διαγώνια ιδανικά,  10 μοίρες )

και να βάλεις το σφουγγάρι στον (πρώην) πάτο.

Προσάρμοσε το λαιμό του μπουκαλιού στη θέση του σωλήνα που αφαίρεσες έτσι ώστε το κομμένο μέρος να είναι προς τα κάτω.

 

Σκοπός είναι, η ροή του νερού της αντλίας (προς τα κάτω) να είναι αντίθετη με της φυσαλίδες (που έχουν την τάση να πάνε προς τα πάνω).

Παγιδεύοντας τις φυσαλίδες στο μπουκάλι (θάλαμος), εγκλωβίζονται μέχρι να διαλυθούν στο νερό.

Όσο μεγαλύτερος είναι ο θάλαμος, τόσο περισσότερη ώρα θα μένουν και δε θα φεύγουν αδιάλυτες στο νερό.

 

ΥΓ. Είπα μπουκάλι γιατί τα μπλε καπάκια μπορείς να τα φέρεις στα μέτρα σου ακόμα και με ένα κοπίδι.

αισθητικά θα είναι αποτυχία άλλα θα είναι αποτελεσματικό.

 

Κάπως έτσι δηλαδή

15820439466981078466396.jpg

1582044213170714777779.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παλια εχω δοκιμασει bell reactor. μια χαρα δουλευει.

0118003fba72fa930f0bac46c420e085--aquarium-co-planted-aquarium.jpg.556bba174707badcbafff81085b8d4d3.jpg

Υπαρχου λυσεις και εδω-

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η λυση με το σφουγγαρακι συχνα μπουκωνει απο την μπιχλα που μαζευει ενω το Μπελ δεν διαχυεται αμεσα,  οποτε παρε και την δικη μου εκδοση που εχω στο ενυδρειο.

Δεν χανεις διοξειδιο ασκοπα, δεν βουλωνει και υπο πιεση εχεις ποιο καλη και αμεση διαλυση του διοξειδιου. μπορεις να το συνδιασης με καποια αντλια που να ειναι ρυθμιζομενη για την επιθυμητη διαλυση στο νερο.

 

Κατω αριστερα το φιλτρακι, στην μεση το μπουκαλι και δεξια ο σωληνας εισερχομενου διοξειδιου.

20200218_193748.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Η λυση με το σφουγγαρακι συχνα μπουκωνει απο την μπιχλα που μαζευει ενω το Μπελ δεν διαχυεται αμεσα,  οποτε παρε και την δικη μου εκδοση που εχω στο ενυδρειο.

Δεν χανεις διοξειδιο ασκοπα, δεν βουλωνει και υπο πιεση εχεις ποιο καλη και αμεση διαλυση του διοξειδιου. μπορεις να το συνδιασης με καποια αντλια που να ειναι ρυθμιζομενη για την επιθυμητη διαλυση στο νερο.

 

Κατω αριστερα το φιλτρακι, στην μεση το μπουκαλι και δεξια ο σωληνας εισερχομενου διοξειδιου.

20200218_193748.jpg

Αυτό ακόμα πιο ωραία ιδέα... Θα το αφήσω τώρα έτσι με το μπουκάλι παραπάνω γιατί μια γκαπινα μου έκανε περίπου 30 κουτσούβελα και δεν θέλω να τα αναστατώνω με τα χέρια μέσα έξω και αργότερα βλέπω.. Παντός 3 μέρες που έκανα το μείγμα η πράσινη green spot άρχισε να εξαφανίζεται σιγά σιγά... Όλα είναι θέμα φυσικής τελικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2020 at 3:37 ΜΜ, το μέλος SakisBa έγραψε:

15819466327401635486064.jpg

Καλα εκανες που εβαλες CO2. Βλεπω ομως, που υπαρχει μεγαλο προβλημα στα φυτα ( echinodoruς μαλλον ειναι). Εχεις ελλειψη μακρο στοιχειων(πιο πολυ με  ελλειψη φωσφορικων μου μοιαζει) , φωσφορικα εχεις μετρησει;

Γενικα βαζεις καποια λιπασματα ;

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2020 at 12:01 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα εκανες που εβαλες CO2. Βλεπω ομως, που υπαρχει μεγαλο προβλημα στα φυτα ( echinodoruς μαλλον ειναι). Εχεις ελλειψη μακρο στοιχειων(πιο πολυ με  ελλειψη φωσφορικων μου μοιαζει) , φωσφορικα εχεις μετρησει;

Γενικα βαζεις καποια λιπασματα ;

Μέχρι στιγμή δεν έβαζα τίποτα... Τώρα εκτός από το c02 έβαλα ταμπλέτες στον βυθό και ένα γενικό λίπασμα... Ναι πρέπει να έχω έλλειψη φωσφορικών διότι έχω και green spot algea... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2020 at 12:01 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα εκανες που εβαλες CO2. Βλεπω ομως, που υπαρχει μεγαλο προβλημα στα φυτα ( echinodoruς μαλλον ειναι). Εχεις ελλειψη μακρο στοιχειων(πιο πολυ με  ελλειψη φωσφορικων μου μοιαζει) , φωσφορικα εχεις μετρησει;

Γενικα βαζεις καποια λιπασματα ;

Λοιπόν λεφτά για τεστάκια φωσφορικών δεν έχω ούτε για λίπασμα οπότε πήγα λίγο νερό να μου το εξετάσουν στο pet shop και μου βρήκανε φωσφορικά μηδέν.. οπότε πήγα και πήρα enema cooper από το φαρμακείο αλλά πίσω δεν έχει καμία ετικέτα όπου να γράφει πόσο φώσφορο περιέχει μέσα.. το ενυδρείο μου είναι 80 λίτρα πόσες περίπου σταγόνες να βάζω με την εμπειρία σας; Κάπου διάβασα πως 12 σταγόνες σε 100 ml ενυδρείο ανεβάζουν τα φωσφορικά κατά 0,5ppm. Εάν πάω με αυτά τα δεδομένα 6 σταγόνες δύο με τρεις φορές τη βδομάδα είμαι καλά πιστεύω. Εσείς τι λέτε;

15824719089831446790099.jpg

1582472073989-138875365.jpg

Έγινε επεξεργασία - SakisBa
Link to comment
Share on other sites

εγω σε 110 λιτρα βαζω 10-15 σταγονες καθε μερα και μου το ανεβαζει 0.5-1 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...