Jump to content

New nano reef 91lt


Har

Recommended Posts

Skimmer δεν έχω ακόμα, τροφή δεν ρίχνω μόνο βακτήρια ούτε φως έχω ακόμα το έβαλα προσωρινά για την φωτό. Θα περιμένω λίγο ακόμα μήπως και φύγει. Αύριο θα κάνω μετρήσεις (και Po4).

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από που βγαίνουν αυτά???

Link to comment
Share on other sites

Είναι και στον αραγωνίτη και στον βράχο. Το έψαξα και σε ξένα φόρουμ και ότι βρήκα οδηγεί σε bacteria bloom τελικά. Λογικά και με το skimmer θα συνέλθει.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω είναι από κάποιο ζωντανό μέσα στο βράχο. Κάποιο σκουλήκι απο αυτά που βγάζουν ενα ιστό σαν γλίτσα για να εγκλωβίσουν τροφή. 

Link to comment
Share on other sites

Στις αντιπροσωπευτικές φωτό που βρήκα το περιγράφουν ως slime και το παθαίνουν καινούρια ενυδρεία. Είναι περίεργο σαν άσπρη άλγη, σαν βαμβάκι αλλά γλιτσερο και είναι και στον αραγωνίτη αλλά πιο όχι όπως στα βράχια που έχουν γίνει τρίχες. Λέω να περιμένω κι άλλο λίγο να δω. Το περίεργο είναι ότι με τα τέστ μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο. Φρέσκα:
Ph: 7.8
Po4: 0.1
No2: 0 (πάλι)
Νο3: 0.4
NH4: 0.02
KH: 9
(Υγρά τεστ tropic marin
Special Blend βακτήρια βάζω ότι αναφέρει η συσκευασία
Φωτισμός skimmer δεν υπάρχουν ακόμα)

# No2 δεν έχω μετρήσει ποτέ πέρα από 0. Κοντεύω μήνα κι ακόμα τα ίδια. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνω λάθος.
Επειδή μου τελειώνουν όμως τα Special Blend σκέφτομαι να συνεχίσω με microbacter 7 γιατί διάβασα αρκετά καλύτερα σχόλια.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Στις αντιπροσωπευτικές φωτό που βρήκα το περιγράφουν ως slime και το παθαίνουν καινούρια ενυδρεία. Είναι περίεργο σαν άσπρη άλγη, σαν βαμβάκι αλλά γλιτσερο και είναι και στον αραγωνίτη αλλά πιο όχι όπως στα βράχια που έχουν γίνει τρίχες. Λέω να περιμένω κι άλλο λίγο να δω. Το περίεργο είναι ότι με τα τέστ μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο. Φρέσκα:
Ph: 7.8
Po4: 0.1
No2: 0 (πάλι)
Νο3: 0.4
NH4: 0.02
KH: 9
(Υγρά τεστ tropic marin
Special Blend βακτήρια βάζω ότι αναφέρει η συσκευασία
Φωτισμός skimmer δεν υπάρχουν ακόμα)

# No2 δεν έχω μετρήσει ποτέ πέρα από 0. Κοντεύω μήνα κι ακόμα τα ίδια. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνω λάθος.
Επειδή μου τελειώνουν όμως τα Special Blend σκέφτομαι να συνεχίσω με γιατί διάβασα αρκετά καλύτερα σχόλια.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

Με μπερδεψες, πως μετρας ΝΟ3 - 0.4; Σκαλα ξεκιναει απο 2ppm....NH4 - 0.02;;;

Δεν δινω συμβουλες, γιατι και εγω αρχαρια ειμαι στα αλατια, αλλά για να εχεις ψιλά τα ΝΟ2, ΝΟ3 και αμμωνια(στην αρχη) - πρεπει να ριξεις λιγη τροφη στο ενυδρειο.Τα βακτηρια θελουν μαμ...

Με τετοιες μετρησεις πως θα καταλαβεις αν τελειωσε το στρωσιμο. Ολα σχεδον μηδεν ειναι.

@fishbone!, @submarine1981 και αλλοι βοηθεια!

Με βακτηρια (microbacter 7 και prodibio) μου πηρε 1 μηνα (χωρις φως) μεχρι να στρωσει ..... και ακομα 2 μηνες για να φυγουν και αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε. Μετράω No3 και μέχρι στιγμής ότι έχω κάνει σε No2 έχει βγει μηδέν. Τροφή έριξα μόνο στην αρχή την πρώτη εβδομάδα και μετά δεν έριξα ξανά γιατί είδα αμμωνία και υπέθεσα δεν χρειάζεται τροφή πια. Να συνεχίσω δηλαδή με τροφή; Τα τέστ λήγουν το 2021 δεν βρίσκω λόγο.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η @natateo εχει δίκιο σε αυτό που λεει. Βγαίνουν λίγο "άκυρα" τα νούμερα του ΝΟ2. 

 

Μηπως κάποια στελέχη βακτηριδίων δεν έχουν αναπτύξει αρκετό πληθυσμό σε σχέση με κάποια άλλα. Που και παλι περιεργο μου φαίνεται. 

 

Ξερεις τι θα εκανα εγω, θα τσίμπαγα λίγο τροφή μεσα αλλά αρκετή. Δηλαδη οχι 2-3 φυλλαράκια. αλλα καμια 10 αρια.  Εκει λογικα θα τσιμπήσει περισσότερη ΝΗ3. 

 

Μετα απο 1-2 μέρες αφου θα εχεις ρίξει αυτη την τροφή, κάνε μετρήσεις ΝΗ3/ΝΟ2/ΝΟ3.   H λογική θα ειναι να δουμε νουμερα τύπου ΝΗ3 :0  , ΝΟ2: 0 και ΝΟ3: 10 πχ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απορώ με τα No2. Θα συνεχίσω πάλι με τροφή λοιπον να δω πως θα πάει. Έκανα τεστ εβδομαδιαία (εκτός από Νο2 Νο3 Νh4 που έκανα δύο φορές την εβδομάδα) δεν νομίζω να μου ξέφυγε κάτι. Να κάνω τα βασικά τεστ κύκλου κάθε 3ημερο η να συνεχίσω εβδομαδιαία;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Har έγραψε:

Κι εγώ απορώ με τα No2. Θα συνεχίσω πάλι με τροφή λοιπον να δω πως θα πάει. Έκανα τεστ εβδομαδιαία (εκτός από Νο2 Νο3 Νh4 που έκανα δύο φορές την εβδομάδα) δεν νομίζω να μου ξέφυγε κάτι. Να κάνω τα βασικά τεστ κύκλου κάθε 3ημερο η να συνεχίσω εβδομαδιαία;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

Βρε ρίξε τροφή,εγώ δεν την φοβομουνα κ μαζί Μ  βακτήρια μου πήρε κοντά 1 μήνα.μετρησεις ανά 5 μέρες περίπου όπως είπε κ το παλικάρι .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Ξεκινάω πάλι με τροφή λοιπόν. Ερώτηση ίσως χαζή. Πρώτη φορά στρώνω με Prime. Υπάρχει περίπτωση να μου "χαλάει" τις μετρήσεις;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή μόνο έβαλα που γέμισα με νερό βρύσης γιατί δεν έχω όσμωση ακόμα.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω χρειάζεται να βάζεις.οταν βάλεις ζωντανά κ κάνεις προετοιμασία νερού αλλαγής ,τότε επιβάλλεται λόγω της χλοραμινης κ των βαρέων.παντως δεν έχω ακούσει ποτέ να επιδράσει στις μετρήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έριχνα τροφή από τις 22 του μήνα. Την έβαλα και σε απόχη κι όταν την έβγαλα είχε λιώσει ήταν σαν λάσπη. Σήμερα ξαναέκανα τεστ.

NO2: 0

NO3: NH4: Σύμφωνα με τις οδηγίες της tropic marin κάνω από 0.05 είναι το αποδεκτό για θαλασσινό. Δεν θα έπρεπε να είχα περισσότερο NH4 με τόση τροφή; Υπάρχει περίπτωση να καθυστέρησα χρονικά τα τέστ και να έχασα τα No2 και να τα πέτυχα στο κατέβασμα; Το νερό ομολογώ πως δείχνει αρκετά "βρώμικο" και μυρίζει κάπως περίεργα. Μήπως να έκανα και μια μικρή αλλαγή ένα 15-20%;

 

 

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μπερδεύτηκα 

ΝΗ3 πόσο εχεις? και ΝΟ3 πόσο? 

Ναι παίζει να εγινε αυτο που λες, γιατι έριχνες και βακτήρια μεσα και μπορει να ετρεξαν λίγο γρήγορα τα πράγματα εκει.

 

Δουλεύει σκίμερ τωρα? άνθρακας υπάρχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

NH3 αμμωνία έκανα σήμερα της API και δείχνει μηδέν (η tropic marin στο σετ μου έδειχνε NH4 αμμώνιο). Το ενυδρείο σήμερα είναι κρύσταλλο πάλι έβαλα floss στο κρεμαστό φίλτρο χτες και συνήλθε αρκετά! Το μεγαλύτερο μεσοδιάστημα στα σετ ήταν 8 ημέρες. Παίζει να το έχασα μέσα σε μια βδομάδα; Πολύ περίεργο... Skimmer δεν έχω ακόμα θα μπει tunze 9004. Αυτόν τον μήνα λέω να πάρω το φως όμως και τον επόμενο το skimmer.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. 

Θα πρότεινα να μην κάνεις αλλαγή.  

Όταν πάρεις το σκίμερ , πρίν το βαλεις σε λειτουργία , τότε κανε μια αλλαγή ενα 25-50% , βάλε το σκιμερ να τραβήξει , και λογικά θα είσαι έτοιμος.

Απο ΝΟ3 πως πάει? 

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 περίπου 0.3
Συνεχίζω με τροφή πάντως για να δω μήπως υπάρξει κάποια αλλαγή στις μετρήσεις.
Με το pH έχω ένα θέμα γύρω στο 7.8 αλλά φαντάζομαι με το skimmer θα ανέβει αν δεν κάνω λάθος. Περιμένω και το prime μέσα στην εβδομάδα.
Ερώτηση: τεστ μαγνήσιο ασβέστιο δεν έχω ακόμα. Πρέπει να τα ξεκινήσω από τώρα ή να περιμένω λίγο ακόμα;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

ΝΟ3 περίπου 0.3
Συνεχίζω με τροφή πάντως για να δω μήπως υπάρξει κάποια αλλαγή στις μετρήσεις.
Με το pH έχω ένα θέμα γύρω στο 7.8 αλλά φαντάζομαι με το skimmer θα ανέβει αν δεν κάνω λάθος. Περιμένω και το prime μέσα στην εβδομάδα.
Ερώτηση: τεστ μαγνήσιο ασβέστιο δεν έχω ακόμα. Πρέπει να τα ξεκινήσω από τώρα ή να περιμένω λίγο ακόμα;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

 

 

Τα νιτρικά είναι πολύ καλά,  αν και μου φαίνονται λίγο χαμηλά. Με salifert μετράς?

Το ph είναι χαμηλό.  Κοίτα λίγο την κυκλοφορία και να αναταραζεται το νερό στην επιφάνεια!

Ασβέστιο , μαγνήσιο σε τρίτο χρόνο!

Πρώτα το kh!

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις σήμερα:

PO4: 0.03

NO2: 0

NO3: 0

NH3: 0

KH: 10

Το KH θα έπρεπε να είναι ως 9 αν τα έχω καταλάβει σωστά;

Τα νιτρικά δεν τα περίμενα 0 ειδικά ύστερα από τόση τροφή βίου έχω ρίξει. Όλα τα τέστ είναι υγρά της tropic marin.

Επίσης χτες βράδυ παρατήρησα και τα πρώτα σημάδια κυανού στον αραγωνίτη. Ο κυκλοφορητής χτυπάει στην επιφάνεια και η κυκλοφορία μου φαίνεται αρκετά καλή χωρίς νεκρά σημεία (επειδή τώρα ξεκίνησα με τα αλάτια ίσως και να μην είναι η ιδανική κυκλοφορία πιστεύω όμως πως θα το βρω). Το PH ήλπιζα με το skimmer θα ανέβει...

 

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

 

 

 

 

 

ba6701617ddb463f2c3ec9b46821798b.jpg39a01fff6bca4695919a1975a4013bc1.jpg

Link to comment
Share on other sites

αλατοτητα μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τροφή, πολλά θρεπτικά συστατικά (άσχετα από τα νιτρικά) και αν δεν εξάγονται ικανοποιητικά από καλό σκιμάρισμα τότε ξεκινάνε τα θέματα.

 

Το KH δεν είναι απαραίτητο να είναι έως 9 και μη ποντάρεις σε αύξηση PH από το skimmer.

Link to comment
Share on other sites

1.024 η αλατότητα μετά το καλιμπραρισμα. Δεν ξαναριχνω τροφή σίγουρα το μόνο που κάνει πια είναι να λερώνει.
Σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή περίπου 20% με σκουπα στα σημεία που έχει μαζέψει κυανό.
Όσο για το PH σκέφτομαι αν τελικά κάνω την αλλαγή θα βοηθήσει καθόλου;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...