Jump to content

Tanganyika Waters


Oresths_S

Recommended Posts

Ενα project που οραματιζομαι εδω και καιρο αρχιζει να παιρνει σιγα σιγα μορφη..... Η συνεχεια τις επομενες μερες/εβδομαδες...

 

?

 

 

20200218_141354.thumb.jpg.58bac41d557d85b9b71824d9986f67ce.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πέτρες! Έχω μαζέψει μερικές παρόμοιες για ένα ενυδρείο με jullies που σκέφτομαι... περιμένουμε την συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wellcome to africa και συγκεκριμένα στην Τανγκανυκα. Μια πρωτη σκέψη εχεις στο μυαλό σου για  τι θες να κάνεις ή το επεξεργάζεσαι?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα μπει ενα ειδος πετρας με ενα κοχυλιου. Νομιζω για τα λιτρα και τις διαστασεις του ενυδρειου (1χ0,45χ0,4) δεν με παιρνει για παραπανω. Dream setup ειναι eretmodus cyanostictus με lamprologus speciosus/meleagris η neolamprologus kunweensis. Αλλα αντε να τα βρεις αυτα τα ψαρακια εδω και σε τι τιμη θα ερθουν αν ερθουν... Με βλεπω για tranciptus η leleupi με ocellatus, οχι οτι με χαλαει πολυ αλλα....

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σε βλέπω διαβασμένο!

χαχαχ, διαβαζω αρκετα αλλα ψαρια πολλα δεν εχω κρατησει ποτε, ποσο μαλλον αφρικανες, ωστε να εχω πραγματικη εμπειρια απο πρωτο χερι. 

 

Δυο ερωτησεις:

1) Επειδη ψαχνομαι για λαμπες, θελω να εχω εναν φωτισμο οπου θα αναδεικνυει τα χρωματα των ψαριων. Εχω το κλασσικο μπαλαστ του Rio 180 για υποδοχη 2 λαμπων τ5. Απο οτι εχω διαβασει, καλο ειναι να πηγαινει ο φωτισμος ενα τσακ προς το μπλε... Οποτε να παρω δυο λαμπες, μια με 6000-6500kelvin και μια με λιγο παραπανω κελβιν, ωστε να πιανει λιγο το μπλε φασμα? Οσοι εχετε νταμαρι παρακαλω τα φωτα σας ?

 

2) Το ph της βρυσης μου ειναι γυρω στο 7,5 και σκεφτομαι να βαλω λιγο αραγωνιτη στο φιλτρο και να τον αλλαζω με τον καιρο.. Ποσο πρεπει να βαζω σε περιπου 160 λιτρα για να κρατιεται το ph, ας πουμε στο 8..?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή κ από εμένα..

 

Όσον αφορά την ψαροσυνθεση μακάρι να βρεις αυτά που θέλεις αν κ νομίζω λίγο δύσκολο δυστυχώς..με ψάξιμο παραγγελίες κλπ μόνο αν κ όλα αυτά συνεπάγονται με αυξημένο κόστος!

 

Για τον φωτισμό δεν υπάρχουν απαιτήσεις για τα συγκεκριμένα ψάρια όποτε θα παίξεις αναλόγως με τα δικά σου γούστα..γενικότερα μια μπλε λάμπα ίσως αναδείξει λίγο τα χρώματα των ψαριών!Προσωπικα εγώ τέτοια ενυδρεία τα προτιμώ λίγο πιο σκοτεινά κ άγρια παρα υπέρ φωτισμένα σαν reef..γούστα είναι αυτά κ ο μόνος που θα το βλέπει κ θα κρίνει είσαι εσυ

 

Για το ph εγώ σου προτείνω να μην ασχοληθείς και πολύ..αν επιλέξεις αραγωνιτη για βυθό κ αν οι πέτρες σου είναι κ ασβεστολιθικες θα σου ανεβάζουν την τιμή έτσι κ αλλιώς!Επισης βασικός παράγοντας είναι τα ψάρια κατ εμε..αν τα ψαράκια σου δεν είναι wild caught (που φαντάζομαι δεν θα είναι) τότε μη δώσεις κ παρα πολύ σημασία..γεννημένα κ μεγαλωμένα σε νερό βρύσης είναι!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

2) Το ph της βρυσης μου ειναι γυρω στο 7,5 και σκεφτομαι να βαλω λιγο αραγωνιτη στο φιλτρο και να τον αλλαζω με τον καιρο.. Ποσο πρεπει να βαζω σε περιπου 160 λιτρα για να κρατιεται το ph, ας πουμε στο 8..?

 

Εγώ θα σου έλεγα να το αφήσεις ως έχει το νερό σου. Είναι πιο σημαντικό imo να είναι σταθερές οι συνθήκες παρά να ρισκάρεις σκαμπανεβάσματα. Κάπου είχα διαβάσει πως η κλίμακα του ph είναι λογαριθμική, δηλαδή το 7.5 από το 8 δεν είναι απλώς μισή μονάδα, αλλά μπορεί να μεταφράζεται σε 100-200 φορές πιο αλκαλικό νερό (περίπου όπως συμβαίνει με τον σεισμό). Θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός να είναι σταθερό και να επεξεργάζεσαι και το νερό της αλλαγής για τον ίδιο λόγο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Εγώ θα σου έλεγα να το αφήσεις ως έχει το νερό σου. Είναι πιο σημαντικό imo να είναι σταθερές οι συνθήκες παρά να ρισκάρεις σκαμπανεβάσματα. Κάπου είχα διαβάσει πως η κλίμακα του ph είναι λογαριθμική, δηλαδή το 7.5 από το 8 δεν είναι απλώς μισή μονάδα, αλλά μπορεί να μεταφράζεται σε 100-200 φορές πιο αλκαλικό νερό (περίπου όπως συμβαίνει με τον σεισμό). Θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός να είναι σταθερό και να επεξεργάζεσαι και το νερό της αλλαγής για τον ίδιο λόγο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος

 Εχεις δικιο για την σταθεροτητα των τιμων, αλλα πιστευω με σωστη αλλαγη του αραγωνιτη δεν θα εχω θεμα. Εποχιακες διακιμανσεις του ph, θερμοκρασιες κτλ υπαρχουν και στη φυση απλα γινονται πολυ ομαλα.

 Οσον αφορα το ph, ναι η συναρτηση του ειναι λογαριθμικη και οσο ανεβαινεις η κατεβαινεις (ειτε γινεται πιο οξινο η πιο αλκαλικο) στις τιμες, αλλαζει το ποσο οξινο η αλκαλικο γινεται. Για παραδειγμα, το ph απο 7 σε 6 ειναι 10 φορες πιο οξινο, ομως απο 7 σε 5 ειναι 100 φορες πιο οξινο. Το ιδιο και αν ανεβαινει η τιμη. Επισης, δεν ξερω αν ισχυει 100%, αλλα η αλλαγη ph απο 7 σε 8 ειναι πιο ηπια για τα ψαρια απο 7 σε 6 πχ, για αυτο και αν το ph το ενυδρειου ειναι πιο οξινο απο εκει που τα πηραμε, τα ψαρια χρειαζονται περισσοτερη ωρα προσαρμογη....

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Σιγουρα θα μπει ενα ειδος πετρας με ενα κοχυλιου. Νομιζω για τα λιτρα και τις διαστασεις του ενυδρειου (1χ0,45χ0,4) δεν με παιρνει για παραπανω. Dream setup ειναι eretmodus cyanostictus με lamprologus speciosus/meleagris η neolamprologus kunweensis. Αλλα αντε να τα βρεις αυτα τα ψαρακια εδω και σε τι τιμη θα ερθουν αν ερθουν... Με βλεπω για tranciptus η leleupi με ocellatus, οχι οτι με χαλαει πολυ αλλα....

Αν επιλέξεις Eretmodus να ξέρεις είναι αυστηρά φυτοφαγα οπότε και ακατάλληλα για να συγκατοικησουν με Lamprologus / Neolamprologus. 

Μακάρι να βρεις αυτα που ψάχνεις φιλαράκι αλλά η χώρα μας είναι πολύ πίσω.. 

Εγώ για κοχυλοψαρα θα διάλεγα μουλτις η σιμιλις για να φτιάξεις αποικία και να μην μείνω με 2 ζευγάρια ψάρια. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

χαχαχ, διαβαζω αρκετα αλλα ψαρια πολλα δεν εχω κρατησει ποτε, ποσο μαλλον αφρικανες, ωστε να εχω πραγματικη εμπειρια απο πρωτο χερι. 

 

Δυο ερωτησεις:

1) Επειδη ψαχνομαι για λαμπες, θελω να εχω εναν φωτισμο οπου θα αναδεικνυει τα χρωματα των ψαριων. Εχω το κλασσικο μπαλαστ του Rio 180 για υποδοχη 2 λαμπων τ5. Απο οτι εχω διαβασει, καλο ειναι να πηγαινει ο φωτισμος ενα τσακ προς το μπλε... Οποτε να παρω δυο λαμπες, μια με 6000-6500kelvin και μια με λιγο παραπανω κελβιν, ωστε να πιανει λιγο το μπλε φασμα? Οσοι εχετε νταμαρι παρακαλω τα φωτα σας ?

 

2) Το ph της βρυσης μου ειναι γυρω στο 7,5 και σκεφτομαι να βαλω λιγο αραγωνιτη στο φιλτρο και να τον αλλαζω με τον καιρο.. Ποσο πρεπει να βαζω σε περιπου 160 λιτρα για να κρατιεται το ph, ας πουμε στο 8..?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Με τον φωτισμό δυστυχώς θα πρέπει να πειραματιστεις για να είσαι σίγουρος, αν και τα μικρότερα ενυδρεία της Tanganyika νομίζω μου αρέσουν πιο πολύ σκοτεινά.. 

Όσο για τις τιμές του νερού, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς, αν και πολύ απλά μπορείς να στρώσεις αραγωνιτη αντί για άμμο. 

Είναι κρίμα να χαραμισεις χώρο στο φίλτρο σου για τον αραγωνιτη που στην τελική τόσο μικρή ποσότητα δεν θα επιρρεασει πολύ τις τιμές. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@adlib Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Οκ, αρα θα πορευτω χωρις αραγωνιτη και βλεπουμεισως στρωσω μαζι με την αμμο αλλα ειναι ακριβος ο ατιμος ?.

Δεν καταλαβα ομως γιατι ειναι ακαταλληλα τα eretmodus με τα neolamprologus/lamprologus. Ξερω οτι τα μεν ειναι φυτοφαγα και τα δε παμφαγα/σαρκοφαγα και νομιζα οτι ισα ισα δεν θα υπαρχει και μεγαλος ανταγωνισμος για τροφη..

Link to comment
Share on other sites

Οτι ταιζεις στο ενυδρειο θα το τρωνε κ τα μεν κ τα δε.Δεν ξεχωριζουν τροφες.Οποτε μακροπροθεσμα θα

κανεις κακο κ στα 2 είδη.Εγω βεβαια κατα διαστήματα εχω φιλοξενήσει ταυτοχρονα φυτοφάγα με σαρκοφαγα.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Οτι ταιζεις στο ενυδρειο θα το τρωνε κ τα μεν κ τα δε.Δεν ξεχωριζουν τροφες.Οποτε μακροπροθεσμα θα

κανεις κακο κ στα 2 είδη.Εγω βεβαια κατα διαστήματα εχω φιλοξενήσει ταυτοχρονα φυτοφάγα με σαρκοφαγα.  

 Μαλιστα, καταλαβα.. Επομενως θα παω σε lamprologus/neolamprologus με καποιο julidochromis, μου αρεσουν τα ornatus αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Παιδες απορια. Εχω κλασσικο φελιζολ ασπρο και θελω να το βαλω στον πατο ωστε να ακουμπησουν οι πετρες. Θα ειναι κομπλε η θα γινει κομματακια με την παροδο? Να παρω μπλε τυπου dow?

 

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Παιδες απορια. Εχω κλασσικο φελιζολ ασπρο και θελω να το βαλω στον πατο ωστε να ακουμπησουν οι πετρες. Θα ειναι κομπλε η θα γινει κομματακια με την παροδο? Να παρω μπλε τυπου dow?

 

Ευχαριστω

Δεν χαλάει. Εγώ το είχα για δυο χρόνια περίπου, και όταν ξέστησα ήταν μια χαρά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μπολικη αμμο (6-7 cm υψος) γιατι σκαβουν πολυ οι αφρικανες και θα φαινεται σε αυτα τα σημεια το μπλε dow αν εχεις λιγη αμμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Βαλε μπολικη αμμο (6-7 cm υψος) γιατι σκαβουν πολυ οι αφρικανες και θα φαινεται σε αυτα τα σημεια το μπλε dow αν εχεις λιγη αμμο

Φίλε corto κι εγώ έτσι διάβαζα κι έβαλα τόσο πολύ άμμο και για κοχυλόψαρα κιόλας που σκάβουν/θάβουν αλλά πάνω από 1-2 εκατοστά δεν την έχουν κατεβάσει. Οκ, νέο το ενυδρείο ακόμα και μπορεί στο μέλλον να τους έρθει να φτιάξουνε λακκούβες αλλά αν το έστηνα τώρα δεν θα έβαζα τόση πολύ (ειδικά από τη στιγμή που τη μάζεψα από παραλία κι έμπλεξα με βρασίματα και πλυσίματα).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειδα εγω  (αντιθετα) στο δικο μου με ψαρια που στη θεωρια σκαβουν λιγο σε σχεση με αλλα, και σε σημεια αρκετα εβλεπα το πατο που στο ματι με ενοχλουσε (5 cm υψος η αμμος αρχικα στο δικο μου).

Αρκετα πραγματα παντως που εχω διαβασει και εγω, καταριπτονται στη πραξη.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το aquascape ολοκληρωθηκε, ισως προσθεσω καμια πετρα ακομα αλλα τα βασικα τελειωσαν. Την Δευτερα κατα 90% μπαινουν οι πρωτοι κατοικοι :bigemo_harabe_net-94:

Φωτογραφιες σε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Το aquascape ολοκληρωθηκε, ισως προσθεσω καμια πετρα ακομα αλλα τα βασικα τελειωσαν. Την Δευτερα κατα 90% μπαινουν οι πρωτοι κατοικοι :bigemo_harabe_net-94:

Φωτογραφιες σε λιγο...

Αργείς. Το σε λίγο πέρασε.:D

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο scape.

Ε ρε πως φαίνεται το καινούργιο.

Άμμος ολόλευκη.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...