Jump to content

Μονομαχος....


GiwrgosMaria22

Recommended Posts

Καλημέρα σας είμαι νέο μέλος και γενικά νέος με τα ψάρια,έχω έναν μονομάχο εδώ και 2 μήνες σε ένα 30λιτρο ενυδρείο με φίλτρο θερμοστάτη θερμόμετρο και όλα τα σχετικά σχεδόν(μόνο τεστ νερού δεν έχω κάνει) εδώ και 2 μέρες έχει κάτι άσπρα σημάδια,γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι?ελπίζω να ανέβηκε η φώτο

IMG_20200219_071758.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται κ αλλες πληροφοριες. Κανε copy- paste απο εδω και συμπληρωσε φορμα διαγνωσης

Να μην ειναι columnaris....... (αυτο ,που εχει το ψαρι).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Έχει γίνει άσπρο το δέρμα του εκεί που ήταν μπλε φοβάμαι ότι μπορεί να να οφείλεται στην αλλαγή νερού που έκανε προχτές η γυναίκα μου...ενώ της είπα να αλλάξει το 30%του νερού το άλλαξε όλο..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:30

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Resun mini filter 200L/H με σφουγγαρακι και siforax mini

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):χρόνος λειτουργείας 2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1  betta splendens

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):πρωί και βράδυ από 6 μπαλάκια attison betta food...αλλαγές νερού το 30%ανα 7 με 10 μερες εκτός από το λάθος προχτές...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:Δεν έχω κανει

- KH:Δεν έχω κανει

- GH:Δεν έχω κανει

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):Δεν έχω κανει

- ΝΟ2 (νιτρώδη):Δεν έχω κανει

- ΝΟ3 (νιτρικά):Δεν έχω κανει

- Θερμοκρασία:Μονίμως 26,2

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Betta splendens

- Ιστορικό Ψαριού:Δεν γνωρίζω το πήρα από πετ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Δεν παρουσιάζει κάτι περίεργο εκτός από τα σημαδια

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή όλου του νερού πιθανότατα να καταστράφηκαν πολλές αποικίες βακτηρίων, ίσως και όλες και τώρα να υπάρχουν αμμωνία ή/και νιτρώδη στο νερό. Δεν ξέρω αν μπορεί να οφείλεται σε κάτι τέτοιο το πρόβλημα που παρουσίασε ο μονομάχος σου, θα σου πει με σιγουριά κάποιος έμπειρος, πάντως πρέπει να πάρεις τεστακια (καλύτερα τα υγρά, είναι μεν ακριβά αλλά είναι αξιόπιστα και θα σου μείνουν για πολύ καιρό) και να μετρήσεις το νερό σου να δεις που βρίσκεσαι και να διορθωθεί η ζημιά όσο γίνεται συντομότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο μονομαχος δεν άντεξε χειροτέρεψε πολύ παραπάνω σε σημειο που φαινόταν τα μέσα του ☹️....παρέλαβα σήμερα υγρά τεστ της api όλο το kit θα κάνω αύριο τις μετρήσεις και βλέπουμε...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...