Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Αντιμετωπίζω εδώ και αρκετούς μήνες πρόβλημα με θανάτους guppy. Οι μετρήσεις θεωρητικά είναι οκ τα θηλυκά γεννήσανε αλλά τα μεγάλα ένα ένα φεύγουν. 3 διαφορετικές παρτίδες αγοράς ψαριών σε διαφορετικές χρονικές περιόδους με το ίδιο πρόβλημα. Η τελευταία αγοράστηκε μέσα Ιανουαρίου και πριν λίγες μέρες -2 ψάρια. Σήμερα ακόμη 2. Συμπτώματα όσα έχω καταφέρει να παρακολουθήσω σχεδόν τα ίδια με διαφορετική ένταση (εκτός από μερικά ψάρια ασυμπτωματικά που απλά εξαφανίστηκαν αφού προφανώς πέθαναν και φαγώθηκαν από ασπόνδυλα. Μείωση κινητικότητας - ατονία - αλλείωση ουράς-παράλυση-θάνατος. Η χρονική περίοδος που παρουσιάζει πρόβλημα κάποιο ψάρι είναι διαφορετική. Μπορεί το πρώτο να πεθάνει σήμερα το δεύτερο σε 5 μέρες και το 3 σε 20 μέρες. 

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:  80 μεικτά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim Biopower 240

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Γύρω στα 2 χρόνια

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Guppy (πλεον 4 μεγάλα-3 μεσαία από γέννα και καμιά 7-10 μικρά από γέννα επίσης)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 1-2 φορές τη μέρα σκόνη ειδική για guppy (παλιότερα και φυλλαράκι) και 1 φορά τη βδομάδα αρακά. Αλλαγές νερού 2-3 φορές το μήνα από 20-25 λιτρα (παλιότερα 35 περίπου). Προετοιμασία μέχρι πριν 3 μήνες γινόταν κανονικά με ωρίμανση νερού σε βαρέλι με κυκλοφορητή και θερμαντήρα. Τους τελευταίους 3 χωρίς προετοιμασία (μόνο αντιχλώριο).

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8,2

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0-25

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10-20

- Θερμοκρασία: 24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API

-Strips: -

-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: guppy

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Σταδιακή χαλάρωση δυσκολία κίνησης-παράλυση οπίσθιου μέρους έως μηδέν κινητικότητα-αλλείωση ουράς.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

spacer.pngspacer.pngspacer.pngΌπως συνημμένα αρχεία

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και έχει και καμιά 40+ red cherry, 3 μεγάλα μηλοσαλίγκαρα και αρκετά μικρά διάφορα. 

Ότι ιδέα-πρόταση-βοήθεια έχετε ευπρόσδεκτη.


 

1.1.jpg

1.2.jpg

1.3.jpg

1.4.jpg

1.5.jpg

1.6.jpg

1.8.jpg

1.10.jpg

1.11.jpg

1.7.jpg

1.9.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikos_1981
Link to comment
Share on other sites

Τα ασπόνδυλα δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα; Θα μπορούσε να είναι αρρώστια από κάποιο ψάρι που μπήκε πρόσφατα; Γηρατειά; Απ' όσο έχω διαβάσει τα guppy ζουν 2-3 χρόνια αυτά που πέθαναν πόσο καιρό τα φιλοξενείς;

Link to comment
Share on other sites

Furan-2 + General Cure σε συνδυασμό ή η μία θεραπεία σε συνέχεια της άλλης

 

Προσοχή γιατί επηρεάζουν την βιολογία του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Δες αν ξυνονται. Μαζεμενα πτερυγια μπορει να ειναι απο costia ή και chilodonella.

Link to comment
Share on other sites

Από γηρατειά δεν παίζει αφού ξεκληριζονται όλα μέσα σε διάστημα 3-4 μηνών. Στις 2 πρώτες παρτίδες δεν παρατήρησα φαγούρα ψαριών. Χτες όμως 1 ψάρι είδα ότι ξυθηκε στο χαλίκι για λίγο 3-4 φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα πέθανε ένα ακόμη ψάρι. Η γνωστή καμπύλη του σώματος στην αρχή και έπειτα παράλυση του ραχιαίου πτερυγίου και μετά της ουράς. Πριν τα αρχικά συμπτώματα είχε και φουσκωμένη κοιλιά. Από τα φάρμακα που μου προτείνατε τι είναι προτιμότερο να βάλω ώστε να μην έχω θέματα με την βιολογία και τα μικρά ψαράκια;  

1.1.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι σοβαρό οπότε η βιολογία του φίλτρου έρχετε σε δεύτερη μοίρα.Κάνε την θεραπεία που σου είπα ή Seachem Kanaplex & Metroplex, χωρίς να ταίζεις και με το τέλος της θεραπείας αλλαγές νερού και προσθήκη βακτηριδίων

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2020 at 2:24 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το πρόβλημα σου είναι σοβαρό οπότε η βιολογία του φίλτρου έρχετε σε δεύτερη μοίρα.Κάνε την θεραπεία που σου είπα ή Seachem Kanaplex & Metroplex, χωρίς να ταίζεις και με το τέλος της θεραπείας αλλαγές νερού και προσθήκη βακτηριδίων

 

Φίλε μου κάτι τελευταίο. Επειδή στα kanaplex-metroplex διάβασα ότι πρέπει να βγάλεις τα ασπόνδυλα από το ενυδρείο γιατί μπορεί να μην αντέξουν τη θεραπεία ισχύει; Γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ότι γίνει θα πρέπει να γίνει με το ενυδρείο όπως έχει και έχω μέσα πάνω από 50 γαρίδες + τα σαλιγκάρια που δεν θέλω να χάσω. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον πάντως.

 

ΥΓ Εσύ ανάμεσα από general cure+furan και kanaplex+metroplex τι θα προτιμούσες; (το melafix ή το esha 2000 είναι πιο soft φάρμακα;)

Έγινε επεξεργασία - nikos_1981
Link to comment
Share on other sites

Με τις γαρίδες θα έχεις θέμα δυστυχώς...Το  μέλαφιχ είναι ήπιο και είναι για  εξωτερικά.Το esha μπορείς να το δοκιμάσεις και να δείς πώς θα  παέι πρίν πάς στα ποιό ισχυρά!

Link to comment
Share on other sites

Όχι τις γαρίδες...!!! Δηλαδή πρέπει να διαλέξω ψάρια η γαρίδες;; Δεν θέλω να τις χάσω και αυτές από τα φάρμακα.. Άλλο ψιλό ήπιο που δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ασπόνδυλα εκτός από το esha δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος nikos_1981 έγραψε:

Όχι τις γαρίδες...!!! Δηλαδή πρέπει να διαλέξω ψάρια η γαρίδες;; Δεν θέλω να τις χάσω και αυτές από τα φάρμακα.. Άλλο ψιλό ήπιο που δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ασπόνδυλα εκτός από το esha δεν υπάρχει;

Πρεπει να΄ρχισεις την θεραπεια άμεσα. Τις γαριδες πιάσε, οσες μπορείς, και βαλε σε ενα πλαστικό κουτι αποθήκευσης 20λ με μια αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2020 at 9:42 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Δες αν ξυνονται. Μαζεμενα πτερυγια μπορει να ειναι απο costia ή και chilodonella.

Ο κνησμος γενικοτερα οφηλεται σε καποια ασθενεια? Το λεω γιατι παρατηρω καπιους ξιφοφορους μου να ξυνονται αλλα η γενικοτερη συμπεριφορα των ψαριων ειναι αριστη

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Φορις3 έγραψε:

Ο κνησμος γενικοτερα οφηλεται σε καποια ασθενεια? Το λεω γιατι παρατηρω καπιους ξιφοφορους μου να ξυνονται αλλα η γενικοτερη συμπεριφορα των ψαριων ειναι αριστη

Δεν ειναι μονο τα νοσηματα, αλλα και ποιοτητα νερου παιζει ρολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...