Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά


Display Name

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος maria andrianakis έγραψε:

Αν θέλετε μπορώ να αναπτύξω το θέμα με τα Betta αρκεί να μου πείτε που να το ποστάρω ?

 

Θέλουμε! Νομίζω αυτή η ενότητα με τα λαβυρινθόψαρα είναι η κατάλληλη. Επίσης θέλουμε παρουσιάσεις των ενυδρείων σου, ειδικά το sorority tank :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου, για την παρέμβαση σου και τις πληροφορίες που περιλαμβάνονται στο κείμενό σου.

Σαν συμπλήρωμα των όσων έγραψες, θα καταθέσω προς χάριν της συζήτησης, αυτά που έχω διαπιστώσει σε αυτή την πολύ μικρή περίοδο, που έχω αυτό το είδος ψαριού.
Ήμουν και είμαι παντελώς άσχετος με διατήρηση τέτοιας μορφής ζωής. Μαθαίνω προς το παρόν.


Πράγματι το πρώτο ψαράκι που χάθηκε πρέπει να συνέτρεξαν λόγοι που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, λόγο άγνοιας κυρίως. Ήταν πολύ μικρό χρονικό διάστημα στην κατοχή μου, και φυσικά δεν ήξερα ούτε την ηλικία του, ούτε το ιστορικό του σε ασθένειες, ούτε φυσικά τις συνήθειες του (διατροφικές, περιβαλλοντολογικές κλπ ). Εχω περιγράψει σε προηγούμενα κείμενα μου, το τι έκανα και φυσικά τονίζοντας ότι πιθανόν η δική μου τακτική αντιμετώπισης του προβλήματος να ήταν λάθος.
Για το περιβάλλον που ζουν στην φύση, όλοι έχουμε δει πως τα συγκεντρώνουν σε βίντεο από τους λασπότοπους μέσα στα σάπια και τα ζωντανά φυτά.. Τα πιάνουν στα χέρια για να τα απομακρύνουν από την λάσπη που έχουν γίνει ένα.

 

Αυτό που έχω να καταθέσω είναι πράγματι, η μεγάλη διαφορά συμπεριφοράς μεταξύ των δύο που έχω διαπιστώσει χωρίς όμως να είμαι βέβαιος οτι είναι αντιπροσωπευτικό το δείγμα μιας και έχει να κάνει με δυο μονάδες, δεν μπορώ να το εκλάβω σαν γενικό κανόνα διαφορετικότητας. Στην δική σου όμως περίπτωση λόγο του πλήθους που διατηρείς, μπορείς να εκφράσεις άποψη δίχως άλλο, την οποία και σέβομαι και την κρατώ.
Το πρώτο που είχα δεν έτρωγε τίποτα άλλο παρά μόνο αυτά τα φρίσκις πως τα λένε, γενικής χρήσης για ψάρια γλυκού νερού. Τα φτηνά του μαγαζάτορα μην πέσει έξω ο προϋπολογισμός.
Το δεύτερο τρώει τα πάντα. Πιστεύω και μακαρόνια με 7 τυριά να του ρίξω θα τα φάει και θα ζητήσει και μπύρα.

Σωστή η παρατήρηση σου για τα κλαδάκια, τα οποία ήδη έχουν καθαριστεί, και ότι έχει μείνει το έχω περάσει με λειαντικό χαρτί για να αμβλύνω τις αιχμές των ξύλων πριν την επανατοποθέτηση τους στο ενυδρείο.
Για τον αρακά η μπιζέλι έχω διαβάσει και το έχω κάνει φυσικά, πως δεν είναι μέρος της συνεχούς διατροφής του, αλλά βοηθάει ανά περιόδους στο να διαφοροποιήσει λίγο αυτή την διατροφική ρουτίνα με την πρωτεΐνη.

Τέλος να πω ότι από την στιγμή που μπήκε στο ενυδρείο το δεύτερο ψάρι, στο νερό μπαίνει αλάτι κατ΄ αναλογία μισή κουταλιά της σούπας ανά 20 λίτρα, η μισή δηλαδή από την συνιστώμενη όπως περιγράφει το προϊόν της ΑΡΙ, στην συσκευασία.
Μέχρι τώρα δείχνουν να πηγαίνουν όλα καλά.

Μέχρι και την ώρα που θέλει να κοιμηθεί μου δείχνει μόλις πάει πάνω κάτω 9 το βράδυ. Ενω τριγυρίζω στον χώρο και έρχεται από την πλευρά του τζαμιού που είναι κοντύτερα μου, όταν είναι η ώρα του, χώνεται ανάμεσα στο τζάμι και το άκρο του φίλτρου, μέχρι να σκεπάσω το μισό ενυδρείο, γιατί δεν θα πάω και εγώ για ύπνο με τις κότες, και να σβήσω φώτα.

Κάτι τελευταίο, μιας και ο φίλος μας ο george rapp θέλει να το έχει σαν οικοδόμο πασαλειμμένο λάσπη σε νερό της Ψυτάλειας, εγώ τον θέλω καθαρό και νερό όπως το San Pelegrino με περισσότερο ανθρακικό από Perrier.:bigemo_harabe_net-176:

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Display Name βαζεις αλατακι !

απο που να παρω και εγω ; στα pet ; 

επισης ολα οκ με τα φυτα καμια διαφορα με το μισο κουταλι ;

και ΝΑΙ ! εαν μπορουσα θα το εκανα τοσο κιτρινο το νερο του και σκοτεινο που θα εβλεπα την σιλουετα του πισω απο τον χαμο να πλησιαζει για να μου πουλησει το μαγκιλικι του!!!!

@maria andrianakis θελουμε και μαλιστα πολυ !!!

εαν μπορουσες να γεμισεις και το αλμπουμ σου και να μας ριχνεις τις φωτο ακομα καλυτερα , μου αρεσει να βλεπω μονομαχους και πιο πολυ εδω ανθρωπων σαν εμενα , απο youtube εχω δει αρκετα !

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος george rapp έγραψε:

@Display Name βαζεις αλατακι !

απο που να παρω και εγω ; στα pet ; 

επισης ολα οκ με τα φυτα καμια διαφορα με το μισο κουταλι ;

και ΝΑΙ ! εαν μπορουσα θα το εκανα τοσο κιτρινο το νερο του και σκοτεινο που θα εβλεπα την σιλουετα του πισω απο τον χαμο να πλησιαζει για να μου πουλησει το μαγκιλικι του!!!!

@maria andrianakis θελουμε και μαλιστα πολυ !!!

εαν μπορουσες να γεμισεις και το αλμπουμ σου και να μας ριχνεις τις φωτο ακομα καλυτερα , μου αρεσει να βλεπω μονομαχους και πιο πολυ εδω ανθρωπων σαν εμενα , απο youtube εχω δει αρκετα !

Βοηθήστε με λίγο γιατί όλες οι φωτο μου είναι πολύ μεγάλες για να κάνω upload χαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

ωραια .

πας πανω πανω gallery / φωτογραφιες μελων / προσθηκη εικονων / δημιουργεια νεου αλμπουμ .

αφου το φτιαξεις και φυσικα θα το φορτωνεις και αλλες οσο περναει ο καιρος , σε καθε σχολιο πας κατω δεξια που λεει -εισαγωγη αλλων πολυμεσων- και πατας -εισαγωγη απο αλμπουμ- .

τωρα το πως τις μειωνουμε ογκο και για να ανεβουν και για να διευκολυνουμε γενικα την ζωη μας .

μια τρομερη εφαρμογη που μπορει να κανει ενα αρχειο ακομα και 12mb να ειναι κατω απο 1Mb και ταυτοχρονα οσο και να κανεις ζουμ στις εικονες διαφορα δε θα δεις ΠΟΤΕ  ειναι και για android ios αλλα και για pc ειναι το adobe photoshop express .

ειναι free , το μονο που θα ζητησει ειναι να κανεις log in με το google acount που ολοι εχουμε πλεον!

εαν αποφασισεις να το δουλεψεις στειλε μου να σου πω βημα βημα πως θα το κανεις σε ολες τις φωτογραφιες σου να γλυτωσεις και κανενα σκληρο δισκο απο το μπαζαρισμα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, george rapp said:

@Display Name βαζεις αλατακι !

απο που να παρω και εγω ; στα pet ; 

επισης ολα οκ με τα φυτα καμια διαφορα με το μισο κουταλι ;

και ΝΑΙ ! εαν μπορουσα θα το εκανα τοσο κιτρινο το νερο του και σκοτεινο που θα εβλεπα την σιλουετα του πισω απο τον χαμο να πλησιαζει για να μου πουλησει το μαγκιλικι του!!!!

 

Ναι έχουν τα πετ. Τουλάχιστον όπου πουλάνε για ψάρια. Και το petsupermarket στον Κηφισό - Ρέντη έχει σίγουρα. Δεν καταλαβαίνουν τίποτα τα φυτά. Ούτε με την βιολογία έχει θέμα. Τουλάχιστον με βάση το τι έχω διαβάσει κάνει καλό σε κάποια σημεία. Περιέχει ηλεκτρολύτες που βοηθούν πολύ στα βράγχια ώστε να αποβάλουν καλύτερα το διοξείδιο και τουλάχιστον η έλλειψη ηλεκτρολυτών επιφέρει διάφορες ασθένειες. Και είναι και φθηνό.

Οπότε και αλάτι και σκόρδο, θα γίνει ο Φαφούτης Τσάλεντζερ.?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λόγο του οτι είναι οι κόκκοι του αρκετά μεγάλοι, δεν είναι σαν το κλασικό αλάτι, εγώ όπως είπα βάζω μισό κουτάλι της σούπας δηλαδή χαμηλότερα απο το χείλος του κουταλιού ποσότητα, την ρίχνω σε ένα φλιτζάνι το ανακατεύω στο νερό πρώτα μέχρι να λιώσει τελείως, και μετά σε δυο τρεις δόσεις το ρίχνω στο νερό που έχω πάντα σε αναμονή στα 30 περίπου λίτρα. Όσο χρειαστεί για την αλλαγή μικρή η μεγάλη έχει την ανάλογη ποσότητα αλατιού. Κατάλαβες δεν ψάχνω την ποσότητα αλατιού με βάση τα λίτρα της αλλαγής γιατί ήδη την ποσότητα την έχει το νερό που έχω ετοιμάσει απο πριν.

 

Την πρώτη φορά έριξα κατ΄ευθείαν στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Display Name
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Δοκιμαστικό ☺️?  Κοινόβιο θηλυκών Μονομάχων

πριν 45 λεπτά, το μέλος maria andrianakis έγραψε:

Βοηθήστε με λίγο γιατί όλες οι φωτο μου είναι πολύ μεγάλες για να κάνω upload χαχαχαχα 

 

PSX_20200403_000855.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ! τοσα χρωματα ! τοση ομορφια μονο αυτοι πιστευω μπορουν να την δωσουν .

σαν να εβαλες παιδια να ζωγραφισουν το ψαρακι τους , καθε ενα διαφορετικο .

άνοιξε ενα θεμα δικο σου και δωσε μας εικονες και τις εμπειριες σου συμβουλες , θα χαρουμε πολυ .

για οτι θελησεις περι φωτογραφιων στειλε και pm να σε διευκολύνω.

παντως ισως απο τα πιο ομορφα ενυδρεια που εχω δει ποτε !   

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

πανεμορφο ! τοσα χρωματα ! τοση ομορφια μονο αυτοι πιστευω μπορουν να την δωσουν .

σαν να εβαλες παιδια να ζωγραφισουν το ψαρακι τους , καθε ενα διαφορετικο .

άνοιξε ενα θεμα δικο σου και δωσε μας εικονες και τις εμπειριες σου συμβουλες , θα χαρουμε πολυ .

για οτι θελησεις περι φωτογραφιων στειλε και pm να σε διευκολύνω.

παντως ισως απο τα πιο ομορφα ενυδρεια που εχω δει ποτε !   

Να σε καλά...Τα θηλυκά είναι εξίσου όμορφα με τ αρσενικά και έχουν παρεξηγηθεί κάνοντας συγκρίσεις με αλλά είδη και γιατί δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα όσο θα έπρεπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό από κάθε άποψη. Συγχαρητήρια γιατί κάποια ενυδρεία δείχνουν αμέσως τις προσπάθειες που καταβάλουν οι ιδιοκτήτες τους. Μεταξύ αυτών και το δικό σου.

Υπέροχο. Εύγε.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα κατά καιρούς μονομάχους και αυτή την υπερβολή στην διατροφή τους όχι μόνο δεν την καταλαβαίνω αλλά κρύβει και πολλούς κινδύνους.

Όλα τα σκούληκα είναι πολλές φορές φορείς παράσιτων και μικροβίων συν του ότι όταν μιλάμε για φρέσκο ή κατεψυγμένο πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτική στον τρόπο ταΐσματος και στην συντήρηση της τροφής μια που δεν θέλει πολύ να αρρωστήσουμε τον ψάρι.

Επίσης τον αρακά τον δίνουμε σε περιπτώσεις απόφραξης σαν καθαρτικό στα ψάρια γενικός οπότε δεν τίθεται θέμα να μπει στην εβδομαδιαία διατροφή τους, άστε που δεν τον τρώει. Το Epsom salt είναι μια καλή λύση αρκεί να γίνει σταδιακά η εφαρμογή και στην σωστή δοσολογία σε περίπτωση προβλήματος.

Να επισημάνω πως ποτέ δεν μου αρρώστησε μονομάχος και μια φορά την ημέρα είναι υπέρ αρκετή η διατροφή τους.

Προφανώς είχα πάντα καλά στρωμένο φιλτράκι, καθαρό νερό και ισορροπημένη δίαιτα χωρίς ιδιαίτερες υπερβολές συντήρησης.

Αλάτι δεν είχα ρίξει ποτέ μια που το ψάρι δεν είναι υφάλμυρου περιβάλλοντος και ούτε προδιαγράφεται στις παραμέτρους συντήρησης τους.

Μπορεί το ψάρι να έχει κάποια πλεονεκτήματα σχετικά με την αναπνοή του και τον λαβύρινθο και ότι δεν μολύνει υπερβολικά το νερό λόγω ελάχιστης τροφής και αποβλήτων αλλά η αμμωνία χωρίς φίλτρο δημιουργείται και το καίει εσωτερικά και εξωτερικά χωρίς μια απλή υποτυπώδες φίλτρανση.

Στα υπέρ τα άλμοντ φύλλα που δημιουργεί ένα όξινο περιβάλλον κατεβάζοντας το ΡΗ κάτω του 7 για να έχει περισσότερο Αμμώνιο που δεν είναι τοξικό παρά αμμωνία που του δημιουργεί ανεπανόρθωτες ζημιές στους ιστούς. Επίσης το όξινο περιβάλλον το προστατεύει από βακτηριακές μολύνσεις μια που τα παθογόνα βακτήρια επιβραδύνουν την ανάπτυξη τους και δεν μπορούν να αναπαραχθούν σε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι απαραίτητο να τον διατηρούμε σε όξινο περιβάλλον αρκεί να του παρέχουμε καθαρό νεράκι και σωστή βιολογία. Στην περίπτωση όμως που τον διατηρούμε σε όξινο περιβάλλον το νερό αλλαγής θα πρέπει να είναι παρομοίων παραμέτρων για να μην υπάρχει μεγάλη οσμωτική διαφορά.

Όπως καταλαβαίνετε το αλάτι δεν έχει καμία θέση στην συντήρηση του και αν χρησιμοποιηθεί σε θεραπεία θα πρέπει να γίνει σταδιακά γιατί αλλιώς μπορεί να πάει και από οσμωτικό σοκ! Βέβαια δεν θα χρειαστείτε το αλάτι για εγκαύματα στις ουρές και το σώμα τους εάν έχετε μια σωστή υποτυπώδες φιλτρανση που το προστατεύει από την απρόβλεπτη αμμωνία.

Προτείνω φιλτρακια κρεμαστά ρυθμιζόμενα που δεν δημιουργούν δυνατά ρεύματα και μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, και τα φυτά είναι πάντα ένας καλός σύμμαχος αλλά χωρίς υπερβολικό φωτισμό.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια παρέμβαση για το ενυδρειακό αλάτι. Πιθανόν να μην χρειάζεται, η πιθανόν να είναι σωστή η προσθήκη στο ενυδρείο. Και λέω πιθανόν διότι το IBC (international betta congress), από την μία περιγράφει ότι δεν χρειάζεται και από την άλλη παρουσιάζει τις θετικές του ιδιότητες με τους εξής λόγους.
Κάνει το περιβάλλον αφιλόξενο σε παράσιτα που μπορεί να προσβάλουν το ψάρι.
Ελλατώνει τα επίπεδα νιτρικών και νιτρωδών.
Βοηθάει τα βράγχια και τα νεφρά. Επίσης βελτιώνει την επίστρωση του δέρματος.

Απο την άλλη σημειώνουν πως είναι βλαπτικό σε άλλα είδη ψαριών που ίσως συνυπάρχουν με το betta, διότι προσβάλει το δέρμα τους ξεραίνοντας το. Αυτά είναι τα Scaleless όπως τα corydoras, cat fish, knife fish, eels κλπ.
Καθώς επίσης και τα ευαίσθητα φυτά σε κάποιες ποσότητες.

Τελικά η άποψη μου, που μπορεί να είναι και λάθος, αλλά την εφαρμόζω, είναι του ότι αν δεν υπάρχουν φυτά ευαίσθητα, που δεν έχω τέτοια, άλλα είδη ψαριών που επίσης δεν έχω, μια μικρή ποσότητα ενυδρειακού αλατιού (sodium chloride), και όχι Epsom salt (magnesium sulfate), το οποίο λειτουργεί κυρίως σαν καθαρτικό για δυσκοίλια ψαράκια, νομίζω ότι βοηθάει το περιβάλλον του νερού.

Φυσικά είναι η άποψη μου που στερείται εμπειρίας, αλλά …..

Και να παραθέσω και τον σύνδεσμο για το που έχω διαβάσει τα ανωτέρω, για να μην υποθέσει κάποιος ότι θέλω να δείξω γνώσεις που στην πραγματικότητα στερούμαι. ?

 

https://www.bettacarefishguide.com/aquarium-salt-for-bettas-faq/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:

Θα κάνω μια παρέμβαση για το ενυδρειακό αλάτι. Πιθανόν να μην χρειάζεται, η πιθανόν να είναι σωστή η προσθήκη στο ενυδρείο. Και λέω πιθανόν διότι το IBC (international betta congress), από την μία περιγράφει ότι δεν χρειάζεται και από την άλλη παρουσιάζει τις θετικές του ιδιότητες με τους εξής λόγους.
Κάνει το περιβάλλον αφιλόξενο σε παράσιτα που μπορεί να προσβάλουν το ψάρι.
Ελλατώνει τα επίπεδα νιτρικών και νιτρωδών.
Βοηθάει τα βράγχια και τα νεφρά. Επίσης βελτιώνει την επίστρωση του δέρματος.

Απο την άλλη σημειώνουν πως είναι βλαπτικό σε άλλα είδη ψαριών που ίσως συνυπάρχουν με το betta, διότι προσβάλει το δέρμα τους ξεραίνοντας το. Αυτά είναι τα Scaleless όπως τα corydoras, cat fish, knife fish, eels κλπ.
Καθώς επίσης και τα ευαίσθητα φυτά σε κάποιες ποσότητες.

Τελικά η άποψη μου, που μπορεί να είναι και λάθος, αλλά την εφαρμόζω, είναι του ότι αν δεν υπάρχουν φυτά ευαίσθητα, που δεν έχω τέτοια, άλλα είδη ψαριών που επίσης δεν έχω, μια μικρή ποσότητα ενυδρειακού αλατιού (sodium chloride), και όχι Epsom salt (magnesium sulfate), το οποίο λειτουργεί κυρίως σαν καθαρτικό για δυσκοίλια ψαράκια, νομίζω ότι βοηθάει το περιβάλλον του νερού.

Φυσικά είναι η άποψη μου που στερείται εμπειρίας, αλλά …..

Και να παραθέσω και τον σύνδεσμο για το που έχω διαβάσει τα ανωτέρω, για να μην υποθέσει κάποιος ότι θέλω να δείξω γνώσεις που στην πραγματικότητα στερούμαι. ?

 

https://www.bettacarefishguide.com/aquarium-salt-for-bettas-faq/

Κατά αρχάς να ξεκαθαρίσω τα λεγόμενα μου όσο αφορά τα Epsom salt μια που αναφέρομαι σε σχέση με τις καθαρτικές του ιδιότητες σαν χρήση όταν υπάρχει πρόβλημα και όχι σε συστηματική χρήση.

Αυτό προς αποφυγή παρεξηγήσεως.

 

Όσο αφορά το άρθρο περισσότερο μου κάνει του τύπου……….. με λένε Γκρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω.

 

When used properly it can be great medicine. However, when used wrong it can become very dangerous.

Για εμένα αυτή η φράση συνοψίζει όλες τις ανακρίβειες που κρύβει το άρθρο και επειδή θα σας κουράσω με σεντόνια εάν αναλύσουμε όλο το θέμα σας παραθέτω δυο βιντεάκια στα οποία εάν βρείτε ίχνος αλατιού τότε εγώ θα το γυρίσω σε θαλασσινό...... :)

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως βαραω like και στους 2 σας .

ετσι ωστε να μπορεσω καποια στιγμη να πω και με την βουλα -με λένε ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω-  !!!!!

χαχαχαχαχαχαχα!!!!

εποικοδομητικες οι διαφωνίες παντα σε φιλικα περιβάλλοντα.  

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

εγω παντως βαραω like και στους 2 σας .

ετσι ωστε να μπορεσω καποια στιγμη να πω και με την βουλα -με λένε ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω-  !!!!!

χαχαχαχαχαχαχα!!!!

εποικοδομητικες οι διαφωνίες παντα σε φιλικα περιβάλλοντα.  

Το αλάτι είναι απαραίτητο συστατικό κάθε ζωντανού οργανισμού, και παίζει σπουδαίο ρόλο στα βιολογικά φαινόμενα, όπως στην κυτταρική ισορροπία των μεμβρανών των ζωντανών οργανισμών και μια σειρά οργανικών λειτουργιών. Σαφώς είναι απαραίτητη μια μικρή ποσότητα, αλλά αυτό λαμβάνεται ουσιαστικά καθημερινά με τις τροφές και το ίδιο το νερό που το εμπεριέχει. Παρά την αξία που έχει το αλάτι για την υγεία, η κατάχρησή του είναι δυνατό να προκαλέσει και αρκετές παθολογικές καταστάσεις και ασθένειες., όπως δυσπεψία, νεφρικές βλάβες, κλπ. Για όλα αυτά επιβάλλεται προσοχή. Η ποσότητα αυτή ποικίλλει ανάλογα με τον οργανισμό, την ηλικία και τη γενικότερη διατροφή. Οπότε παν μέτρο άριστο και η χρήση του να γίνεται εφόσον το χρειάζεται ουσιαστικά.

Αποψη μου.......

φιλικότατα Rik ?
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

εάν βρείτε ίχνος αλατιού τότε εγώ θα το γυρίσω σε θαλασσινό...... 

Μεινε στο γλυκο! Τι να κανουμε χωρις εσεναααααααααααααα;;;;;;;;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μεινε στο γλυκο! Τι να κανουμε χωρις εσεναααααααααααααα;;;;;;;;;;;;

Εσυ μικρη κοκκινοσκουφιτσα κοψε το δουλεμα........?

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:

Θα κάνω μια παρέμβαση για το ενυδρειακό αλάτι. Πιθανόν να μην χρειάζεται, η πιθανόν να είναι σωστή η προσθήκη στο ενυδρείο. Και λέω πιθανόν διότι το IBC (international betta congress), από την μία περιγράφει ότι δεν χρειάζεται και από την άλλη παρουσιάζει τις θετικές του ιδιότητες με τους εξής λόγους.
Κάνει το περιβάλλον αφιλόξενο σε παράσιτα που μπορεί να προσβάλουν το ψάρι.
Ελλατώνει τα επίπεδα νιτρικών και νιτρωδών.
Βοηθάει τα βράγχια και τα νεφρά. Επίσης βελτιώνει την επίστρωση του δέρματος.

Απο την άλλη σημειώνουν πως είναι βλαπτικό σε άλλα είδη ψαριών που ίσως συνυπάρχουν με το betta, διότι προσβάλει το δέρμα τους ξεραίνοντας το. Αυτά είναι τα Scaleless όπως τα corydoras, cat fish, knife fish, eels κλπ.
Καθώς επίσης και τα ευαίσθητα φυτά σε κάποιες ποσότητες.

Τελικά η άποψη μου, που μπορεί να είναι και λάθος, αλλά την εφαρμόζω, είναι του ότι αν δεν υπάρχουν φυτά ευαίσθητα, που δεν έχω τέτοια, άλλα είδη ψαριών που επίσης δεν έχω, μια μικρή ποσότητα ενυδρειακού αλατιού (sodium chloride), και όχι Epsom salt (magnesium sulfate), το οποίο λειτουργεί κυρίως σαν καθαρτικό για δυσκοίλια ψαράκια, νομίζω ότι βοηθάει το περιβάλλον του νερού.

Φυσικά είναι η άποψη μου που στερείται εμπειρίας, αλλά …..

Και να παραθέσω και τον σύνδεσμο για το που έχω διαβάσει τα ανωτέρω, για να μην υποθέσει κάποιος ότι θέλω να δείξω γνώσεις που στην πραγματικότητα στερούμαι. ?

 

https://www.bettacarefishguide.com/aquarium-salt-for-bettas-faq/

Έρχεσαι στα λόγια μου...με προσοχή σε φυτεμένα ενυδρεία...

Όσο για το Epsom Salt, καμία σχέση με το θαλασσινό και μη μπερδευόμαστε...δεν χρησιμοποιείτε στο ενυδρείο μέσα και όπως τόνισα χρησιμοποιείτε με ακρίβεια και μόνο αν έχεις την εμπειρία να το κανεις γιατί μπορεί να καταλήξει σε θάνατο του ψαριού 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουμε ότι το κάθε τι που περιγράφεται στις συζητήσεις έχει να κάνει με το πως θα πρέπει και όχι πως μας αρέσει να είναι διαμορφωμένο το περιβάλλον που φιλοξενεί το, η τα, ψάρια μας.
Αυτό δεν χωράει αμφισβήτηση. Κανείς δεν θέλει να αποτυπώνονται πρακτικές που θα έθεταν σε κίνδυνο τα δικά μας ψαράκια, η όποιου άλλου διαβάζει τα κείμενα. Δεδομένο.
Απο αυτά που έχω καταλάβει έως σήμερα, κάνοντας χρήση του διαδικτύου, εξάγω το συμπέρασμα πως ο κάθε κάτοχος betta η όποιου άλλου είδους, ακολουθεί κάποια τακτική, είτε γιατί τον πληροφόρησαν λάθος, είτε γιατί δεν τον πληροφόρησαν καθόλου είτε γιατί δίνει μεγαλύτερη σημασία στο οπτικό αποτέλεσμα που αρέσει στον ίδιο, η γιατί υπάρχει στενότητα χώρου διαμονής ή ένα σωρό γιατί.
Λόγο του ότι δεν έχει τύχει να βρω κάποια επιστημονική μελέτη η οποία θα περιγράφει επ΄ ακριβώς τις απαιτούμενες συνθήκες μέσω εργαστηριακών αναλύσεων, αρκούμαι όπως πιστεύω όλοι μας, στο να αντλούμε πληροφορίες για τις συνθήκες του φυσικού του βιοτόπου όπως δείχνουν πολύ καλά τα βίντεο που παρέθεσε ο Rik.

 

Με μία διαφορά. Ακόμα και αυτές οι συνθήκες είναι ετησίως μεταβαλλόμενες. χωρίς να περιγράφονται οι συνολικές ετήσιες παράμετροι του βιότοπου.
Κατα την περίοδο λ.χ. της χαμηλής στάθμης νερού, η της περιόδου έλλειψης τροφής λόγο του κύκλου των νυμφών των κουνουπιών, αναγκάζονται να τρώνε μέχρι και φυτά, η να ζουν σε ένα νερόλακκο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τον θάνατο μεγάλου αριθμού ψαριών στον φυσικό τους βιότοπο. Στην σωστή κλιματική περίοδο λόγου χάριν δεν υπάρχει black water που θεωρείται φυσικό τους περιβάλλον. Απο την άλλη σε κάθε σημείο φυσικού βιότοπου μπορεί να παρατηρούνται διακυμάνσεις στοιχείων που ίσως να έχει σαν αποτέλεσμα διαφορετικά επίπεδα υγείας του πληθυσμού. Το PH o κύριος στο βίντεο το μέτρησε συν πλην 5 με ένα όργανο αμφιβόλου ποιότητας μέτρησης. Υπάρχουν διακριβωμένα όργανα που μπορεί να έδειχναν στο σημείο πολύ μεγάλη διαφορά από αυτό. Στους ορυζώνες μπορεί να είναι από 3.4 μέχρι και 8. Φυσικά αν θέλαμε να ακολουθήσουμε επ ακριβώς τις φυσικές τιμές του βιότοπου στο ενυδρείο μας θα έπρεπε να έχουμε αντίστοιχες μετρήσεις σε οργανικές και ανόργανες ύλες, όξινη φωσφατάση ένζυμα, αποικίες από αναερόβια μικρόβια και ο πίνακας είναι τεράστιος των ιχνοστοιχείων του φυσικού τους περιβάλλοντος, που όλα μαζί συνθέτουν το περιβάλλον αυτό και είναι αδύνατον να υποστηριχθεί σε ένα ενυδρείο σαν το δικό μου λ.χ.

Αυτό επίσης που πιστεύω είναι ότι ακόμα και συλλογή ψαριών από τέτοια σημεία, δεν δηλώνει επ΄ ουδενί ότι αυτά θα είναι και υγιέστατα. Περισότερο υγιές μπορεί να είναι κάποιο ψάρι που παρήχθη σε ελεγχόμενο ενυδριακό περιβάλλον χωρίς όλα αυτά τα ιχνοστοιχεία του φυσικού βιότοπου. Ποιού φυσικού τέλος πάντων, μετά από όλα τα λιπάσματα που έχουν πέσει σαν πρόσθετα στις περιοχές συλλογής.

Το ζήτημα για εμένα είναι ότι αφού δεν μπορώ όπως δεν μπορεί και ο οποιοσδήποτε να μιμηθεί τις φυσικές διεργασίες που συμβαίνουν σε έναν βιότοπο, λ.χ. ένας τύπος
μικροβιακής αποικίας να καταστρέφει στο φυσικό περιβάλλον τα βακτήρια που προκαλούν το fin rot, που δεν υπάρχουν στο νερό του δικτύου, προσπαθούμε να ελαχιστοποιήσουμε τους γνωστούς παθογόνους για τα ψάρια μηχανισμούς μέσα σε αυτό.

Τα πρόσθετα όπως το ενυδριακό αλάτι είναι συμβιβασμός ίσως, και όχι κάθετο “πρέπει”, αν μιλήσουμε και γι’ αυτό.
Φυσικά θα πρέπει να λάβουμε στα υπ’ όψιν κατά πόσο που και αν ωφελεί, και κατά πόσο βλάπτει, εξαίροντας το αν υπάρχει στο φυσικό τους περιβάλλον. Ξέρετε και εγώ ο ίδιος κάνω αναφορές πως πρέπει να διαμορφώνουμε τον χώρο τους με βάση τις δικές τους απαιτήσεις και όχι τις δικές μας. Το κατά πόσο είναι αυτό εφικτό είναι υπό διερεύνηση φυσικά, και δεν μπορώ να το απαντήσω λόγο έλλειψης γνώσης.

Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί τα πρέπει και τα δεν πρέπει. Αυτό που γίνεται από μέρους μας πιστεύω είναι μια διαρκής αναζήτηση από αυτούς που ψάχνουν το πάρα πέρα, και δεν αρκούνται στα απαραίτητα.
Φυσικά θα πείτε βρε φίλε πολύ μακριά δεν το πας ? Βάλε καθαρό νερό στο ψαράκι, βλέπε την αμμωνία σου τα νιτρικά και τα νιτρώδη και θα είσαι μια χαρά.

Και ερωτώ. Πολλοί δεν έμειναν σε αυτό ? Έμειναν. Και ξαφνικά ένα πρωί …. Παιδιά SOS το ψάρι μου κάθεται στον πάτο και δεν τρώει.
Μα τα έκανα όλα σωστά.
Η παιδιά η ουρά του σκίστηκε. Τι κάνουμε τώρα ? Βάλε τον σε αλάτι ριχτού melafix η το turbofix 4x4 GT 24 Valv΄s.

Με χαριεντίστικη διάθεση λοιπόν, θα καταλήξω ότι εγώ, το αλατάκι του στην ελάχιστη ποσότητα θα το προσθέτω ελπίζοντας στο τέλος να μην μεταμορφωθεί σε σαρδέλα, γιατί κρατάω τα θετικά που παρέχει, έστω και αν αυτά προέρχονται από πηγές αμφισβητούμενες μέσω διαδικτύου, και φυσικά να παρακολουθώ την ολική εικόνα που δείχνει το ψάρι.

Αν διάβαζα ότι προκαλεί βλάβες θα το σταματούσα αμέσως.
Και μια παρένθεση.
Ναι πράγματι υπάρχει το φάσκω και αντιφάσκω στον ιστότοπο που παρέθεσα το τόνισα και εγώ εξ’ αρχής, αλλά δεν γίνεται καμία αναφορά βλαπτικότητας όχι μόνο εκεί, αλλά οπουδήποτε.

Αν συμβαίνει παρακαλώ πολύ να ενημερωθώ, να το σταματήσω αμέσως και να αρχίσω να του προσθέτω ζάχαρη.?

Υποψιάζομαι εκ των προτέρων το τι σκεφτόσαστε. Ρε δεν του ρίχνεις και μπαρούτι. Δικό σου είναι κάνε οτι θέλεις.

Οχι παιδιά. Μπαρούτι δεν θα του ρίξω οτι και να λέτε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...