Jump to content

πρασινη και καφε αλγη


aba2011

Recommended Posts

καλησπερα.εχω βαλει ενα φωτιστικο της sunsun (κινα)σε ενυδρειο 15 λιτρα με ανουμπιες,κερατοφυλλο,μος,και 2 ειδη μικροσορουμ πτεροπους.το φωτιστικο ειναι led 14 watt,7500k και δε ξερω τι σημαινει αυτο, ADE-300C.εχω μειωση το χρονο σε 8 ωρες την ημερα απο 10.λιπασμα micro aquaforest καθε μερα 2 σταγονες,macro aquaforest 2 φορες τη βδομαδα 1ml και af carbon boost της ιδιας εταιρειας καθε μερα 7 σταγονες.υποστρωμα απλο χαλικι με ταμπλετες λιπανσης για φυτεμενα αλλα τωρα υπαρχει μονο μια συσταδα απο bacopa caroliana.εχει κανει την εμφανιση της πρασινη αλγη στο χαλικι και ανεβαινει σιγα σιγα και στο μπροστα τζαμι του ενυδρειου.οι ανουμπιες εχουν καφε αλγη στα φυλλα τους.ξεχασα υπαρχουν και δυο ειδη boucephalandra wavy green και red.ολα τα φυτα εκτος απο τη caroliana ειναι δεμενα σε πετρες λαβας.τη πεμπτη που μας περασε ειχα ph=7,5 KH=6,GH=21dgh.εκανα 80% αλλαγη νερου και σημερα εχω GH=12dgh.δεν εχω κανει αλλες μετρησεις για νιτρικα,αμμωνια κτλ δεν εχω τα τεστ.το φιλτρο μου ειναι κρεμαστο με χαμηλη ροη για να μην ενοχλειται ο μονομαχος με σερα siporax και μαυρο σφουγγαρι.σε ερωτηση που ειχα κανει για τη γενικη σκληρωτητα που εχω ειχα απαντησεις απο το φορουμ οτι μαλλον φταιει το χαλικι.τωρα με αυτες τις μετρησεις που εχω σημερα αλλαζω το χαλικι η περιμενω?με την αλγη τι να κανω?το ενυδρειο απο τη μανα του ειχε στο καπακι μια απλη λαμπα φθοριου η οποια υπαρχει ακομα.αναμενω συμβουλες.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζεις το Macro?Τα φυτά που έχεις δέν είναι τόσο απαιτητικά και το Macro περιέχει νιτρικά και φωσφορικά.Λογικά η άλγη σου είναι από αυτό.Για σταμάτησε το και παρακολούθα πώς θα πάει για λίγες εβδομάδες.ΚΑι άν μπορείς πάρε/κάνε τέστ σε νιτρικά/φωφορικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...