Jump to content

New thing


Recommended Posts

Καλησπερα στν παρέα.... Ετοιμάζω κάτι νέο... Βρήκα ένα 60λτ στν αποθήκη κ μέτα από τα τεστ που περασε πηρε θέση για φταίξιμο.... Εχω κανει ένα αρχικό πλανο με ότι βλέπετε μέσα... Λείπει η άσπρη αμμο στ μπροστά μέρος που πλένοταν εκείνη τν ώρα... Είμαι σε φάση ότι δεν θέλω καθόλου φυτά... Θέλω μερικές προτασεις αν έχετε τν καλοσυνη για το scape πρώτα από όλα... Κ έπειτα για τν συνθεση θα το βρουμε έχουμε καιρό... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος farming again and again έγραψε:

 

 

IMG_20200227_221736.jpg

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος farming again and again έγραψε:

 

IMG_20200227_221736.jpg

 

 

IMG_20200227_221719.jpg

 

IMG_20200227_221710.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κανω λαθος πρωτα πρεπει να σκεφτεις τα ψαρια που θα βαλεις γιατι η ψαροσυνθεση επηρεαζει ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ιδέα, αλλά γενικά τα φυτά εκτός του ότι δίνει ένα όμορφο αποτέλεσμα, βοηθάνε και στην οξυγόνωση του νερού αλλά και στην βιολογία! Βέβαια έχω δει πολλά όμορφα ενυδρεία και χωρίς φυτά!

Όποτε το εγχείρημα σου μπορεί να πετύχει και να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις!

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχω καταλήξει στ ότι δεν θα περιέχει φυτά... Σμρ θα τελειοποιηθεί με ρίζες που έχουν έρθει κ θα αρχίσει το στρώσιμο.... Θέλω μερικές προτασεις για να αρχίσω να ψάχνομαι με τν συνθεση... 

Link to comment
Share on other sites

Μία πρόταση για χωρίς φυτά είναι βιοτοπικό. Πεσμένα φύλλα, ανάποδες ρίζες κτλ. 

Κάτι άλλο είναι άμμο και κοχυλόψαρα τανγκανίκα αλλά θέλει καλό διάβασμα αν ακολουθήσεις αυτό το δρόμο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν θέλεις φυτά τότε θα παίξεις ή μόνο με πέτρες ή μόνο με ρίζες ή συνδυάζεις και τα δυο, δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές. Όσο για το πόσες πέτρες και πόσες ρίζες και πως θα είναι στημένες δεν μπορώ να σου πω γιατί και αυτό εξαρτάτε άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο απο τα ψάρια.

 

Βάλε την φαντασία σου φτιάξε κάτι για να έχουμε μια εικόνα και πάνω σε αυτήν την εικόνα μπορούμε μετά να κάνουμε βελτιωτικές προτάσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω τελειώσει το στήσιμο... Τώρα είναι σε φάση γέμισματος... Το σωληνάριο καταλήγει σε αεροπετρα μέσα από τν πετρα... Παραθέτω τις φωτογραφίες κ αναμένω συμβουλές και παρατηρησεις... 

IMG_20200228_205935.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι. Η ριζα καλυτερα να παει πισω απο μεγαλη πετρα δεξια (να φαινεται βεβαια) - προσωπικη γνωμη :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καπως ετσι. Η ριζα καλυτερα να παει πισω απο μεγαλη πετρα δεξια (να φαινεται βεβαια) - προσωπικη γνωμη 

Και από ψαράκια??? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος farming again and again έγραψε:

Και από ψαράκια??? 

Σκέφτομαι ένα χαρέμι από μουλτι μιας κ εχω κοχυλια μπόλικα να βάλω... Ίσως σκέφτομαι κ λάθος βέβαια 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βάλεις μουλτι θα πρέπει καταρχάς να τα βρεις :P

Και δεύτερον θα πρέπει να βάλεις αρκετή άμμο.. περίπου 5 εκ για να μπορούν να σκάψουν! Γενικά το ενυδρείο θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο για να εχει και άλλη διακοσμιση.. αλλιώς είναι λίγο δύσκολο γιατί περιορίζεται ο χώρος.. Σκέψου το και είμαστε εδώ να το συζητήσουμε.. ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Αν θες να βάλεις μουλτι θα πρέπει καταρχάς να τα βρεις :P

Και δεύτερον θα πρέπει να βάλεις αρκετή άμμο.. περίπου 5 εκ για να μπορούν να σκάψουν! Γενικά το ενυδρείο θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο για να εχει και άλλη διακοσμιση.. αλλιώς είναι λίγο δύσκολο γιατί περιορίζεται ο χώρος.. Σκέψου το και είμαστε εδώ να το συζητήσουμε.. ;)

Χαζομάρες σκέφτομαι άρα... Δεν έχω καν άλλες ιδέες... ??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κρατάς έτσι και να ψάξεις ποια ψάρια θέλεις να βάλεις σύμφωνα με αυτό που έχεις ήδη σχεδιάσει η να αλλάξεις έστω κάτι λίγο ώστε να έχεις και άλλες επιλογές; Γνώμη μου θα σου έλεγα να φτιάξεις έναν βιότοπο! Σε τόσα λίτρα βέβαια είναι αρκετά δύσκολο αλλά μπορείς να κάνεις μια προσομοίωση.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Γιατί δεν το κρατάς έτσι και να ψάξεις ποια ψάρια θέλεις να βάλεις σύμφωνα με αυτό που έχεις ήδη σχεδιάσει η να αλλάξεις έστω κάτι λίγο ώστε να έχεις και άλλες επιλογές; Γνώμη μου θα σου έλεγα να φτιάξεις έναν βιότοπο! Σε τόσα λίτρα βέβαια είναι αρκετά δύσκολο αλλά μπορείς να κάνεις μια προσομοίωση.. ;)

Ετσι λέω να τ κρατησω απλά έχω ψάξει αρκετά κ δεν έχω βρει κάτι να ταιριάζει εδώ μέσα... 

Link to comment
Share on other sites

On 29/2/2020 at 7:36 ΜΜ, το μέλος farming again and again έγραψε:

To ενυδρειακι έμεινε ως είχε.... Έγιναν οι μετρήσεις κ είμαι ακόμα στ ψάξιμο για ψαράκια.... Δώστε καμια ιδέα ρε παιδιά αααα... ??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αρκετή προσπάθεια βρήκα αυτό που εψαχνα κ νομίζω ότι ταιριάζουν με το scape... Buenos Aires Tetras... Αρκετά παρεξηγημένα θαρρώ... Αλλά είναι πανέμορφα!!! 

IMG_20200313_165614_compress69.jpg

IMG_20200313_165610_compress62.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποσα ειναι; οντως ταιριαζουν για το ενυδρειο σου καθως θεωρουν τα φυτα .... τροφη για να μοιαζει πιο φυσικο θα μπορουσες να βαλεις πλαστικα φυτα μιας και τρωνε τα αληθινα ζουν σε κοπαδακια 6-9

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή τα buenos aires φίλε μου.

Έχω 11 στο ενυδρείο μου εδώ και 2 χρόνια και κοπαδιάζουν πολύ όμορφα.

Δεν ξέρω πόσο καιρό τα έχεις, πάντως τα δικά μου έχουν μεγαλώσει αρκετά, τα αρσενικά είναι διπλάσια σε όγκο απο τα θηλυκά. Φυτά αν θελήσεις να βάλεις ποτέ, μόνο αληθινά κατά την γνώμη μου, στο δικό μου δεν έχω φυτά και δεν ξέρω αν τα πειράζουν. Τα πτερύγια και η ουρές στα δικά σου έχουν γίνει πορτοκαλί, πόσα έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Ποσα ειναι; οντως ταιριαζουν για το ενυδρειο σου καθως θεωρουν τα φυτα .... τροφη για να μοιαζει πιο φυσικο θα μπορουσες να βαλεις πλαστικα φυτα μιας και τρωνε τα αληθινα ζουν σε κοπαδακια 6-9

11 εχω.... Θα  τ αφήσω χωρίς φυτά... Κ χωρίς πλαστικα εννοείται... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Ωραία επιλογή τα buenos aires φίλε μου.

Έχω 11 στο ενυδρείο μου εδώ και 2 χρόνια και κοπαδιάζουν πολύ όμορφα.

Δεν ξέρω πόσο καιρό τα έχεις, πάντως τα δικά μου έχουν μεγαλώσει αρκετά, τα αρσενικά είναι διπλάσια σε όγκο απο τα θηλυκά. Φυτά αν θελήσεις να βάλεις ποτέ, μόνο αληθινά κατά την γνώμη μου, στο δικό μου δεν έχω φυτά και δεν ξέρω αν τα πειράζουν. Τα πτερύγια και η ουρές στα δικά σου έχουν γίνει πορτοκαλί, πόσα έχεις βάλει?

3-4 μέρες τα έχω.... 11 είναι στ αριθμό... Δεν έχω φυτά κ δεν προκειται να βάλω... Εριξα λίγη φακή από το μονομαχοενυδρειο αμεσως μετα μόλις τάισα κ την εξαφάνισαν... Τρέλα ψάρια... Συνέχεια στν τσίτα ειναι... Δεν έχουν χρώμα ακόμα αλλά 2-3 που είδα αρχίζουν σιγά σιγά να δείχνουν λίγο κόκκινο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...