Jump to content

Υψηλό PH και σκληρότητα


Recommended Posts

Kαλημερα Mαρινα.

Mαλλον αυτο πρεπει να συμβαινει. Θα το παρακολουθω. Λες να προσθεσω το PH-. Tωρα τι μπορει να το ανεβαζει δεν μπορω να σκεφτω.

11050[/snapback]

Να σου πώ την αλήθεια και γώ αυτό σκέφτομαι. Έτσι όπως πάνε οι τιμές σου μάλλον θα το χρειαστείς το PH- αλλά καλύτερα να βρούμε τι το ανεβάζει. Αφαιρώντας αυτό θα έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα νερού από το να υπάρχει αυτό και χημικά ταυτόχρονα. Λογικά με τίς τιμές της ανθρακικής που έχεις τώρα αυτή η τιμή pH δεν δικαιολογείται. Θα ξανακοιτάξω το ποστ από την αρχή να δώ τι υπάρχει στο ενυδρείο - αλλά για πές μου τι πρόσθετα βάζεις / έβαζες στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλά καλύτερα να βρούμε τι το ανεβάζει. Αφαιρώντας αυτό θα έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα νερού από το να υπάρχει αυτό και χημικά ταυτόχρονα

Σιγουρα ειναι θα ειναι καλυτερα. Θα κοιταξω και με το υποστρωμα να κανω μια δοκιμη, μηπως ειναι αυτο η αιτια γιατι τα υπολοιπα ολα ειναι φυτα πλαστικα και βραχοι επισης πλαστικοι. Aν και κουφο ισως να δοκιμασω στην περιπτωση που το υποστρωμα εινα οκ να αφαιρεσω ολα τα υπολοιπα.

αλλά για πές μου τι πρόσθετα βάζεις / έβαζες στο νερό

Tο μονο που εβαζα ηταν το αντιχλωριο οταν προσθετα νερο απο βρυση. Oι τελευταιες αλλαγες γινοντουσαν μονο με νερο απο α/ο αρα εδω περιπου και 40 ημερες δεν εχω προσθεσει τιποτα στο νερο. Στην τελευταια αλλαγη ειχα βαλει στο νερο απο α/ο ιχνοστοιχεια και συγκεγκριμενα το JBL AQUADUR.

Link to comment
Share on other sites

Άδωνη αν η ανατάραξη στην επιφάνεια είναι δυνατή είναι απολύτως λογικό το λίγο CO2 που έχει το νερό σου να φεύγει και άρα να ανεβαίνει το Ph. Η λύση που μπορώ να σου προτείνω είναι diy CO2 για να πέσει λίγο το Ph και να πάρεις και το ¨κολάει¨ έως ότου αποφασίσεις τι φυτά θα βάλεις. Καλύτερα να αποφύγεις τα διάφορα χημικά του τύπου PH- κλπ. Δοκίμασε πιο φυσικούς τρόπους να ρυθμίσεις τις τιμές σου. Ανέβασε και λίγο την KH στο 4 και θα είσαι οκ. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω και με το υποστρωμα να κανω μια δοκιμη, μηπως ειναι αυτο η αιτια γιατι τα υπολοιπα ολα ειναι φυτα πλαστικα και βραχοι επισης πλαστικοι. Aν και κουφο ισως να δοκιμασω στην περιπτωση που το υποστρωμα εινα οκ να αφαιρεσω ολα τα υπολοιπα.

Λοιπόν Άδωνη εκεί κατέληξα και εγώ. Συγκεκριμένα, μια και πήγα μιά βόλτα απο το LFS μου σήμερα, ρώτησα και τά παιδιά. Μου είπαν ότι και τα υποστρώματα ενυδρείου μπορεί να σηκώσουν το pH. Aνέφεραν συγκεκριμμένα το Ocean Rock. Πρόταση: να βγάλεις το χαλίκι και να βάλεις άμμο ενυδρείου στη θέση του. Τείνω να πιστεύω ότι το χαλίκι σου σήκωνε το pH προ α/ο από 7,6 σε 8,6. Κάνε μιά δοκιμή λοιπόν πριν οτιδήποτε άλλο - όxι τίποτ' άλλο αλλά για να δούμε που έχει σταθεροποιηθεί το pH σου με όλη τη διαδικασία της α/ο. Υποψιάζομαι ότι θα είναι στο 7 ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φταίει πρέπει να είναι το υπόστρωμά σου ή ακόμη κάποιος διακοσμητικός βράχος. Ειδικά αν έχεις βάλει άμμο που την μάζεψες μόνος σου από κάποια παραλία, αυτό είναι βεβαιότητα. Η άμμος που μαζεύουμε ειδικά στην Ελλάδα είναι κυρίως ασβεστολιθικής προέλευσης και περιέχει μεγάλα ποσά ενώσεων του ασβεστίου (CaO) η οποία παρουσία νερού δίνει υδροξείδιο του ασβεστίου Ca(OH)2 μετά με το διοξείδιο της ατμόσφαιρας όξινο ανθρακικό ασβέστιο Ca(HCO3)2 και τέλος ανθρακικό ασβέστιο CaCO3, Ολες αυτές οι ενώσεις είναι αλκαλικές δηλαδή το pH πάει στα ύψη. Σημειώνω ότι στην περίπτωση του Ca(OH)2 έχεις ανεβασμένη γενική σκληρότητα (GH) αλλά όχι ανθρακική (ΚΗ) το οποίο είναι αυτό που συμβαίνει στο ενυδρείο σου.

Η εξίσωση που συνδέει το ρΗ με το CO2 και την ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) ισχύει μόνον εφόσον το σύστημα των ανθρακικών είναι το μόνο ή τέλος πάντων το κύριο ρυθμιστικό σύστημα στο ενυδρείο σου. Εφόσον υπάρχει και άλλο, τότε η εξίσωση δεν ισχύει και πρέπει να είσαι εξαιρετικά προσεκτικός. Αν βάλεις ας πούμε το ρΗ- στο νερό σου, τότε θα δεις μείωση του ρΗ αλλά τόσο η ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) όσο και το CO2 (υπολόγιζέ το γύρω στο 5 ppm = ατμοσφαιρίκό) θα είναι σταθερά. Δεν μπορείς δηλαδή να βασίζεσαι στο ΚΗ για να δεις τι θα κάνεις με το ρΗ πλέον. Υπάρχουν πολλά άλλα ρυθμιστικά διαλύματα τα οποία μπορεί να κυριαρχούν σε ένα ενυδρείο - όπως π.χ. τα φωσφορικά (που αποτελούν και το κύριο συστατικά των περισσότερων ρΗ- ή ρΗ+. Αυτά, εκτός του ότι ευνοούν την ανάπτυξη άλγης, δεν σου λύνουν το πρόβλημα παρά μόνον περιστασιακά. Σε αυτή την περίπτωση, δεν μπορείς να μεταβάλεις το ρΗ σου με την προσθήκη CO2 γιατί το κυρίαρχο ρυθμιστικό διάλυμα στο σύστημά σου δεν είναι πλέον τα ανθρακικά.

Η προσθήκη των πρόσθετων, μεταβάλλει το σύστημά σου το οποίο πλέον εξαρτάται από έναν εξωγενή παράγοντα και όχι από το φυσικό σύστημα ΚΗ - CO2. Επιπλέον, αν κάτι πάει στραβά η μόνη λύση είναι η προσθήκη και άλλου ρΗ- ή πιθανόν και του ανταγωνιστή του (ρΗ+), μιά και το δικό σου σύστημα (ΚΗ) είναι πλέον δευτερεύον.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, η προσθήκη ρΗ- ή ρΗ+ δέον όπως αποφεύγεται διότι στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι περιττή. Συνήθως μπορούμε να πάμε το ρΗ του νερού μας όπου θέλουμε επιλέγοντας αδρανή υλικά διακόσμησης και μετά παίζοντας με το σύστημα CO2 / KH. Να σημειώσω ότι σε συστήματα φυτεμένων ενυδρείων με παροχή διοξειδίου, τέτοιες προσθήκες (ρΗ+/ ρΗ-) πιθανόν μα οδηγήσουν σε καταστροφές μιά και το ρΗ δεν θα μεταβάλλεται σε συνάρτηση με το διοξείδιο οπότε μπορεί να βλέπουμε ένα ρΗ στο 6.5 και το νερό μας να έχει 200 ppm διοξειδίου. Εχει λοιπόν απόλυτο δίκιο η Μαρίνα που συνιστά να βρεις πρώτα τι είναι αυτό που κάνει το ρΗ σου να αναπηδά και μετά να προχωρήσεις. Οσο αυτός ο παράγοντας δεν λύνεται, το πρόβλημα είναι εκεί, έστω και αν το "μασκάρεις" με πρόσθετα ή απεσταγμένο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Κατα αρχην να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας.

Άδωνη αν η ανατάραξη στην επιφάνεια είναι δυνατή είναι απολύτως λογικό το λίγο CO2 που έχει το νερό σου να φεύγει και άρα να ανεβαίνει το Ph.

Μιχαλη αυτο ειναι αληθεια. Πραγματι η αναταραξη στην επιφανεια ειναι δυνατη και θορυβωδες (ασχετο). Σκεφτομαι να κατεβασω το σωληνακι τη εισοδου του νερου ελαχιστα πιο κατω απο την επιφανεια του νερου, κυριως λογω θορυβου. Το εχω σκεφτει με το DIY CO2 και θα το κανω.

Μου είπαν ότι και τα υποστρώματα ενυδρείου μπορεί να σηκώσουν το pH
Αυτό που φταίει πρέπει να είναι το υπόστρωμά σου ή ακόμη κάποιος διακοσμητικός βράχος

Αυτο φανταζει να ειναι ο πιο πιθανος λογος. Επειδη φανταζομαι ομως οτι συμφωνειται οτι η αλλαγη υποστρωματος δεν ειναι και το πιο ευκολο, θα μπορουσα πιστευω να κανω μια δοκιμη πρωτα. Διορθωστε με αν κανω λαθος, αυτο γινεται με το υδροχλωρικο οξυ? Ειναι ομως αποτελεσματικο?

Ειδικά αν έχεις βάλει άμμο που την μάζεψες μόνος σου από κάποια παραλία, αυτό είναι βεβαιότητα

Το υποστρωμα ειναι ενυδριακο προιον και οπως αναφερει ειναι ειδικο χωμα για την αναπτυξη των φυτων. Αν θελετε περισσοτερες πληροφοριες υπαρχουν σε προηγουμενα ποστ. Αντιλαμβανομαι οτι το θεμα εχει παραμεγαλωσει και ειναι δυσκολο καποιος να το παρακολουθησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Η δοκιμη του υποστρωματος εγινε χωρις αυτο να αφρισει αρα μαλλον δεν ειναι ασβεστολιθικο. Φυσικα οπως εχει αναφερθει σιγουρα κατι ανεβαζει το PH. Εχουμε καταληξει οτι ειτε ειναι το υποστρωμα ειτε οι διακοσμητικοι βραχοι. Επειδη εχει κουρασει πιστευω το θεμα αυτο πρεπει να γινει κατι για να τελειωνει. Η αφαιρεση των βραχων γινεται αμεσα, το υποστρωμα πως αφαιρειται? Ολο μεμιας ή σταδιακα?

Φυσικα περναει απο το μυαλο μου και η σκεψη του στησιματος απο την αρχη για τους εξης λογους κυριως:

1. Στο αρχικο στησιμο δεν ειχα καμμια συμμετοχη και για να ειμαι ειλικρινης δεν γνωριζω αν εγινε και σωστα.

2. Στην πορεια και μετα το "κολλημα" ολα εχουν ανατραπει: απο κοινωνικο σε ενυδρειο με δισκους, απο πλαστικα φυτα σε αληθινα κλπ.

3. Πρεπει να γινουν καποιες αναβαθμισεις στο χωρο που βρισκεται το sump, γιατι η εγκατασταση εγινε λιγο προχειρα(το ανακαλυψα εκ των υστερων) οπως επισης και ο φωτισμος πρεπει να αναβαθμιστει.

4. Πιστευω οτι θα ηταν ευκαιρια να μπει το σωστο υποστρωμα και χαλικι εξαρχης για φυτα.

5. Ετσι και αλλιως τα υπαρχοντα ψαρια θα πρεπει δυστυχως να επιστραφουν αφου δεν συμβιωνουν με τους δισκους.

Δεν ξερω αν αυτο ειναι υπερβολικο ή αν αξιζει τον κοπο. Περιμενω και τις δικες αποψεις συμφωνα με τις οποιες παντα γινονται τα επομενα βηματα.

Νομιζω οτι το δικο μου παραδειγμα ειναι καλο για ολους οσους θελουν να ασχοληθουν με τον ωραιο κοσμο του ενυδρειου. Πριν αρχισουν πρεπει να διαβασουν, να ρωτησουν, να προβληματιστουν και κυριως να ξερουν τι θελουν.

Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα οπως εχει αναφερθει σιγουρα κατι ανεβαζει το PH. Εχουμε καταληξει οτι ειτε ειναι το υποστρωμα ειτε οι διακοσμητικοι βραχοι. Επειδη εχει κουρασει πιστευω το θεμα αυτο πρεπει να γινει κατι για να τελειωνει. Η αφαιρεση των βραχων γινεται αμεσα, το υποστρωμα πως αφαιρειται? Ολο μεμιας ή σταδιακα?

Καλημέρα

Προσωπικά θα τό έκανα μισό μισό, ειδικά εφόσον υπάρχουν υποψίες ότι επηρρεάζει το pH. 'Αδειασε το μισό νερό του ενυδρείου, βγάλε το μισό υπόστρωμα με ένα κανάτι ή κάτι τέτοιο και συνέχισε με την αλλαγή σου. Εν τω μεταξύ, πάρε το καινούργιο υπόστρωμα (ζήτησε κάτι που να μην κάνει buffering στο νερό) και έχε το στην άκρη αλλά μην το βάλεις ακόμα. Στην επόμενη αλλαγή αφαίρεσε το υπόλοιπο υπόστρωμα και βάλε το καινούργιο.

Στήσιμο από την αρχή σημαίνει ότι θα ξαναπρέπει να στρώσεις το φίλτρο σου, πράγμα αρκετά χρονοβόρο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Μαρινα. Αυτο θα κανω.

Θα περιμενω πρωτα να βρω ομως το καταλληλο υποστρωμα γιατι εδω μπορει να μου παρει και καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Δυστυχως δεν βρηκα καταλληλο υποστρωμα και ετσι δεν εχω αφαιρεσει ακομη το υπαρχον. Eλπιζω σε 2-3 βδομαδες να εχω το καταλληλο για να προχωρησω στην αντικατασταση του.

Πληροφοριακα σημερα εκανα 30% αλλαγη νερου (80% νερο α/ο και 20% νερο βρυσης).

Mετρησεις πριν την αλλαγη: PH=7.8, KH=4,GH=8

Mετρησεις μετα την αλλαγη: PH=7.8, KH=4,GH=7

Παρατηρησεις. H τιμη του PH δεν ανεβηκε στο διαστημα των δυο αλλαγων αλλα ουτε επεσε μετα την αλλαγη. Tο GH ανεβηκε μια μοναδα στο διαστημα των δυο αλλαγων και το KH 0.5.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα σημερα εκανα 30% αλλαγη νερου (80% νερο α/ο και 20% νερο βρυσης).

Mετρησεις πριν την αλλαγη: PH=7.8, KH=4,GH=8

Mετρησεις μετα την αλλαγη: PH=7.8, KH=4,GH=7

Παρατηρησεις. H τιμη του PH δεν ανεβηκε στο διαστημα των δυο αλλαγων αλλα ουτε επεσε μετα την αλλαγη. Tο GH ανεβηκε μια μοναδα στο διαστημα των δυο αλλαγων και το KH 0.5.

11686[/snapback]

Για τις σκληρότητες το θεωρώ λογικό, εφόσον έβαλες 20% νερό βρύσης. Πάντως σε καλές τιμές σταθεροποιείσαι σιγά σιγά. Συνεχίζοντας έτσι μέχρι να έρθει το καινούργιο υπόστρωμα θα έχουμε και μιά καλύτερη άποψη των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα καλησπερα.

Nα διευκρινισω οτι οι σκληροτητες ειχαν ανεβει στο διαστημα μεταξυ των δυο αλλαγων και πριν την τελευταια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα καλησπερα.

Nα διευκρινισω οτι οι σκληροτητες ειχαν ανεβει στο διαστημα μεταξυ των δυο αλλαγων και πριν την τελευταια αλλαγη.

11892[/snapback]

'Αδωνη λογικό, όπως είπαμε. Απλά περιμένουμε να έρθει το καινούργιο υπόστρωμα. Πάντως συνέχισε να παρατηρείς τις σκληρότητες, για να μην γίνει το ενυδρείο γιο-γιο με σκληρότητες να ανεβοκατεβαίνουν μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μία αλλαγή με 20% νερό βρύσης και την επόμενη με 100% νερό απο α/ο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημερα.

Eπιτελους χθες εκανα την αλλαγη του υποστρωματος. Aφαιρεσα το παλιο και εβαλα το υποστρωμα Floredepot της SERA (2εκ) και απο απο πανω χαλαζιακο χαλικι (5εκ). Eκανα και αλλαγη νερου 40% (70% νερο απο α/ο και 30% νερο βρυσης). Oι μετρησεις ουσιαστικα δεν εχουν μεταβληθει.

Hταν και ειναι, PH=7.8, KH=4, GH=4. Nα αναφερω οτι εχω αφαιρεσει ολους τους διακοσμητικους βραχους και τα πλαστικα φυτα και εχουν μπει λιγα αληθινα φυτα καθως και μια ριζα ξυλο.

Tωρα που αν υποθεσουμε οτι η αιτια του "κακου" αφαιρεθηκε πως θα κατεβασω το PH?

Link to comment
Share on other sites

Με διάχυση CO2 ή με χρήση τύρφης.

Πάντως οι δίσκοι εκτροφής κάνουν και στο νερό που έχει τώρα.

Θεόφιλος

Έγινε επεξεργασία - theokyr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...