Jump to content

pan_Oz nAno reeF


pan_Oz

Recommended Posts

χαιρετίζω τη παρέα του μεγαλύτερου ενυδριακού foroum μετα απο απουσία μου για αρκετό καιρό :bigemo_harabe_net-109:

 

Ηρθε νομίζω η ώρα να παρουσιάσω και γώ το νανάκι μου που τρέχει απροβλημάτιστα ενα χρόνο τώρα. Ας πάρουμε τα πράγματα όμως απο τη αρχη.. είχα πει να "αγίασω" και να αποσυρθώ απο το χόμπι, τουλάχιστον για κάποιο σημαντικό χρονικό διάστημα, αλλα ο φιλαράκος μου απο δω..

 

aa.thumb.jpg.262be3ca943961cf520dfcd96f3a2fd5.jpg

 

δε μου έκανε τη χάρη και ετσι 6 μήνες αφου είχα κλείσει το προηγούμενο ενυδρείο μου ξεκίνησε το νέο project.

H ιδέα ήταν να στηθεί όσο πιο σωστά γίνετε ενα nano reef που θα φιλοξενούσε LPS κοράλια μόνο.

 

1ο βήμα λοιπόν να κουραριστεί σωστα o βράχος και να καθαριστεί σωστά ο αραγωνίτης. Βράχο χρησιμοποίησα 5 κιλά caribsea sea life rock Belize Branches ενω για το σαμπ χρησιμοποίησα αλλα 5 κιλά ζωντανό βράχο.  μπήκαν στους κουβάδες οπου και παρέμειναν για ένα 2μηνο ωστε να γίνει σωστή δουλίτσα. Αλλο τόσο διάστημα ο αραγωνίτης που έιχε ξεμείνει απο το προηγούμενο set up ξεπλενώταν με καθημερινές αλλαγές νερού απο όσμοση. Ο αραγωνίτης που χρησιμοποιήθηκε είναι της korallen zucht. Προσωπικά είναι η πρώτη φορά που μπήκα σε αυτή τη διαδικασία μετα απο 3 ενυδρεία που έχω στήσει και είναι ότι καλύτερο έχω κάνει ποτέ βλέποντας τα αποτελέσματα ένα χρόνο μετά. Το κουράρισμα είναι μια χρονοβόρα διαδικασία που ομως είναι απαραίτητη για τη μετέπειτα υγεία του υφάλου μας. 

 

aa1.thumb.jpg.6e297b87fe55f82e70c620717902d5c3.jpgaa2.thumb.jpg.c8fd790080b7b5f1d7f258441aff392a.jpg

 

και πάμε στο υπόλοιπο set up.

Απ ότι είδατε στη 1η φώτο είχα τον καλύτερο μάστορα. Το main display είναι το κλασικό 60αρι κυβάκι της Dennerle  που ήταν στην αποθήκη χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ. Έπρεπε όμως να υποστεί τις απαραίτητες μετατροπές.. τρύπημα και πύργο υπερχείλισης

 

aa3.thumb.jpg.e235f14ede558c40edeb198f4e2527b8.jpgaa4.thumb.jpg.b5a21b3271802e8b8e759eeb0b9e0e6b.jpg

 

Η αλήθεια είναι οτι τότε παρακάλαγα ο Μητσάκος να τη κάνει τη στραβή και να το σπάσει αλλα το χέρι του είναι εργαλείο ακριβείας...

Επόμενο στάδιο σαμπ και έπιπλο. Το σάμπ σχεδιάστηκε και δόθηκε σε επαγγελματία για να γίνει απο plexi

 

aa5.thumb.jpg.c34c92cc2c4e86198c597e7fa71a05d4.jpgaa6.thumb.jpg.ba727c255ab695e98a1e96b6f377af5b.jpg

 

 

και κάπως έτσι εχόμαστε στο τελικό αποτέλεσμα

 

aa7.thumb.jpg.a968e4dab54ad0f495b49954a1ec21fc.jpgaa8.thumb.jpg.f5dd5db3062a4fbff6bad4ba87af0ced.jpg

 

Μετά ήρθε η ώρα του εξοπλισμού. επειδή κατα γενικό κανόνα ότι πληρώσεις παίρνεις είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω αυτή τη φορά. Οπότε έχουμε και λέμε. 

Φωτισμός: AI Prime HD

κυκλοφορία: Aqamai kps

Skimmer: Tunze 9004 DC

επιστροφή: Blau Reef Motion 2KDC

ψύξη: Teco TR5

Θέρμανση: Schego titanium heater

Αναπλήρωση: Tunze nano osmolator

Δοσομετρική: Coral View wifi dosing (μονή)

 

Ο λόγος που επέλεξα μονή δοσομετρική ήταν γιατι επέλεξα να τρέξω το ενυδρείο όχι παραδοσιακά με balling method αλλα με το Tropic Marine All for Reef. που αναπληρώνει όλα τα στοιχεία σε ένα διάλυμα.

 

και κάπως έτσι ξεκίνησε το ταξίδι ..

 

aa9.thumb.jpg.641c47e2a667a212d2f46e04d38a2c86.jpgaa10.thumb.jpg.164d3e5b18c3f2fd5f4890f860045584.jpgaa11.thumb.jpg.71d311a9c3ade3fd757498c87d5434f9.jpg

 

 

η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο..  :bigemo_harabe_net-146:

  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!!!  ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική οργάνωση, μπράβο στον Μήτσο, οι σωστοί φίλοι τσιγκλανε και τρέχουν και αυτοί. Μπράβο φίλε. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε , ωραίο και δομημένο project .

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Μπράβο, πραγματικά μια μερακληδικη δουλειά! emoji223.png

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

 

George προσπάθησα να φτιάξω κάτι με γνώμονα τα λάθη του παρελθόντος αλλα πανω απ όλα με κάτι που όλοι λέμε σαν συμβουλή αλλα δύσκολα κρατιόμαστε... υ π ο μ ο ν η!!!

χαίρομαι που σου αρέσει φίλε! :thumbup:

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Επιτέλους!!!!!  ?

 

 

 

Τι!?!?!?!?! αργησα??? χαχα :bigemo_harabe_net-145:

 

πριν 4 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εξαιρετική οργάνωση, μπράβο στον Μήτσο, οι σωστοί φίλοι τσιγκλανε και τρέχουν και αυτοί. Μπράβο φίλε. 

 

Θα σου έλεγα κατι τώρα για τον συγκεκριμένο  φίλο μου αλλα τέλος πάντων! να σαι καλά Νικόλα!!! :bigemo_harabe_net-146:

 

πριν 3 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Μπράβο ρε φίλε , ωραίο και δομημένο project .

 

 

 

χαίρομαι που σου αρέσει! by the way εχεις ενα φανταστικό ενυδρείο!

 

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πολύ όμορφο Πάνο!!! Και πολυ ωραια περιγραφή.  Αναμένουμε την συνέχεια!! 

 

εγώ αναμένω τον επόμενο καφέ χαλκίδα! χαχαχα thank u!!!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

και η συνέχεια :cheers:

 

όπως εγραψα παραπάνω το ενυδρείο ξεκίνησα με σκοπό να το γεμίζω LPS μετα απο καποια χρόνια στα SPS  και ετσι είχα στο μυαλό μου να στοκάρω σε εφύλιες, ακανθάστρεες και και ζωανθάκια. Η αλήθεια είναι οτι το aquascape μου δεν βοήθησε ιδιαίτερα αλλα δεν μπήκα και ποτέ στη φασαρία να αλλάξω βράχο αν και πέρασε απο το μυαλό μου.

 

τα πρώτα ζωντανά μπήκαν μέσα 25/3/2019

 

aa12.thumb.jpg.1a8fe79ae3ae32e293eced33868037c8.jpgaa15.thumb.jpg.1d854de79a4b44dd1f314afe04a18472.jpgaa14.thumb.jpg.7537591bfc04e261c1c5b7060b062f5d.jpgaa13.thumb.jpg.bc628ad5ad16ff16561822ca43fcf4e3.jpg

 

ο χώρος στα 60 λίτρα είναι περιορισμένος και ήθελα να οι επιλογές μου σε ζωντανά να είναι επιλεκτικές..

 

 

3/5/2019 ήρθε και ο πρώτο έρωτας..

aa17.thumb.jpg.7f7c1fc2de94d8c48ece6cd9a1e86802.jpg

 

και μια απο τις πρώτες "ολόσωμες 3/5/2019

aa18.thumb.jpg.6eef26858af448b2f6c079b7b4433e9a.jpgaa19.thumb.jpg.7bd9a0cdcfffa99c01854cce495d0458.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Φοβερες φωτογραφιες και απιστευτα χρωματα. Δεν χρειαζονται πολλα λιτρα για να εχεις ενα διαμαντακι !!

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Φοβερες φωτογραφιες και απιστευτα χρωματα. Δεν χρειαζονται πολλα λιτρα για να εχεις ενα διαμαντακι !!

 

ευχαριστώ Ορέστη!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι!!!! Υπέροχο το νανακι έχει γίνει με μερακληδικη και προσεκτική δουλειά!!! Μπράβο Πάνο!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε γιατί θα έκανα διάρρηξη στο σπίτι και θα τις ανέβαζα εγώ!!!!

 

Παίδες το ενυδρείο δεν παίζεται!

 

Όλα φαίνονται εδώ.... Η εμπειρία, η γνώση και το μεράκι!!!

 

Απλά υπόκλιση σε έναν μεγάλο χομπιστα :thaman:!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλουςςςς

Τι να πουμε για το ενυδρείο σου ρεε Πάνο!! 

Οτιδήποτε θα ειναι λίγο.... 

Τα ζωντανά σου ειναι ΟΛΑΑΑ ένα και ένα χρώμα, υγεία, δε τους λείπει τίποτα 

 

Πως βλέπεις το tropic marin all for reef? 

Και τι πρόγραμμα έχεις βάλει το prime? 

Link to comment
Share on other sites

@fishbone! α να χαθεις! θα με κάνεις να κοκκινίσω! :cheers:

 

@paul.asty Παυλάκο το all for reef το έχω βολευτεί απίστευτα. σταθερότατο στις τιμές του το ενυδρείο χωρίς κόπο. όσο για το prime τρέχω αυτό.aaaa.thumb.jpg.dec5ac8763a71c8f2013b4c3d96dd11b.jpg

 

είναι μια έκδοση του AB+ σε καμπύλη και φυσικά αρκετά χαμηλότερα σε ένταση.

 

Τις λοιπές ρουτίνες τις έχω κρατήσει όσο πιο απλές γίνετε. Αλλαγή 15 λίτρα κάθε βδομάδα, βακτήρια prodibio καθε 2η αλλαγή και σχεδόν καθημερινά τάισμα με κατεψυγμένη. Μια φορα στο τόσο ταίζω και pellets της fauna τα κοράλλια

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

και κάποιες πιο πρόσφατες top down που είναι και οι αγαπημένες μου

aaa10.jpg

aaa11.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

Θα σου έλεγα κατι τώρα για τον συγκεκριμένο  φίλο μου αλλα τέλος πάντων!

Και να κουβαλάω τα εργαλεία και να τρυπάω, να κολλάω και να τα ακούω και από πάνω! Εγώ πάντως σε αγαπώ όπως είσαι!?❤ Για το ενυδρείο τι να πω,  τα βλέπετε μόνοι σας. Σίγουρα από τα κορυφαία ενυδρεία (νάνο και όχι μόνο) στη Ελλάδα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!!! 

Απο οτι βλέπω χρησιμοποιείς παρα πολυ λίγο white ? γιατι ετσι? 

Μονο μπλε , violet ,  και UV?  Το RY τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πανέμορφο!!! 

Απο οτι βλέπω χρησιμοποιείς παρα πολυ λίγο white ? γιατι ετσι? 

Μονο μπλε , violet ,  και UV?  Το RY τι ειναι?

Το RY είναι τα royal blue. 

Η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ στο μάτι το μπλε αλλά δείχνει να δουλεύει καλά. Έχω δει αρκετά setup ειδικά με LPS που το λευκό είναι πολύ χαμηλά. Άλλωστε και το γνωστό πρόγραμμα AB+  που είναι για SPS το λευκό αν θυμάμαι καλά είναι στο 19% μόνο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...