Jump to content

Ανακατασκευή ενυδρείου...


chrgeo

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Έχω ένα ενυδρείο 170cm Χ 45cm Χ 60cm 12mm τζαμί DIY το οποίο το έχω στο σαλόνι του σπιτιού.

 

Από κατασκευής του έχει πολύ μαύρη σιλικόνη ιδικά στις κόντρες άσχημα στρωμένη, πράγμα που έκανε το ενυδρείο ναι μεν ασφαλές, άλλα άσχημο οπτικά για τον χώρο

 

Οπότε αποφάσισα να βγάλω τις κόντρες να τις καθαρίσω  και τα λοιπά με σκοπό να τις επανατοποθετήσω με διαφανή σιλικόνη. 

 

Τώρα ώμος που το καθάρισα και το κοιτάω χωρίς τις κόντρες είναι ένα στολίδι, πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι κατά ποσό είναι απαραίτητες τόσες πολλές κόντρες καθώς είχε περιμετρικά λωρίδες 12cm φάρδος από 10mm πάχος τζαμιού και μια στο κέντρο.

 

Χοντροκομμένα πράγματα.

Μήπως αν το άφηνα με την μεσαία να ήμουν ΟΚ... ή και καθόλου ?? 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε καλυτερα μερικες φωτογραφιες, να φαινονται ολα.

Κατω εχεις κοντρες;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει κάτω κόντρες... Τι ακριβώς να δείχνουν οι φωτογραφίες. Δεν υπάρχουν ποιά οι κόντρες οπότε τώρα είναι μια γυάλα ας πούμε σκέτη. 

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο να σου στείλω μερικές αλλα δεν θα φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20200302_002141.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα και κοντρες 100%, νομιζω μονο με 15-αρα τζαμι θα ηταν οκ χωρις κοντρες. Κι βεβαια παιζει πολυ μεγαλο ρολο - ποιος κολλαει!

Ο πατος ειναι διπλος, οπως φαινεται. Ειναι μονοκομματος;;;

@rastaman, @Χρήστος τι λετε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 1.70 μηκος το 12αρι γυαλι θα κανει σιγουρα κοιλια...

Θεωρω απαραιτητες τις κοντρες επανω κατα μηκος με 3 δεσιματα,απο ενα στις ακρες και φυσικα ενα στην μεση...

Γενικοτερα το ενυδρειο ποσο καιρο ειναι κολλημενο??Ηταν σε χρηση??

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι διπλός ο πάτος και είναι σε λειτουργία εδώ και δύο χρόνια σε εμένα και το πήρα μεταχειρισμένο που ήταν σε λειτουργία... οπότε να ξαναβάλω τις κόντρες προτείνετε

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος chrgeo έγραψε:

Ναι είναι διπλός ο πάτος

Ηθελα να ρωτησω, αν ειναι μονοκομματος, γιατι σε ενυδρεια τετοιου μηκος κανονικα το πανω τζαμι ειναι δυο κομματια..... Μονοκομματο δεν εχω δει (τουλαχιστον με αυτο το παχος  και μηκος γυαλιου)......

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα κάνει κοιλιά.. σκέψου σε δικό μου 1 μέτρο και 60cm ύψος , ήθελα να μην βάλω κόντρες πανω και το έκανα με 10αρι τζαμί..

Όταν το γέμισα , μετά από κάνα 2 μέρες παρατήρησα μια μικρή κοιλίτσα..

Αναγκαστικά έβαλα όμως 3 κατά πλάτος και 1 πίσω κατά μήκος..

Θες πολύ χοντρό τζάμι για να μην έχεις κόντρες σε μεγάλα ενυδρεία..

Έχω κι εγώ ένα 170 Χ 50 Χ 80 ... Με 12αρι και κόντρες πανω κάτω..

Μπορείς να κάνεις τις κολλήσεις όμορφες με χαρτοταινια ...

Μετράς που ακριβώς θα πατήσει η κόντρα και βάζεις χαρτοταινια περιμετρικά από το σημείο... Έτσι ότι σιλικόνη ξερασει η κόντρα θα φύγει μαζί με την ταινία.. κι ότι πάει στραβά από λερωματα , βαμβάκι και αλκοόλη ή οινόπνευμα , πριν στεγνώσει η σιλικόνη.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...