Jump to content

Recommended Posts

Ρε παιδιά η βασική μου ερώτηση είναι αν ταιριάζουν η γαρίδες με γλυφτες μαζί..???

καλησπέρα κιόλας στα παιδιά ....καταρχάς ας ξεκινήσω στο να εξηγήσω πως είναι το ενυδρείο ο μου .. είναι στα 110Λ .το νερό που περιέχη μέσα είναι καθαρά στα 90Λ.. από την μάνα του έχει ένα εσωτερικό σύστημα φίλτρου δεν το έχω αφέρεση έχω κάνει πατέντα και εκεί που είχε το μοτερακι του το φίλτρο έχω βάλη το εξωτερικό φίλτρο να τραβά από εκεί οπότε με αποτέλεσμα το εσωτερικό φίλτρο του έχω βάλη τα σφουγκάρια και βαμβάκια και το εξωτερικό φίλτρο το έχω καθαρά για βιολογία ....

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας γλύφτες τι εννοείς?:)

Link to comment
Share on other sites

το ήξερα πως θα μου κάνετε αυτή την ερώτηση .. αν σου πω πως δεν έχω κατάληξη κάπου θέλω να βάλω απλώς ένα μικρό γλύφτη να κάνει δουλειά ....

Link to comment
Share on other sites

Για να σου προτείνουμε ένα είδος ψαριού πρέπει να μας πεις και λίγα πράγματα για το ενυδρείο, για να δούμε αν ταιριάζει.

Νερό από βρύση φαντάζομαι.

Έχει φυτά? Τί υλικά έχεις στο φίλτρο? Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

Ρε παιδιά η βασική μου ερώτηση είναι αν ταιριάζουν η γαρίδες με γλυφτες μαζί..???

καλησπέρα κιόλας στα παιδιά ....καταρχάς ας ξεκινήσω στο να εξηγήσω πως είναι το ενυδρείο ο μου .. είναι στα 110Λ .το νερό που περιέχη μέσα είναι καθαρά στα 90Λ.. από την μάνα του έχει ένα εσωτερικό σύστημα φίλτρου δεν το έχω αφέρεση έχω κάνει πατέντα και εκεί που είχε το μοτερακι του το φίλτρο έχω βάλη το εξωτερικό φίλτρο να τραβά από εκεί οπότε με αποτέλεσμα το εσωτερικό φίλτρο του έχω βάλη τα σφουγκάρια και βαμβάκια και το εξωτερικό φίλτρο το έχω καθαρά για βιολογία ....

Αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο, εχει φυτα και δεν εχεις  μεγαλα (πανω απο 8εκ )και "αγρια" :) ψαρια μεσα, μπορεις να βαλεις ενηλικες Amano shrimp. Τα θηλυκα φτανουν και 6-7 εκ.

Αν θελεις να βαλεις neocaridina, μπορεις να εχεις στο ενυδρειο μονο μικρα ψαρακια μεχρι 4 εκ (πχ νεον τετρα) και φυτα εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

φίλτρα έχω γράψει παραπάνω πως τα έχω φτιάξει το εξωτερικό ντικά στη βιολογία έχω βάλη στο ένα συρτάρι ελαφρόπετρα και στο αλο αγοραστή είχα δόση γύρω στα 20 και ευρώ από γνωστό κατάστημα .. το τρέχω τώρα το ενυδριο γύρω στον ένα μήνα ξεκινώντας είχα φιτεψη αφίσα να κυλήσουν μερικές μέρες και ξεκίνησα με 4 ψαράκια θα τα βάλω σε φωτο δεν θυμαμε πως λεγοντε κοπαδοψαρα για να στρώθηκε το ενυδριο με όλα τα σχετικά με αντιχλωριο ,βακτήρια , φλουρής εξέλ , και φλουρής για λίπασμα σιν διοξιδιώ του άνθρακα όλα βήμα βήμα στο μήνα πάνω έβαλα αλλά 4 ψαράκια ίδια στο είδος του κοπαδιού και μια γαριδούλα κόκκινη όλα φένοντε να πηγενούν καλά μέχρι στιγμής ... θα προσπαθήσω να στηλω φωτο ....

Link to comment
Share on other sites

IMG_20200307_155639.jpg

IMG_20200307_155816.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis Gialouris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο, εχει φυτα και δεν εχεις  μεγαλα (πανω απο 8εκ )και "αγρια" :) ψαρια μεσα, μπορεις να βαλεις ενηλικες Amano shrimp. Τα θηλυκα φτανουν και 6-7 εκ.

Αν θελεις να βαλεις neocaridina, μπορεις να εχεις στο ενυδρειο μονο μικρα ψαρακια μεχρι 4 εκ (πχ νεον τετρα) και φυτα εννοειται.

ναι πάω για μικρά ψαράκια και κοπάδια όσο γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

ναι πάω για μικρά ψαράκια και κοπάδια όσο γίνεται....

Τοτε μπορεις να παρεις και αμανο και νεοκαριδινα. Αμανο μην παιρνεις μονο ενα ή δυο, θελουν παρεα (4-5 ατομα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε μπορεις να παρεις και αμανο και νεοκαριδινα. Αμανο μην παιρνεις μονο ενα ή δυο, θελουν παρεα (4-5 ατομα)

ωραίο μου ακούγεται.... με ψίνης για πες μου κιάλα ... αχαχαχαχαχα ...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά γλύφτη δεν μου είπε κανείς τεριάζη εκεί μέσα που έχω αυτά τα ψαράκια αν ναι και τη γλύφτη ...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω κάτι που να ταιριάζει με τα υπόλοιπα ψάρια αλλά δεν είμαι πεπεισμένος για τον λόγο που το θες. Έχει απαιτήσεις σε καθαρό νερό και να είναι μέλος κοπαδιού.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θα σου προτείνω κάτι που να ταιριάζει με τα υπόλοιπα ψάρια αλλά δεν είμαι πεπεισμένος για τον λόγο που το θες. Έχει απαιτήσεις σε καθαρό νερό και να είναι μέλος κοπαδιού.

 

μ αρέσουν .. σε τι μήκος φτάνουν η φιλη μας γιατί πεζώ σε μικρά είδη ...

ο ο λόγος που θέλω γλύφτη είναι πως θέλω να περιορίσω την άλγη μου γιατί έχω μόνο μια γαριδούλα μέσα και ξέρω πως ο γλύφτης πάει ακόμα και στα τζάμια ....άμα είμαι κάπου λάθος παιδιά να με διορθώσετε δεν γνωρίζω πολύ καλά .. μαθενω ακόμα ...

Έγινε επεξεργασία - Giannis Gialouris
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

μ αρέσουν .. σε τι μήκος φτάνουν η φιλη μας γιατί πεζώ σε μικρά είδη ...

ο ο λόγος που θέλω γλύφτη είναι πως θέλω να περιορίσω την άλγη μου γιατί έχω μόνο μια γαριδούλα μέσα και ξέρω πως ο γλύφτης πάει ακόμα και στα τζάμια ....άμα είμαι κάπου λάθος παιδιά να με διορθώσετε δεν γνωρίζω πολύ καλά .. μαθενω ακόμα ...

Δεν είναι ο σωστός λόγος για να επιλέξεις ψάρια. Μην περιμένεις ότι τα ψάρια θα κάνουν αυτό που φαντάζεσαι. Θα φάνε άλγη αλλά μέχρι εκει.

Την άλγη θα την κρατάς ελεγχόμενη εσύ κρατώντας ισσοροπίες στο σύστημα σου.

Το μέγεθός τους φτάνει περίπου τα 4cm. Όπως σου έγραψα και πιο πάνω θέλουν καθαρό νερό, και κοπάδι.

Σε περίπτωση που δεν είδες το βιντεάκι στο θέμα που σου έδωσα παραπάνω ρίξε μια ματιά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γαριδες με οτο ειναι πολυ καλος συνδυασμός, θα ελεγα - τέλειος ! Αλλα..... οτο ειναι ευαισθητα ψαρακια. 

Οπως ειπε ο @SOTIRIS, μην περιμενεις θαυματα απο "γλύφτες", τα τζαμια θα θελουν καθαρισμα και 10 γλυφτες να εχεις.

ισσοροπίες στο σύστημα - ειναι το παν!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γαριδες με οτο ειναι πολυ καλος συνδυασμός, θα ελεγα - τέλειος ! Αλλα..... οτο ειναι ευαισθητα ψαρακια. 

Οπως ειπε ο @SOTIRIS, μην περιμενεις θαυματα απο "γλύφτες", τα τζαμια θα θελουν καθαρισμα και 10 γλυφτες να εχεις.

ισσοροπίες στο σύστημα - ειναι το παν!

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε το ενυδρείο το καθαρίζω κάθε εβδομάδα Είμαι πάρα πολύ προσεκτικός και θα πάω όλα βήμα-βήμα ... Εγώ απλώς θέλω να περιορίσω την άλλη μου .. έχω πάνω από 10 χρόνια ενυδρείο αλλά τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι πιο βαθιά γνώριζα και είχα μέχρι χρυσόψαρα από τα υπόλοιπα ψάρια δεν γνωρίζω... Έχω τα πάντα για καθαρισμό και όλο τον εξοπλισμό και πάρα πολύ καλή φίλτρανση για το ενυδρείο που έχω... Απλά προσπαθώ να κάνω τους σωστούς συνδυασμούς ψαριών και να μην κάνω λάθη... Σε ότι λέτε Έχετε δίκιο δεν το συζητώ και σε όλα έχω ενημερωθεί ... Τις περισσότερες απορίες που είχα τις έχω ψάξει μέσω forum Βέβαια ακόμα ψάχνομαι ...π.χ. Τι τρώνε τα ψάρια να φτιάξω δικιά μου τροφή να τους τα περί έχω όλα... Θέλω να είμαι πολύ προσεκτικός σε ότι κάνω... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες θα σου τρώνε άλγη , αν επιμένεις για ζωντανά που καταναλώνουν άλγη , μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια ramshorns που είναι τα καλύτερα αλγοφαγα. 

Οι οτο είναι δύσκολα ψαράκια , προσωπικά δεν θα πρότεινα να μπουν σε αρχάριο χομπίστα με νερό βρύσης... Αν επιμένεις για ψάρι τέτοιου είδους , τα ancistrus είναι πολύ πιο εύκολα ψαράκια..

Παρόλαυτα , με γαρίδες και ramshorns , δεν θα δείς άλγη... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

Οι γαρίδες θα σου τρώνε άλγη , αν επιμένεις για ζωντανά που καταναλώνουν άλγη , μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια ramshorns που είναι τα καλύτερα αλγοφαγα. 

Οι οτο είναι δύσκολα ψαράκια , προσωπικά δεν θα πρότεινα να μπουν σε αρχάριο χομπίστα με νερό βρύσης... Αν επιμένεις για ψάρι τέτοιου είδους , τα ancistrus είναι πολύ πιο εύκολα ψαράκια..

Παρόλαυτα , με γαρίδες και ramshorns , δεν θα δείς άλγη... 

Αυτά τα σαλιγκάρια Αν δεν κάνω λάθος αναπαράγονται πάρα πολύ σωστά ή μπερδεύομαι?? 

Link to comment
Share on other sites

:)Καλως ήρθες!

Δεν κάνεις λάθος, αναπαράγονται γρήγορα, είναι αποδοτικά ωστόσο αν δεν σου αρέσουν σκέψου το. Τα κόκκινα είναι νομίζω τα πιο χαριτωμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αναπαράγονται, αλλά αν σου αρέσουν οπτικά , δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.. μπορείς να δίνεις κάθε τόσο σε χομπίστες , οπότε οι αριθμοί κρατούνται σε νορμάλ επίπεδα.. 

Εγώ μια ζωή είχα ramshorns snails στα ενυδρεία μου.. μονο στα χρυσοψαραδικα δεν έχω γιατί γίνονται σνακ.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...