Jump to content

Πλεκοστομος κομμένο πτερύγιο


Recommended Posts

Γεια σας είμαι καινούργιος στο blog έχω ένα πρόβλημα έχω για 2 μήνες περίπου σε ένα ενυδρείο 30λ έναν πολυπτερο και έναν πλακοστομο και ενώ τα δυο ψάρια συνηπαρχαν ήρεμα ο πολυπτερος άρχισε να δαγκώνει την ουρά του πλακοστομου για περίπου δυο μέρες έχει περάσει μια εβδομάδα και δεν έχει ξανάεπαναληφθη και θέλω να μου πείτε τι να κάνω για την ουρά του πλακωστομου που είναι κομμένη  

299C4724-90C6-42BA-9E38-BF6281839132.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι βλέπω έχουν πάθει ζημια οι ακτίνες του ουριαιου πτερυγιου, οποτε μπορει να μην επανέλθει ποτέ στην αρχική του μορφή. Αυτο που μπορείς να κανεις ειναι να κρατάς πολύ καθαρο νερο για να μην πάθει καμια μολυνση μεχρι να επουλωθει καπως. Απο την άλλη αυτά τα ψάρια που τα έχεις σε 30 λίτρα είναι πολύ λίγα μια που γίνονται κοντά στο μετρο. Χρειαζοντε αμεσα μεγαλυτερο ενυδρειο. Καλο ειναι να ψάξεις στο προφίλ τους τις κατάλληλες συνθήκες που χρειαζοντε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω έτοιμο ενυδρείο για να το αλλάξω όποτε χρειαστεί 185 λ αλλά σκέφτηκα να ρίξω esha 2000 το νερό το κρατάω καθαρο

Link to comment
Share on other sites

Δέν χρειάζεται να κάνεις κάτι, άν έχεις καλές συνθήκες νερού.Θα φτιάξει σε λίγες εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Johan Galanis έγραψε:

Έχω έτοιμο ενυδρείο για να το αλλάξω όποτε χρειαστεί 185 λ αλλά σκέφτηκα να ρίξω esha 2000 το νερό το κρατάω καθαρο

Καθαρο νερακι και ολα θα πανε καλα. Αν δεις ομως τιποτα ασπρο σαν βαμβακι στην πληγη ή να χειροτερευει τοτε κανε την αγωγη με το 2000.

Καλο ειναι να τα μετακομισεις οταν εχεις το μεγαλυτερο ενυδρειο ετοιμο και στρωμενο γιατι εκει που τα εχεις ο ενας τρωει την ουρα του αλλου..... :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καθαρο νερακι και ολα θα πανε καλα. Αν δεις ομως τιποτα ασπρο σαν βαμβακι στην πληγη ή να χειροτερευει τοτε κανε την αγωγη με το 2000.

Καλο ειναι να τα μετακομισεις οταν εχεις το μεγαλυτερο ενυδρειο ετοιμο και στρωμενο γιατι εκει που τα εχεις ο ενας τρωει την ουρα του αλλου..... :) 

Ο πολυπτερος θα μεγαλώσει αρκετά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Johan Galanis έγραψε:

Ο πολυπτερος θα μεγαλώσει αρκετά ;

Πως το κοβεις;;;  :) 

Εξαρτατε απο το ειδος και αλλες παραμετρους αλλα το μισο μετρο το φτανει ανετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2020 at 9:57 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Πως το κοβεις;;;  :) 

Εξαρτατε απο το ειδος και αλλες παραμετρους αλλα το μισο μετρο το φτανει ανετα.

Άμα μεγαλώσει αρκετά μπορώ να το βάλω σε λιμνούλα στον κήπο μμ; Με φίλτρο όλα κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η ελάχιστη θερμοκρασία της λίμνης σου? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/3/2020 at 10:40 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ποιά είναι η ελάχιστη θερμοκρασία της λίμνης σου? 

22

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...