Jump to content

Στήσιμο reef ενυδρειου


Thodoris234

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα juwel rio 240 λίτρα και σκέφτομαι να το κάνω reef για τα λίτρα αυτά έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό skimer φώτα για κάποια μαλακά κ εύκολα Κοραλια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις φίλτρο υπάρχει ένα εξωτερικό eheim για 300 λίτρα καθος κ το εσωτερικό του ενυδρείου αντίστροφη οσμοση 5 σταδίων υπάρχει αυτόματη αναπλήρωση είναι απαραίτητη; 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ρίξε μιά ματιά εδώ

Είναι μιά πολύ καλή βάση  για ξεκίνημα.

Για φίλτρο υπάρχουν eheim πχ 2080 που θα σε υπερκαλύψει απλά καλύτερα να τρυπήσεις και να φτιάξεις sump γιατί θα σε βολέψει από πολλές απόψεις.

Αντίστροφη μπορείς να βρείς στo Waterwaves.gr καθώς και top off ή και σε οποιοδήποτε ενυδρειακό κατάστημα.

 

Για φώτα και σκίμμερ θέλει σκέψη μιάς και έτσι ξεκινάς 'με μαλακά' και μετά θα το γυρίσεις σε σκληρά οπότε καλύτερα πάρε απο τώρα κάτι καλό.

 

Τί budget έχεις?

 

Link to comment
Share on other sites

και καλή αρχή!!!  :D

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα eheim δεν θυμάμαι το μοντέλο απλά ήταν για 300 λίτρα μπορεί κ περισοτερα για αρχή 1000 ευρώ πιστεύω ότι είναι καλα το λέω επειδή υπάρχουν ενυδρείο φίλτρο 3 wave maker αν έρχεται κάτι να μου Πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

 Εχω ένα eheim  εξωτερικό δεν θυμάμαι το  μοντέλο απλά ήταν για 300 λίτρα μπορεί κ περισοτερα για αρχή 1000 ευρώ πιστεύω ότι είναι καλα το λέω επειδή υπάρχουν ενυδρείο φίλτρο 3 wave maker αν έρχεται κάτι να προτείνετε για φωτισμό μου λεται για σκιμερ σκέφτομαι το deltec mce 300 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...