Jump to content

Πρόβλημα


Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει το ψαράκια μου ενώ ήταν πολύ κινητικό σήμερα κάθετε σε μια γωνιά δεν έχει κάποιο συμπέρασμα πάνω του  το ψάρι βρίσκεται σε αστροτο ενυδρείο προσωρινά αλλά γίνονται καθημερινές αλαγες νερου και μετρήσεις προσεκτικα,  στο ενυδρείο υπάρχουν επισεις σαλιγκάρια romson και γαριδες red cherry 

20200316_121254.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η κοκκινίλα οφείλεται σε αμμωνία. Δεν κατάλαβα. Το ψάρι απόκτησε το σύμπτωμα όταν μπήκε στο άστρωτο ενυδρείο ή πριν?Οι γαρίδες είναι στο άστρωτο ή σε στρωμένο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Λογικά η κοκκινίλα οφείλεται σε αμμωνία. Δεν κατάλαβα. Το ψάρι απόκτησε το σύμπτωμα όταν μπήκε στο άστρωτο ενυδρείο ή πριν?Οι γαρίδες είναι στο άστρωτο ή σε στρωμένο ενυδρείο?

Στο ίδιο είναι και οι γαριδες  μα κάνω τεστ αμονιας και είναι  μηδέν το ψάρι είχε γενικά κοκκινα βρανχια από πολύ καιρό 

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι άστρωτο το ενυδρείο πως γίνεται να είναι 0 η αμμωνία. Τώρα το ξεκίνησες? Νο2 και Νο3 πόσο μετράς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

αφού είναι άστρωτο το ενυδρείο πως γίνεται να είναι 0 η αμμωνία. Τώρα το ξεκίνησες? Νο2 και Νο3 πόσο μετράς?

Όχι είναι στην 18 μέρες  no2 προσπαθώ να το κρατήσω 0 φτάνει μέχρι 0.5   no3 28  

Έκανα μια αλαγη 70% για να είμαι σίγουρος αλλά αυτό το κοκκινο ίσος ξεγελάει το χρομα του Ψαριού είναι πορτοκάλι .

Δοκίμασα το τεστ μου ρίχνοντας μια σταγόνα αζαξ μολης έριξα μου έδειξε κατευθείαν αμνια άρα το τεστ διχνει καλά 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Όχι είναι στην 18 μέρες  no2 προσπαθώ να το κρατήσω 0 φτάνει μέχρι 0.5   no3 28  

Έκανα μια αλαγη 70% για να είμαι σίγουρος αλλά αυτό το κοκκινο ίσος ξεγελάει το χρομα του Ψαριού είναι πορτοκάλι .

Δοκίμασα το τεστ μου ρίχνοντας μια σταγόνα αζαξ μολης έριξα μου έδειξε κατευθείαν αμνια άρα το τεστ διχνει καλά 

Το μόνο που παρατήρησα ότι είναι μαζεμένο το πάνω πτεριγι 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχασα 2 ψαρια τι μπορεί να φτεει ρε παιδιά αν ήταν από αμονια δεν έπρεπε να πεθάνουν και οι γαριδες που είναι ευαίσθητες?

Τα ψάρια κάθονται στων βιθω και σε 1-2 ώρες είναι νεκρά ξανά έκανα μετρήσεις από της πολλές αλλαγές είναι σχεδόν όλα μηδέν 

Νh4=0 

No2=0 

No3=5 

Δεν νομίζω να φτεει το νερο οι γαριδες και τα σαλιγκάρια είναι μια χαρά 

Το μόνο που αλαξα σήμερα ήταν το αντιχλοριο και τα βακτήρια χρησιμοποιούσα sera και μου τελιοσαν και πήρα tetra  

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Δεν νομίζω να φτεει το νερο οι γαριδες και τα σαλιγκάρια είναι μια χαρά 

Το μόνο που αλαξα σήμερα ήταν το αντιχλοριο και τα βακτήρια χρησιμοποιούσα sera και μου τελιοσαν και πήρα tetra  

Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα προβλήματα που δημιουργούνται από την ποιότητα του νερού.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταιει το αντιχλώριο και τα βακτήρια.

Τα τεστ που έχεις είναι υγρά ή στικ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα προβλήματα που δημιουργούνται από την ποιότητα του νερού.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταιει το αντιχλώριο και τα βακτήρια.

Τα τεστ που έχεις είναι υγρά ή στικ?

Υγρά για nh4 salifer 

Και no3 no2 amtra 

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Κατ'αρχήν γράφεις πως το ενυδρείο είναι άστρωτο. Από που το συμπεραίνεις αυτό? 

Πιο κάτω γράφεις ότι τα νιτρώδη κυμαίνονται από 0-0,50 και νιτρικά ~30 και πιο κάτω όλα 0 και τα νιτρικά 5 (λογικά λόγω της αλλαγής). 

Τα ψάρια μπαίνουν μέσα και πεθαίνουν μετά από λίγες μέρες να φανταστώ?. Αλλαγές νερού κάθε πότε,πως και πόσο κάνεις? Το ότι οι γαρίδες είναι εντάξει παίζει κάποιο ρόλο γιατί συνήθως είναι οι πρώτες που τα τινάζουν όταν κάτι δεν πάει καλά οπότε ίσως πρέπει να δούμε αν πάει κάτι λάθος με τα ψάρια και όχι με το νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος αζώτου?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τη φιλτρο εχεις, ποσα λιτρα ενυδρειο, ποσο βιολογικο και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Κατ'αρχήν γράφεις πως το ενυδρείο είναι άστρωτο. Από που το συμπεραίνεις αυτό? 

Πιο κάτω γράφεις ότι τα νιτρώδη κυμαίνονται από 0-0,50 και νιτρικά ~30 και πιο κάτω όλα 0 και τα νιτρικά 5 (λογικά λόγω της αλλαγής). 

Τα ψάρια μπαίνουν μέσα και πεθαίνουν μετά από λίγες μέρες να φανταστώ?. Αλλαγές νερού κάθε πότε,πως και πόσο κάνεις? Το ότι οι γαρίδες είναι εντάξει παίζει κάποιο ρόλο γιατί συνήθως είναι οι πρώτες που τα τινάζουν όταν κάτι δεν πάει καλά οπότε ίσως πρέπει να δούμε αν πάει κάτι λάθος με τα ψάρια και όχι με το νερό. 

Εγώ έστρωνα ένα ενυδρείο 30 l που έφτιαξα μόνος μου με τροφή και βακτήρια. Ένας φίλος μου είχε σε ένα 50l 5 guppy μερικές red  cherry και σαλιγκάρια  αυτός τελιοσε της σπουδές τους  και έφυγε και μου λέει παρτα πρέπει να ενοικιάσω και έτσι ήρθαν στα χέρια μου.

Τώρα Εγώ έκανα καθημερινά αλλαγές και μετρήσεις  για να αντεξουν τα ψαράκια μεχρι να παω στο πατρικό μου που εχω Μεγάλο ενυδρείο να τα βάλω μεσα. Αυτό έπαθα εγω

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τη φιλτρο εχεις, ποσα λιτρα ενυδρειο, ποσο βιολογικο και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Έχω το reasun magi 380

Το ενυδρείο 30l

Βιολογικό έβγαλα των άνθρακα και έβαλα mini siporax όσο ποιο πολύ μπορώ 30g περίπου (Το φυλτρο έχει :σφουγκαρι με μεγάλου πόρους, ενυδριακο βαμβακι, siporax, σφουγκαρι με μικρούς πόρους )

Το ενυδρείο τρέχει 21 μέρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αλάτι κάνει για το ενυδρείο?

20200317_160416.jpg

1584453969483472976558998552245.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αλατι κανει για δυσκοιλιοτητα, οχι για αλλες θεραπειες και οχι σαν βελτιωτηκο νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο το αλατι κανει για δυσκοιλιοτητα, οχι για αλλες θεραπειες και οχι σαν βελτιωτηκο νερου.

Ωραία Και εγώ για θεραπεία το είχα χρησιμοποιήσει για να Ρίχνω στο ενυδρείο τι αλάτι να πάρω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Έχω το reasun magi 380

Το ενυδρείο 30l

Βιολογικό έβγαλα των άνθρακα και έβαλα mini siporax όσο ποιο πολύ μπορώ 30g περίπου (Το φυλτρο έχει :σφουγκαρι με μεγάλου πόρους, ενυδριακο βαμβακι, siporax, σφουγκαρι με μικρούς πόρους )

Το ενυδρείο τρέχει 21 μέρες 

Εχεις καποιο αζωτο δεσμευτικο; Ο φιλος σου δεν ειχε να σου δωσει κεραμικο υλικο; συνεχισε  τις αλλαγες και παρε ενα prime της seachem για να ριχνεις σε καθε αλλαγη 3πλη δοση. Επισης να εχεις φουλ αναταραξη!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Εχεις καποιο αζωτο δεσμευτικο; Ο φιλος σου δεν ειχε να σου δωσει κεραμικο υλικο; συνεχισε  τις αλλαγες και παρε ενα prime της seachem για να ριχνεις σε καθε αλλαγη 3πλη δοση. Επισης να εχεις φουλ αναταραξη!! 

Αζοτο δεσμευτικό τι ενοεις?

Ο φίλος μου είχε μόνο σφουγκαρι στο φιλτρο 

Ωραία αναταραξη έχω καλή σικοσα την εξαγωγή του φίλτρου ψηλά και Έχει καλή και θα πάρω και prime  Ευχαριστώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Αζοτο δεσμευτικό τι ενοεις?

Ο φίλος μου είχε μόνο σφουγκαρι στο φιλτρο 

Ωραία αναταραξη έχω καλή σικοσα την εξαγωγή του φίλτρου ψηλά και Έχει καλή και θα πάρω και prime  Ευχαριστώ 

 

 

 το prime ειναι αντιχλωριο και εχει αζωτοδεσμευτικες ιδιοτητες, χρησιμος συμμαχος σε ανάλογες περιπτώσεις.

 To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

 το prime ειναι αντιχλωριο και εχει αζωτοδεσμευτικες ιδιοτητες, χρησιμος συμμαχος σε ανάλογες περιπτώσεις.

 To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. 

Ωραία θα παραγγείλω τώρα να πάρω και αλάτι να Ρίχνω στα guppy? 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ασε να στρώσουν πρώτα τα πράγματα και μετά μπορείς να προσθετής λίγο για να έχεις λίγο ποιο σκληρο νερο. Για την ωρα μην ρίχνεις, αλλωστε κανεις τοσο συχνα αλλαγη νερου και δευτέρων αυτή την στιγμή θέλουμε οσο ποιο χαμηλο ΡΗ για να έχουμε περισσότερο αμμωνιο παρα αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Κοιτα, ασε να στρώσουν πρώτα τα πράγματα και μετά μπορείς να προσθετής λίγο για να έχεις λίγο ποιο σκληρο νερο. Για την ωρα μην ρίχνεις, αλλωστε κανεις τοσο συχνα αλλαγη νερου και δευτέρων αυτή την στιγμή θέλουμε οσο ποιο χαμηλο ΡΗ για να έχουμε περισσότερο αμμωνιο παρα αμμωνια.

Ναι δεν λέω για τώρα αλλά επειδή prime δεν βρισκο στην λαρισα που μένω θα παραγγείλω από το ίντερνετ και έλεγα να τα πάρω όλα μαζί για να μην πληρώνω τζάμπα μεταφορικά 

Όπως είπα έχω και γαριδες και σαλιγκάρια θα έχουν θέμα με το αλάτι?

Τι αλάτι μου προτίνεις? 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Δεν θα έχουν θέμα τα ασπόνδυλα από αυτό το αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...