Jump to content

Πρόβλημα


Recommended Posts

πριν 54 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Δεν θα έχουν θέμα τα ασπόνδυλα από αυτό το αλάτι?

Οχι

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Οχι

ΕΧΩ τα λιπασμα seachem flourish, excel,potassium να ρίξω στο ενυδρείο η θα έχουν θέμα οι γαριδες ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

ΕΧΩ τα λιπασμα seachem flourish, excel,potassium να ρίξω στο ενυδρείο η θα έχουν θέμα οι γαριδες ?

Λιπάσματα σε αυστηρά  προτεινόμενες δόσεις, και σε συνδυασμό με σταθερές ρουτίνες αλλαγών νερού, συνήθως δεν αποτελούν πρόβλημα.

Παίζει ρόλο και για ποιό είδος γαρίδας μιλάμε.

Πάντως θέλει προσοχή με τα σκευάσματα που περέχουν χαλκό.

Διάβασε το παρακάτω θέμα εκεί που λέει για τα λιπάσματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Λιπάσματα σε αυστηρά  προτεινόμενες δόσεις, και σε συνδυασμό με σταθερές ρουτίνες αλλαγών νερού, συνήθως δεν αποτελούν πρόβλημα.

Παίζει ρόλο και για ποιό είδος γαρίδας μιλάμε.

Πάντως θέλει προσοχή με τα σκευάσματα που περέχουν χαλκό.

Διάβασε το παρακάτω θέμα εκεί που λέει για τα λιπάσματα.

 

Εγώ red cherry έχω είναι ευαίσθητες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Εγώ red cherry έχω είναι ευαίσθητες 

Θεωρούνται από τις ανθεκτικές γαρίδες.

Οποιοδήποτε σκεύασμα κι αν χρησιμοποιήσεις, ακολουθείς πάντα τις οδηγίες του.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

ΕΧΩ τα λιπασμα seachem flourish, excel,potassium να ρίξω στο ενυδρείο η θα έχουν θέμα οι γαριδες ?

Για την ωρα μην βαζεις τιποτα, ειδικα το excel... 

Tη φυτα εχεις;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Για την ωρα μην βαζεις τιποτα, ειδικα το excel... 

Tη φυτα εχεις;;

Οκ δεν έχω βάλει κάτι προς το παρόν 

Vellinseria,criptocorine,ehinodurus,anubia,eleocharis, Ceratophyllum 

Αύριο θα έχω το prime θα βάλω πενταπλη δωση για το νερο που θα αλλάξω? Η θα ρίξω στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Οκ δεν έχω βάλει κάτι προς το παρόν 

Vellinseria,criptocorine,ehinodurus,anubia,eleocharis, Ceratophyllum 

Αύριο θα έχω το prime θα βάλω πενταπλη δωση για το νερο που θα αλλάξω? Η θα ρίξω στο ενυδρείο?

Καλο ειναι να το ετοιμαζεις πρωτα το νερο εξω απο το ενυδρειο αλλιως μπλουμ κατευθειαν μεσα.

Οπως και να εχει την πρωτη δοση ριξτει για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

ΕΧΩ τα λιπασμα seachem flourish, excel,potassium να ρίξω στο ενυδρείο η θα έχουν θέμα οι γαριδες ?

Εριξες καθολου excel στο ενυδρειο σου; 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρίξει 2 φωρες πριν βαλω τα ζωντανά στης αρχές

Κάνω προετιμασια νερου πριν την Αλαγη και το ζεστενω  άρα αύριο 

Θα ετοιμάσω τα 10 λίτρα που αλλάζω καθημερινά, θα βγάλω 10 λίτρα από το ενυδρείο θα ρίξω prime κατευθείαν στο ενυδρείο μόνο για τα 20 λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Είχα ρίξει 2 φωρες πριν βαλω τα ζωντανά στης αρχές

Κάνω προετιμασια νερου πριν την Αλαγη και το ζεστενω  άρα αύριο 

Θα ετοιμάσω τα 10 λίτρα που αλλάζω καθημερινά, θα βγάλω 10 λίτρα από το ενυδρείο θα ρίξω prime κατευθείαν στο ενυδρείο μόνο για τα 20 λίτρα. 

Ριξε για ολα τα λιτρα prime. Με το excel να προσεχεις σε τοσα λιγα λιτρα. Σε υπερδοσολογια εχουν υπαρξει θανατοι και εννοειτε για την ωρα μην το κανεις χρηση.

https://www.google.com/search?rlz=1C1AOHY_enGR817GR817&sxsrf=ALeKk00iM7kpSWjl3msT0ZiR0hTx_cdDpQ%3A1584552459607&ei=C1pyXurbJPmBhbIP0PaTwAU&q=danger+excel+shrimp+and+fish&oq=danger+excel+shrimp+and+fish&gs_l=psy-ab.12...46857.47088..48805...0.0..0.144.549.0j4......0....1..gws-wiz.......35i39.iwLDDnB0aYM&ved=0ahUKEwiqje7zxaToAhX5QEEAHVD7BFgQ4dUDCAs

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ριξε για ολα τα λιτρα prime. Με το excel να προσεχεις σε τοσα λιγα λιτρα. Σε υπερδοσολογια εχουν υπαρξει θανατοι και εννοειτε για την ωρα μην το κανεις χρηση.

https://www.google.com/search?rlz=1C1AOHY_enGR817GR817&sxsrf=ALeKk00iM7kpSWjl3msT0ZiR0hTx_cdDpQ%3A1584552459607&ei=C1pyXurbJPmBhbIP0PaTwAU&q=danger+excel+shrimp+and+fish&oq=danger+excel+shrimp+and+fish&gs_l=psy-ab.12...46857.47088..48805...0.0..0.144.549.0j4......0....1..gws-wiz.......35i39.iwLDDnB0aYM&ved=0ahUKEwiqje7zxaToAhX5QEEAHVD7BFgQ4dUDCAs

 

Σήμερα ήρθε το prime έριξα για όλο το ενυδρείο αλλά είδα αλο ένα ψαράκια να κολυμπάει περίεργα μήπως τελικά δεν φτάνει το νερο?

Έχει τα ιδια σιμπτοματα με το αλο κάθετε κάνω μετά αρχίζει και κολυμπάει γρήγορα και ξανά κάτω 

20200319_113858.thumb.jpg.127c881b17e3337f29c58117e313ce8f.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γειτονακι...

Εαν εχουν φαει την σφαλιαρα μην περιμενεις να γινουν θαυματα.

Βαλε το φιλτρο να βαραει την επιφανεια, μην περιμενεις με το μπουρμπουλιθραρεν να κανεις δουλεια. 

Δεν σου λεω για φαρμακα γιατι δεν εχει νοημα πια....

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα γειτονακι...

Εαν εχουν φαει την σφαλιαρα μην περιμενεις να γινουν θαυματα.

Βαλε το φιλτρο να βαραει την επιφανεια, μην περιμενεις με το μπουρμπουλιθραρεν να κανεις δουλεια. 

Δεν σου λεω για φαρμακα γιατι δεν εχει νοημα πια....

Γειτονάκι? Από λαρισα είσαι?

Οταν λες στην επιφανια το φιλτρο τι εννοείς?

Εγώ έχω την έξοδο του φίλτρου ψηλά για να πευτει το νερο και να προκαλέσει αναταραξη 

 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στο Βολο....

Απο την φωτο δεν βλεπω ιδιαιτερη αναταραξη...... ισως να ειναι η εντυπωση μου......

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2020 at 1:11 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Εγω ειμαι στο Βολο....

Απο την φωτο δεν βλεπω ιδιαιτερη αναταραξη...... ισως να ειναι η εντυπωση μου......

Για πόσες μέρες να βαλω στο νερό αλαγη 5πλη δόση seahem prime 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Για πόσες μέρες να βαλω στο νερό αλαγη 5πλη δόση seahem prime 

Καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου θα βαζεις prime για τα λιτρα που αλλαζεις. Μην το φοβασαι μονο καλο κανει.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου θα βαζεις prime για τα λιτρα που αλλαζεις. Μην το φοβασαι μονο καλο κανει.....

Ναι κάθε φορά βαζω αλλά να βάζω πενταπλη δόση η την κανονική που προτίνεις η seahem (5ml / 200l)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Ναι κάθε φορά βαζω αλλά να βάζω πενταπλη δόση η την κανονική που προτίνεις η seahem (5ml / 200l)

Για καμια εβδομαδα ακομη συνεχισε την υπερδοσολογια και παρε μετρησεις να δεις τη παιζει....

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2020 at 8:59 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Για καμια εβδομαδα ακομη συνεχισε την υπερδοσολογια και παρε μετρησεις να δεις τη παιζει....

Σήμερα μετεφερα τα ψαρια μου στο 60l που έχω στο πατρικό μου και παρατήρησα ότι είχαν πολύ κόκκινα βρανχια λογικά στρεσαριστικαν από την μεταφορά? Ήταν κανένα τρίωρο στην σακούλα. Έκανα προσαρμογή κανονικά πριν τα βάλω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Σήμερα μετεφερα τα ψαρια μου στο 60l που έχω στο πατρικό μου και παρατήρησα ότι είχαν πολύ κόκκινα βρανχια λογικά στρεσαριστικαν από την μεταφορά? Ήταν κανένα τρίωρο στην σακούλα. Έκανα προσαρμογή κανονικά πριν τα βάλω 

Μαλλον κάηκαν απο αμμωνια.... Καλα εκανες , που τα μετεφερες στο στρωμενο ενυδρειο (ή δεν ειναι στρωμενο;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον κάηκαν απο αμμωνια.... Καλα εκανες , που τα μετεφερες στο στρωμενο ενυδρειο (ή δεν ειναι στρωμενο;)

Στρομενο είναι τρέχει 5 μήνες  πριν τα βάλω στην σακούλα ήταν μια χαρά όμως δεν ήταν καθόλου κοκκινα 

Στο ενυδρείου που τα μετέφερε έχω χαμηλό ph και σκληρότητες τι μπορώ να κάνω?  Να ρίξω λίγο αλάτι seahem που έχω για την σκλιροτιτα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gmm έγραψε:

Στρομενο είναι τρέχει 5 μήνες  πριν τα βάλω στην σακούλα ήταν μια χαρά όμως δεν ήταν καθόλου κοκκινα 

Στο ενυδρείου που τα μετέφερε έχω χαμηλό ph και σκληρότητες τι μπορώ να κάνω?  Να ρίξω λίγο αλάτι seahem που έχω για την σκλιροτιτα?

ασβεστολιθικες πετρες βαλε μεσα (πχ δολομιτης, μαρμαρο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

ασβεστολιθικες πετρες βαλε μεσα (πχ δολομιτης, μαρμαρο)

Οκ για την σκλιροτιτα?

Υπάρχει περίπτωση το ph να κατέβηκε από της τανινες που έβγαλε το ξύλο η Γιατί δεν έκανα Αλαγη νερου για 18 μέρες?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Στρομενο είναι τρέχει 5 μήνες  πριν τα βάλω στην σακούλα ήταν μια χαρά όμως δεν ήταν καθόλου κοκκινα 

Στο ενυδρείου που τα μετέφερε έχω χαμηλό ph και σκληρότητες τι μπορώ να κάνω?  Να ρίξω λίγο αλάτι seahem που έχω για την σκλιροτιτα?

Ναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...