Jump to content

red cherry & helena anantome προβλημα!


Recommended Posts

Καλησπερα σ ολους καινουργιος εδω οπως κ στο χομπυ αυτο..

Εχω ενα ενυδρειο 60λιτρα εβαλα πριν 14 μερες χωμα κ καποια υδροβια φυτα κ πριν 2 μερες εβαλα 3 μικρες red cherry κ ενα helena anantome αλλα σημερα η μια γαριδα κ τ σαλιγκαρι ειναι αναποδα κ τ δυο κ οι αλλες 2 γαριδες δν τς βλεπω να τν βγαζουν ουτε αυτες..να πω οτι προχθες π εβαλα τς γαριδες εβαλα κ καποια φυτα ακομα κ ενα ξυλο απο μαγαζι κ προσθεσα λιγο χωμα λετε να φταιει αυτο η κατι αλλο??το PH μετρισα χθες ηταν στο 7 κ σημερα εκανα αλαγι τ νερο μηπως κ εφταιγε αυτο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Aimilios Agrimanis έγραψε:

Καλησπερα σ ολους καινουργιος εδω οπως κ στο χομπυ αυτο..

Εχω ενα ενυδρειο 60λιτρα εβαλα πριν 14 μερες χωμα κ καποια υδροβια φυτα κ πριν 2 μερες εβαλα 3 μικρες red cherry κ ενα helena anantome αλλα σημερα η μια γαριδα κ τ σαλιγκαρι ειναι αναποδα κ τ δυο κ οι αλλες 2 γαριδες δν τς βλεπω να τν βγαζουν ουτε αυτες..να πω οτι προχθες π εβαλα τς γαριδες εβαλα κ καποια φυτα ακομα κ ενα ξυλο απο μαγαζι κ προσθεσα λιγο χωμα λετε να φταιει αυτο η κατι αλλο??το PH μετρισα χθες ηταν στο 7 κ σημερα εκανα αλαγι τ νερο μηπως κ εφταιγε αυτο..

Το ενυδρείο είναι στρομενο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gmm said:

Το ενυδρείο είναι στρομενο?

εχω βαλει υποστρομα σερρα απο πανω ενα αλλο υποστρομα 6σε1 λεει για φυτα κ γαριδες κ απο πανω 

Blau Terra Activa Black Fine 2l. κ τ ιδιο αλλα σε νορμαλ μεγεθος αναμιξι αν λες αυτο στρομενο κ οχι κατι αλλο..

 
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει στρωμενο δεν ενοωει το υποστρωμα. Σρωσιμο ειναι η διαδηκασια με βακτηρια που εκτελειτε στην αρχη του ενυδρειου. Επισης πως γινεται να βαλεται ενα σαιτ και μετα να το αλλαξεται και να γραφει π.χ εδω

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Καλητερα μην κανεις αλλαγη τις πρωτες μερες. Καθε μια βδομαδα 20% δηλαδη 24 ποτηρακια 

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kleis Gry said:

Οταν λεει στρωμενο δεν ενοωει το υποστρωμα. Σρωσιμο ειναι η διαδηκασια με βακτηρια που εκτελειτε στην αρχη του ενυδρειου

εβαλα στν αρχη πρωτη μερα 12ml tetra filter active bacteria και 12mlk dajana chloro strop..κ μετα απο 11 μερες εβαλα τς γαριδες κ τ σαλιγκαρι

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kleis Gry said:

Καλητερα μην κανεις αλλαγη τις πρωτες μερες. Καθε μια βδομαδα 20% δηλαδη 24 ποτηρακια 

σημερα εκανα αλαγη πρωτη φορα απο τν πρωτη μερα π τ δουλεψα κ αυτο γτ εχασα τ σαλιγκαρι κ τ γαριδα κ εβαλα 3ml απο τ καθενα παλι γτ λεει 5ml στα 25λιτρα νερο

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μερικοι τροποι για να γινει το στρωσιμο υπαρχει το στρωσιμο με τροφη δηλαδη βαλεις βακτηρια και τροφη ψαριων υπαρχει το στρωσιμο στο φιλτρο δηλαδη βακτιρια στο φιλτρο υπαρχουν και αλλοι που δεν θυμαμαι μερικες φοτο θα βοηθουσαν

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλα(της denerle) που λενε 10 εμελ  για 60 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2 λεπτά, ο Kleis Gry δήλωσε:

Υπαρχουν μερικοι τροποι για να γινει το στρωσιμο το στρωσιμο με τριφη δηλαδη βαλεις βακτηρια και τροφη ψαριων υπαρχει το στρωσιμο στο φιλτρο δηλαδη βακτιρια στο φιλτρο υπαρχουν και αλλοι που δεν θυμαμαι μερικες φοτο θα βοηθουσαν

 

2 minutes ago, Kleis Gry said:

Εγω εχω αλλα(της denerle) που λενε 10 εμελ  για 60 λιτρα

μισο ανεβαζω φοτο σ 2 λεπτακια

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχες πει για ριζα (ξυλου υποθετω) ειχε κατι επιπλεον το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τα 4 mb ε; λοιπον ξαναπαντας στο αρθρο με φοτο

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη εχεις; τι θερμοκρασια ειναι; εχουν μεινει καθολου ζωντανα μεσα;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kleis Gry said:

Θερμοστατη εχεις; τι θερμοκρασια ειναι; εχουν μεινει καθολου ζωντανα μεσα;

θερμοστατη εχω η θερμοκρασια ηταν 26 βαθμους εκτος απο πριν π εκανα τν αλαγη κ επεσε στα 22 κ ανεβαινει σιγα σιγα τωρα ειναι στα 24 μεσα τωρα μια γαριδουλα βλεπω π κ αυτη δν τν βγαζει σιγουρα οι αλλες 2 ειναι τουμπα μαζι μ τ σαλιγκαρι

Link to comment
Share on other sites

Για τις γαριδες μπορει να αλλαξαν κελυφος αν και ειναι σπανιο μου εχει συμβει με καραβιδα αν οντως εχουν αλλαξει κελλυφος θα πρεπει να υπαρχουν αρκετες κρυψωνες βγαλε μια φοτο τα αναποδογυρισμενα το σαλιγκαρι μαλλον :rip: τι διαδικασια προσαρμογης εκανες στις γαριδες και στο σαλιγκαρι;

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kleis Gry said:

Για τις γαριδες μπορει να αλλαξαν κελυφος αν και ειναι σπανιο μου εχει συμβει με καραβιδα αν οντως εχουν αλλαξει κελλυφος θα πρεπει να υπαρχουν αρκετες κρυψωνες βγαλε μια φοτο τα αναποδογυρισμενα το σαλιγκαρι μαλλον :rip: τι διαδικασια προσαρμογης εκανες στις γαριδες και στο σαλιγκαρι;

 

απο τ σακουλακι με τ νερο τ αφισα κανα 2ωρο να επιπλει στο ενυδρειο ν παρει θερμοκρασια κ μετα τ εβαλα μεσα μαζι μ τ νερο απο τ σακουλακι..για τς γαριδες δν νομιζω γτ ειναι μικρες κ οι 2 ειναι τουμπα κ η αλλη κριβετε απο χθες κατω απο ενα ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το ενυδρείο σου είναι αστρωτο και την πλήρωσαν οι γαρίδες..

Το στρώσιμο του ενυδρείου θέλει προσοχή ..δεν πετάς μέσα βακτήρια και αυτό ήταν..

Μετρήσεις έχεις κάνει; Ξέρεις αν έχεις αμμωνία και νιτρώδη;

Επίσης στις γαρίδες καλό είναι να περιμένουμε παραπάνω ώστε να ωριμάσει πρώτα ο βυθός, συνήθως κανένα 2μηνο πριν τις βάλουμε..

Τα Helena εκτός των άλλων είναι και πτωματοφαγα, οι γαρίδες ψόφησαν και τις τρώει.

 

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η προσαρμογη δεν εγινε σωστα πρωτα βαζουμε την σακουλα μεσα στο ενυδρειο περιμενουμε 5 λεπτα και προσθετουμε με ενα ποτηρακι λιγο νερο απο το ενυδρειο αυτο γινεται αλλες 4 φορες την 5η φορα περιμενουμε 5 λεπτα και με μια αποχη βγαζουμε τις γαριδες εξω ολη η διαδηκασια γινεται με κλειστα φωτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tsala said:

Προφανώς το ενυδρείο σου είναι αστρωτο και την πλήρωσαν οι γαρίδες..

Το στρώσιμο του ενυδρείου θέλει προσοχή ..δεν πετάς μέσα βακτήρια και αυτό ήταν..

Μετρήσεις έχεις κάνει; Ξέρεις αν έχεις αμμωνία και νιτρώδη;

Επίσης στις γαρίδες καλό είναι να περιμένουμε παραπάνω ώστε να ωριμάσει πρώτα ο βυθός, συνήθως κανένα 2μηνο πριν τις βάλουμε..

Τα Helena εκτός των άλλων είναι και πτωματοφαγα, οι γαρίδες ψόφησαν και τις τρώει.

 

μετρισεις για αμμωνια κ νιτρωδη δν εχω κανει μονο ph π ειχα στα 7 ισως ν φταιει οτι επρεπε να περιμενω κιαλο..τ σαλιγκαρι τ τιναξε πρωτο απο τς γαριδες εκει ειναι τ θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ε , τότε δεν ξέρεις αν έστρωσε..

Όταν στρώνουμε πάντα παιρνουμε μετρήσεις αμμωνίας , νιτρωδών και νιτρικών για να δούμε εάν το ενυδρείο είναι κατάλληλο για να δεχτεί ζωντανά..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ενυδρείο σου είναι σίγουρα άστρωτο...Πήγαινε πάρε υγρά τεστ αμμωνίας και νιτρικών και μέτρα...Μόλις μηδενίσει η αμμωνία και διαβάζεις νιτρικά θα είσαι οκ.Μην βάλεις άλλα ζωντανά μέσα κρίμα είναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως να κάνω και λάθος αλλά φοβάμαι ότι και η πτώση της θερμοκρασίας με την αλλαγή από 26 σε 22 βαθμούς μπορεί να έπαιξε ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...