Jump to content

Έγκυος μολυ ?


Recommended Posts

Γεια σας εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο και έχω μεσα 2 μου ενα αρσενικό και ενα θηλυκό και έχω την εντύπωση ότι το θρυλικό ειναι εγκυος μηπως μπορειτε να μου πειτε αν όντως ειναι

15849949787087505431464622976035.jpg

Έγινε επεξεργασία - giannisma
Link to comment
Share on other sites

          

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να ειναι εγκυος αλλα στην αρχη. Φαντασου οτι πριν ειναι να γεννήσει γίνεται καπως έτσι. Με ανυσηχει οτι ειναι ζευγάρι γιατί ο αρσενικός δεν θα την αφήσει σε ησυχία και θα την στρεσαρει. Ιδανικα θελουμε 1 αρσενικο με 3 θυλικα. spacer.png

 

Έγινε επεξεργασία - Kosi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα δυο θηλυκά αλλα το ενα γυρισα απο τη δουλεια και δυστυχώς ειχε πεθανει και τώρα με όλα αυτά που εχουν γινει ειναι ολα κλειστα και δεν μπορω να παρω κι αλλο θυληκο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giannisma έγραψε:

Είχα δυο θηλυκά αλλα το ενα γυρισα απο τη δουλεια και δυστυχώς ειχε πεθανει και τώρα με όλα αυτά που εχουν γινει ειναι ολα κλειστα και δεν μπορω να παρω κι αλλο θυληκο

Παρα πολυ ευκολα μπορεις να κανεις παραγγελια μεσω ιντερνετ, πχ

https://aquariumshop.gr/product-category/zwntanoi-organismoi/psaria-glikou-nerou/zootoka/

https://www.aquario.gr/shop/live-stock/freshwater-stock?filter_live-fish-sweet-water=ζωοτόκα&query_type_live-fish-sweet-water=or

https://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/koinoniko-enudreio/poecilia-latipinna-7cm-blood-red-clone/

Link to comment
Share on other sites

κι αν δεν μου φερουν θηλυκά θα πρεπει να τα ξανα στειλω πισω ειναι κριμα να ταλαιπωρηθουν ετσι τα ψαρακια... κατι μου ειπαν ομως τωρα που ρωτησα οτι τα πετ σοπ ειναι ανοιχτα

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη τα πετσοπ είναι ανοιχτα αν μπορείς να πας εσύ. Γιατί πέθανε το άλλο θυλικο; Ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου; 

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει περίπου στον ενα χρονο δεν ξερω γτ πέθανε οι μετρήσεις ηταν ολες κανονικές τπτ ανεβαζεσμενο και όι αλλαγές γίνονται κάθε μια βδομάδα 30 με 40%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Μια χαρα. Μπορεί να είναι και από φυσικά αίτια. Αντε μακαρι να είναι έγκυος και να δεις γέννα 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα κι αλλο θηλυκό αλλα το αρσενικό δεν ξεκολλάει από το θηλυκό που ειναι φουσκωμένο υπαρχει περιπτωση αν γεννήσει να πειράξει τα μικρα

Link to comment
Share on other sites

Τα μόλυ,γκάπυ,πλάτυ όταν είναι έγκυος αναπτύσσουν μία μαύρη κουκκίδα στον ποπό απ'όσο έχω δει εγώ. Δυστυχώς εδώ δεν φαίνεται μιας και το ψάρι είναι ήδη μαύρο οπότε πάμε με γνώμονα το μέγεθος της κοιλιάς. Εμένα για έγκυος μου κάνει και καλού κακού προετοιμάσου είτε παίρνοντας μία γεννήστρα είτε την μεταφέρεις σε κάποιο άλλο ενυδρείο για να σου γεννήσει με ασφάλεια. 

Υπ'όψιν ότι τα ζωοτοκα τρώνε τον γόνο τους και αυτό δεν αποκλείει και την ίδια τη ψαρομαμά. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογική συμπεριφορά να κολλάει στην έγκυο. Ελπιζω να έχεις αρκετά φυτα για κρυψώνες. Αν δεν μπορεις να την μετακινήσεις σε άλλο ενυδρείο βάλε αρκετο κερατοφυλλο. Βοηθάει τον γόνο να κρύβεται στην αρχή 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εχω αληθινά φυτα μεσα.... εχω γεννηστρα δεν ξερω ομως αν βοηθουν τα πλαστικά φυτα που εχω μεσα... τωρα παει και καθεται συνεχεια κατω απο το φιλτρο

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, giannisma said:

Είχα δυο θηλυκά αλλα το ενα γυρισα απο τη δουλεια και δυστυχώς ειχε πεθανει και τώρα με όλα αυτά που εχουν γινει ειναι ολα κλειστα και δεν μπορω να παρω κι αλλο θυληκο

τα πετσοπια δεν εμπίπτουν στους περιορισμούς, συνεχίζουν να είναι ανοικτα...

επίσης, να ξέρεις πως τα μολυ και τα πλατυ (και ξιφοφόροι) ειναι πολυ πιο "καννιβαλοι" απο τα γκαπάκια, πολύ δυσκολο να επιβιώσουν μικρά αν δεν τα ξεχωρίσεις...

καλη επιτυχία....

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα πλαστικα φυτα μονο κακο κανουν. Αλλαξε τα με ευκολα αληθινα. Θα γινει πολύ όμορφο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Kosi said:

Οχι τα πλαστικα φυτα μονο κακο κανουν. Αλλαξε τα με ευκολα αληθινα. Θα γινει πολύ όμορφο. 

θέλει και υπόστρωμα και καποιου ειδους plant friendly βυθο... η ισως θα μπορουσε να τα κρατήσει σε γλαστράκια, όπως απο εκει που τα εμπορεύονται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορει να αλλαξει τον βυθο του τώρα. Μπορεί να παει σε φυτα που δένονται σε ξυλα ή πετρες και δεν φυτευονται. Η που ειναι ήδη σε πέτρες λαβας και επιπλέοντα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα, που δενονται σε πετρες, ξυλα, ριζες.

Anubias, microsorum,moss,bucephalandra..., μπορουμε να βαλουμε και φυτα επιφανειας - pistia, limnobium κ.α

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος giannisma έγραψε:

Δεν θα πρεπει να βαλω και υποστρωμα ομως

Οχι. Δεν χρειάζονται υποστρωμα αυτα τα φυτα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα μαυρα ψαρια δεν φαινεται "το σημαδι"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...